reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nastavení routeru pro příjem internetu z modemu

adosl (28)|22.6.2009 17:19
Zdravím všechny
potřeboval bych nějaký detailní návod jak nastavit router Asus WL500g Premium který mám připojený k modemu Zyxel 661H.
Pokud připojím kabel přímo z modemu do počítače tak internet funguje ale když propojím modem s routerem a ten do pc tak internet nefunguje.
Potřeboval bych proto pomoci jak nastavit router abych přes něj mohl rozvést dál internet jak přes kabely tak přes wifi. S nastavením wifi už si poradím jen nevím jak nastavit ten router aby signál který získá z modemu přeposílal dál na ip adresy které automaticky přidělí.
Jednou už jsem to měl všechno nastavené a jelo to. Dělal jsem to podle návodu na internetu, ale potřeboval jsem změnit nastavení wifi a nemohl sem se dostat přes heslo protože jsem ho zapoměl a tak sem router resetoval a teď nevím jak to nastavit a návod podle kterého jsem to dříve dělal nějak nemůžu najít.
Proto prosím někoho kdo by mi byl schopen poradit jak a co přesně nastavit.

Předem všem děkuji.
trodas (1753)|22.6.2009 17:37
Toto co jsem kdysi napsal ti nepomuze? Router je fakt jednoduchy... a password si radeji napis nekde do souboru :)
adosl (28)|22.6.2009 18:28
no jo jenže ja mam internet od O2 ten 8Mbit a žádné statické ip nemam ale pokud můžu nastavit do routru statické ip abych se připojoval přes ni bez toho abych si musel od O2 nějakou kupovat rád si nastavím staticku ip už jen kvůli utorrentu ale nevím jaké statické ip adresy mám nastavit aby to jelo. můžeš mi poradit prosím!
EditorPO (2819)|22.6.2009 18:45
Dostanes sa na konfiguracne rozhranie routera?

Pripoj PC do portu LAN, router by ti mal pridelit IP. Do prehliadaca napis IP 192.168.1.1.
adosl (28)|22.6.2009 19:02
jo tam se dostanu v pohodě kvuli tomu sem ten routr musel resetovat abych se tam dostal a mohl si nakonfigurovat wifi jenže tím že jsem ho resetnul tak sem ztratil to připojení k netu a nevím už jak to bylo nastavené aby to jelo. Takže do routru se dostanu i do modemu ale jelikož přímo z modemu na počítači to jede tak předpokládám že v modemu nic nastavovat nebudu muset
EditorPO (2819)|22.6.2009 19:17
Jasne, modem nechaj tak.

Ak mas manual, tak vies ako prepojit modem s routerom. Po prihlaseni na router mas moznosti zvolit tym WAN pripojenia. Myslim, ze by to malo byt PPPoE. Vyplnis meno a heslo, ktore si dostal od ISP. Vlastne modem by si mal nastavit ako bridge.
adosl (28)|22.6.2009 20:34
no ale pokud nastavím v modemu bridge půjde mi i připojení které bude přímo na jiný počítač a nevypne se tímto nějaké bezpečnostní opatření nerad bych si rozhasil ještě i modem

nejraději bych nastavil jen ten router tak jak jsem ho měl bohužel nevím jak to bylo :cry
adosl (28)|22.6.2009 21:18
nebo položím otázku ještě jinak. Je někde komplexní návod jak nastavit router a modem tak že na modem je připojen router + PC1 přímo kabelem + PC2 přímo kabelem z routeru bude připojeno PC3 kabelem a PC4 přes wifi

Ideální situace by byla takováto PC1 a PC2 by získávalo ip adresy náhodně od poskytovatele PC3 by se připojovalo přes pevnou ip adresu kterou by měl na stálo určenou od routru a PC4 by z routru dostávalo náhodnou ip adresu

Pokud by pro mě měl někdo návod jak toto nastavit byl bych mu nesmírně zavázán.
EditorPO (2819)|22.6.2009 22:19
Sice nechapem ten IP gulas a dovod, ale pochybujem ze ISP bude poskytovat IP viacerym tvojim PC. Od toho mas router, ze IP pridelenu od ISP si prelozis (NAT) na tvoju podsiet, v ktorej bude viac PC.

Kolko mas LAN portov na modeme? Asi len jeden. Tam prave pripojis namiesto PC ten router. Router dostane pridelenu IP adresu a prelozi ju ostatnym PC, ktore su pripojene kablom, alebo cez wifi.
trodas (1753)|23.6.2009 09:56
adosl - jedina zmena proti navodu, ktery jsem popsal, je ta ze typ pripojeni bude PPPoE a ne prime pripojeni a bude. Zvazil bych i emulaci tve MAC adresy na routeru, muj ISP vyzaduje registrovanou MAc adresu, ale O2 asi ne, kdyz ma to heslo v PPPoE...

Jinak jediny mozny zpusob zapojeni modemu, routeru a PCcek je, ze z modemu to pujde do routeru a z routeru to pujde do PCcek. Zadna delsi IP adresy nevytvoris. Bude jen jedna, ta, na kterou nastavis router.

Neplest si vnejsi (WAN - Wide Area Network) a vnitrni (LAN - Local Area Network) site. WAN je k tvemu ISP, LAN je u tebe doma sit ZA tvym routerem. Ta je zcela (NATem) oddelena od zbytku sveta a muzes tam pouzivat vlastni IPcka.

[QUOTE]Osobně používám nastavení IP adres takové - 192.168.0.1 jako router a 192.168.0.2 jako první PC, 192.168.0.3 druhé, 192.168.0.4 třetí... atd.
V PC nastavíte jeho IP adresu (první jako 192.168.0.2), jako bránu zadáte IP routeru (v našem případě 192.168.0.1) a DNSka nastavíš takové, jako v routeru - takové, jako ti přidělil ISP.[/QUOTE]

Kde je problem?
adosl (28)|24.6.2009 11:01
Já nevím možná se pořád nechápeme. Mám prostě modem zyxel 661h z toho mám připojený jeden počítač na kterém mi jede internet a vše. adresy získávám automaticky dál mám druhý počítač který je taky připojený k modemu a adresy získává taky automaticky. Pak potřebuju připojit k modemu router který by byl schopný umožnit připojení ještě dalším dvěma pc. mohl bych to sice napojit napřímo ale jde mi hlavně o to wifi který z modemu nedostanu takže potřebuju nastavit nějak ten router tak aby přiděloval všem počítačům které se budou chtít připojit přes wifi automaticky ip a ještě jednomu který bude přes kabel taky. víc nechci.
EditorPO (2819)|24.6.2009 11:21
Vsak jednoducho. Na WAN rozhrani routeru nastavis dynamicke pridelenie IP adresy. Na LAN rozhrani routera nastavis tiez DHCP (ale server, automaticke pridelovanie IP klientskym PC). Co je na tom tazke?
trodas (1753)|24.6.2009 14:06
[QUOTE]Já nevím možná se pořád nechápeme.[/QUOTE]

To je zcela jiste, ze se nechapeme. Takze naposledy, pokud napisu, ze:

[QUOTE]...jediny mozny zpusob zapojeni modemu, routeru a PCcek je, ze z modemu to pujde do routeru a z routeru to pujde do PCcek.[/QUOTE]

Tak to myslim vazne a jinak to opravdu nepujde. Pokud se dobre divam, tak Zyxel P661h ADSL modem v sobe uz ma 4 portovy router:
http://www.zyxel.cz/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20040812093058&CategoryGroupNo=CAA146A2-E617-4306-9067-A6AEFAF8A93E

Coz je hezky, ale ty ho proste vypnes a budes pouzivat WiFi router zapojeny ZA nim a P661h pojede jen v pass-thru modu, jako kdyby zadny NAT neznal. Jinak budes mit problemy, dva routery znamenaji dva okruhy v siti a to je vhodne jen pro odborniky. Uz si rozumime lepe?

modem/router off -> wifi router -> PC1, PC2, PC3, PC4 + 255 WiFi PCcek
adosl (28)|24.6.2009 14:56
já tě chápu ale potřebuji to tak jak jsem to napsal a ne jinak jinak je to snadne a nežádal bych tu o radu jednou už mi to tak jelo tak to musí jet zas. kdybych aspoň věděl kde byl ten návod jak to zprovoznit. Ty dva okruhy už mi jednou jeli a v pohodě nebyli s tím žádné problémy a když to jde a chci to tak nebo spíš potřebuju tak na to prostě musím přijít.
EditorPO (2819)|24.6.2009 15:14
Pojde to aj tak ako to potrebujes. Predstav si, ze router je akoze jeden pocitac, ale s dvomi alebo viac sietovymi kartami. Jedna sietovka (WAN) ide do modemu. Tuto sietovku potom davas zdielat ostatnym PC, ktore su pripojene na zvysne (LAN) sietovky.

To iste robi router. WAN port > modem. LAN porty > pocitace. Na WAN porte si nastav automaticke pridelenie IP adresy, tak ako to mas na pocitacoch, ktore su priamo na modeme. Na LAN rozhrani nastav DHCP sever, aby prideloval IP pocitacom, ktore budu k nemu pripojene.

Napisal som to zrozumitelne? Alebo niecomu nerozumies?
adosl (28)|24.6.2009 15:51
no já tomu rozumím ale když to tak dám nefunguje mi to. pošlu ti foto a ty mi prosím přímo napiš co kde mám špatně nebo musím nastavit jinak ano.
adosl (28)|24.6.2009 16:03
[QUOTE=EditorPO;262631]Pojde to aj tak ako to potrebujes. Predstav si, ze router je akoze jeden pocitac, ale s dvomi alebo viac sietovymi kartami. Jedna sietovka (WAN) ide do modemu. Tuto sietovku potom davas zdielat ostatnym PC, ktore su pripojene na zvysne (LAN) sietovky.

To iste robi router. WAN port > modem. LAN porty > pocitace. Na WAN porte si nastav automaticke pridelenie IP adresy, tak ako to mas na pocitacoch, ktore su priamo na modeme. Na LAN rozhrani nastav DHCP sever, aby prideloval IP pocitacom, ktore budu k nemu pripojene.

Napisal som to zrozumitelne? Alebo niecomu nerozumies?[/QUOTE]

ještě bych potřeboval email nebo icq kam ti můžo obrázky poslat.
EditorPO (2819)|25.6.2009 19:53
[QUOTE=adosl;262660]ještě bych potřeboval email nebo icq kam ti můžo obrázky poslat.[/QUOTE]
mail mi mozes poslat, kde kliknes na moj nick
trodas (1753)|25.6.2009 21:31
Foto muzes nahrat na http://imageshack.us nebo http://tinypic.com , link postnout sem a my ti zkusime poradit... Nebo primo na forum do prispevku nahrat foto, kdyz nebude moc veliky :)

Stale nechapu, kde je problem a jak to chces a proc by ti neco nemelo jit, ale to je detail.

Pokud bys za tim ADSL modemem s routerem chtel dalsi router (dvojokruhova sit), tak na Zyxel modem/routeru nezapomen zapnout RIP ... jinak dalsi router nemusi jako switch dobre fungovat, ale to me jen ted tak nepadlo. Pokud i ten dalsi router bude delat NAT, tak to snad neni treba... tak jako tak jsou dva nezavisle a pripadne i NAT/Firewallem oddelene subsite na jednu domacnost ponekud nezvykle reseni a pokud se v tom dobre nevyznas, tak bych od tohoto reseni doporucoval ustoupit.
adosl (28)|26.6.2009 10:22
TAk tady jsou obrázky. Doufám že mi nějak pomůžete a ještě jednou díky za vaši trpělivost semnou. Je to sice neobviklé řešení ale potřebuju to hlavně z toho důvodu že přímo na modem jsou napojeny dva počítače které jedou jako by stále proto modem je také stále v provozu a počítače které se připojují přes router jedou jak kdy a wifi jen výjmečně proto nechci aby musel stále běžet i router zapnutý kvůli tomu aby mohli první dvě pc byt neustále online. To je asi hlavní důvod proč to chci nastavit takto odděleně ale z jednoho modemu. Snad mi poradíte doufám. Ještě jednou díky za trpělivost.

tak obrázky jsem aktualizoval jak jsem si všimnul měl jsem tam chybu tak jsem to opravil a data už se z internetu přenáší ozkoušeno na utorrent ale nechou se zobrazovat www stránky kde může být teď chyba prohlížeč píše že může být chyba v dsn ale nevím kde.
trodas (1753)|26.6.2009 11:29
1) routery jsou urceny na 24/7 provoz, nic se enstane, kdyz pobezi stale...

2) ty DNS servery jsou spatne nastavene, cucni do toho, jak je doporucuje nastavit O2 - nezda se mi, aby byly DNS stejne jako Gateway...

3) v tom nastaveni Asusu to take bude chtit zadat to PPPoE login a heslo, jako mas v Zyxelu, jinak to logicky nemuze jet, respektive to muze jen jen ZA Zyxelem, coz je ale asi to co chces?

4) pokud uz to jede, jen hlasi chybu v DNSku, tak zjisti jake DNSky si automaticky Zyxel nacita (jejich IP adresy) a zadej je natvrdo do toho Asus routeru - pres druhy router Zyxel si je ten Asus asi nezjisti, coz bude ten problem... doufam. Protoze by to chtelo udat jakou IP na ten Zyxel a obecne vic informaci...
EditorPO (2819)|26.6.2009 12:02
V podstate to mas nastavene dobre. Modem sa pripoji k ISP. Obdrzi od neho WAN IP. Na svojom LAN rozhrani ma IP 192.168.1.1 a stava sa branou pre ASUS router.

ASUS router v mode AP dostava od modemu pridelenu WAN IP adresu 192.168.1.36 a na svojom LAN rozhrani ma zapnuty DHCP server s pridelovanim IP v rozsahu 192.168.0.2 az 192.168.0.254 pre pripojene PC.

Ak mas na pocitacoch, ktore pripajas k routeru, nastavene automaticke pridelenie IP, tak by to malo fungovat hned. Skontroluj, ake IP router pridelil, aka je ich brana a aku dostali DNS IP. Skontrolujes to tak, ze v DOS okne zadas prikaz ipconfig /all. Samozrejme, ze tu dochadza k viacnasobnemu NAT, co nie je prave vyhodne.

Taktiez sa pozri, ci mas zaskrtnute UPnP v Advanced Settings.

Na pocitacoch mozes napevno nastavit internetove DNS. Pozri sa v nejakom system info na modeme, ake DNS dostal on a tieto DNS mozes nastavit aj na routri.
adosl (28)|26.6.2009 16:29
zkoušel jsem v routeru nastavit ty dns napevno dal jsem tam 192.168.0.1 to mi ukazuje ipconfig a stejně pořád data jednou ale internet se nezobrazuje.
adosl (28)|29.6.2009 10:50
tak jsem zkoušel fakt všechno ale pořá na to nemůžu přijít proč data jedou ale www stránky se pořád nechcou zobrazit. dal jsem sem fotku s ipconfig můžete mi teda někdo prosím poradit podle toho ipconfig jak a kam mám zadat napevno ty dsn brány aby mi to už konečně jelo?

Předem všem díky.
EditorPO (2819)|29.6.2009 12:20
Pozeram, ze mas v PC dve sietovky. Jednu z nich mas nazvanu "modem Zyxel". Tuto vypni. Mozno sa ti to bije. Siet nechaj zapojenu v sietovke "router Asus".
V Asuse nezadavaj DNS napevno. Dostane ho od modemu a dalej ho prideli pocitacu.

Este sa mozes pozriet na modeme Zyxel, ze ake DNS dostal pridelene on. Najdes to niekde vo vseobecnej informacii, statuse alebo tak nejak. Ked to najdes, tak si tu IP DNSka mozes nastavit v PC.

Ak napriek vsetkemu nenabehne DNS, tak v routri nastav tieto DNS: 208.67.222.222, 208.67.220.220. Su to free OpenDNS servery.
Alebo to v routri nechaj tak a zadaj tie DNS do pocitaca.

Ak to ani potom nepojde, tak mas problem vo Win.
adosl (28)|1.7.2009 14:57
v tom modemu sem na žádné dnska nepřišel

myslíš že v tomto by mohl být ten problém? mám tam nějaká dns zadat?
EditorPO (2819)|1.7.2009 22:26
Skus to prepnut z "server" na "klient", ci neukaze nejake udaje. Inak niektore routre po prihlaseni na rozhranie ukazu hned na prvej obrazovke aktualny status (pridelena WAN adresa, stav wifi, pripojeni klienti, ... atd).
Este sa pozri pod polozkou Maintenance.

Ked to mas preppnute ako server, tak to znamena, ze sa Zyxel chova ako DHCP server a prideluje IP a DNS dalsim pocitacom. Mozno by v tej polozke DNS mali byt nastavene DNS servery. Skus tam zadat tie OpenDNS.
adosl (28)|2.7.2009 11:43
problém byl v těch dns bránách už to funguje jak má díky. Jen pro informaci k čemu slouží vlastně DNS brány?
hyro (80)|2.7.2009 11:59
DNS - Domain Name server zajišťjí, že si nemusíme pamatovat čísla jednotlivých webů. Proč se opakovat - pročti si to ZDE