reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HD4850 4*AA + 16*AF a par problemu

Vhiter (15)|25.10.2008 23:55
Prosim vas nekdo mi poradte.

Poridil jsem si 4850ku a zajima me, jak par veci funguje. Nekde jsem se docetl, ze kvuli architekture teto karty je zapnuti 4* antialiasingu temer bezztratove, takze jsem jej v 8.10 Catalyst Control Center zapnul, a k tomu jsem jeste pridal 16* anisotropni filtrovani (to zase kvuli ostrym hranam a dalce).
Me ovsem zajima, jaky ma tato kombinace realny dopad na vykon, protoze skoro vsude v testech se jede na 4*AA a zadne AF, nebo zadny AA + 16*AF, ale nikdy(?) spolecne.

(Core 2 Duo 2,7 GHz, 2 GB RAM, Vista 32 bit, vsechno hraju na 1280*1024)

1.) Proc se Crysis na high neda hrat a musim ho hrat na medium, kdyz Far Cry 2 hraju bez problemu na very high?

2.) V kazde hre je v nastaveni neco a neco zase v jine, jak treba poznam v Crysis, ze mi to nebeha na DX10? Ve Far Cry 2, Bioshocku a treba Stalker Clear Sky je moznost volby DX9 ci DX10, takze volim samozrejme DX10?

3.) Jaky ma vliv na hratelnost a plynulost hry Vertical Sync? monitor mi bezi na 75 Hz, ale treba v Stalker Clear Sky je moznost zapnout 60 Hz, k cemu je to proboha dobre oproti 75 Hz, cim nizsi frekvence, tim hur pro oci ne? v Catalyst Control Center mam zaply Vertical Sync always on, protoze ze zkusenosti drivejsich vim, ze je hra pak plynulejsi (neskace to nad, ale jenom pod)

4.) Je lepsi v Catalyst Control Center ty veci jako je AF a AA atd. vynutit, nebo v kazde hre zapnout zvlast? Nedela to nejak konflikty mezi sebou?

5.) Pro pana jana :) co ma znamenat v system infu Total Local Texture Memory = 516 MB (to jeste jde) a AGP Aperture Size = 770 MB (ale toto!)?

6.) Je mi k necemu strankovaci soubor ve Vistach? Mam nastaveno Virtualni pamet 4 GB - nemam to zmensit radsi?

Moc vas prosim o rady, predem dekuju. Martin
cool.user (2822)|26.10.2008 00:30
0)Neni pravda. Ocividne si se musel divat na spatne testy nebo si neco spatne cet. Vetsina webzinu testuje v modu "bez aa+af" a v modu "xaa+16af", neboli maximalni kvalita
1)protoze crysis a farcry 2 jsou dve odlisne hry.
2)Vetsina z tebou vyjmenovanych her ma nalepku dx10 pouze jako takove jakesi marketingove pozlatko.
3)Vertikalni synchronizace odstranuje "plavani obrazu". Pokud mas CRT kterei ti bezi na 75Hz tak uprimnou soustrast, pokud mas lcd tak je to skoro jedno.
4)Zalezi co od toho ocekavas. Pokud hrajes mene narocne hry (coz crysis rozhodne neni) tak je lepsi to vynutit v ovladacich. Pokud hrajes narocnejsi hry, nechal bych ovladace ve vychozim stavu a zapinal to v jednotlivych aplikacich.
5) co ja vim :)
6) Osobne bych to nevypinal. Sice nektere programy donutis neukladat si veci do pagefilu na hdd, ale jen do ram, na druhou stranu nektere programy PF vyzaduji. Zalezi taky kolik mas ram. Pokud bys mel rekneme 8GB ram, idealni reseni by bylo vytvorit 2GB ram disk a soupnout PF tam a je klid.
Razi3L (612)|26.10.2008 09:09
[QUOTE=Vhiter;173832]Poridil jsem si 4850ku a zajima me, jak par veci funguje. Nekde jsem se docetl, ze kvuli architekture teto karty je zapnuti 4* antialiasingu temer bezztratove, takze jsem jej v 8.10 Catalyst Control Center zapnul, a k tomu jsem jeste pridal 16* anisotropni filtrovani (to zase kvuli ostrym hranam a dalce).[/QUOTE]

podle testů je lepší zapnout rovnou 8xAA - rozdíl ve výkonu ATi 48xx oproti 4xAA je minimální

1. Crysis je náročnější než FC2 a podle mě má Crysis i lepší grafiku
2. V Crysis DX10 se zapíná tím, že se nastaví detaily na Very High
3. Já osobně mám v ovladačích nastaveno V. sync OFF - prohledej si různá témata zde na fóru týkající se FPS (v několika hrách je totiž znát rozdíl 60 FPS vs např. 120 FPS - tohle se ale týká jen starších her)
4. Jelikož máš výkonnou grafiku a hraješ v nízkem rozlišení, tak bych to asi vynutil v ovladačích (ale nastavil bych tam 8xAA 16xAF) - ve hře se to dá vždycky snížit
5. viz dokaz na google
6. souhlasím s cool.userem
Vhiter (15)|26.10.2008 09:36
Dekuju vam, tak uz mam jen 2 otazky.

1.) jak je ale mozne ze mam AGP aperture size, kdyz mam PCI-E 2 kartu? zda se mi to podezrele, hlasi to 3D Mark Vantage v system infu

2.) CCC:

-k cemu je Adaptive Antialiasing OFF x ON (Performance + Quality)?
-Catalyst AI Disabled x Enabled (Standard + Advanced)?
-Mipmap mam na high quality?

jaky to ma vysledek na vykon?
cool.user (2822)|26.10.2008 09:41
[QUOTE=Razi3L;173852]4. Jelikož máš výkonnou grafiku a hraješ v nízkem rozlišení, tak bych to asi vynutil v ovladačích (ale nastavil bych tam 8xAA 16xAF) - ve hře se to dá vždycky snížit[/QUOTE]
Imho nastaveni v ovladacich je nadrazene nastaveni v hrach.

1) neres
2) Na vsechno tohle ti odpovi google behem 5 sekund. AAA je vylepseny AA (a taky vyrazne narocnejsi v nekterych hrach), CAI jsou optimalizace ovladace.
Pavel Boček (4169)|28.10.2008 10:13
Možná bych doporučil prostě si vzít FRAPS a v pár hrách si vyzkoušet různé módy nastavení vyhlazování v ovladačích. Takhle ti nikdo neřekne jak se ovlivní výkon×kvalita, se musíš podívat sám.

ad AGP Aperture Size - možno to je Hyper Memory, pro kterou prostě program nemá název a tak jakoukoliv část RAM bufferovatelnou GPU označí jako AGP Aperture Size ?
Sikil79 (429)|28.10.2008 20:28
[QUOTE=Pavel Boček;174695]Možná bych doporučil prostě si vzít FRAPS a v pár hrách si vyzkoušet různé módy nastavení vyhlazování v ovladačích. Takhle ti nikdo neřekne jak se ovlivní výkon×kvalita, se musíš podívat sám.[/QUOTE]

to Vhiter: Jj. FRAPS je na to ideální. Já například pro každou hru používám profil v ovladačích. I když už tam jsou přednastavené (hlavně kvůli režimu SLI), tak většinou tam ještě něco změním. Spustím, mrknu jak to jede, popř. ještě něco doladím. Prostě chce to si s tím pohrát. Jo a při testování výkonu vypni V-Sync.