reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: 2 HDD + 2 OS

Neregistrovaný (0)|23.10.2008 13:06
Jméno tazatele: Looser

Znění dotazu:
Zdravim, chtěl bych se zeptat jestli je možné mít dva hard disky a na každém z nich bych měl jeden operační systém. A vždy po spuštění PC bych vybral z kterého HDD by se mel nabootovat operační systém. Dík za odpověď.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
pas!k (3765)|23.10.2008 13:10
Jde to udelat i tak ze fyzicky budes mit jeden hardisk rozdeleny a na kazdem oddilu jiny os .. otazka je k cemu to potebujes .. z vlastni zkusenosti muzu rict ze to prinasi vic skody nez uzitku ..
fanynek (2048)|23.10.2008 15:42
No, já bych trochu oponoval. Mám dva fyzické disky, z nichž na každém mám první oddíl primární-aktivní a na každém mám jiný OS. (WV UE 32bit a WV UE 64bit). Naprosto žádný problém s tím nemám.
Před tím jsem měl na prvním HDD Win XP 32bit a na druhý jsem nainstaloval WV UE 32 bit na zkoušku. Po té jsem XP vyměnil za "ostrý" VISTY.
Jediný, co je trochu problém je, že při instalaci Win VISTA si ty mrchy udělají nějaký zápis do zaváděcího sektoru toho druhýho HDD, takže jsem měl jednou problém rozjet OS po vyndání toho druhýho HDD.
Vše se vyřešilo tím, že jsem naistaloval první OS na první HDD bez zapojeného druhého disku a poté jsem nainstaloval druhý OS na druhý HDD bez zapojeného toho prvního disku. Takhle o sobě ty OS nemají ani páru, žádný problémy, ale přitom je pěkně normálně vidíš v "Tento počítač", jako klasický složky. To je ale snad jasný.
Jeden OS je vždycky ten používanější, takže si v BOOT MENU v BIOSu nastavím bootování z toho prioritního HDD a v případě, že chci jet druhý OS, stisknu myslím F11 (rychlý boot menu, bez lození do BIOSu) a vyberu ten druhý disk. Toto je jednorázové a při dalším spuštění PC systém normálně bootuje z toho používanějšího-pevně nastaveného.
pas!k (3765)|23.10.2008 15:44
Nejde o to ze to nefunguje jde o to ze se clovek musi starat o dva systemy a potrebuje zrovna neco v tom ve kterym neni najetej .. sam jsem pouzival nejakou dobu xp +visty a po case jsem to zrusil strasne me to otravovalo .. proto jsem se ptal na to vyuziti..
fanynek (2048)|23.10.2008 15:54
[QUOTE=pas!k;173004]Nejde o to ze to nefunguje jde o to ze se clovek musi starat o dva systemy a potrebuje zrovna neco v tom ve kterym neni najetej .. sam jsem pouzival nejakou dobu xp +visty a po case jsem to zrusil strasne me to otravovalo .. proto jsem se ptal na to vyuziti..[/QUOTE]

Jj. Třeba to je ten případ: máš XP a chceš přejít na Vistu. Tak to takhle uděláš. Jel jsem tak půl roku, než jsem řekl O.K. Vista gut.
Teď zas třeba na druhým OS testím 64bit OS, jestli ho nechám jako prioritní, nebo radši zůstanu u 32bit.
Záleží opravdu na tom, k čemu to člověk chce.