reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Software: Instalace Windows 2000

Neregistrovaný (0)|23.4.2008 23:06
Jméno tazatele: TDB

Znění dotazu:
Nejde mi nainstalovat na nový PC Windows 2000 B3, Windows 95 a Windows 98.
U Win 2k se restartuje PC při hledání či kopírování základních ovládačů. Win 95 hlásí 16 bit error a končí ihned po první diskketě ...

Jak nainstalovat Win 2000 z XP či Vist a nebo jinak ?

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Deska: Asus formula.
mech13 (5526)|23.4.2008 23:12
[informace]aaaa[/informace]

instaluje se na SATA disk? je v biosu nastavena emulace na IDE nebo je v nativnim modu?
r34ktor (7477)|24.4.2008 00:59
Z manuálu (Asusu Maximus Formula):
This motherboard supports Windows® XP/64-bit XP/Vista/64-bit Vista operating systems (OS).
pegy (757)|24.4.2008 01:23
[QUOTE=r34ktor;116158]Z manuálu (Asusu Maximus Formula):
This motherboard supports Windows® XP/64-bit XP/Vista/64-bit Vista operating systems (OS).[/QUOTE]
Presne to som mu chcel napisat, ale uz si ma trhol ;) 95/98/ME a pomaly uz ani 2000 dnes nenainstalujes na ziadnu novu MB, musis pouzit nejaky emulator, pre widli je vhodny PC Virtual 2007 :)
Zoidik (1405)|24.4.2008 06:22
Ten počítač jsi koupil již sestavený z nějakého obchodu? Z toho co píšeš tak ano. Jsem slyšel že u notebooků mají nějakým způsobem zablokovaný BIOS aby tam nešlo instalovat nic staršího jak třeba WXP/W Vista. Pokud by jsi toho chtěl docílit tak musíš překopat BIOS. Pokud jsi to sestavoval sám, tak bude problem jinde. Osobně jsem se s tím setkal u mého notebooku ACER TravelMate 2310 a nejnižší verze která mi tam šla nainstalovat tak jsou WXP. 2000/ME/98 jsem nemohl instalovat, stalo se to co popisuješ. Cokoli co bylo vyšší XWP64/Server2003... tak šlo bez problému. Problém bych hledal tady. Kdyby jsi chtěl tak můžu zjistit jak to obejit, ale pokud nejsi zdatnějším uživatel tak bych se do toho nepouštěl
johny__g (6387)|24.4.2008 09:48
[QUOTE=Zoidik;116173]Ten počítač jsi koupil již sestavený z nějakého obchodu? Z toho co píšeš tak ano. Jsem slyšel že u notebooků mají nějakým způsobem zablokovaný BIOS aby tam nešlo instalovat nic staršího jak třeba WXP/W Vista. Pokud by jsi toho chtěl docílit tak musíš překopat BIOS. Pokud jsi to sestavoval sám, tak bude problem jinde. Osobně jsem se s tím setkal u mého notebooku ACER TravelMate 2310 a nejnižší verze která mi tam šla nainstalovat tak jsou WXP. 2000/ME/98 jsem nemohl instalovat, stalo se to co popisuješ. Cokoli co bylo vyšší XWP64/Server2003... tak šlo bez problému. Problém bych hledal tady. Kdyby jsi chtěl tak můžu zjistit jak to obejit, ale pokud nejsi zdatnějším uživatel tak bych se do toho nepouštěl[/QUOTE]

Myslím že nemá cenu se pokoušet něco překopávat, na tyhle OS už prostě nejsou ovladače pro nový HW. Takže jedině emulace. Win 9x jsou už mrtvé a pohřbené několik let, win 2k by snad ještě na nějaký HW šly nahodit ale taky to nebude úplně ideál.
Zoidik (1405)|24.4.2008 10:02
[QUOTE=johny__g;116205]Myslím že nemá cenu se pokoušet něco překopávat, na tyhle OS už prostě nejsou ovladače pro nový HW. Takže jedině emulace. Win 9x jsou už mrtvé a pohřbené několik let, win 2k by snad ještě na nějaký HW šly nahodit ale taky to nebude úplně ideál.[/QUOTE]

Ano to s tebou souhlasím, jenže někdy se najdou lidé ( jako muj fotřik ) kterým to prostě nevysvětlíš.... tak se prostě člověk musí snažit... nekdy se dají ještě vyhrabat, ale málokdy
Styryx (351)|24.4.2008 14:19
Podle mě by to mohlo jít, je to teda už X38 (jestli je to ta Asus Maximus Formula) tak nevim (na stránkách Intelu jsem driver přímo pro X38 nenašel a tipuju že se použije stejnej jak pro P35), já nainstaloval Win2000 celkem v pohodě na P35 (ačkoliv v manuálu psali že to nejde). To se IMHO vztahuje pouze pro řadič SATA, tj. nejde to nainstalovat na disk v AHCI módu ale musí bejt v IDE compatible (pro AHCI ICH9R neni F6 driver pro Win2000 - ale i tak se mi to podařilo nainstalovat i na AHCI když jsem ručně zkombinoval starší driver pro ICH8 a INF soubory pro ICH9, nainstalovat to šlo a běželo to v klidu; ale IDE mod je často lepší, je rychlejší).

Co se týče Win 2000, na starším PC se mi při instalaci sekaly přesně taky při rozpoznávání driverů a bylo to kvůli integrovaný zvukovce, když jsem jí vypnul v BIOSu tak už to šlo. Musel jsem jí vždycky vypnout před instalací Win 2000, XP šly v pohodě. Po nainstalování Win se zase zapla, zdetekovala, nainstaloval se ovladač a bylo hotovo.

Takže doporučuju zkusit ještě jednou a v BIOSu:
1) Vypnout všechny nepotřebný zařízení (tj. všechno co jde vypnout a neni potřeba pro nainstalování Win - např. zvukovka, řadič firewire, atd. lze i USB pokud to má PS/2 klávesnici).
2) Disky přepnout do emulace v IDE modu.

A pokud tohle nepomůže, tak to skutečně asi nepůjde.
r34ktor (7477)|24.4.2008 14:29
Trochu mi uniká smysl toho, proč se tazatel snaží na systém osazený moderní nadupanou deskou použít tak staré OS (Win9x, W2k)? Jen si tím zadělává na problémy.

Pokud chce někdo provozovat starém OS na novém HW, tak je IMHO nejlepší čipová sada VIA PT880 Ultra (kombinuje podporu jedno, dvou i čtyřjádrovým procesorů, DDR, DDR2, AGP , PCIe, PCI, SATA, UDMA ; ovladače jsou dostupné i pro Win9x).
Styryx (351)|24.4.2008 14:32
Třeba je má koupený a nechce zase vrážet prachy do dalších verzí :) ... win 2k už je jinak celkem v pohodě a zatim mi na nich běželo všechno co jsem kdy potřeboval :)
r34ktor (7477)|24.4.2008 14:47
[QUOTE=Styryx;116271]Třeba je má koupený a nechce zase vrážet prachy do dalších verzí :)[/QUOTE]
To se mi moc nezdá. ;) Leda by šlo o firemní PC, ale tam zase určením nezapadá zvolená deska.
pegy (757)|25.4.2008 00:06
[QUOTE=johny__g;116205]Myslím že nemá cenu se pokoušet něco překopávat, na tyhle OS už prostě nejsou ovladače pro nový HW. Takže jedině emulace. Win 9x jsou už mrtvé a pohřbené několik let, win 2k by snad ještě na nějaký HW šly nahodit ale taky to nebude úplně ideál.[/QUOTE]
Plne s tym suhlaism, ak by aj mal kupenu 2000 tak to stoji za porozmislanie, ale myslim ze to zas nestoji za tie problemy... Inak 2000 mala podporu pre viac CPU/jadier?
johny__g (6387)|25.4.2008 09:23
[QUOTE=pegy;116451]Plne s tym suhlaism, ak by aj mal kupenu 2000 tak to stoji za porozmislanie, ale myslim ze to zas nestoji za tie problemy... Inak 2000 mala podporu pre viac CPU/jadier?[/QUOTE]

Měla, když se mrknu na licenční nálepku na svém notebooku tak je tam Win 2000 PRO, 1-2 CPU. Podpora pro více CPU byla už ve Win NT. Někdy bylo potřeba instalovat nějaký patch, ale jelo to.
mech13 (5526)|25.4.2008 10:16
[QUOTE=johny__g;116500]Měla, když se mrknu na licenční nálepku na svém notebooku tak je tam Win 2000 PRO, 1-2 CPU. Podpora pro více CPU byla už ve Win NT. Někdy bylo potřeba instalovat nějaký patch, ale jelo to.[/QUOTE]

u 2k s tim byl tak trochu problem, ty totiz nerozlisuji procesor a jadro. takze dvoujadro berou jakou dva procaky a ctyrjadro uz jako ctyri procesory, na ne ale neni bezna license... na novsich systemech to uz funguje korektne a pocet jader a procesoru jsou dva ruzne udaje