reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC komunita

respex (22)|3.9.2007 00:16
Hráč

Definice hráče není natolik prostá, jak by se na první pohled zdálo. Možná před několika lety by do této kategorie spadalo 98% milovníků PC her, ale nyní ne. Postupem času došlo k rozdělení této skupiny na několik frakcí, ale o nich až za chvíli.
Hráč nemá specifické znaky jako pařan a MMO maniak. Může vypadat jakkoli a i věkové rozmezí je velice široké. Řekl bych že nejpočetnější skupina hráčů se nachází na základních školách a právě takového hráče popisuji.
Hráč je jakýsi začátek, ale ten vydrží pouze do té doby, než se daný člověk buď do her opře mnohem víc viz. pařan a maniak nebo se od her odvrátí a stene se čímkoli jiným.

Normální den hráče:
1) Přijde domů a zapne TV. U ní se nají a pak jde do svého pokoje.
2) Zapne PC, ale nejdříve se převlékne.
3) Na PC zapne ICQ.
4) Spustí hru od kamaráda ze školy hraje jí půl hodiny, a pak zapne něco jiného.
5) Mrkne na email, vymaže spam a jde od toho.
6) Ozve se hlas ,,Ty už zase sedíš u toho PC?!!‘‘ a na to odpověď ,,No jo už je to vypnuté mami.‘‘
7) Pak si pustí nějaké nové CD, ale ani netuší jestli je kvalitní nebo ne. Je mu to popravdě jedno, hlavně když to hrají na MTV.

Typické rysy:
1) Zná ty nejprotěžovanější hry.
2) Evu Farnou zná, ale o Pink Floydech ví jen to, že zpívaly anglicky.
3) O svém PC toho moc neví, ale existují i výjimky které potvrzují pravidlo.
4) Čte nějaký herní magazín, ale o PC Gameru toho moc neví.
5) Z internetu si sem tam něco stáhne, ale ne natolik, že by se musel bát.

Pařan

Pařan už je rozhodně jiný kalibr než hráč. Díky rozmáhání profesionálního hraní PC her, se tato komunita značně rozšířila. Hodně lidí by chtělo hrát na špičkové úrovni a všechno tomu podřizují.
Doma mají PC které předně vyhovuje jejich požadavkům a nedej bože, že by se jim při zápase zaseklo. Taková situace je téměř nemožná, ale pokud se to náhodou stane, tak následuje výbuch vzteku obrovských rozměrů.
Zatvrzelého pařana už možná na ulici poznáte. Na tričku bude mít logo své oblíbené hry a do školy bude chodit s taškou kterou dostal od sponzora nebo vyhrál na nějakém turnaji. Samozřejmě mezi pařany už nepatří jen mladá generace, mezi špičkou jsou lidé, kteří hrají už pěknou řádku let.

Normální den pařana:
1) Když přijde domů tak hodí jídlo do mikrovlnky a jde zapnout PC ( pokud ho vůbec vypíná ).
2) PC naskočí téměř ihned, protože systém je očesaný o samé zbytečnosti, hlavní je přeci výkon.
3) Zapne webový prohlížeč ( cokoli jen ne internet explorer ) a jako první otevře stránky klanu.
4) Potom se ozve známý hlas ,,Ty už zase sedíš u toho PC?!!‘‘ a na to odpověď ,, Ne a nech mě bejt!‘‘ Nebojí se, na dveřích má tři zámky.
5) Nejdřív si dá malý trénink s kámošem z klanu a těší se na noční zápas.
6) Tyhle malý zápasky jsou jen příprava na větší akce jako WCG.
7) Jde spát v době, kdy většina lidí vstává.

Typické rysy:
1) Našlapané herní PC
2) Specializuje se na určitou hru, ale je dobrý.
3) Natrhne vám pr**l a to bude hrát jednou rukou.
4) V jeho okruhu přátel není nikdo kdo nezná TeamSpeak.
5) Má hrůzostrašně velké množství kontaktů v komunikačních programech.
6) Píše a mluví převážně ve zkratkách.

Chat-ař

Nejde o milovníka chat a chalup, jak by se mohlo zdát, ale o člověka který má nejméně 600 úhozů za minutu. Nemluvím tu o lidech kteří si jednou za čas pustí nějaký ten chat a jdou si pokecat. Mluvím tu extrémech.
Jsou to typy lidí které nechápu. Proto se předem omlouvám za svou zaujatost. Ale nepřipadají vám lidé, kteří se předhánějí v počtu hodin, které zabijí tlacháním o ničem, poněkud divní? Připadá mi, že jejich komunita sílí a sílí a s postupem doby pořád sílit bude. Je to prostě trend.

Normální den chat-aře:
1) Ráno vstane o pár minut dříve a jde na svůj oblíbený chat.
2) Narychlo zkontroluje, jestli někdo nemá více minut než on.
3) Pokud se v průběhu dne dostane k PC, tak minimálně zapne ICQ, ale to pro něj nic není, tak radši jde na chat. Je mu jedno, že je to na pár minut.
4) Když přijde domů, tak první co udělá je to, že vylije omáčku do klávesnice.
5) Potom se ozve známý hlas ,,Ty už zase sedíš u toho PC?!!‘‘ a na to odpověď ,, Hned to vypnu.‘‘ Během minuty udělá to co slíbil, ale za tu dobu stihne napsat do více než šesti místností a vyprovokovat nejméně dvě hádky.
6) Potom nervozně sedí u stolu a tluče do něj prsty, jen tak aby nevyšel ze cviku.

Typické rysy:
1) Nejméně dvacet nicků a čím šílenější tím lépe.
2) Když slyší jak někdo píše na klávesnici, tak se začne potit.
3) Má velice blízký vztah se svou klávesnicí.
4) Jeho klávesnice je chudák.
5) Zná nejméně tisíc lidí, jen se zlomkem z nich se opravdu setkal.
6) Má nagelované vlasy ( můj osobní postřeh, asi jde o nějakou zvláštní anomálii ).

Technik

Technici jsou skupina která zaslouží úctu. Člověk se jím nestane jen tak a cesta bývá plná nástrah. Jen pro příklad vyhořelé zdroje, menší výbuchy či větší výbuchy, ale byl bych trochu nespravedlivý, kdybych techniky popsal jen takto.
Museli u PC strávit strašně času a vydržet spoustu nezdarů. Jejich záběr je strašně velký a když se pak baví o PC s běžným uživatelem, tak ho dokáží přivést do rozpaků.
Jejich přátelé se s radami obracejí na něj, někdy i častěji než by sám chtěl.
Normální den technika:
1) Vstane si v kolik potřebuje.
2) PC mu šlape jako hodinky, jen tak pro potěšení si ten zvuk na pár minut poslechne.
3) Přečte si https://www.svethardware.cz aby zjistil co je nového a omrkne forum.
4) Když přijde do hypermarketu, tak dostane záchvat smíchu u oddělení Elektronika.
5) Doma dodělá práci pro kámoše, pro tetu, strejdu a bráchu a pak zahodí šroubovák a zbytek příbuzenstva pošle do servisu.
6) Potom se ozve známý hlas ,,Proč nesedíš u toho PC, děda to potřebuje dneska!‘‘ a na to odpověď ,, NEPUBLIKOVATELNÉ‘‘.

Typické rysy:
1) Pracuje v IT oddělení.
2) Sleduje seriál IT Crowd.
3) Miluje seriál IT Crowd.
4) Z hlavy vyjmenuje všechny komponenty u všech PC, co kdy měl.
5) Doma s PC nepracuje pokud to není nutné.
6) Na internetu hraje Poker.

Mozart

Mozart je zvláštní skupina uživatelů PC. Člověk se jím stane pouze pokud má určité předpoklady. Musí strašně milovat hudbu, nemusí to být fanatik který hraje na deset nástrojů a zpívá jako bůh. Prostě stačí zájem a cit.
Na svém PC má několik hardisků které jsou narvané hudbou. Ta je, ale naprosto precizně roztříděná a hlavně oposlouchaná. Hudbu pro osobní potřebu stahuje v takovém množství, že přetížená linka je u něj normální.
Pokud pracuje na PC, tak mu hudba hraje pořád a to jak z kvalitních sluchátek, tak z kvalitních beden.

Normální den Mozarta:
1) Ráno ho zbudí jeho oblíbená píseň.
2) U snídaně mu hraje rádio. Když slyší co tam hrají, tak potichu sténá.
3) Když jde do školy, tak má sluchátka.
4) Když je ve škole, tak má sluchátka ( než mu je zabaví ).
5) Když jde ze školy, tak má sluchátka ( pro jistotu měl dvoje ).
6) Doma v klidu jí u MTV.
7) Potom se ozve známý hlas ,,Není to moc nahlas?!‘‘ a na to odpověď ( omlouvám se, odpověď nebyla slyšet ).
8) Před spaním si pustí nějakou pěknou ukolébavku.

Typické rysy:
1) Má na hlavě sluchátka.
2) Při sledování hitparády ESO se mu zvedá žaludek.
3) Znalost obrovského množství hudby.
4) Nenávist vůči Ewě Farné.
5) Když slyší kapelu která se mu líbí, tak jí sežene v rekordním čase.
6) Má rád festivaly.
7) Má velice kvalitní zvukovou kartu.

Pán seriálů
Tato sorta lidí je podobná mozartům a nejednou je propojena. Podobností je hned několik. Myslím, že naprostá shoda panuje při vytížení internetu, ten dostává opravdu zabrat. Stejné to bude i s kapacitou hardisků. Ta běžnému uživateli přijde astronomická.
Pán seriálů vyžaduje stoprocentní zájem o toto téma. Neustálé zjišťování, upravování a debatování o seriálech všeho druhu a kvality.
Normální televizi v podstatě nezapne. Mohlo by se totiž stát, že při první telenovele by zemřel. Na telenovely a české seriály jsou obzvlášť citliví.

Normální den Pána seriálů:
1) Když ráno vstane, tak se bouchne o poličku se svými nejmilejšími seriály.
2) Dá si snídani a pobaví se při čtením televizního programu.
3) Přes den všechny štve tím, jak vypráví o tom, co se stalo v LOST ve třetí sérii, když ostatní právě do koukali první.
4) Doma upravuje titulky, časuje a dává dohromady nový tým, který přeloží titulky k novému seriálu.
5) Potom se ozve známý hlas ,,Jdu koukat na Ordinaci, tak mě prosím neruš.‘‘ místo odpovědi se ozvalo zvracení.
6) Před spaním se pobaví novým dílem sitkomu, který nikdo nezná a spokojeně usne.

Typické znaky:
1) Abnormální spotřeba obalů na DVD a DVD samotných.
2) Všichni mu jeho seriály závidí.
3) Fanatická nenávist k TV Nova.
4) Omdlévá při českém dabingu.
5) Má velikou obrazovku.
6) Nepochopen ze strany rodičů ( dokud nesežene jimi oblíbený seriál ).

MMO maniak

Tento typ hráčů je tu už celkem pěknou řádku let, ale až nyní se dostává do podvědomí veřejnosti. Je to z toho důvodu, že různé instituce upozorňují na návykovost her jako WoW, Ragnarok a Ultima Online.
Sice je někdy jejich názor až moc předimenzován, tak v hodně věcech mají pravdu. MMOPRG jsou návykové a to hodně. Nutí hrát co nejdelší dobu a tím získat výhodu oproti ostatním hráčům. Nejhorší je, že tento typ her už není tolik o zkušenostech jako spíše o počtu zabitých hodin.
MMO maniaci dost často nechodí ven a žijí si jen ve svém virtuálním světě. Jsou to samozřejmě jen krajní případy. Protože jinak je MMORPG opravdu skvělá zábava. Jen nezapomeňte, že bere jak čas tak i peníze.

Normální den MMO maniaka:
1) Ráno vstane a rozmýšlí se jestli někam jít ( mohl by ještě nabrat nějaké ty expy ).
2) Ve škole usíná, protože několik nocí nespal.
3) Když ho učitel vzbudí, tak křičí příkazy v elfštině.
4) Doma si udělá kafe a ne jedno.
5) Jde na dohodnutou akci ve svém druhém světě.
6) Pokud vypadne internet, tak je zoufalý, neví jak se má chovat.
7) Pak se ozve známý hlas ,,Ty už u toho zase sedíš?‘‘ a odpověď ,,Hmmm…‘‘.
8) Hraje tak dlouho, jak jen mozek dovolí.

Typické znaky:
1) Obrovské kruhy pod očima.
2) Když mluví, tak působí dost ospale.
3) Mírná závislost na kofeinu.
4) Sedí doma.
5) Opálení u něj nehledejte.
6) Velké množství zameškaných hodin a to nebyl vůbec nemocný.
7) Náladu mu zvedne jen další level nebo ohlášení datadisku.

Programátor

Další ze skupin, která je elitou. Když někdo řekne, že je programátor, tak jsem naprosto unešen. Programátoři jsou lidé co vědí. Vědí co dělají a dokážou vytvořit programy, které pak nadšeně užívají statisíce lidí.
Opět je to stálo neuvěřitelné množství času a trpělivosti a pokud jsou opravdu dobří, tak co víc si přát.

Normální den programátora:
1) Jde do jedné z prací ( má jich několik plus brigády ).
2) Polovinu dne dělá věci, kterým skoro nikdo nerozumí.
3) Doma pro zábavu vytváří společně s přáteli freeware hru.
4) Další polovinu dne opět opakuje věci, kterým skoro nikdo nerozumí.
5) Pak se ozve známý hlas ,,Ty už u toho zase sedíš?‘‘ a odpověď ,,0111 0110 111 00 111 0001 1110!!‘‘.
6) Co takhle si pustit IT Crowd…….

Typické znaky:
1) Mluví v jedničkách a nulách.
2) Má několik monitorů.
3) Vypadá jako programátor.

Důchodce

Toto je jedna ze skupin do které dospějete. Nemůžu tvrdit, že vím jak budou vypadat důchodci za padesát let, až zestárne naše generace, a tak budu mluvit o těch nynějších.
Protože důchodci žily v době která byla naprosto bez počítačů, tak k nim nemají moc kladný vztah. Mluvím z vlastních zkušeností, protože jsem vedl PC kurz pro seniory.
Klasický důchodce ovládá PC jen zběžně. Email, word, zapnout a vypnout, ale nedovedete si představit jejich radost, když začnou ovládat internet. To je pro ně něco fantastického.
Třebaže jsem tři hodiny vysvětloval, jak se v PC objeví obrázek, tak mě překvapili svou chutí s zápalem ( viz. můj další článek ? ).

Normální den důchodce:
1) Vstane velmi brzo, protože nemůže spát.
2) Jde nakupovat.
3) Obejde všechny obchody, aby nakoupil jen to, co je zrovna v akci.
4) Dojde domů a je večer ( starší lidé jsou hold pomalejší ).
5) Zapne PC po několika minutách mačkání restartu.
6) Napíše email, ale pro jistotu ho pošle padesátkrát.
7) Pak se ozve známý hlas ( neozve se, maminka už dávno zemřela ).

Typické znaky:
1) Vrásky.
2) Důchod.
3) Moudrost stáří.
4) Ty nejpříšernější boty co se dají koupit.
mech13 (5526)|3.9.2007 00:58
jen bych doplnil ze programator spi jen prilezitostne, neda se mluvit o pravidelnem spanku...

jinak je to naprosto skvely, nema to chybu:thumb
wojta (54)|3.9.2007 02:37
[quote=mech13;47048]jen bych doplnil ze programator spi jen prilezitostne, neda se mluvit o pravidelnem spanku...[/quote]
Přesně tak.
BlackFrog (563)|3.9.2007 12:15
je to dobré...bohužel jsem nenašel typ hráče kterým jsem já :( nebo jsem taková vyjímka? :D
SpeedFilip (213)|3.9.2007 13:00
Velmi dobrý, len tak dalej.
Smeli (2302)|3.9.2007 13:12
No, kam se mám zařadit já? Ráno vstanu, zapnu PC, kouknu na zprávy, na SHW atp., poslouchám hudbu, snídám a vypiju si kafčo. Jdu do práce (bez hudby), pak práce... Příjdu domu, pojím (když chci něco dělat, tak u PC, když ne tak posedím u bedny a kouknu na pana Bundu ;)), udělám si kafe (:)), sednu k PC a sedím, na narážky typu "Už zase sedíš u..." reaguju brbláním pod nosem. Na PC si zapnu L2 většinou, případně film nebo seriál... pokud nekoukám na film při všem mi hraje nějaká hudba - takže závěr?
respex (22)|3.9.2007 13:15
[QUOTE=Smeli;47101]No, kam se mám zařadit já? Ráno vstanu, zapnu PC, kouknu na zprávy, na SHW atp., poslouchám hudbu, snídám a vypiju si kafčo. Jdu do práce (bez hudby), pak práce... Příjdu domu, pojím (když chci něco dělat, tak u PC, když ne tak posedím u bedny a kouknu na pana Bundu ;)), udělám si kafe (:)), sednu k PC a sedím, na narážky typu "Už zase sedíš u..." reaguju brbláním pod nosem. Na PC si zapnu L2 většinou, případně film nebo seriál... pokud nekoukám na film při všem mi hraje nějaká hudba - takže závěr?[/QUOTE]

Dobře mno, přítě tam přidám Vládce kyberprostoru. To by ti mohlo vyhovovat ne?
Smeli (2302)|3.9.2007 13:20
[QUOTE=respex;47103]Dobře mno, přítě tam přidám Vládce kyberprostoru. To by ti mohlo vyhovovat ne?[/QUOTE]

no nevím... svým postem sem chtěl jen naznačit, že podobné "škatulkování" lidí jakéhokoli typu není pěkné a je často nepřesné... Pro pobavení je určitě fajn, ale jinak nevím nevím...
boboco (1987)|3.9.2007 14:14
Ráno (mezi 10:00 až 12:00) vstanu, zapnu PC (pokud je vypnuté), pustím si hodně nahlas hudbu a jdu se osprchovat. Vrátím se k PC s rohlíkem či jogurtem v ruce, hudbu trochu ztlumím. Prohlídnu SHW, poštu, zapnu ICQ, které následně pod náporem dotazů ihned vypínám. Jdu si vzít druhý rohlík/salám či jogurt a začnu pracovat (náplň mé práce je tajná, samozřejmě je to ale vše přes PC). Doma jsem sám, když sním všechny jogurty/salámy/sýry a rohlíky, přistoupím k polévce z pytlíku jejíž příprava mi zabere asi 3 minuty. Po hodinách perné práce a občasné odbočky na fórum SHW, Youtube či Seznam dávám ucho k case a poslouchám jestli se vůbec točí ventilátory. Když zjistím že asi ano, opět zesílím hudbu a pokouším se dál pracovat. Domů přichází rodinka, jsem nucen zavřít dveře do pokoje a ztlumit hudbu. Narážky typu "už zase sedíš u PC" neslýchá nebo možná spíš nevnímám... Asi tak 2-3 hodiny si jich nevšímám, pak se na ně jdu podívat a zeptat se jestli koupili rohlíky/salám/sýry/jogurty aj. Vynadám jim, že mi zase nekoupili kolu a seberu jim ledovou kávu:slug. Zavřu se v pokoji a pokručuju v práci. Když už mě bolí hýžďový sval nebo ruce, pustím si jeden/dva nebo více dílů 4400/Lost/SoutParku/IT Crowd nebo jiného seriálu. Čas od času si také udělám radost nějakým tím HD videem s pěknými holčinami:) - žádné XXX;). Pak pracuju cca do 2:00 a jdu chrnět.

:turtle:turtle:turtle

Jinak článek pěkný, líbil se mi:thumb
first.indian (683)|3.9.2007 14:23
Najdete sami sebe?

Sakrble... Jsem se tam nasel hned nekolikrat :D Asi bych se mel jit nekam lecit ;)
respex (22)|3.9.2007 16:51
[QUOTE=Smeli;47107]no nevím... svým postem sem chtěl jen naznačit, že podobné "škatulkování" lidí jakéhokoli typu není pěkné a je často nepřesné... Pro pobavení je určitě fajn, ale jinak nevím nevím...[/QUOTE]

Samozřejmě, že mělo jít o článek který slouží hlavně k pobavení. Sám podle sebe vím, že jsem mix snad všeho, co jsem tam napsal s výjimkou důchodce.
Pavel Boček (4169)|7.9.2007 02:02
[QUOTE=first.indian;47123]Najdete sami sebe?

Sakrble... Jsem se tam nasel hned nekolikrat :D Asi bych se mel jit nekam lecit ;)[/QUOTE]

jj taktéž...ráno vstanu v 6:40 (páč sem nejdřív do 0:30 vzhůru), jdu do školy, tak se nic moc neděje, ve volném čase projíždím maily a hlavně fóra PCT a SHW a samotný SHW, když přijdu domů tak se nakrmím dole většinou u TV, pak jdu nahoru klidně psát Aktuality a v mezičase: kontrolovat maily, projíždět aukce, hledat zboží (a zjistit jak vydělat na další investice :slug), projíždět SHW, projíždet fórum PCT a SHW atd.; když už mám všechny aktuality a články jsou odloženy na víkend a ještě zbývá čas, jdu hrát něco co jsem si už před týdny zabral v redakci RecenzeHer.eu; když to konečně i přes utrpení s nevýkoným kompem (páč všechno investuju většinou jinam s vidinou zisku v nedohlednu tak není na investice do HW) je hotovo, tak to napíšu a zaberu si další a čekám až se to, erhm, sežene (o tahání tu přece není řeč že :))...spát jdu obvykle v těch 0:30 což je málo, vzhledem k tomu, že ještě studuju na střední, a i vzhledem k tomu, že se někdy budu snažit překonat rekord v nepřetržitém hraní; budu tak muset být vzhůru víc a víc a víc (až budu jak dělo a všude budu úplně mimo, ale taky to můžu zvládnout a udělat víc práce); na to abych se učil programovat svépomocí není čas ani nálada, tak to nechám na IVT (ale doufám že to nebude jako seminář páč chci jít na fyziku)...jsem zvědav jak budu fungovat dál, co se týče všeho čeho se to může týkat... :runaway:runaway:runaway
pas!k (3765)|7.9.2007 09:25
ty vole ;))) sem se az divil kolik bodu na me sedi ze secke paran :D a technik
FattalError (24)|4.11.2007 15:11
Taky jsem se tam nešel hnedka několikrát.... :D

Posledních pár let jsem si vypěstoval maximální závislost na PC a od doby kdy mam připojení (který se tak dá nazvat) se to ještě umocnilo. Ostatně člověk se nikdy nezavděčí. Jako příklad bych uvedl ta klasická otázka: "To už zase sedíš u toho počítače?" ale když se na domácím (rodinném) počítači něco rozsype tak jedinej kdo to umí dát dohromady jsem já a vždycky jdou všichni za mnou a ne pouze jen moji rodinní příslušníci. A když to vztáhnu na tu otázku, tak jednině kvůli tomu že sedím pořád u kompu, jsem schopný dát dohromady to, co jen zběžní uživatelé dokážou rozhasit. Ale to už si nikdo nepřizná. Tak se vždycky cítím trochu ukřivděný :hmm
A na tu otázku poslední dobou začínám reagovat stylem "....asi začnu chodit do hospody...."
Weslo (234)|5.11.2007 10:19
zcela evidentně jsem technik - čekatel :)

btw. zapomněl jsi velkou skupinu lidí kteří se většinou chovají normálně (typ:hráč) ale jednou za čas když vyjde nějáká pecka tak se stanou pařanem
...No...Name... (586)|10.11.2007 11:38
tak článej je teda luxusní...to klobouk dolu...A když sem tak nad tim přemejšlel tak sem asi pařan/technik/mózart...Ale ani v jednom nejsem žádnej extrémní případ...