reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

linux na flashdisku?

BlackFrog (563)|24.9.2006 20:49
slyšel jsem o tom že můžu mít linux na flashdisku. je to pravda? jakym způsobem se pak dá nabootovat?
Limoto (162)|24.9.2006 20:55
normálně, GRUBem - povolíš bootvaní z USB v BIOSu, byl o tom článek na Ábíčku, pokusím se ho najít.;)
Limoto (162)|24.9.2006 21:02
BlackFrog (563)|24.9.2006 23:08
diky:)
Fox_VK (14)|8.3.2007 18:15
Bohužel ne každé PC umí bootvat z flsahky
tonda pařmen (87)|12.3.2007 19:39
Jinak taky existuje SLAX na CD, mám ho ale není moc spolehlivý, většinou nevidí můj HDD. Našel sem novější oficiální verzi ke stažení, má přes 200mega ale stahovat jí nebudu. http://www.slax.cz/download.php
mech13 (5526)|12.3.2007 19:59
[QUOTE=tonda pařmen]Jinak taky existuje SLAX na CD, mám ho ale není moc spolehlivý, většinou nevidí můj HDD. Našel sem novější oficiální verzi ke stažení, má přes 200mega ale stahovat jí nebudu. http://www.slax.cz/download.php[/QUOTE]
na bootovatelnem CD existuji snad vsechny dnesni distra. jmenuje se to LIVE CD a nepamatuju si ze bych na nejakou distribuci bez takove moznosti posledni dobou narazil... (nerikam ze takova neni, ale nebude jich moc)
jenom tak namatkou _ubuntu, suse, gentoo...
thiemel (4)|25.5.2007 16:21
[QUOTE=BlackFrog]slyšel jsem o tom že můžu mít linux na flashdisku. je to pravda? jakym způsobem se pak dá nabootovat?[/QUOTE]

Nebo si kup Secure Disk flash kartu a redukci na IDE kabel a můžeš to pak používat jako klasický HDD. Nicméně doporučuji používat pouze pro načítání, protože velkým počtem zápisů si tu Secure Digital kartu za chvíli zničíš.
USB flasky mají v tomto případě výhodu - snesou více přepsání, takže je tak "brzy" nezničíš.
Libor A. (53)|3.9.2007 17:40
Slax používám naprosto bez problémů.

Jinak výhoda flash disků je dnes také v jejich ceně, pokud flash disk odejde, tak za pár stokorun koupíš nový a jedeš dál.

Jinak také je možnost nabootovat z CD do RAM disku (chce to troch větší RAMku - optimálně 1GB a víc) a pak to vůbec jede vše jak blesk - přeci jen přístupové doby do RAM jsou mnohem kratší než na Flashdisk či CD-čko. Např. SLAX to zvládá pomocí příkazu "boot: slax copy2ram"
Martin_kukis (53)|17.3.2008 10:21
pokud umíš anglicky tak http://www.pendrivelinux.com :o))) cca 80 distribucí ...
cmeldas (6)|1.4.2008 21:29
Já můžu doporuči Dawn small linux http://damnsmalllinux.org/download.html
stáhneš iso vypálíš na cd pak to cd nabootuješ pak prav. tl. klikneš na plochu a tam je možnost install (nebo něco podobného) a tam si vybereš kam to nainstaluješ potvrdíš a je to !!!
jinak má v sobě web prohlížeč, mplayer (i kodeky), a má jenom 90 Mb!!!!!!!!
Limoto (162)|6.4.2008 17:27
A já můžu doporučit vytvořit si vlastní ze své obíbené distribuce ;-)
slavick (77)|15.4.2008 12:59
Souhlasím s cmeldas, DSL je super a taky můžu doporučit. Pak ještě vypadá sympaticky SliTaz, byla na něj teď recenze na rootovi. Při troše snahy by jsi ho určitě dostal na flashku :-)
bags (232)|17.4.2008 16:27
mam jednu volnou 4GB Flashku - k cemu bych ten linux na flashce mohl vyuzit ? s linux jsem nikdy nepracoval jsem jsem zaryty windowsak

flash pouzivam jako prenosne medium pro forky, mp3, film, ruzne fonty pro praci, navrhy, .doc soubory no proste vsemi hovadinkami, protoze je to samozrejme lepsi nez tahat 4-5 CD neb jedno DVD v kapse :)

ale prosim, k cemu je dobry ten linux na flashce ? - samozrejme pokud se nejedna o nejakeho spravce siti nebo HW technika?
slavick (77)|20.4.2008 11:36
[QUOTE=bags;113421]mam jednu volnou 4GB Flashku - k cemu bych ten linux na flashce mohl vyuzit ? s linux jsem nikdy nepracoval jsem jsem zaryty windowsak

flash pouzivam jako prenosne medium pro forky, mp3, film, ruzne fonty pro praci, navrhy, .doc soubory no proste vsemi hovadinkami, protoze je to samozrejme lepsi nez tahat 4-5 CD neb jedno DVD v kapse :)

ale prosim, k cemu je dobry ten linux na flashce ? - samozrejme pokud se nejedna o nejakeho spravce siti nebo HW technika?[/QUOTE]

Tuhle otázku jsem si už taky několikrát položil :-) Třeba konkrétně pro je to na nic a to jsem zarytý linuxář :-) Někdo tvrdí, že je to super v tom, že přijdeš k cizímu počítači, zapíchneš flashu, nabootuješ a jedeš ze svýho systému. Ale zatím jsem nezažil situaci, kdy bych tohle potřeboval. Když už jsem se potřeboval třeba u přítelkyně podívat na net, tak jsem prostě použil její Windows a bylo to. Proč bych jí nutil, aby si všechno uložila, pozavírala jenom kvůli tomu, abych zkontroloval mail? Dobře, možná tohle byl trochu extrémní příklad, ale pro mě Linux na flashce význam nemá. A i pokud by šlo o to napsat něco do práce/do školy, tak jsem vážně neštítil použít Windows. Trochu mi to přijde na hlavu říct: "Používám Linux a proto na Windows ani nesáhnu." Jak to někteří tvrdí. Ale to je jenom můj osobní názor. Windows beru prostě jako další operační systém, se kterým se dá pracovat a hotovo.

Jasně, pro správce sítě nebo HW technika Linux na flash význam určitě má. I když dělám jako správce sítě a zatím jsem to nepotřeboval :-) Většinou jsem si vystačil s live distribucí (třeba System Rescue CD apod.).
slavick (77)|20.4.2008 11:36
[QUOTE=Limoto;109065]A já můžu doporučit vytvořit si vlastní ze své obíbené distribuce ;-)[/QUOTE]

Že by tvoje oblíbená distribuce byl ArchLinux? :-)
ignore (5)|20.6.2008 10:05
[QUOTE=slavick;114550]Tuhle otázku jsem si už taky několikrát položil :-) Třeba konkrétně pro je to na nic a to jsem zarytý linuxář :-) Někdo tvrdí, že je to super v tom, že přijdeš k cizímu počítači, zapíchneš flashu, nabootuješ a jedeš ze svýho systému. Ale zatím jsem nezažil situaci, kdy bych tohle potřeboval. Když už jsem se potřeboval třeba u přítelkyně podívat na net, tak jsem prostě použil její Windows a bylo to. Proč bych jí nutil, aby si všechno uložila, pozavírala jenom kvůli tomu, abych zkontroloval mail? Dobře, možná tohle byl trochu extrémní příklad, ale pro mě Linux na flashce význam nemá. A i pokud by šlo o to napsat něco do práce/do školy, tak jsem vážně neštítil použít Windows. Trochu mi to přijde na hlavu říct: "Používám Linux a proto na Windows ani nesáhnu." Jak to někteří tvrdí. Ale to je jenom můj osobní názor. Windows beru prostě jako další operační systém, se kterým se dá pracovat a hotovo.

Jasně, pro správce sítě nebo HW technika Linux na flash význam určitě má. I když dělám jako správce sítě a zatím jsem to nepotřeboval :-) Většinou jsem si vystačil s live distribucí (třeba System Rescue CD apod.).[/QUOTE]

Kze asi takhle. Kdyz jsem na PC ve skole ... :-D ... asi vite o co mi jde :-D ...
Jinak, nevite mekdo kde sehnat Countera na linuxy, nechce se mi instalovat emulaotr winu, ale nechci zase porad prepinat systemy. Nevite nekdo?
Jiziii (796)|20.6.2008 20:37
No na flešce se ti to může hodit třeba když se ti po...dá disk tak flešku použiješ jako HDD
A já to používám do školy mám tam i openoffice a všechny dokumenty tak mě to tahle vyhovuje
A použil sem to když se kámošoj smázla spouštěcí knihovna Win tak sem pomocí linuxu na flashce stáh tu knihovnu a soubor sem dal tam kde měl bejt a opraveno bez reinstalu WIn.
kane.shw (1231)|25.8.2008 08:48
...tak já tohle vlákno posunu zase nahoru... :)

Chtěl jsem se zeptat...
Myslíte si, nebo ještě lépe to víte, že je potřeba pro Linux/Windows XP na flešce kupovat ty "rychlejší" flešky? Nebo bohatě postačí nějaká "standardní/základní" 8GB A-Data za "tašku hrušek"? :notsure
Js. jestli to bude takový razantní rozdíl při práci s office, internetem, prostě běžný pracovní uživatel ;) u rychlejší a pomalejší flešky, proti klasickému pevnému disku?
mstejska (2912)|25.8.2008 10:02
Zalezi na pouziti. Pokud to mas cas od casu, tak je to asi jedno. A pokud mas dost pameti, tak muzes pri startu pouzit bootovaci parametr (ted nevim presny nazev, staci ale zagooglit) useram nebo toram. Pomoci neho se ti nacte ten linux do pameti a pak uz vlastne jedes z pameti a ne z flashky. ne vsude se ti podari nabootovat napotrve. Na Lenovu T61 se mi to nepodarilo. Zhorelo to na detekci nejakeho hw. A pritom z toho sameho usb disku jsem to rozjel na Acer TM4402 i na domacim PC. (SLAX)
pinc (85)|27.8.2008 23:09
Použití linuxu na flash disku je i ve spojení s mikro/mini/atom apod.-m.bordem jako levná terminálová stanice pro Web aplikaci.
Tam kde se z nějakého důvodu nehodí / nepoužívá/ pro terminál.sw boot ze sítě.
Provoz v RAM je super a vyloučení standardního hdd vede k tižšímu provozu i úsporám energie i nižším tepelným emisím. Zrovna nedávno jsem pro jednoho klienta něco podobného řešil.
Odladění konfigurace děláme většinou s normálním diskem a výsledek "se šoupne" na flash.
zeleny_mungo (57)|12.3.2009 20:41
Celkom zaujímavá diskusia (a návod) o Ubuntu na flash disku:

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,27118.0.html
eraser (0)|15.3.2009 15:43
Ja som si vytvoril bootovačku Kubuntu 8.10 podľa jednoduchého postupu a najmä šikovnej utilitky. Dá sa z nej OS i následne nainštalovať, čo mám vyskúšané na Asus EEE box a notebooku Thinkpad X300.

http://blog.robinpecha.cz/rychla-a-jednoducha-instalace-ubuntu-z-usb-flash-3-kliknuti/
Limoto (162)|24.3.2009 19:58
[QUOTE=slavick;114551]Že by tvoje oblíbená distribuce byl ArchLinux? :-)[/QUOTE]Nečekaně ;-)
kevin00 (10238)|4.4.2009 11:46
[QUOTE=eraser;229744]Ja som si vytvoril bootovačku Kubuntu 8.10 podľa jednoduchého postupu a najmä šikovnej utilitky. Dá sa z nej OS i následne nainštalovať, čo mám vyskúšané na Asus EEE box a notebooku Thinkpad X300.

http://blog.robinpecha.cz/rychla-a-jednoducha-instalace-ubuntu-z-usb-flash-3-kliknuti/[/QUOTE]

Tuto utilitu používám také. Pomocí ní, lze na USB flash nahrát jakékoli *.iso soubory od Linuxu až po záchraná CD apod.
karo1 (150)|13.4.2009 13:07
Tato utilita je velmi dobra vec. Asi pred mesiacom potrapil moj pocitac virus a windows nevidel participie takze nemal z coho nabootovat, dokonca ani bios nenasiel HDD. No tento linux nabehol a tak sa dali zachranit data, potom trebalo spravit format C a nainstalovat Windows. Odporucam mat jednu flashku s touto vecickou po ruke.
Dragokazov (4)|20.7.2009 13:10
[QUOTE=karo1;238669]Tato utilita je velmi dobra vec. Asi pred mesiacom potrapil moj pocitac virus a windows nevidel participie takze nemal z coho nabootovat, dokonca ani bios nenasiel HDD. No tento linux nabehol a tak sa dali zachranit data, potom trebalo spravit format C a nainstalovat Windows. Odporucam mat jednu flashku s touto vecickou po ruke.[/QUOTE]

Přesně tak. Mě prozměnu kleknul kdysi windows sám, takže ještě, že jsem měl na USB Slax... všechno jsem zazálohoval a zrovna jsem to zformátoval... a bylo to. Jde to taky z liveCD, ale z USB je to pohodlnější :)

Teď má Ubuntu (9.04) instalaci na USB přímo v menu... takže je to snadné a poměrně rychlé řešení...