reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prosba o pomoc HTPC

romanecko (37)|15.12.2007 01:44
Mam LCD TV uhl. 100 cm s full HD (1080p). Rozhodol som sa, ze by bolo vhodne k nemu zostavit HTPC. Potreboval by som vsak poradit (presiel som asi milion stranok no nikde som nenasiel presne to co by mi vyhovovalo). Mam totiz dost presne poziadavky a to su:
1. CPU Intel Core 2 Duo
2. Chipset by som tiez najradsej Intel (taktovat sa to nebude, ked tak podtaktovavat)
3. VGA Nvidia s Pure Video (myslim ze vhodna by bola 8500) a HDMI konektorom
4. Pamat asi 2 GB
5. Aby to bolo co najtichsie
6. Co najmensia spotreba elektriky (chcem aby to fungovalo aj ako file server, a na stahovanie. Cize prevadzka pravdepodobne 24/7
7. Desktop prevedenie (nieco elegantne ziadne stroboskopy ani nic podobne)
8. Nejaky tichy disk
9. Neviem ci tam dat zvukovu kartu (ked tak taku aby mala opticky vystup) alebo bude stacit na doske
10. Klasicka 5.25 DVD mechanika (v pripade znizenia ceny okamzite nahradena HD DVD + Blu Ray
11. ziadny tuner tam nechcem - ide mi len o to prehravat filmy (divx a pod. a neskor HD DVD a Blu Ray)
12. Plnohodnotna wireless klavesnica s integrovanym touchpadom (raz som niekde videl recenziu a uz to nemozem nikde najst, ta by sluzila aj ako dialkovy ovladac
13. Priestor pre 2x HDD aby bol v desktope
14. a strasne rad by som tam mal toto:
http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=274&code=017
Velmi pekne chcem dopredu podakovat kazdemu kto mi skusi poradit a slubujem ze ak to zostrojim a bol by nahodou zaujem spravim aj fotodokumentaciu s malou minirecenziou.
Chcel by som to nechat bezat na windowsoch (neviem zatial ktorych). Nemam nic osobne proti Linuxu - snaha u mna vzdy bola sa nieco naucit - ale windows je aspon pre mna a moje potreby jednoduchsou alternativou. Cena ma nejak zvlast nezaujima, no na druhej strane chcem aby to boli rozumne vynalozene peniaze.
tequilla (1015)|15.12.2007 12:03
Zacnu od veci, kde zatim vidim asi nejvetsi problem. Tou je prani na osazeni toho Zalmanovskyho fan regulatoru. Bohuzel vetsina HTPC skrini nema otevrene pozice pro 2x5,14". Ted uz se delaji tak, ze cela predni maska je z jednoho kusu a je prizpusobena ciste na CD/DVD/Bray/HDDVD mechaniky. A kdyz uz ma, tak jsou schovane nejakyma dvirkama, coz by urcite zase kolidovalo s tim vystouplym koleckem fan regulatoru. Nasel jsem i par kusu, ktery by sice vyhovovali, ale nejsem si jisty jejich kvalitou a provedenim. V papirove skrini by se tezko delal potichy HTPC a nechci doporucovat neco, za co bych byl posleze proklinan (v okamziku prvniho seeku pevnych disku).
Pokud bych stavel ted HTPC, volil bych skrin Silverstone LC17 nebo LC10M, pripadne pokud by finance nebyly az tak limitovany, tak Silverstone LC16B
romanecko (37)|15.12.2007 18:06
Nad tym som tiez rozmyslal a dospel som k zaveru ze prednu cast by som si dal asi spravit novu aby to ladilo ako celok.
johny__g (6387)|15.12.2007 18:52
Nestačil by místo dvoujádra nějaký celeron? Vzhledem k tomu že to má běžet 24/7, tak by se ušetřila elektřina, a možná že bez zátěže by se uchladil i pasivně = ticho. Ideální by byl samozřejmě mobilní CPU, ale nevím jak je to v současné době s výběrem desek.
eraser (0)|15.12.2007 20:53
[quote=johny__g;72136]Nestačil by místo dvoujádra nějaký celeron?[/quote]V prípade Full-HD isto nie... :)
johny__g (6387)|15.12.2007 21:30
Vycházel jsem z testu, kde použili Celeron 1,2 GHz. 8500 GT by na tom měla být +- podobně jako 8800 GT (co se týče videa). Ale praktické zkušenosti nemám, tak jestli je to co říkám nesmysl tak to klidně smažte, ať to zbytečně nemate.
romanecko (37)|15.12.2007 21:33
Ano to je prave dovod preco tam chcem to core 2 duo. Len neviem (nemam totiz skusenosti s prehravanim full HD), ktory by bol vhodny. Ci dvojkova, stvorkova, resp. sestkova seria. Myslim ze co sa tyka pomer cena a vykon by to mohla byt bud dvojkova, resp. sestkova rada. Ide mi o to aby mi to dokazalo prehravat video vo full HD aj v pripade tahania viacerych torrentov. Mimochodom nikto z vas netusi, ktora klavesnica by to mohla byt? (wireless, s integrovanym touchpadom a plnou numerickou castou) Dakujem
Mimochodom mobilne procesory som uplne vylucil - ponuka dosiek nie je nijak velka a zbytocne vyssia cena. Nejake ventilatory tam samozrejme budu. Aj preto som chcel tam ten Zalman controller aby som si mohol ponastavovat ventilatory presne podla potreby, a sledovat spotrebu pri jednotlivych cinnostiach. Myslim si totiz, ze aj ked to HTPC zostavim tak v priebehu kratkej doby sa budu robit experimenty s hladanim optimalnych komponentov. A ktory OS navrhujete?
speedsnail (4876)|15.12.2007 21:36
[QUOTE=johny__g;72200]Vycházel jsem z testu, kde použili Celeron 1,2 GHz. 8500 GT by na tom měla být +- podobně jako 8800 GT (co se týče videa). Ale praktické zkušenosti nemám, tak jestli je to co říkám nesmysl tak to klidně smažte, ať to zbytečně nemate.[/QUOTE]

Rozhodne mas pravdu. "Zcela jiná situace nás ale čeká, při použití grafických karet nové generace (8800 GT, 8600 GT, 8500 GT), tam je zatížení procesoru minimální." A celeron 420 se da uchladit (pri snizeni napeti) pasivne obycejnym freezerem. (obecne ale bude problem v malych HTPC skrinich pouzit velkej pasivni chladic)
Pavel Boček (4169)|16.12.2007 01:23
Procesor bych radši dal dvoujádro, ale AMD Athlon 64 X2 3800+ EE (65nm), má TDP 35 W, takže v praxi bude spotřeba s velkou pravděpodobností ještě nižší a půjde to chladit pasivně/tiše aktivně s boxem (tady je lepší než se striktně rvát do jedné značky opravdu podívat, kdo co nabízí; tenhle procesor je dělanej do HTPC :)). Grafiku buď Radeon HD 2600 (UVD) nebo nějakou novou, nejmíň žere RHD3850 (příští rok se uvidí co řekne GF8800GS), to by sis něco i zahrál a řeknu ti, na velké TV to vypadá brutálně dobře ;).
Wlcek (379)|16.12.2007 12:24
A co třeba tahle skřiň https://www.svethardware.cz/recenze-cm-media-281-obyvakovy-univerzal/18008. Sice to neni klasicka HTPC, ale bylo by možno tam osadit vice 5,25'' zařizeni. Asi před 2 tydny sem taky přemyšlel o stavbě HTPC ale tuhle skřiň sem nemohl u nas nikde najit, asi bude dost problem s dostupnosti.
romanecko (37)|16.12.2007 12:37
Pre graficku kartu som sa sa uz takmer definitivne rozhodol ze to bude 8500 GT (verzia s HDMI vystupom). Ohladne chladenia sa moc nebojim (vacsinu casu bude vsetko podtaktovane iba v pripade ze by som sa chcel zahrat nieco starsie tak by to slo na normalnu frekvenciu), rozmyslam o vodnom chladeni. Skrinku nakoniec asi zoberiem Thermaltake BACH VB8000 a upravim si ten kryt na mechaniky (uz som pisal aj s vyrobcom v pripade zaujmu je mi ochotny poslat nahradny kryt=to len keby som to posral pri tej prerabke). Do AMD a ATI sa mi moc ist nechce (sice momentalne ficim na CPU od AMD a VGA od ATI), lebo si myslim ze NVIDIA ma teraz lepsiu politiku co sa tyka ovladacov (ATI ma sice vynikajuce karty ale ich ovladace ich zrazaju na kolena), a viac sa mi pozdavaju Core 2 Duo procesory od Intelu (tam vsak nemam nejaky padny dovod pre vyber - jednoducho by som to chcel viacej)
eraser (0)|16.12.2007 19:34
Ak bude mať grafika plnú podporu HD prehrávania, potom súhlasím, že postačí i slabší procesor. Možno sa časom dokonca objavia i špeciálne karty, ktoré budú slúžiť pre uľahčenie HD dekódovania, uvidíme. V každom prípade z minulosti môžem potvrdiť, že dokonca SB Live karty dokázali extrémne uľahčiť procesor počas prehrávania MP3 súborov. Napr. P233 MMX bolo zaťažované na 25-30% a po inštalácii SB Live kleslo vyťaženie CPU na 5-7%.
Pavel Boček (4169)|17.12.2007 02:40
[QUOTE=romanecko;72330]...[/QUOTE]

Co máš zase proti ovladačům ATi...? Na své historické kartě mám Catalysty 7.10 a všechno OK :stupid Sice nemám CCC, ale to jen kvůli tomu že nechci NET.Framework; co jsem viděl, tak je to dneska už celkem slušnej nástroj.

Jinak, kdybys přece jen rozmýšlel, v Alfě je RHD2400XT za 1640,- ;)
romanecko (37)|17.12.2007 23:50
Proti Ati ovladacom mam asi toto:
1. Technologicky su karty od Ati na tom velmi dobre (vo vela ohladoch lepsie ako karty od Nvidie), no ich vykon je neskutocne znizeny nekvalitnymi ovladacmi. Ako dlho trva Nvidii pri nejakej zaujimavej hre vydat ovladace, ktore vykon karty v danej hre zvysuju? Je to vacsinou do tyzdna prva nova verzia a do dvoch, resp. troch dalsia ktora ten vykon este zlepsi. U Ati sa ich dockas najskor do mesiaca, niekedy dlhsie. Niekedy mi ovladace od ati pripominaju jednu vec. A to nadarmo budes mat motor z F1 ked do nho budet tlacit 91 benzin.
Pavel Boček (4169)|18.12.2007 12:20
[QUOTE=romanecko;72929]...[/QUOTE]

Jsme už trochu OT...ale mám tušení, že na 88GTS doteď nevydali slušnou opravu. Podle mě to vyjde skoro na stejno, třeba na Crysis vydala AMD opravu celkem rychle. Ale je to spíš otázka toho, kterou firmu máš radši.