reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Špatné měření teplot

Butcher666 (5)|22.5.2008 11:06
Pořídil jsem si do své staré základní desky( Asus M2-NE, AM2 ) nový procesor, Athlon 64 X2 5000+ Black Edition. U předchozího jednojádrového procesoru bylo s měřením teploty vše v pořádku. Před instalací nového CPU jsem updatoval BIOS, a pořídil CPU-Z 1.45 a Core Temp 0.99. Programy procesor rozpoznají správně, ovšem teploty hlásí v klidu kolem 3-5C° a v zátěži do 20C°. CPU chladím Arctic Cooling Freezerem 64, takže ty teploty názvu chladiče docela odpovídají :-)...jenže těžko budou pravdivé. Nenapadá někoho, čím by to mohlo být?
hl.hl (1387)|22.5.2008 11:12
A jake teploty ukazuje BIOS?
Butcher666 (5)|22.5.2008 11:22
[QUOTE=hl.hl;124682]A jake teploty ukazuje BIOS?[/QUOTE]

Uvěřitelnější. V BIOSU položka CPU Temperature = 40C° . Jenže z předchozí zkušenosti vím, za co stojí ty analogový teplotní čidla na mojí desce. Měl jsem teplotní měřič s chybou do 0,1C° a s AC Freezerem je možné dotknout se heatspreaderu CPU, protože základna chladiče ho celý nezabere. Teplota byla vždy zhruba o 8C° nižší, než hlásil BIOS. Proto jsem se pak spoléhal hlavně na Core Temp, který teplotu odebírá z jádra.
Např. pro northbridge BIOS ukazuje teplotu 30C° a měřákem jsem na pasivu naměřil přes šedesát :-).
Pavel Boček (4169)|22.5.2008 21:31
To, že je teplota na IHS nižší, je normální - čidlo v CPU je přímo v jádře, ale tobě musí teplo projít skrz plát křemíku, hnusnou vrstvu pasty do IHS a odtamtud do měřáku. Proto se např. vodní chlazení často dává rovnou na jádro a je to tak znát :) Takže BIOSu bych věřil, bere to z jádra...

V můstcích ale většinou jsou diody, takže pokud to ukazuje 30 stupňů...nic výjimečného :)))
husky14 (4214)|22.5.2008 21:37
Jestli máš ten BIOS poslední aktuální, tak zkus ještě jiný verze těch programů, možná se nějaká "chytne".....

Btw. možná by pomohlo i downgradovat BIOS, ale dělat to jen kvůli teplotám (když BIOS jinak šlape) není ideální....
Butcher666 (5)|22.5.2008 23:41
[QUOTE=Pavel Boček;124886]To, že je teplota na IHS nižší, je normální - čidlo v CPU je přímo v jádře, ale tobě musí teplo projít skrz plát křemíku, hnusnou vrstvu pasty do IHS a odtamtud do měřáku. Proto se např. vodní chlazení často dává rovnou na jádro a je to tak znát :) Takže BIOSu bych věřil, bere to z jádra...

V můstcích ale většinou jsou diody, takže pokud to ukazuje 30 stupňů...nic výjimečného :)))[/QUOTE]

Utility jako Core Temp by to měly brát z digitálního teplotního čidla uvnitř CPU...bohužel to jaksi nefunguje. Budu se asi muset spolehnout na BIOS. Bohužel i bez zvýšení napětí procesoru se na frekvenci 3.1GHz dostanu v zátěži k teplotám kolem 65C°, což už je dost, čekal bych od AC Freezera 64 lepší výkon.
r34ktor (7477)|23.5.2008 14:25
Everest (doporučuji testovat nejnovější betu), či SpeedFan jsi zkoušel?
Butcher666 (5)|23.5.2008 20:45
Tak problém vyřešen. Pořídil jsem si utilitku Central Brain Identifier, která hodnotu teploty odebírá taky z teplotního digitálního čidla v jádře, ale narozdíl od ostatních utilit typu např. Core Temp pro můj procesor stanovila ofset - 21C° . To dává teploty 30-35C°[5x200, 0,9V] v klidu a 56C° v zátěži (Procesor na 3GHz [15x200, 1,225V], násobič dynamicky měněn přes Rightmark CPU Clock utility) . Myslím si, že na to napětí jaké ten procesor na 3GHz má, hřeje celkem dost. Navíc to asi taky není napětí, co by měl mít, vypadá to, že deska mu dává méně(BIOS se líší oproti utilitám v OS o 125mV, čemu zas věřit :-) ). Na frekvenci 3.1GHz je potřeba napětí zvednout a to už se dostávám přes 60C° a vzhledem k tomu, že léto je za dveřma už je to moc. Tak nevím, jestli jsem měl sloupávat tu podivně vypadající teplovodivou pastu co byla na freezeru z výroby a dávat tam nějakou starou, co jsem doma našel...ale to už je jiná pohádka :-) .
Pavel Boček (4169)|23.5.2008 21:15
Z výroby je na Freezeru MX-2, nejlepší běžně dostupná pasta.