reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Používáte chladicí podložky pod notebook?

Petr S. (1220)|22.5.2011 22:59
Používáte chladicí podložky pod notebook?

  • Ano
  • Ne, ale přemýšlím o její koupi
  • Ne, pochybuji o její užitečnosti
  • Ne, notebook nepoužívám
Hlasování k této anketě je na homepage magazínu Svět hardware v horní části pravého sloupce.
3imi (48)|22.5.2011 23:08
Ne, pochybuji o její užitečnosti
Marena_Mara (1)|23.5.2011 08:03
Chybí mi tu odpověď: ne, nepoužívám.
Nepochybuju o užitečnosti, ale mam Lenovo a tam opravdu není potřeba :-)
elpsycho (1602)|23.5.2011 08:45
O vlivu na teplotu nepochybuju, ale notebook, který by ji potřeboval k provozu bych:
a) vůbec nekoupil
b) vysál od prachu
c) reklamoval
Japkoslav (80)|23.5.2011 09:02
Ano používám stavitelnou podložku od Compalu. Ne pro účely chlazení, ale pro zlepšení pohodlí kdy notebook plácnu do podložky a připojím externí klávesnici. Člověk se tak při práci doma s notebookem u něho nemusí tolik hrbit.
meeee (1110)|23.5.2011 09:06
[quote=Marena_Mara;452647]Chybí mi tu odpověď: ne, nepoužívám.
Nepochybuju o užitečnosti,...[/quote]

[quote=elpsycho;452651]O vlivu na teplotu nepochybuju, ale notebook, který by ji potřeboval k provozu...[/quote]

Asi tak. Ta anketa je nešťastně sestavená.
A přijde mi, že těch anket, u kterých nemohu vybrat z nabízených odpovědí, je poslední dobou nějak víc než bývalo obvyklé.
Zoidik (1405)|23.5.2011 09:56
Ne, nepoužívám.

V práci mě to netrápí, notebook není můj a pro netbook, který se zapne jednou za uherský rok, to je zbytečné kupovat.
xmarek (1676)|23.5.2011 10:48
  • Ne, podložku nepoužívám
Ne, že bych pochyboval o její užitečnosti, ale spíš pochybuji nad významem notebooku co potřebuje chladící podložku. K čemu mi je něco přenosného, když k tomu potřebuji dalších deset tisíc krámů. A výrobce, který není schopen vyřešit tuto základní věc si nezaslouží mou pozornost.
Martík (8)|23.5.2011 16:45
"Ano"
můj postarší notebook Toshiba Satelite M100 už při delší zátěži občas zamrzával, tak jsme koupili CoolerMaster NotePal U2 a od té doby je klid. Navíc rozměry podložky jsou skoro stejné jako rozměry notebooku a v "přepravní" poloze se notebook krasně zasune do podložky a vejde se do stávající brašny.
Chladicí podložka rozhodně vliv má, pokud obsahuje aktivní chlazení.
thomas.007 (43)|23.5.2011 20:37
Ne, nepochybuji o její účinnosti ale zbytečnosti :D

[quote=Martík;452702]"Ano"
můj postarší notebook Toshiba Satelite M100 už při delší zátěži občas zamrzával, tak jsme koupili CoolerMaster NotePal U2 a od té doby je klid...[/quote]

No já jsem minulý rok měnil teplovodivou pastu pod CPU a GPU na IBM T41, vyfoukal prach, promazal vrtulku...výsledek?
  • Na baterku vydrží 1,5 hodiny místo 40 minut
  • teploty spadly o 20°C dolů
  • Větráček nehučí a dokonce se i vypíná
  • Cena 100Kč a půl hodiny práce
Pali P. (29)|24.5.2011 05:41
Nie nepoužívam. Tiež mi chýba takáto jednotuchá odpoveď. Na mojom HP Pavilion dv3600ec je chladenie navrhnuté tak, že je tiché a zároveň účinné. Takže jednoducho žiadnu podložku nepotrebujem.
Neregistrovaný (0)|24.5.2011 16:51
Podložku nepoužívám. Zbytečné vyhazování peněz. Když se notebook upeče, kupuji nový.
Georginek (2957)|24.5.2011 17:07
[quote=Neregistrovaný;452907]Podložku nepoužívám. Zbytečné vyhazování peněz. Když se notebook upeče, kupuji nový.[/quote]

:notsure A to neni vyhazovani penez? To je 100x horsi vyhazovani penez :D

A k problemu je to asi tak, ze dobre reseny notas nepotrebuje chladici podlozku. V dobe zaruky je prehrivani duvod reklamace, a po zaruce je samozrejme lepsi, kdyz nastane prehrivani vycistit chlazeni, pripadne prepastovat. Notas se uchladi v pohode bez podlozky........

Chladici podlozka ma dle me jednu pouzitelnost.......
ad.1 a to, kdyz je notas hodne hlucny a nektere jsou, tak to schladi a vetrak se tak rychle netoci a tim padem je tissi.
ad 2 aby to cloveka nepalilo kdyz ma notas na kolenou nebo treba v posteli na brise.....

Jinak je to k nicemu....
wthulmann (238)|24.5.2011 20:52
NE - protože notebook co by něco takového potřeboval bych si nekoupil. O užitečnosti podložek nepochybuji, už jen rozdíl mezi tím, když u XPSka použiji velkou baterku která nadzvedne notebook o centimetr nad stůl je sakra znát. Co by svedla podložka si dovedu představit.

Osobně si myslím, že podložka má smysl, je-li zároveň koncipovaná jako dokovací stanice pro nějaký výkonnější notebook, kterému dodatečné chlazení přijde vhod.
Jajator (38)|25.5.2011 00:52
notebook,ktery potrebuje k provozu chladici podlozku povazuju za defektni a jak sem tak projizdel vlakno,tak nejsem sam :) chtelo by to argumenty protistrany,ktera ty polozky pouziva,neumim si predstavit zadne argumenty pro..
wthulmann (238)|25.5.2011 10:31
argumentů pro by se asi pár našlo
+ funkce dokovací stanice
+ ergonomie: notebook položený na podložce má příjemnější sklon klávesnice pro psaní a i LCD se dostane výš do úrovně očí
+ chlazení: notebooku další chlazení prostě prospívá. Když nic jiného, tak chlazení jedním či více velkými ventilátory je tišší než jednou malinkatou bestií s několika tisíci otáčkami.

a to je tak všechno co mě napadá
Neregistrovaný (0)|25.5.2011 22:46
Osobně mám CoolerMaster NotePal infinite.
Koupit jsem ji ke starému aceru který se dost přehříval. (naštěstí už je pryč)
Nyní mám Sony Vaio, a skoro vůbec se nehřeje, takže podložku používám jen pasivně, když mám NTB v posteli (což vidím jako vhodné využití podložky)
gord (4)|26.5.2011 09:07
Souhlasim s nazorem, ze notebook, ktery potrebuje ke svemu provozu podlozku je kram! Ja mam jen takovou jednoduchou od Logitechu, plastovou, zadne ventilatory nebo neco takoveho a davam si ji pod notebook doma kdyz ho mam na kline, protoze preci jen za hodinu uz to paliiiii....
Pavel Kovač (374)|26.5.2011 20:45
Chladící podložka je něco co by se vůbec nemělo vyrábět. Buď se NTB uchladí sám, nebo je to šunt a patří na skládku.
Navíc je NTB přenosné zařízení a s podložkou ta přenosnost trošku postrádá význam.
Jandaskunk (2330)|26.5.2011 21:19
Souhlasím s názorem, že chladící podložky (s větráky) jsou naprd, resp. notebooky, které to potřebují hodit buď na reklamaci (nebo vrátit rovnou do 14ti dnů od koupi) nebo vyčistit nebo vyměnit větrák (pokud je vadný). Ale podložky jako takové (bez větráků) jsou podle mě užitečné - např. kvůli lepší ergonomii klávesnice a displeje, pro použití "na klín" se taky hodí.
Pavel Kovač (374)|27.5.2011 07:46
[quote=Jandaskunk;453488]Souhlasím s názorem, že chladící podložky (s větráky) jsou naprd, resp. notebooky, které to potřebují hodit buď na reklamaci (nebo vrátit rovnou do 14ti dnů od koupi) nebo vyčistit nebo vyměnit větrák (pokud je vadný). Ale podložky jako takové (bez větráků) jsou podle mě užitečné - např. kvůli lepší ergonomii klávesnice a displeje, pro použití "na klín" se taky hodí.[/quote]

Pak bych ale takovým podložkám neříkal chladící, ale "ergopodložky" nebo tak něco.

To je něco podobného jako u tabletů. Taky je ten název převzat ze zařízení, které bylo určeno na něco úplně jiného. Mě osobně (takový klasický tablet v pravém slova smyslu mám) se to nelíbí, ale nic s tím neudělám.
elpsycho (1602)|27.5.2011 08:09
Jediný případ, kdy bych byl ochotný používat nějakou podložku, je v posteli, aby se neucpaly větrací otvory.
Jandaskunk (2330)|27.5.2011 11:23
Jakub Kovač: Však proto u těch druhých nepíšu chladící, ale prostě "podložky". Jinak někdo používá v posteli (nebo na klíně) např. širokou knihu, aby to nezadusil látkou :) - ale zase to určitě nebude takové, jako s těmi "ergopodložkami" (které se dají naklápět)
BishoQ (56)|20.7.2011 21:57
Ne, ale přemýšlím o její koupi

Jelikož se mi vždy tak přehřeje že se celý zaseká a poté ho musím vypnout..
Jandaskunk (2330)|20.7.2011 22:09
bishoq: Vyčistit nebo reklamovat (podle toho jestli je v záruce nebo ne)
BishoQ (56)|20.7.2011 22:12
[quote=Jandaskunk;462489]bishoq: Vyčistit nebo reklamovat (podle toho jestli je v záruce nebo ne)[/quote]

Bohužel, záruku jsem nedostal jelikož jsem ho výhrál na plesu :/ + už mám 2 nabíječku a teď odchází i baterka...
neregistrovaný (0)|16.11.2011 23:29
Ano, jednoznačně používám.

Podle odpovědí koukám, že je tu plno odborníků. Chladící podložka má smysl pro jakýkoliv laptop, i když má teplotu při běžném provozu (film, net... NE hry) něco okolo 50 stupňů (což je velmi hezké číslo). Když použijete dobrou podložku, tak se vám teplota sníží o cca 5 a víc stupňů. Dejme tomu, že se to může zdát zbytečné, ale čím nižší teplota, tím déle by laptop měl sloužit. Nehledě na to, že pak můžete laptop používat v klidu např. v posteli, kde bez podložky pod ním můžete ucpat chlazení a tím ho usmažit.

Tedy pokud nejste takový boháči, kteří si můžou každou chvíli kupovat nový laptop, tak někteří tady:).

Samotná kapitola je pokud na laptopu hrajete hry. Může mít sebelepší chlazení, ale vysokým teplotám bez podložky (a někdy nakonec i s ní) se neubrání a vysoké teploty dost snižují životnost hardware. A je to celkem logické, při hraní her jede cpu na vysoké obrátky, grafická karta jede naplno, operační paměť a hdd jsou také nuceny k vyšším výkonům atd. a to vše se neblaze projeví na teplotě, která může od standartu odskočit i 30 - 40 stupňů nahoru.
alfah4ns (1040)|17.11.2011 00:00
Já podložky používám, ovšem nikoliv chladící a nikoliv z důvodu přehřívání ntb.
Mám obyčejnou jen pár mm tlustou desku + vzadu pod nožkami našroubované 2 malé hranoly, tedy pod spodkem ntb vznikne několik cm prostoru. Výhody to rozhodně má, i když to nutné není:
- ntb se nakloní a lépe se na něm píše
- dá se používat na klíně i ve vyšší zátěži, aniž by hřál do nohou (což mimochodem hl. pro pány není moc zdravé :) )
- společně s podvoltovaným CPU se mi ntb parádně uchladí (do 65°CPU) i při otáčkách jen 2500rpm (max 4000rpm), fajn, když potřebuji např. spočítat večer pevnostní analýzu (= full CPU load) a netoužím po vrtulníku
- no problem v posteli, opět i při vyšší zátěži se ntb vpohodě uchladí a nehučí (např. koukám na film a na pozadí se mi např převádní záznam z domácí kamery do DVD formátu)
- na stole používám ext. LCD, pokud zrovna nepotřebuji dvě obrazovky, mám ntb hozený v polici pod ním, zavřený. Lehce nadzvednutý spodek opět pomůže.
Richmond (8084)|17.11.2011 00:16
NE...
[SPOILER=...my používáme jedině kocoura]
[/SPOILER]
aumirek (166)|18.11.2011 10:42
no jelikož si nedovedu představit auto pro které bych musel koupit dodatečnej chladič což je naprosto stejná zhovadilost jako notas kterej potřebuje chladici podložku tak nepoužívám ale používám občas jakoukoliv podložku protože notas třebas v posteli na dece není to pravé