reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Není vidět druhý disk?...

Kvetos (7)|26.5.2010 14:11
Před dvěma roky jsem vyměnil desku a procesor AMD. Vše šlo OK. Nyní však zjišťuji, že není vidět druhý G disk, který mám na SATA. Z ničeho nic!!?? Při startu PC je obrazovka dlouho černá než najede Windows. Vím, že soubor Ntldr je ve Windows pro to, aby načetl soubor Ntdetect.com, který vyhledá použitý hardware. Když jsem se do adresáře Windows tedko díval, ty soubory tam vůbec nemám. Je to ta příčina, že disk G není vidět. Nemaznul to nějaký vir, či co? Nebo mi ujel vlak a je něco nového v tomto? Díky za každou radu.
kevin00 (10238)|26.5.2010 14:18
Je HDD vidět v BIOSu ?
Kvetos (7)|26.5.2010 14:22
Jo, zapomněl jsem, právě že ho tam nevidím.
Ještě doplňuji, že už jsem to tuším jednou měl tu závadu.

1/ Tak jsem se mrknul na disky a kabely dotlačil kontakty a pak mi to nějakou dobu zas jelo... Jestli to nebude tím.
2/ Nejprve nakopiruju ještě ty soubory do adresáře Windows a uvidím. Jdu na věc....

Zatím Dík.
kevin00 (10238)|26.5.2010 14:38
Nejdříve musíš zajistit, aby byl HDD viditelný v BIOSu. Vyměň datový kabel, zkontroluj napájení HDD (použij jiný nap. konektor), připoj HDD k jinému SATA konektoru, vyzkoušej HDD v jiném PC, zda-li je v pořádku. Pokud dáš na HDD ruku, je cítit, že HDD běží či nikoliv ?

//nic nikam nekopíruj, nech systém takový jaká je ;)
Kvetos (7)|26.5.2010 19:16
Aha, OK. Proklepnu to teď. Ď!!
Kvetos (7)|26.5.2010 20:05
[quote=kevin00;377718]Nejdříve musíš zajistit, aby byl HDD viditelný v BIOSu. Vyměň datový kabel, zkontroluj napájení HDD (použij jiný nap. konektor), připoj HDD k jinému SATA konektoru, vyzkoušej HDD v jiném PC, zda-li je v pořádku. Pokud dáš na HDD ruku, je cítit, že HDD běží či nikoliv ?

//nic nikam nekopíruj, nech systém takový jaká je ;)[/quote]
Tak už jem zpátky. FUNGUJE. Zřejmě opět pomohla prohlídka káblíků a konektorů, zda dobře drží. Asi v pásu (modrý) bude někde schluz a tak 2. disk vypadává...

Už mám vše OK: Ptimary IDE MASTER ST 380011A - 80 GB - HDD C: disk
a pak ten co zlobil: Primary IDE SLAVE ST 360021A - 60GB.

Jede to na desce ASUS M2NBP-VM. Zítra koupím nové pásy ať se to neopakuje. Snad to bylo tímto. Dík za pomoc!
DrZelenka (2491)|26.5.2010 20:33
Urcite pomohla prohlidka kabelu :)

Projistotu jeste koukni na SMART (napr. program HDTune, zalozka Health). Pokud nevis co ktere hodnoty znamenaji, tak posli screen zde na forum.
durib (1141)|26.5.2010 21:05
Zdravim. Promin, ze pouzivam toto vlakno, ale muj problem se tu taky hodi:
Mam toto http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H09609ME7L
Problem je, ze SATA kabel nema na konci takovy "cvocek", ktery zaklapne a drzi v konektoru. Na jedne desce bez problemu, ale na jine se disk obcas rozjede a velmi casto nikoliv.
Existuje nejaka redukce/prodlouzeni/jina pomoc jak docilit pevneho zapojeni? diky
16cmfan (2153)|26.5.2010 22:48
[quote=durib;377862]Zdravim. Promin, ze pouzivam toto vlakno, ale muj problem se tu taky hodi:
Mam toto http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H09609ME7L
Problem je, ze SATA kabel nema na konci takovy "cvocek", ktery zaklapne a drzi v konektoru. Na jedne desce bez problemu, ale na jine se disk obcas rozjede a velmi casto nikoliv.
Existuje nejaka redukce/prodlouzeni/jina pomoc jak docilit pevneho zapojeni? diky[/quote]

Myslíš tento kábel ? Ten mám tiež a bez toho zacvaknutí, ale funguje to normálne.



Tento druhý (pravouhlý konektor) vpohode zacvakuje. Takže to budeš musieť riešiť výmenou celého SATA káblu.


EDIT: Všimni si, že po bokoch pravouhlého zakončenia SATA káblu su nejaké výstupky, kt. umožňujú pevnejšie uchytenie v konektore.
Richmond (8084)|27.5.2010 00:06
...staci se podivat na konektory jestli maji "zlabky" pro zajisteni ;)
durib (1141)|27.5.2010 19:25
[quote=16cmfan;377892]Tento druhý (pravouhlý konektor) vpohode zacvakuje. Takže to budeš musieť riešiť výmenou celého SATA káblu.

EDIT: Všimni si, že po bokoch pravouhlého zakončenia SATA káblu su nejaké výstupky, kt. umožňujú pevnejšie uchytenie v konektore.[/quote]
Ano, vypada jako ten druhy, neni pravouhly. Na boku je vystupek, ale takovy maly.
Vymenit nelze, je tam napevno :(

[quote=Richmond;377902]...staci se podivat na konektory jestli maji "zlabky" pro zajisteni[/quote]
Zlabky tam jsou, neni vsak zajisteni na kabelu.

Pripada mi, jako by nedolehaly kontakty. Napada me to necim podlozit, mate dobrou zkusenost s nejakym materialem?
kevin00 (10238)|27.5.2010 19:36
[quote=durib;378039]Ano, vypada jako ten druhy, neni pravouhly. Na boku je vystupek, ale takovy maly.
Vymenit nelze, je tam napevno :(
Zlabky tam jsou, neni vsak zajisteni na kabelu.
Pripada mi, jako by nedolehaly kontakty. Napada me to necim podlozit, mate dobrou zkusenost s nejakym materialem?[/quote]

Zasuň SATA kabel do konektoru a přidrž si jej tak, aby Ti HDD fungoval. Poté jej zaaretuj v dané poloze pomocí tavné pistole.
Kvetos (7)|27.5.2010 20:18
[quote=DrZelenka;377857]Urcite pomohla prohlidka kabelu :)

Projistotu jeste koukni na SMART (napr. program HDTune, zalozka Health). Pokud nevis co ktere hodnoty znamenaji, tak posli screen zde na forum.[/quote]
Nemohu stáhnout ten download:
https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=2214
Píše to , že nemám účet. Ani ze samostatné URL! Nějaký renons,ne?
kevin00 (10238)|27.5.2010 20:21
[quote=Kvetos;378051]Nemohu stáhnout ten download:
https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=2214
Píše to , že nemám účet. Ani ze samostatné URL! Nějaký renons,ne?[/quote]

HDTune :rolleyes:
durib (1141)|27.5.2010 21:32
[quote=kevin00;378044]Zasuň SATA kabel do konektoru a přidrž si jej tak, aby Ti HDD fungoval. Poté jej zaaretuj v dané poloze pomocí tavné pistole.[/quote]

A kdyz to pote budu chtit vyndat? Deska je nova a v zaruce :) Ale dik za tip.
EDIT: pro uprasneni- kabel nevypadava ven, jen je tam "vic" navolno.
Pro Richmond- zkouseno ve vsech dirach.
Richmond (8084)|27.5.2010 21:35
Pokud je to MSI tak zkus disky pripojit az od 2. sata - sice nevim proc, ale obcas me nedekovaly mechaniku (delaly to ovsem i starsi desky - dodnes nevim proc, kazdopadne takhle jedou a nemusim si je reklamovat sam sobe :)))
kevin00 (10238)|27.5.2010 21:43
[quote=durib;378075]A kdyz to pote budu chtit vyndat? Deska je nova a v zaruce :)[/quote]

V tom není žádný problém. Lepidlo po zaschnutí jde krásně "odlomit" bez jakéhokoliv poškození jak motherboardu, tak kabelu ... osobně odzkoušeno, používám tento způsob pro zaaretování konektorů, pokud má sestava "cestovat" ;)
Kvetos (7)|28.5.2010 13:40
[quote=Richmond;378076]Pokud je to MSI tak zkus disky pripojit az od 2. sata - sice nevim proc, ale obcas me nedekovaly mechaniku (delaly to ovsem i starsi desky - dodnes nevim proc, kazdopadne takhle jedou a nemusim si je reklamovat sam sobe :)))[/quote]
Já mám desku ASUS pro socket AM-2.
Ale jak jsem již psal už mi to chodí. Ale jestli se nebudeš zlobit, ještě jena "exotika":

Když otevřu we Win XP Professional SP-2 Správce systému tak to tam vypadá takhle uděsně. Duplicitní položky. Co s tím?
system_duplicita.png
zsdx (2098)|28.5.2010 14:24
[quote=Kvetos;378211]Když otevřu we Win XP Professional SP-2 Správce systému tak to tam vypadá takhle uděsně. Duplicitní položky. Co s tím?[/quote]

To je v poradku. Nemas zapnute AHCI, proto se SATA tvari jako IDE a je tam tolik radicu/kanalu. Vsak se ve vlastnostech kanalu muzes juknout, jestli na nem neco visi.
Richmond (8084)|28.5.2010 14:25
Nic, to je normalni - mas 6 sata kanalu (prepnute do ide rezimu, nikoliv sata/ahci, proto radice/kanaly ide) ;)