reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: Je potřeba router?

Neregistrovaný (0)|14.3.2011 17:52
Tazatel: Karel

Znění dotazu: Zdravím,
vlastním modem od O2 - Huawei Echolife hg520i a chci mít internet ještě na jednom počítači a v tom se moc nevyznám. Potřebuju si na to koupit router, nebo jde natáhnout kabel jen z tohodle modemu, když na tom teda budu mít jen 2 počítače? Bude do toho druhýho potřeba síťová karta?
Salamander (6177)|14.3.2011 18:06
ten modem ma 2 LAN konektory pro PC, ne? V tom pripade bys potreboval jen kabel, nic jineho :) (+ samozrejme ty sitovny v PC, ale ty by dnes mely byt snad vsude)
Neregistrovaný (0)|14.3.2011 18:14
Křížený nebo rovný kabel?
Salamander (6177)|14.3.2011 18:30
od routeru muze byt rovny
Jech Josef (206)|14.3.2011 19:12
[quote=Neregistrovaný;441211]Tazatel: Karel

Znění dotazu: Zdravím,
vlastním modem od O2 - Huawei Echolife hg520i a chci mít internet ještě na jednom počítači a v tom se moc nevyznám. Potřebuju si na to koupit router, nebo jde natáhnout kabel jen z tohodle modemu, když na tom teda budu mít jen 2 počítače? Bude do toho druhýho potřeba síťová karta?[/quote]
Ten modem má Wifi rozhraní stačí jen sprovoznit Wifi. Já mám Zyxel taky od O2
s operátorem sme to sprovoznili po telefonu za 5 minut. Potřeboval sem Wifi na zapojení tiskárny.
zsdx (2098)|14.3.2011 19:33
[quote=Salamander;441215]ten modem ma 2 LAN konektory pro PC, ne? V tom pripade bys potreboval jen kabel, nic jineho :) (+ samozrejme ty sitovny v PC, ale ty by dnes mely byt snad vsude)[/quote]

Ma ctyri porty, ve vychozim nastaveni dva pro PC (maji symbol zavinace + cislo) a dva pro O2TV viz O2. Porty 1 a 4 jsou vzdy pro PC.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 17:52
[quote=Jech Josef;441224]Ten modem má Wifi rozhraní stačí jen sprovoznit Wifi. Já mám Zyxel taky od O2
s operátorem sme to sprovoznili po telefonu za 5 minut. Potřeboval sem Wifi na zapojení tiskárny.[/quote]

Wifi pouzivam k notebooku, na PC to nechci - musel bych koupit wifi kartu, ktera je o dost drazsi nez normalni sitovka i s kabelem. Navic je ten druhej comp docela daleko od modemu a notebookem tam chytam mizernej signal.


K PC, na kterym je modem, sitovka potreba neni, ze?
johny__g (6387)|15.3.2011 19:01
[quote=Neregistrovaný;441376]
K PC, na kterym je modem, sitovka potreba neni, ze?[/quote]

Samozřejmě že potřeba je. Modem je v tomhle případě k ničemu. Ale pokud to není starý šrot, měla by být integrovaná na desce.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 19:24
Tož ta deska ji integrovanou nemá. Má jenom díru ve který je strčenej modem. Takže do tý karty budu muset strčit kabel, kterej mám teď v tý díře?
johny__g (6387)|15.3.2011 20:33
[quote=Neregistrovaný;441396]Tož ta deska ji integrovanou nemá. Má jenom díru ve který je strčenej modem. Takže do tý karty budu muset strčit kabel, kterej mám teď v tý díře?[/quote]

Vzdávám to, četl jsem to pětkrát ale pořád mi není jasný co chtěl básník říct. Jaká karta v díře a jakej kabel proboha? Zkus použít hlavu a napsat to ještě jednou.

Jednoduše: Koupíš síťový kabel a síťovou kartu, kartu dáš do PC (vzhledem k charakteru dotazů bych to svěřil někomu kdo se v tom trochu vyzná) a kabelem propojíš modem od O2 a PC. Toť vše.
DrZelenka (2491)|16.3.2011 08:49
[quote=Neregistrovaný;441376]Wifi pouzivam k notebooku, na PC to nechci - musel bych koupit wifi kartu, ktera je o dost drazsi nez normalni sitovka i s kabelem. Navic je ten druhej comp docela daleko od modemu a notebookem tam chytam mizernej signal.


K PC, na kterym je modem, sitovka potreba neni, ze?[/quote]

//EDIT - blbě jsem to pochopil

Takže abych si to urovnal - ty máš teď napojený PC1 kabelem, notebook wifinou a chceš zapojit ještě nějaké PC2?

Možnost je natáhnout přímo od routeru ještě jeden kabel a zapojit ho do PC2, nebo kamkoliv na kabel k PC1 umístit switch a do switche zapojíš 3 kabely - k routeru, k PC1 a k PC2.
Neregistrovaný (0)|16.3.2011 17:27
[quote=johny__g;441416]Vzdávám to, četl jsem to pětkrát ale pořád mi není jasný co chtěl básník říct. Jaká karta v díře a jakej kabel proboha? Zkus použít hlavu a napsat to ještě jednou.

Jednoduše: Koupíš síťový kabel a síťovou kartu, kartu dáš do PC (vzhledem k charakteru dotazů bych to svěřil někomu kdo se v tom trochu vyzná) a kabelem propojíš modem od O2 a PC. Toť vše.[/quote]

Mám modem -> od toho samozřejmě vede kabel, kterej mám strčenej do Ethernetový díry na základní desce. Šlo mi o to, jestli bude třeba ten kabel z tý díry vyndat a strčit přímo do síťový karty. Síťový karty maj taky Ethernet díry, nebo nemaj? Nebo to, že mám na desce Ethernetovou díru znamená, že nepotřebuju síťovou kartu?
V hardwaru nejsem úplnej začátečník, ale síťový prvky řeším poprvé...
zsdx (2098)|16.3.2011 17:47
[quote=Neregistrovaný;441579]Mám modem -> od toho samozřejmě vede kabel, kterej mám strčenej do Ethernetový díry na základní desce. Šlo mi o to, jestli bude třeba ten kabel z tý díry vyndat a strčit přímo do síťový karty. Síťový karty maj taky Ethernet díry, nebo nemaj? Nebo to, že mám na desce Ethernetovou díru znamená, že nepotřebuju síťovou kartu?[/quote]

Az na to, ze to neni modem, ale router, jsou tve uvahy spravne - na PC, na kterem ten internet jde, nic nikam neprendavej a na tom druhym se podivej, jestli ma tu diru na desce /pak ti bude stacit jen kabel/. Sitova karta na desce i ta pridavna maji stejne sirokou diru s osmi dratama uvnitr.
Salava (7)|16.3.2011 17:53
[quote=Neregistrovaný;441579]Mám modem -> od toho samozřejmě vede kabel, kterej mám strčenej do Ethernetový díry na základní desce. Šlo mi o to, jestli bude třeba ten kabel z tý díry vyndat a strčit přímo do síťový karty. Síťový karty maj taky Ethernet díry, nebo nemaj? Nebo to, že mám na desce Ethernetovou díru znamená, že nepotřebuju síťovou kartu?
V hardwaru nejsem úplnej začátečník, ale síťový prvky řeším poprvé...[/quote]

Ta ethernetová "díra" na základní desce je zásuvka k integrované síťové kartě - takže na stávajícím PC již žádná další síťovka potřeba není. Pokud i druhý PC bude mít takovou (což je dnes velmi běžný standard) tak ani tam není třeba žádnou síťovou kartu kupovat jinak je třeba síťovku koupit, stačí běžná levná cca do 200Kč. Pak postačí jen patřičně dlouhý další UTP kabel (nekřížený, ale dost často je to dnes už jedno), kterým se spojí volná zásuvka na Huawei Echolife hg520i (raději ne ta co bývá označena žlutě a slouží pro IPTV) se síťovkou na druhém PC (integrovanou nebo doplněnou). Nastavení ponechat raději na automatiku (DHCP).
Poměrně dobře a podrobně je to všechno v českém návodu k Huawei Echolife hg520i:
http://www.techzona.cz/_pub/66/e0/21/114799_145816_huawei_echolife_hg520i_kompletni_manual.pdf
Salava (7)|16.3.2011 18:00
[quote=zsdx;441585]Az na to, ze to neni modem, ale router, [/quote]
Ono je to oboje a navíc i 4portová brána a WiFi access point, ale to je vcelku v daném kontextu jedno. Ono najít dnes na trhu jen samostatný ADSL modem skoro ani nejde.