reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

win xp oem verze

marekpevný (347)|11.2.2012 17:59
Ahoj.Potřebuji osvětlit problematiku win xp oem verze.Mám jedno starší pc které je funkční a byla na něj řádně zakoupená oem verze winxp.Zajímá mě jak to vlastně funguje.Chci v tomto pc některé komponenty vyměnit .Půjde mi pak ten systém standartně nainstalovat na to stejné inst. číslo?????
DrZelenka (2491)|11.2.2012 18:23
Pokudvím, tak OEM licence W XP je vázána na jeden konkrétní PC. Hlavní je základní deska - co vše plánuješ měnit?

Pokud vyměníš jen pár věcí, není problém nainstalovat to znova. Pokud chceš ale vykuchat všechny vnitřnosti, tak oficiálně o tu licenci přijdeš.
marekpevný (347)|11.2.2012 18:35
no to jsem si právě myslel že to bude vázané na tu desku.Chci mít toto pc doma pouze na internet.Vyměním tam ale grafiku a hdd a mechaniku která mi odešla.škoda .skrytě jsem doufal že bych tam foukl i jinou desku a pak to tam nainstaloval.
alfah4ns (1040)|11.2.2012 18:57
Jj, vyměnit můžeš vše kromě desky.
astec (1823)|11.2.2012 22:58
Vyměníš vše, co chceš, kdyř neproběhne ověření, zavoláš. Neodpovídá to ale licenčním podmínkám
marekpevný (347)|12.2.2012 20:22
dobrá ale tak mi vysvětlite jak bych řešil situaci když by mě odešla deska po roce používání.To bych po její výměně přišel i o systém??????
DrZelenka (2491)|12.2.2012 20:38
[quote=mirekd;493663]dobrá ale tak mi vysvětlite jak bych řešil situaci když by mě odešla deska po roce používání.To bych po její výměně přišel i o systém??????[/quote]

Nejsem si úplně jistý, ale v případě reklamace (ne zahození staré a koupě nové desky) o licenci nepřijdeš. Někde se to zde na fóru již řešilo, jen už to chvilka je a nepamatuji si detaily.

Navíc při takovém úkonu není ani potřeba reinstall (pokud ti přijde z reklamace stejnej model, revize) a OS možná ani nepozná, že tam je jiná deska.
alfah4ns (1040)|12.2.2012 20:40
Desky běžně mívají 2-3 roky záruky.
Takže ji dáš na RMA a dostaneš novou. Od servisu/obchodu máš doklad - vyjádření o reklamaci.
Licenci pak použít můžeš, prostě se nejedná o nové PC, ale o PC, které bylo opraveno v rámci reklamace.

Licenci nesmíš použít v případě (dle jejich podmínek), když zrušíš PC a stavíš nové, trochu jiná situace.
S tím, že dokud tam je původní deska, počítá se to jako původní PC, i když třeba po upgradu.
Už se trochu více chápeme? :)
Ivo Mašek (507)|12.2.2012 20:42
Mám OEM WinXP. Minulý rok jsem měnil motherboard (byl jsem velmi šikovný a ten původní zlomil :D), a nainstalil jsem původní OEM WinXP. Všechno, i registrace, proběhlo v pořádku. Ono, tam kde funguje rozum a normálnost = nejsou potíže.
zsdx (2098)|13.2.2012 16:14
Ano, OEM cislo lze po jiste dobe znovu bez potizi zaregistrovat (i na jinem hardware - zminovana deska), nicmene to nejspis neni pravne ciste.
odb (505)|13.2.2012 19:45
[quote=Ivo Mašek;493667]Mám OEM WinXP. Minulý rok jsem měnil motherboard (byl jsem velmi šikovný a ten původní zlomil :D), a nainstalil jsem původní OEM WinXP. Všechno, i registrace, proběhlo v pořádku. Ono, tam kde funguje rozum a normálnost = nejsou potíže.[/quote]

To skor MS si nemoze dovolit striktne kontrolovat aktivacie lebo by to hotline linka nezvladla a na hotline by muselo pracovat ovela viacej ludi. Vyhyba sa takto aj moznym problemom. A je to aj prostriedok ako udrziavat vysoke percento pouzivania MS operacnych systemov. Ak by to striktne kontroloval a riadil sa podla licencie, tak urcite percento ludi by preslo ku inemu operacnemu systemu a to MS nechce. To iste plati aj pre aktualizacie, ktore nijako neobmedzuje a dovoli aktualizovat aj nelegalne kopie OS. Kotrolu pravosti vyzaduje len pri urcitych situaciach.

bezne mozes asi 3x zaktivovat windows cez internet na hocijakom HW. Nieje to OK z pohladu licencie ale da sa to. Ak to nejde takto, tak telefonicky pomocou automatu to tiez pojde. Este som sa nestretol aby som nedokazal zaktivovat windows cez internet alebo pomocou automatu. Hlavne, ked sa jednalo o downgrade a pouzival som stale ten isty kod. Je to ovela jednoduchsie ako to riesit s nejakou tetou po telefone.