reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Konzole vs. PC – souboj platforem

Karel Polívka (1485)|14.11.2008 09:36
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Konzole vs. PC – souboj platforem

Herní konzole vs. PC - odvěký to souboj platforem soupeřících o hráčskou přízeň. Mnoho z vás má s nějakou herní konzolí zkušenosti, ať už z dřívějších dob pod vlajkou Atari či Segy nebo ze současnosti v podání Sony či Microsoftu. Pro požitek z hraní preferujete konzole nebo PC? Ať už je Váš postoj jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Intri (3490)|14.11.2008 10:13
Osobně dávám přednost PC. Řekl bych, že kvalita her pro něj je víc než dostatečná, výkon dává taky dobrý a nejdůležitější je, že s PC se dá dělat cokoliv. Konzole je přece jen omezenější. Je fakt, že jsem žádnou konzoli nikdy neměl, takže se těžko hodnotí, ale názor mám prostě takový.
Mr-Paul (45)|14.11.2008 10:18
jednoznacne PC protoze na nem lze delat vic veci nez jen hrat a surfovat na netu a nejaky ten filmik pustit...a hlavne mam averzi vuci ovladani konzole :)
neregistrovány (0)|14.11.2008 10:40
Co se práce týče tak PC ...

pokud si chci ale dobře zahrát tak konzoli :) Na PC jsou sice taky dobry hry, ale žádná mě nezaujala tak jak na konzolích :)
SamecP (1751)|14.11.2008 10:44
Momentálně mam NB na práci,net,filmy atd. a čistě na hraní mám PS2..Není to špatné řešení,docela mi to vyhovuje,ale časem si zase postavim pc a PS2 půjde do světa..
pocamg (2)|14.11.2008 10:57
Já osobně preferuji PC i když na PS3 lze dělat taky skoro to same jako na PC (mam tam instalnuty ubuntu), ale PC je stále PC.
Vezir (120)|14.11.2008 11:04
Každá platforma má něco do sebe, ale já osobně preferuji PC, ne jen pro jeho všestranost a snadnou upgradovatelnost, ale také proto, že jsem zvyklý pracovat a hrát na kombinaci klávesnice+myš. Netvrdím, že by ovládání pomocí gamepadu či jiných udělátek bylo špatné, ale nějak jsem si na to neuměl zvyknout. Dalším pro PC hráče podstatným faktem je široké portfólio her, nejste omezeni jen na mlátičky (tekken, streetfighter, etc.), akce, či závodní hry (ačkoliv velmi dobré) a sem tam nějaká hopsačka nebo eRPéGéčko. Takže moje volba je jasná, jak jsem již zmínil výše :).
Michal Ondráček1 (0)|14.11.2008 11:04
Já také dávám přednost PC před konzolí. Důvodů mám několik. Mezi hlavní překážku pro mě patří pro mě naprosto nepohodlné a nepřesné ovládání konzolí. Jak nemám u hry v ruce myš, nedokážu jí prostě hrát. U aut mám opět problém se Sony ovladači konzolí, mé ruce prostě nedokážou ovládat auto tímto debilním zařízením. S volantem sem nikdy nehrál, šipky na klávesnici mi vyhovují a chybuji minimálně.
Například si nedovedu představit, hrát střílečku na konzoli bez myši.
Navíc po vzhledové stránce jsou počítače vždy napřed. U PS2 mi třeba děsně vadí, že například GTA Vice City se seká. Jde prostě pomalu. Navíc rozlišení produkující PS2ka je tak hrubé, že nejsou vidět žádné detaily. PS3 jsem nezkoušel, X-Box měl pěknou grafiku v době vydání, možná lepší než PC hry, ale i to už je dávno překonáno.
czhunter (775)|14.11.2008 11:24
Vytahuji věšteckoum kouli a koukám, že za chvilku tu bude velice dlouhý, velice nudný a velice trapný flame, takový, jaký jsme u tohoto tématu už milionkrát viděli.

Ale pravdu přeci všichni známe. Na konzolích jsou lepší bojový, sportovní a závodní hry (závodní, ne simulátory) než na PC a taky jsou tam ujetý hry jako DDR, SingStar, Guitar Hero, EyeToy, Fit (což se snaží PC špatně kopírovat) a jiný RPG (ne lepší nebo horší). PC je lepší pro FPS, RTS, "svoje" RPG, simulátory ... a ... a vůbec, ať si každej koupí co chce.
mstejska (2912)|14.11.2008 11:32
Pravda. Typuju ale ze vetsina lidi tady na SHW ma PC a na PC hraje. Takze bude prevaha PCckaru. nekteri PCckari maji i konzoli, ale nebude jich moc.
:::killer::: (11)|14.11.2008 11:40
Tezko rict, co je lepsi. Vsechno zalezi na osobnich preferencich. Ja mam 2 PC, PS1 i PS2 a osobne muzu rict, ze sportovni a zavodni hry jsou na PS mnohem lepsi. Uz jen z toho duvodu, ze se na joysticku proste hraji lip. Nektere tituly vychazi vyhradne pro konzole a pokud si je skutecne chcete zahrat, tak vam nezbyde nic jineho, nez si konzoli poridit. Je fakt, ze v soucasne dobe vychazi vetsina tech dlouho ocekavanych her drive na konzolich, coz jim hraje docela dost do karet a co se tyce kvality her, tak se da rict, ze na konzoli hrajete porad na nejvyssi detaily a nemusite do ni porad investovat jako do PC. Takze ja osobne jsem zastancem toho, ze pokud chcete hrat a nechcete se nikym a nicim omezovat, tak konzole je jasna volba
DarthSavage (6)|14.11.2008 12:05
Ano toto je odvěký souboj. Já osobně jsem začínal hrát hry na Atari a pak na Seze Genesis. Potom kdyz jsme meli pocitac tak jsem presel na pocitac a jsem na teto platforme dodnes. Pc má totiž podle mne lepší ovladatelnost pokud jde o složitější hry, přece jen na gamepadu od konzole toho moc nenavolíte, má totiž okolo 12 tlačítek, kdežto kláves na klávesnici PC je víc než 100. Dnešní konzole ale i toto začínají dohánět díky větší možnosti připojení periferií a všeho možnýho.

A co myslím Mortal Kombat byl rozhodně lepší hrát na konzole než na PC, protože tlačítka ovladače stačí a navíc se snadněji hraje multiplayer + dřív k tomu bylo i to, že televize měli širší obrazovku.
ICE_D (2754)|14.11.2008 12:07
Jsem odvekym zastancem PC, pravidelne upgraduju aby se na tom dalo dobre zahrat, ale kvuli takovym sperkum jako je Tekken nebo Gran Turismo si konzoli jednou urcite poridim! :inlove
Pavel Boček (4169)|14.11.2008 12:08
PC.

Konzole jako takové při současném vývoji asi zaniknou, protože pokud tomu člověk přidá pevný disk a možnost připojení k Internetu, tak už stačí jen systém s možností doinstalace různých programů a je z toho PC.
Deee-aN (3834)|14.11.2008 12:15
[quote=Pavel Boček;182683]PC.

Konzole jako takové při současném vývoji asi zaniknou, protože pokud tomu člověk přidá pevný disk a možnost připojení k Internetu, tak už stačí jen systém s možností doinstalace různých programů a je z toho PC.[/quote]
Á, náběh na ten flame...;). Teď nedávno jsem někde četl to samý, ale přesně obráceně.:p
Jinak, každý má svoje. Já mám rád, když to vypadá hezky a z žánrů hlavně FPS.
Takže PC.:thumb

EDIT: nechtělo by to anketu? (PC, konzole, obojí, nic, pivo)
mstejska (2912)|14.11.2008 12:20
[QUOTE=deeean;182684]Á, náběh na ten flame...;). Teď nedávno jsem někde četl to samý, ale přesně obráceně.:p
Jinak, každý má svoje. Já mám rád, když to vypadá hezky a z žánrů hlavně FPS.
Takže PC.:thumb

EDIT: nechtělo by to anketu? (PC, konzole, obojí, nic, pivo)[/QUOTE]
Chybi ti tam jeste "vino", "zeny" , "zpev":D
wolf007 (653)|14.11.2008 13:21
LoPiO (0)|14.11.2008 14:09
No ano, je jasne, ze vsetci co sem chodia sa v pc vyznaju a pre nich konzala mozno nema zmysel.

Pohlad bezneho uzivatela:

Kupi konzolu, zapoji, hra sa, o nic dalsie as nestara. Maximalne ci jeho konzola je kompatibilna s hrou.

Kupi pc, zapoji, hra sa. Zrazu zisti, ze dany hardver mu nestaci. Hra seka na najvyssie detaily.

Kupi pc, zapoji, hra sa. Vsetko mu ide na najvyssie detaily. O pol roka kupi hru a zase upgraduje, zatial co konzolista strci disk do konzole a usmieva sa, aj ked ma pckar zrazu lepsiu grafiku ( neplati vzdy ).
Konzolista sa usmieva, ze danu hru hral skor, pretoze necakal na export pre pc.
PCckar nadava, ze dana hra bola exportovana z konzole na pc a pozastavuje sa nad debilnym ovladanim ( niekedy aj vykonom, pricom dane pc je urcite vykonnejsie ako konzola ).

Proste s pc je vzdy robota zatial co s konzolou sa nestaram.

Ceresnicka na torte su rozne blbe ochrany v hrach pre pc, ktore musite obchadzat aj ked ste si danu hru kupili a to pri konzoly nemusite riesit.

Ano argument je, ze pc zvlada viac, ale kolko ludi to vyuzije :? Poznam plno mladych ludi, ktory na tom vedia len surfovat, hrat a robit kancelariu, pricom pri vacsom probleme je tu kamos co sa v tom vyzna ( nejde rozoberat ako velmi ).

Pytam sa kedy ste museli optimalizovat operacny system v konzole :? Kedy ste ju museli preinstalovat :? Kedy rozobrat aby ste v nej nieco upgradovali :?

Toto je pohlad pckara, ktory na pc neda dopustit len kvoli tomu, ze stym nema problem a straca cas zistovanim, odstranovania problemov z pc. A tiez vyuziva ho navsetko na co sa len da a co ponuka.

Neni to najlepsie napisane za co ospravedlnujem, ale nie som stylisticky nadany.
cool.user (2822)|14.11.2008 14:21
[QUOTE=Pavel Boček;182683]PC.

Konzole jako takové při současném vývoji asi zaniknou, protože pokud tomu člověk přidá pevný disk a možnost připojení k Internetu, tak už stačí jen systém s možností doinstalace různých programů a je z toho PC.[/QUOTE]

Naopak. Podle me ma nejvetsi sanci na budouci zanik prave klasicke stolni pc ve forme jakeho zname dnes.

Z jedne strany mu jde po krku NB segment, z druhe konzole.
Pavel Boček (4169)|14.11.2008 15:24
[QUOTE=deeean;182684]Teď nedávno jsem někde četl to samý, ale přesně obráceně.:p[/QUOTE]

Mohl bys poslat link ? Nějak si to nedokáži představit. X86 jen tak brzy nezmizí a Intel, AMD ani NVIDIA nikam jinam nepůjdou. Navíc PC má právě tu výhodu upgradovatelnosti. To nemá moc laptop ani konzole. Pokud to už konzole výhledově mít bude, bude to spíš zase řešení od AMD, Intelu a NVIDIE (možno do toho zasáhne Čína) a to velmi blízké PC, jinak se prostě jít nedá (deska, na které se vyměňují komponenty v paticích, slotech či bancích). Čili maximálně se změní architektura (nejspíš na nějaký hybrid, X86 CPU je moc obecná, RISC CPu v konzoli moc specializované), ale prostě koncept zůstane.

Současné konzole jsou o tom, že se to nedá obměnit dokud nevyjde úplně nová generace, pak to prostě nebudou konzole :)
cool.user (2822)|14.11.2008 15:29
[QUOTE=Pavel Boček;182763]To nemá moc laptop ani konzole.[/QUOTE]
Jenze v pripade konzole to neni nevyhoda.

[QUOTE=Pavel Boček;182763]Pokud to už konzole výhledově mít bude, bude to spíš zase řešení od AMD, Intelu a NVIDIE (možno do toho zasáhne Čína) a to velmi blízké PC, jinak se prostě jít nedá (deska, na které se vyměňují komponenty v paticích, slotech či bancích).[/QUOTE]
Ale prosimte, upgradovatelna konzole je blbost prvni tridy. Neupgradovatelnost konzole je prave ta jeji nejvetsi vyhoda jakou v soucasne dobe ma.

[QUOTE=Pavel Boček;182763]Současné konzole jsou o tom, že se to nedá obměnit dokud nevyjde úplně nová generace, pak to prostě nebudou konzole :)[/QUOTE]
Proc by nextgen konzole nemely byt konzole? To moc nechapu.
bigless (47)|14.11.2008 15:32
Počítače nebudou konzolemi nikdy vytlačeny. Jsou to dva segmenty trhu podle cílových skupin, které se navzájem vylučují takže procento, že by došlo ke spojení je opravdu mizivé..
98% čtenářů světa hardware jsou písíčkáři (možná proto že svět hardware v konzolích je utajen dennímu světlu) a tudíž je tahle diskuse opravdu nešťastná. Ne že by se tvořil flame, ale spíš pestrostí, která bude jaksi černobílá... ;)
czhunter (775)|14.11.2008 15:32
[QUOTE=Pavel Boček;182763]Navíc PC má právě tu výhodu upgradovatelnosti.[/QUOTE]
Nemyslím si, že je to ve skutečnosti výhoda:
1.) Několik (např. 3) let staré PC upgradovat rozumně nelze (AGP > PCI-E, DDR > DDR2, PATA > SATA(II), chipset nepodporuje nové CPU ...), i když kupuje někdo dnes výhodné PC v poměru cena/výkon, za rok bude k ničemu (Intel mění patici, AMD mění patici, DDR3 budou výhodnější než DDR2, ...)
2.) Ve většině oblastí elektroniky (audio, foto, TV, mobily) žádná upgradovatelnost není a nikomu to nevadí, spotřebitel si prostě koupí nový výrobek a nikdo nad tím nepláče, dokonce to ani nijak nebrzdí trh
3.) Cenově je to diskutabilní. Existuje možnost, že pokud přesně vím, kdy co prodat a koupit, je upgrade finančně výhodnější. Pokud to ale nevím (99% lidí světa), nakonec na tom prodělám kalhoty, pokud budu upgradovat zbytečně často nebo naopak příliš málo často (až bude už výhodnější koupit zase novou platformu).

Suma sumárum ... co já vím.
bigless (47)|14.11.2008 15:38
[QUOTE=czhunter;182771]Nemyslím si, že je to ve skutečnosti výhoda:
1.) Několik (např. 3) let staré PC upgradovat rozumně nelze (AGP > PCI-E, DDR > DDR2, PATA > SATA(II), ...), i když kupuje někdo dnes výhodné PC v poměru cena/výkon, za rok bude k ničemu (Intel mění patici, AMD mění patici, DDR3 budou výhodnější než DDR2, ...)
2.) Ve většině oblastí elektroniky (audio, foto, TV, mobily) žádná upgradovatelnost není a nikomu to nevadí, spotřebitel si prostě koupí nový výrobek a nikdo nad tím nepláče, dokonce to ani nijak nebrzdí trh
3.) Cenově je to diskutabilní. Existuje možnost, že pokud přesně vím, kdy co prodat a koupit, je upgrade finančně výhodnější. Pokud to ale nevím (99% lidí světa), nakonec na tom prodělám kalhoty, pokud budu upgradovat zbytečně často nebo naopak příliš málo často (až bude už výhodnější koupit zase novou platformu).

Suma sumárum ... co já vím.[/QUOTE]

Ok. A na konzoli si budeš po třech letech nalhávat, že ta grafika je aktuální. Celé je to o tom, že hry pro platformu PC jdou grafikou dynamicky nahoru, kdežto na herní konzoli typu PS3 se grafika zastaví teoreticky na začátku. Jsou prostě známy limitující hranice a těch se musí vývojáři držet...dokud nepřijde nová konzole..
Pavel Boček (4169)|14.11.2008 15:42
[QUOTE=czhunter;182771]...[/QUOTE]

Jak je vidět na trhu, hotové sestavy už skoro nikdo nekupuje. Ale PC přesto neubívá :) Protože upgradují starší anebo jednoduše přímo dělají vlastní sestavy z komponent. Zahrnul jsem to do obojího, protože možnost sestavit si PC na míru je jedna z hlavních výhod, ale když je potřeba to rozepsat :sleep

[QUOTE=cool.user;182769]Ale prosimte, upgradovatelna konzole je blbost prvni tridy. Neupgradovatelnost konzole je prave ta jeji nejvetsi vyhoda jakou v soucasne dobe ma.[/QUOTE]

Aby konzole PC někdy vytlačily, musí se k PC přiblížit nebo se stát takřka tím samým, ale s v lepším podání. Pokud zůstanou tak jak jsou teď, k vytlačení nedojde. Tak si rozmysli, jestli vlastně chceš, aby zůstaly jak jsou anebo PC vytlačily, obojí nejde. Pokud by se tak mělo stát, bude jejich úzké statické zaměření na překážku, protože na cestě k univerzálnosti by se z kozole stal obrovský moloch. Jediná cesta tedy je, aby byla konzole jednoduchá, ale přizpůsobitelná upgradovatelností anebo se dala rovnou sestavit na míru. Ale to už nebude konzole...tady trochu vidím analogii s webovými prohlížeči.

Takže jak bylo řečeno, nakonec vždycky zůstane obojí, PC (jako univerzální stroj průměrně silný v ve všech oblastech anebo úzce zaměřený na jednu podle potřeby) i konzole (jakoto úzce zaměřený stroj). Otázka je spíš ta, jestli se i na PC bude v budoucnu hrát.
Deee-aN (3834)|14.11.2008 15:48
[quote=Pavel Boček;182763]Mohl bys poslat link ? [/quote]
https://www.svethardware.cz/zotac-pribaluje-far-cry-2-ke-svym-kartam/25017/diskuze
bigless (47)|14.11.2008 15:50
Jen počkej až se roztrhne pytel s cracky u konzolí...
cool.user (2822)|14.11.2008 15:51
[QUOTE=Pavel Boček;182779]Takže jak bylo řečeno, nakonec vždycky zůstane obojí, PC (jako univerzální stroj průměrně silný v ve všech oblastech anebo úzce zaměřený na jednu podle potřeby) i konzole (jakoto úzce zaměřený stroj). Otázka je spíš ta, jestli se i na PC bude v budoucnu hrát.[/QUOTE]
Ale tady nejde o to ze by konzole zcela nahradily klasicke stolni pc. tady jde o to ze PC jako herne-pracovni platforma se uz ted da pomerne snadno nahradit kombinaci NB & konzole.

Nerikam ze klasicke stolni PC je jako herni platforma mrtve, ale dle meho nazoru pokud se neco dramaticky nezmeni tak bude postupne zanikat.
pas!k (3765)|14.11.2008 15:51
PC
:)
1. Vyuziti temer na cokoliv ne jen na hrani
2. Herni komunity PC her (Ligy, multiplayer, mmorpg, portaly atd.)

:mad:¨
1. Naklady. (Nutnost neustale upgradovat s prichodem novych her)
2. Obcasne problemy s kompaktibilitou u her .. ruzne OS systemy atd.

KONZOLE
:)
1. Obsluha
2. Cena
3. Odpadaji naroky na HW

:mad:
1. Zamereni pouze na hry plus max prehravani cd -dvd
2. Minimalni moznost nejakeho slusneho multiplayeru ci online hrani ...


Kazda vetev si najde sve priznivce a nema moc smysl flamovat o tom co je lepsi ..
czhunter (775)|14.11.2008 15:58
[QUOTE=bigless;182777]Ok. A na konzoli si budeš po třech letech nalhávat, že ta grafika je aktuální.[/QUOTE] Grafika bude o něco aktuálnější než na 3 roky starém PC.
Statistika a "průměrnost" má takovou zajímavou vlastnost. Že teoreticky se výkon grafik neustále poměrně plynule zvyšuje a všichni dohromady mají hry čím dál hezčí. Ale ve skutečnosti každý jeden hráč nemá hry postupně čím dál hezčí. Globálně tedy můžeš říct, že hry na PC vypadají líp, ale když si pak obejdeš majitele PC a konzolí, tak zdaleka ne u každého majitele PC bude ta hra vypadat líp než u majitelů konzolí (třeba když má GF FX, že). A teď přijde argument, že majitel PC může upgradovat, může tohle, může tamto ... což je ovšem zbytečné, protože nemusí.

Krom toho ... posuzovat kvalitu hry podle počtu polygonů a rozlišení textur je stejně hloupé, jako posuzovat výkon grafické karty podle velikosti paměti, že ano?

[QUOTE]Otázka je spíš ta, jestli se i na PC bude v budoucnu hrát.[/QUOTE]
Takto byla předpokládám myšlena celá diskuze. Těžko se dá počítat s tím, že by se konzole v budoucnu naučily ohřívat párky a prát ponožky, čímž by získaly strategickou výhodu nad platformou PC, které umí maximálně tak vysávat prach a zvlhčovat vzduch.
Deee-aN (3834)|14.11.2008 16:04
Ještě bych nadhodil HTPC, coby domácí centra zábavy. Je to slepá větev PC, nebo se v nich v budoucnu sloučí funkce PC a konzolí?
pas!k (3765)|14.11.2008 16:08
Nevim osobne si myslim ze budoucnost jde spis smerem masivniho nastupu her typu World of Warcraft, Age of Conan, Warhamer online atd .. ktera autorum prinasi dlouhodoby zisk a tomu si myslim ze se v budoucnu bude hodne podrizovat a pokud na to vyrobci konzoli nebudou nejak zasadne reagovat tezko budou tomuto konkurenci ...
Akuh (44)|14.11.2008 16:08
Ani PC ani konzole... nejlepší je prostě Mac!!! S konzoli sicenemám zkušenosti, ale nejde na nich určitě dělat to co na PC or Mac, a u PC buť mužeme mít snadný ovládání, ale nikdy tomu nemůžete věřit (Windows) a nebo přesně obráceně (Linux) zatímco Macintosh kombinuje to nejlepší z obou(tedy... spiš Microsoft neumí dost dobře kopírovat...) ...
bigless (47)|14.11.2008 16:09
[QUOTE=czhunter;182791]Grafika bude o něco aktuálnější než na 3 roky starém PC.
Statistika a "průměrnost" má takovou zajímavou vlastnost. Že teoreticky se výkon grafik neustále poměrně plynule zvyšuje a všichni dohromady mají hry čím dál hezčí. Ale ve skutečnosti každý jeden hráč nemá hry postupně čím dál hezčí. Globálně tedy můžeš říct, že hry na PC vypadají líp, ale když si pak obejdeš majitele PC a konzolí, tak zdaleka ne u každého majitele PC bude ta hra vypadat líp než u majitelů konzolí (třeba když má GF FX, že). A teď přijde argument, že majitel PC může upgradovat, může tohle, může tamto ... což je ovšem zbytečné.

Krom toho ... posuzovat kvalitu hry podle počtu polygonů a rozlišení textur je stejně hloupé, jako posuzovat výkon grafické karty podle velikosti paměti, že ano?
[/QUOTE]

Teď nechápu uplně smysl toho co jsi napsal. Každý jeden hráč nehraje hry a nemá potřebu zvyšovat výkon grafiky a celého PC. A ano na tři roky staré konzoly bude vypadat hra lepe než na tři roky starém PC, kterého se nikdo nedotkl..a tady je právě ten boom..po roce člověk zjistí, že grafika na nejnovější hry nestačí -> koupí si novou..majitel konzole sice neřeší výkonnostní stránku, také se ale kvalitativně neposunuje dopředu.. A ano..čím více bude polygonů, vyšší rozlišení apod, tím větší bude reálnost scény...samozřejmě jde i o engine, použité efekty(stíny, vyhlazování, apod) A velikost paměti s tím docela úzce souvisí..čím vyšší rozlišení, tím větší nároky na pamět grafické karty...
husky14 (4214)|14.11.2008 16:21
[QUOTE=czhunter;182791]Krom toho ... posuzovat kvalitu hry podle počtu polygonů a rozlišení textur je stejně hloupé, jako posuzovat výkon grafické karty podle velikosti paměti, že ano?[/QUOTE]A podle čeho bys teda chtěl grafickou kvalitu hry posuzovat?
bigless (47)|14.11.2008 16:24
[QUOTE=Akuh;182797]Ani PC ani konzole... nejlepší je prostě Mac!!! S konzoli sicenemám zkušenosti, ale nejde na nich určitě dělat to co na PC or Mac, a u PC buť mužeme mít snadný ovládání, ale nikdy tomu nemůžete věřit (Windows) a nebo přesně obráceně (Linux) zatímco Macintosh kombinuje to nejlepší z obou(tedy... spiš Microsoft neumí dost dobře kopírovat...) ...[/QUOTE]

Hele to není o OS, ale o platformě. Ale když si nakousl problematiku windows, můžu tě ubezpečit, že tu děláš vlny uplně zbytečně..Windows není tak blbvzdorný jako Mac OS X (nevim jestli to hovoří v prospěch američanů, když potřebují mít na všechno blbuvzdorná opatření).. Je to o tom jak člověk k tomu systému přistupuje a stará se o něj...já mám widle už 2roky bez reinstallu a šlapou jak švajcáry..
pas!k (3765)|14.11.2008 16:28
[QUOTE=husky14;182803]A podle čeho bys teda chtěl grafickou kvalitu hry posuzovat?[/QUOTE]

On chtel asi rict ze grafika neni na hre to nejdulezitejsi s cimz naprosto souhlasim ;)
bigless (47)|14.11.2008 16:37
No potom je, ale jedno na čem to hraješ..počítač si v dnešní době můžeš v klidu lupnout na lcd televizi, dokoupíš joypad a máš konzoli jak vyšitou ještě s možností upgradu.. :))
husky14 (4214)|14.11.2008 16:52
[QUOTE=pas!k;182808]On chtel asi rict ze grafika neni na hre to nejdulezitejsi s cimz naprosto souhlasim ;)[/QUOTE]To je právě názor konzolistů, protože jim v podstatě nic jinýho nezbejvá ;)

Grafická kvalita her jde samozřejmě pořád nahoru, jenže majitel PC má možnost upgradu, kdežto majitel konzole koupil jednu a s tou musí vydržet pár let, než vyjde nová. Proto hry na jedný verzi konzole vypadaj pořád stejně, vývojáři narazí na strop HW a nemůžou jít dál, kdežto na PC se s upgradem počítá, proto jde grafická kvalita her pořád nahoru.

Konzolista si pak za pár let koupí novou verzi konzole a celý se to opakuje.... ;)
Akuh (44)|14.11.2008 17:04
[QUOTE=bigless;182804]Hele to není o OS, ale o platformě. Ale když si nakousl problematiku windows, můžu tě ubezpečit, že tu děláš vlny uplně zbytečně..Windows není tak blbvzdorný jako Mac OS X (nevim jestli to hovoří v prospěch američanů, když potřebují mít na všechno blbuvzdorná opatření).. Je to o tom jak člověk k tomu systému přistupuje a stará se o něj...já mám widle už 2roky bez reinstallu a šlapou jak švajcáry..[/QUOTE]

Rozdíl mezi Macintoshem a PC není jen OS . Ale problematika Windowsů je taková že každej kdo PC s nima používá s nim mají velký potíže. Intuityvnost chybý, veměníš jednu část a musis se modlit aby ovladače fungovali. Windowsi vista do SP1 pokud vím neuměli používat EFI, jen zastaralej BIOS etc. Ale to je zde všechno OT. Já uvedl platformu Macintosh a vedl sem pár důvodů... nemam zajem na vzniku flamewar.
Liqid (410)|14.11.2008 17:35
mam sony PSP a sem tam si na nem i zahraji, ale nejradsi si zahraju COD2 na PC pac je to uplne o necem jinym
grapherX (888)|14.11.2008 18:07
Vždy jsem byl a vždy budu pro PC.:thumb
czhunter (775)|14.11.2008 18:38
[QUOTE=bigless;182799]A ano..čím více bude polygonů, vyšší rozlišení apod, tím větší bude reálnost scény[/QUOTE]
To jednak není pravda, protože zdaleka nejvíc záleží na schopnostech grafiků (možná tomu nebudeš věřit, ale herní grafika se nedělá sama od sebe), ale i kdybych na to přistoupil, tak myšlenka že "nejrealističtější grafika = nejlepší grafika" je zcela mimo.

Já sem tuhle věc nedávno řešil na jiným fóru a skutečně se mi nechce o tom začínat znovu, protože je to nuda, ale zamysli se třeba nad tím, že ty nejlepší, nejcenější (a taky nejdražší) obrazy světa nevypadají jako fotky.
Přistup na to, že herní grafika je forma užitého umění a podle toho se také bude hodnotit a pak přijdeš na to, že cena obrazu nesouvisí s jeho velikostí ani množství barvy na něm, stejně jako hodnota herní grafiky nesouvisí ani s počtem polygonů, ani s velikostí textur.

Pokud ovšem nebudeš ochoten na toto přistoupit, jakákoliv diskuze ztrácí smysl.
Deee-aN (3834)|14.11.2008 18:49
[quote=czhunter;182870]
Přistup na to, že herní grafika je forma užitého umění a podle toho se také bude hodnotit a pak přijdeš na to, že cena obrazu nesouvisí s jeho velikostí ani množství barvy na něm, stejně jako hodnota herní grafiky nesouvisí ani s počtem polygonů, ani s velikostí textur.
[/quote]
IMHO hry jsou zbožím pro masy, neboli tzv. "obyčejné" lidi. Ukaž jim třeba Picassa a zeptej se na názor, jak se jim to líbí. Minimálně budou nechápavě koukat. Pak jim ukaž obrázek Santa Clause ve výloze a uvidíš, jak zajásaj. Umění ocení člověk, který má pro ně cit, nebo aspoň vzdělání. Když chceš něco prodat lidem, hodně lidem, musí se to blejskat a přetejkat barvama. A taky to musí bejt laciný.
bigless (47)|14.11.2008 19:14
[QUOTE=czhunter;182870]To jednak není pravda, protože zdaleka nejvíc záleží na schopnostech grafiků (možná tomu nebudeš věřit, ale herní grafika se nedělá sama od sebe), ale i kdybych na to přistoupil, tak myšlenka že "nejrealističtější grafika = nejlepší grafika" je zcela mimo.

Já sem tuhle věc nedávno řešil na jiným fóru a skutečně se mi nechce o tom začínat znovu, protože je to nuda, ale zamysli se třeba nad tím, že ty nejlepší, nejcenější (a taky nejdražší) obrazy světa nevypadají jako fotky.
Přistup na to, že herní grafika je forma užitého umění a podle toho se také bude hodnotit a pak přijdeš na to, že cena obrazu nesouvisí s jeho velikostí ani množství barvy na něm, stejně jako hodnota herní grafiky nesouvisí ani s počtem polygonů, ani s velikostí textur.

Pokud ovšem nebudeš ochoten na toto přistoupit, jakákoliv diskuze ztrácí smysl.[/QUOTE]

Chlape kvákáš tu nesmysly a ještě to uzavřeš tim, že pokud ti nepřitakám tak nemá smysl se o něčem bavit. Co má společného grafika her s výtvarnými uměleckými směry??? Majorita her se snaží přiblížit virtuální scénu realitě...tedy vzhledově.. Sci-fi a fantasy žánry mají širší mantinely, ale pořád tu zůstává snaha nereálnou věc co nejlépe zobrazit, aby vypadala skutečně.. Rozlišení s velikostí paměti přímo souvisí..koneckonců, stačí si projet pár recenzí, kde jsou testované grafiky v rozlišení 2000+.. Také tu byl nedávno článek o Ray-Tracingu (v momentální době nejrealističtější metoda renderování založena na lomu světla)..proč? V návaznosti na hry, práci s 3D grafikou a koncepci hardwaru..
bigless (47)|14.11.2008 19:32
[QUOTE=Akuh;182829]Rozdíl mezi Macintoshem a PC není jen OS . Ale problematika Windowsů je taková že každej kdo PC s nima používá s nim mají velký potíže. Intuityvnost chybý, veměníš jednu část a musis se modlit aby ovladače fungovali. Windowsi vista do SP1 pokud vím neuměli používat EFI, jen zastaralej BIOS etc. Ale to je zde všechno OT. Já uvedl platformu Macintosh a vedl sem pár důvodů... nemam zajem na vzniku flamewar.[/QUOTE]

No každý má své zkušenosti, ale pokud ti něco nefungovalo, nesváděl bych to na operační systém, ale na vlastní neznalost. Já žádný potíže nemám a vždy když nějaký vyvstaly, nakonec jsem pátráním po zdroji zjistil, že to byla moje akce, která vyvolala takovou reakci... 9 z 10 crashů widlí mají na svědomí uživatelé a jejich neodpovědné zacházení.. Visty nepoužívám..nenabízejí nic moc nového až na navýšení adresovatelné paměti..
Nemám nic proti Macu a určitě by mě to nenutilo k reakci..k reakci mě donutily mylné informace, které poskytuješ o systému, který používám už pěknou řádku let.. Považuju to, ale za zaujatost..stejně jako rakušáci nadávaj na temelín, macintoshací nadávaj na widle..ještě chybí natočit dokument..
Mican (6)|14.11.2008 19:50
Nepopírám výhody PC a je mi jasné že na SH ani konzole vyhrát nemohou (předem daný hardware a proto pro HW šťouraly naprosto nezajímavé) a i já jsem ještě pořed několika roky vůbec nechápal proč bych si něco takového měl pořizovat. Pak má ale vyjít nějaká hra kterou si určitě zahrát chcete a najednou to přijde: Stávající počítač (který naprosto dostačuje na všechno ostatní co na něm chci dělat) na tuhle hru prostě stačit nebude a jeho upgrade by v podstatě znamenal nákup všeho ostatního kromě skříně, tedy zhruba 15kKč. Pak už se alternativa nákupu Xboxu za třetinu té částky jeví jako docela dobrý nápad. Hry na to vycházejí +- stejné jako na PC a navíc obvykle dříve. Jsou sice trochu dražší (pro někoho o 400Kč, pro jiné bohužel dokonce o 1499Kč mínus cena DVD-R), kolik jich ale zvládne zaměstnaný člověk se zájmem i o jiné věci za rok dohrát?

Dále je tu nepopiratelný fakt že jsou počítačové hry přímo zabijákem všech partnerských vztahů. U konzolí to zase tak neplatí a jsou případy kdy si je užívá celá rodina - v tomto oboru exceluje zejména Wii na které je spousta her kterými sice "hardcore" hráč opovrhuje, zbytek domácnosti si je ale nesmírně užívá a dává tak hráči (marnou) naději že třeba jednou přiměje partnerku i k hraní něčeho seriozního.

Pak tu máme to "problematické" ovládání. Jistě, ovládání stříleček na PS3 a XB vyžaduje určitý tréning a ze začátku budete dost nadávat, ty analogové páčky na ovladačích ale nejsou zase tak nepřesné jak se může na první pohled znát a hry navíc obsahují různé formy "Aim Assistantů" které míření do určité míry ulehčují. Po stisknutí tlačítka pro míření hra zacílí do rozkroku nejbližšího nepřítele a doladit pak zamíření pro headshot je už otázka cviku a milimetrového pohybu palcem vzhůru. Budovatelské strategie na konzole moc nejsou, realistické simulátory také ne a pro ostatní žánry už je gamepad lepší než kombo klávesnice s myší. Navíc co... zvykli jsme si na digitální joystick Spectra, klávesnici i myš a nějaký joypad nás už nerozhází. A kdo si zvykat nechce, ovládání stříleček na Wii si bere z klávesnice i myši to nejlepší a navíc přidává ten pocit že opravdu na někoho mířím a mačkám spoušť.


Chce se to jenom otevřít novým myšlenkám a neodsuzovat něco jenom proto že na to nejsem zvyklý. Upgradu PC stejně nakonec neuniknu, už kvůli Diablu 3 které na konzole asi nebude. V dnešní době bych si ale v případě selhání mého "kdysi herního" PC raději koupil notebook na běžné počítačové úkoly (a co si budeme povídat, možnost surfovat na WC a ohřívat si při tom pyj o horké dno je neocenitelná) a hraní přenechat dedikovanému zařízení které to umí dobře a je navíc příjemně laciné.
czhunter (775)|14.11.2008 19:59
[QUOTE=bigless;182891]Co má společného grafika her s výtvarnými uměleckými směry???[/QUOTE]
Téměř všechno, protože patří pod CG, což je forma užitého umění. Nástroje se mění, zbytek zůstává (celá teorie tvarů, barev, kompozice, ... to vše je stovky let staré a pořád stejné). Zeptej se herních grafiků, já jich znám dost.

[QUOTE=bigless;182891]Chlape kvákáš tu nesmysly a ještě to uzavřeš tim, že pokud ti nepřitakám tak nemá smysl se o něčem bavit.[/QUOTE]
Ne. Nepotřebuju, abys se mnou souhlasil v hodnocení, potřebuju, abys přistoupil na stejnou (nebo nějakou) metriku hodnocení.
Důvodů proč je metrika podle počtu polygonů/velikosti textur špatná ti můžu dát několik, ale zbytečně mi to ubere čas a jistě jsi schopen na to přijít sám (hint: skutečně není problém udělat velice odpornou grafiku s ohromným množstvm polygonů a gigantickými texturami).

Pro praktický příklad: Grafika hry LittleBigPlanet je podle tebe dobrá nebo špatná?
bigless (47)|14.11.2008 20:39
[QUOTE=czhunter;182928]Téměř všechno, protože patří pod CG, což je forma užitého umění. Nástroje se mění, zbytek zůstává (celá teorie tvarů, barev, kompozice, ... to vše je stovky let staré a pořád stejné). Zeptej se herních grafiků, já jich znám dost.


Ne. Nepotřebuju, abys se mnou souhlasil v hodnocení, potřebuju, abys přistoupil na stejnou (nebo nějakou) metriku hodnocení.
Důvodů proč je metrika podle počtu polygonů/velikosti textur špatná ti můžu dát několik, ale zbytečně mi to ubere čas a jistě jsi schopen na to přijít sám (hint: skutečně není problém udělat velice odpornou grafiku s ohromným množstvm polygonů a gigantickými texturami).

Pro praktický příklad: Grafika hry LittleBigPlanet je podle tebe dobrá nebo špatná?[/QUOTE]

Pochop, ale že se tu nikdo nebaví o míchání barev při vývoji hry..samozřejmě, že tam musí být grafici a že používají výtvarné umění..ale jako schopnost! Jestli to nazýváš užitým uměním, budiž. Když nakreslím jednoduchého panáčka, můžu taky tvrdit, že jsem použil užité umění. Ty jsi tu na začátku mluvil o zamítnutí realistického podání a jakýchsi výtvarných stylech..ať je to asijská grafika (např. lineage) nebo pohádková grafika (WoW), vždy se snaží dosáhnout reálných vlastností modelů..to je, ale fantasy, které jsem zmiňoval.. Bavíme se tu o výsledku a ne o vývoji.
Ukaž mi kde jsem napsal, že kvalita grafiky závisí na rozlišení?? Celou dobu jsem mluvil o rozlišení a velikosti paměti grafických karet takže opět nechápu souvislost.. A pokud u kvalitního titulu jako například Call of Duty 4 zapneš vyhlazování a detaily na max, dělá to grafiku úchvatnou..rozlišení se taky dost váže na velikost zobrazení, tzn velikost monitoru..obecně platí pravidlo, že nejvhodnější je druhé nejvyšší rozlišení, které obrazovka podporuje takže já si určitě ve vysokých rozlišeních nelibuju..neměj obavy... ;)
Neregistrovaný (0)|14.11.2008 20:47
Mám PC s šel bych určitě do konzole v případě, že by si dali práci s přeložením mích oblíbených RPG do
češtiny.Pro konzoli jasně mluví VLOŽÍŠ DISK A HRAJEŠ. Na PC se pořád něco řeší.A ta velká obrazovka na tv má pro hodně her taky něco do sebe.