reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows Server 2008

Deee-aN (3834)|24.7.2008 09:46
Zdravím!
Z nedostatku jiné nesmyslné činnosti jsem si nainstaloval Virtual PC. A že si na něm vyzkouším Visty (teď mám XP SP3 32-bit). Na adrese uvedené v jednom nejmenovaném IT časopisu jsem si dokonce mohl vybrat z 32 a 64-bit verze. Proč rovnou nevyzkoušet 64-bit? I stáhl jsem ISO a nacpal do virtuální mechaniky. Start, nabíhá to a stop. Chyba! Napsalo to, že to nepůjde, že mám 32-bit procesor:runaway. Když jsem to samé zkusil s 32-bit variantou WS2008, proběhlo všecko v pořádku.
Když se podívám do svého podpisu, řekl bych, že můj CPU je 64-bit. Nebo ne. Proč mi Visty hlásí 32-bit?
Pavel Boček (4169)|24.7.2008 09:56
Řekl bych, že kvůli tomu, že XP x86-32 ti prostě nenasimulují x86-64 procesor ;) Ten druhý systém prostě nemá přímo přístup k HW, běží ve virtuálním režimu pod 32bitovým systémem...
Apophis66 (228)|24.7.2008 10:04
Zkus WMware Workstation, v pohode mi simuluje 64-bitove OS z 32-bitoveho
Deee-aN (3834)|24.7.2008 10:08
[quote=Apophis66;144917]Zkus WMware Workstation, v pohode mi simuluje 64-bitove OS z 32-bitoveho[/quote]

[quote=Pavel Boček;144913]Řekl bych, že kvůli tomu, že XP x86-32 ti prostě nenasimulují x86-64 procesor ;) Ten druhý systém prostě nemá přímo přístup k HW, běží ve virtuálním režimu pod 32bitovým systémem...[/quote]
Díky!
(Píšu to sem, aby si ostatní nemysleli, že jsem nevděčnej :D)
Dojigiri (1629)|24.7.2008 10:13
Tak to s VMware jsem ještě nezkoušel :) nezkoušel, každopádně to podle mě nebude extra rychlý (protože si myslím že to nemůže emulovat HW s podporou virtualizace, pokud je základní systém 32-bit - ale třeba se pletu a umí to, nevim). Chtělo by to 64-bit základní systém.

Každopádně VMware je rychlejší než MS Virtual PC, akorátže je tam trochu problém s vytvářením virtuálních mašin, pokud člověk nechce platit za Workstation a použije jenom volně dostupnej Player, lze to ale obejít (nebo zde) nebo použít taky free Server, kterej virt. mašiny vytvářet umí, ale zase má trochu míň "přívětivý" rozhraní.
mech13 (5526)|24.7.2008 12:24
ale no tak, u virtualizace se prece nic neemuluje, maximalne tak nejaka ta S3 grafika a sitovky. ale na procesor si sahaji primo hostovane systemy a to ze primo na zeleze bezi 32bit XP neznamena, ze neni mozny mit 64bit virtualni vistu, na ni 32bit MAC OS a na nem 64bit tucnaka - asi nejaky bug... nebo zeby feature?:) zkus to VMWareko
Apophis66 (228)|24.7.2008 13:29
[QUOTE=Dojigiri;144921]Tak to s VMware jsem ještě nezkoušel :) nezkoušel, každopádně to podle mě nebude extra rychlý (protože si myslím že to nemůže emulovat HW s podporou virtualizace, pokud je základní systém 32-bit - ale třeba se pletu a umí to, nevim). Chtělo by to 64-bit základní systém.[/QUOTE]

Je to rychli dost(sam sem nic nemeril, ale co sem cetl, tak by melo byt zpomaleni kolem 1%)...a opravdu v 32-bitovem XP davam 64-bitove Visty i Linuxi bez problemu.
Pavel Boček (4169)|24.7.2008 23:18
[quote=mech13;144941]ale no tak, u virtualizace se prece nic neemuluje, maximalne tak nejaka ta S3 grafika a sitovky. ale na procesor si sahaji primo hostovane systemy a to ze primo na zeleze bezi 32bit XP neznamena, ze neni mozny mit 64bit virtualni vistu, na ni 32bit MAC OS a na nem 64bit tucnaka - asi nejaky bug... nebo zeby feature?:) zkus to VMWareko[/quote]

Nevím, nesahal jsem si na to, takže nemůžu tvrdit, že to tak na 100 % je. Ale přišlo mi to logické, ten systém ve virtuálním počítači by měl být kompletně oddělen, proto je i bezpečná práce s ním. Žádný humus (trojany atp.) se nedostane ven, pokud není díra v samotné aplikaci Virtual PC. Takže podle téhle úvahy by to pak ani nemělo přímo sahat na HW bez další mezivrstvy v podobě toho prvního systému, eventuelně ještě Virtual PC, jinak by to tu bezpečnost ztrácelo. Takže možná opravdu feature...?
Withman (1337)|25.7.2008 00:13
Když jsem měl ještě XP, tak jsem zkoušel do VMWaru naistalovat Vista x64 a nešlo, proště nešlo nacpat 64bitový systém na 32bitový...jestli od té doby udělali nějakou verzi u které to jde, tak bych to rád viděl...můžeš postnout třeba screen.?
KEOSAN (958)|25.7.2008 06:51
[QUOTE=Pavel Boček;145102]Nevím, nesahal jsem si na to, takže nemůžu tvrdit, že to tak na 100 % je. Ale přišlo mi to logické, ten systém ve virtuálním počítači by měl být kompletně oddělen, proto je i bezpečná práce s ním. Žádný humus (trojany atp.) se nedostane ven, pokud není díra v samotné aplikaci Virtual PC. Takže podle téhle úvahy by to pak ani nemělo přímo sahat na HW bez další mezivrstvy v podobě toho prvního systému, eventuelně ještě Virtual PC, jinak by to tu bezpečnost ztrácelo. Takže možná opravdu feature...?[/QUOTE]

Tak by to malo byt ako hovoris. Ale neni... :(
Apophis66 (228)|25.7.2008 09:26
[QUOTE=Withman;145149]Když jsem měl ještě XP, tak jsem zkoušel do VMWaru naistalovat Vista x64 a nešlo, proště nešlo nacpat 64bitový systém na 32bitový...jestli od té doby udělali nějakou verzi u které to jde, tak bych to rád viděl...můžeš postnout třeba screen.?[/QUOTE]

Screen dam...jen co budu na svem pc.
Apophis66 (228)|25.7.2008 14:32
Tak ten screen
WMware.JPG
mech13 (5526)|26.7.2008 02:39
[QUOTE=Pavel Boček;145102]Nevím, nesahal jsem si na to, takže nemůžu tvrdit, že to tak na 100 % je. Ale přišlo mi to logické, ten systém ve virtuálním počítači by měl být kompletně oddělen, proto je i bezpečná práce s ním. Žádný humus (trojany atp.) se nedostane ven, pokud není díra v samotné aplikaci Virtual PC. Takže podle téhle úvahy by to pak ani nemělo přímo sahat na HW bez další mezivrstvy v podobě toho prvního systému, eventuelně ještě Virtual PC, jinak by to tu bezpečnost ztrácelo. Takže možná opravdu feature...?[/QUOTE]

kdyz se procesor prepne do chraneneho rezimu (coz je u modernich systemu automaticky), sam si docela krute hlida na HW urovni ktery proces muze kam sahat a jaky ma prava. uz si presne nepamatuju podrobnosti, ale vystupuje tam neco jako jadro systemu s maximalnima pravama a dalsich par urovni, kde je bez sance se dostat do pameti jinyho procesu (krome kernelu)... vzhledem k takovem vymozenostem na HW urovni by naprosty oddeleni nemelo byt problem...

http://en.wikipedia.org/wiki/Protected_mode

KEOSAN: co se kdy z virtualniho OS dostalo?
KEOSAN (958)|26.7.2008 08:49
mech13 tie metody su sofistikovanejsie /a rozsirene to nebude/, ale vraj sa to da. Hovoril o tom autor jedneho bezpecnostneho programu http://www.lodusweb.net/