reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ADSL WIFI router a WIFI karta

daemon64 (86)|27.11.2008 22:53
Uvažuji o koupě ADSL WiFi modemu/routeru D-Link DSL-2741B a WiFi karty D-Link DWA-547. Zajímají mě vaše zkušenosti s těmito zařízeními, např. spolehlivost a kvalita a jestli by někdo nevěděl dosah modemu, nikde je nemohu nalézt. Jedná se mi hlavně o pokrytí domu (1 patrový dům, cca 4 místnosti/patro) modem by však nebyl "uprostřed" ale "v rohu" domu a o pokrytí části zahrady, cca 10-15m od domu. Karta by byla v PC umístěném na druhém konci domu.

Předem děkuji za reakce.
EditorPO (2819)|28.11.2008 01:08
[quote=daemon64;188215]Uvažuji o koupě ADSL WiFi modemu/routeru D-Link DSL-2741B a WiFi karty D-Link DWA-547. [/quote]
Dosah wifi medzi dvomi zariadeniami sa rovna dosahu (vykonu) toho najslabsieho zariadenia. Aj keby si mal neviem ako silne AP, ale ked mas slabsiu kartu v PC alebo NTB, tak sice AP vidis, ale nedovysielas k nemu, takze AP nevidi teba. Samozrejme zalezi od vzdialenost a viditelnosti oboch zariadeni. Prechod wifi u SOHO zariadeni je este dobry cez jednu stenu, dve steny by to uz asi neznieslo, aj ked zalezi od materialu. Ale zas nie az tak, aby bol velky rozdiel medzi zelezobetonovou stenou, tehlovou a sadrokartonom.
Vo volnom terene je mozne urobit dobre spojenie takymito zariadeniami aj do 100m, pri pouziti ziskovych smerovych anten aj niekolkonasobne viac.
Preto si ani nikde nenasiel udaj o dosahu. Jednoducho sa neuvadza.
V tvojom pripade by bolo potrebne urobit par merani a pohladat najvhodnejsie miesto v dome.
daemon64 (86)|7.12.2008 00:57
Takže jsem to nakonec riskl a zmíněné produkty zakoupil. Zatím jsem vyzkoušel pouze ten modem/router s notebookem a kvalita signálu v budově přes 3 zdi (pouze cihla) je stále vynikající (Vista zobrazuje všech 5 čárek, rychlost downloadu z internetu je dle dsl.cz 836 kB/s (něco pod 8Mbit), což je skoro stejné, jako připojení přes ethernet. Pak jsem ještě testoval signál v kůlně/garáži (oddělená budova, přes 2 zdi (opět pouze cihla), cca 10m od domu) a signál je 4 z 5 čárek, download klesnul na něco kolem 650 kB/s. Ani nevím, jestli jsem vůbec jel přes "nko", v nastavení routeru jsem se nějak nešťoural a vše nastavil přes dodanou utilitu na CD. Pak dám ještě vědět, jaký signál bude s kartou, ale pravděpodobně bude větší, přeci jenom wifi v NB budu mít asi horší.