reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC se bez varování vypíná

nonevim (81)|11.1.2010 18:21
Čau, mám tu nestabilní PC. Bez varování se vypíná, potom je nutné vypnout elektriku (kolíbkou vzadu na zdroji) aby to šlo znovu zapnout. Zdá se, že vypínání je zcela nahodilé, dochází k němu i když neběží Widle (při reinstalaci OS to spadlo 4x). Navíc po spadnutí PC často padá i při bootování.
Problémy údajně začaly snad v létě při hraní nějaké hry (FIFA2010 - pri snaze o spusteni 2. zapasu, resp. cca po 8 min PC bez varování padalo). Postupně se zhoršovaly (byly častější). 2-3x PC zamrzlo s rozhozenou grafikou - vypadly nějaké barvy, zřejmě byl rozhozený i obraz a PC nereagovalo. Cca před 1,5 měsícem byl (podivným) servisem vyměněn zdroj za nový s tím, že PC bylo zaprášené a větrák na zdroji snad dokonce zadřený. Údajně došlo ke krátkodobému zlepšení (7-10 dnů) a pak se zase vše zhoršovalo. Údaje v tomto odstavci jsou ovšem půlroční vzpomínky sestry a šváry, kteří o počítačích nevědí vůbec nic,takže je beru s jistou reservou...
PC je teď uvnitř čisté, větráky jedou, teploty standartní (jaké byly před servisem nevím, pravděpodobně vyšší než je zdrávo), MB se na pohled zdá v pořádku. Cca měsíc před začátkem problémů se měnila paměť, dělal jsem několikahodinové testy (smyčky memtest, goldmemory) a byly bez chyb. HDD testován - OK.
Uvažuji zkusit výměn?t VGA za 4 MX 440 64MB (AGP4x), ale nevím jestli je to 1,5V (deska nepodporuje 3,3V).
Co vy na to?

Athlon XP 2400+ 2000MHz
MB ASUS A7N8X-E DeLuxe
RAM 1GB DDR400 CL2,5 Kingston
HDD WD800JD 80GB SATA
DVD Combo, FDD
VGA nVidia GeForce MX 5700 (pasivní chladič)
Wifi Asus WL-138g V2
Zdroj Eurocase 350W
ICEBOSS (3435)|11.1.2010 18:25
zdroj... na 99%, nebo kondiky na desce... pomerne pravdepodobne. Asi i vic nez ten zdroj kdyz ho menili. Koukni, jestli na desce nejdou nafoukly.
nonevim (81)|11.1.2010 18:44
[quote=ICEBOSS;336775]zdroj... na 99%, nebo kondiky na desce... pomerne pravdepodobne. Asi i vic nez ten zdroj kdyz ho menili. Koukni, jestli na desce nejdou nafoukly.[/quote]

MB vizualně OK. Právě že zdroj vyměnili... Navíc švára ztratil paragon. Nerad bych mu u takhle cennýho stroje doporučil kupovat další zdroj a problémy to nevyřešilo.

Předpokládám,že zdroj mohl načnout desku, když bych tam zkusil na zkoušku dát svůj zdroj může ho poškodit případně načatá deska?
ICEBOSS (3435)|11.1.2010 18:44
Ze by deska odpalila zdroj jsem jeste nevidel :-).
johny__g (6387)|11.1.2010 18:54
GeForce 4 MX 440 je do AGP 4x/8x, klidně ji tam na zkoušku dej.
nonevim (81)|11.1.2010 18:54
[quote=ICEBOSS;336787]Ze by deska odpalila zdroj jsem jeste nevidel :-).[/quote]

:-) lol No jen se pro sychr ptám... Mrknu jestli to jde.

Ještě mě napadlo jestli v tom nemůže mít nějak prsty ta grafika? PC bylo údajně dost zaprášený, větrák na zdroji patrně zadřenej a VGA má pouze pasiv co se zanese aincvai...
nonevim (81)|11.1.2010 18:56
[quote=johny__g;336795]GeForce 4 MX 440 je do AGP 4x/8x, klidně ji tam na zkoušku dej.[/quote]

Ja vim. Ale deska podporuje pouze karty s 1,5V. Nevim jestli GeForce 4 MX 440 není 3,3V?
johny__g (6387)|11.1.2010 19:00
[quote=nonevim;336797]Ja vim. Ale deska podporuje pouze karty s 1,5V. Nevim jestli GeForce 4 MX 440 není 3,3V?[/quote]

Tak znovu pro ty pomalejší. GeForce 4 MX 440 funguje v desce s AGP4x/8x sloten, tzn. podporuje napájení 1,5 V. Poslední čistě 3,3 V alias AGP 2x karta od nVidie byla TNT1.
nonevim (81)|11.1.2010 19:32
Aha nevěděl jsem, že 3,3V=AGP2x... sorry
Nemůže případně vadný MB nebo zdroj poškodit grafickou kartu?

A ke zdroji. Mám tu jeden Eurocase 350W s PATA i SATA kablíky, měl bych ohledně jeho vhodnosti/kompatibility před zapojením zkontrolovat ještě nějaké parametry?
scratchy27 (315)|11.1.2010 19:56
[quote]Nemůže případně vadný MB nebo zdroj poškodit grafickou kartu?[/quote]
Samozřejmě že může, to riziko tu je :notsure

[quote]A ke zdroji. Mám tu jeden Eurocase 350W s PATA i SATA kablíky, měl bych ohledně jeho vhodnosti/kompatibility před zapojením zkontrolovat ještě nějaké parametry?[/quote]
Kompatibilní určitě bude, otázkou je spíš ta vhodnost. Eurocase jsou prostě a jednoduše nekvalitní zdroje, spíš se poohlédni po něčem kde budeš mít výsledek alespoň trochu jistější ;)
DrZelenka (2491)|11.1.2010 20:00
[quote=nonevim;336815]Aha nevěděl jsem, že 3,3V=AGP2x... sorry
Nemůže případně vadný MB nebo zdroj poškodit grafickou kartu?

A ke zdroji. Mám tu jeden Eurocase 350W s PATA i SATA kablíky, měl bych ohledně jeho vhodnosti/kompatibility před zapojením zkontrolovat ještě nějaké parametry?[/quote]

Tak utahnout by to mel a zjistis jestli je zavada v soucasnym zdroji.

Co se tyce dlouhodobeho provozu, tak bych doporucil koupit neco lepsiho. Eurocase je kvalitativne neco jako obleceni od vietnamcu a i kdyz na nejaky kancl sestavy staci, tak bych ho pouzil pouze v pripade opravdovy nouze. (precejenom zdroj je soucast pocitace, ktera nezastara, pokud je dost dimenzovanej ,tak prezije upgrady a v pripade chyby dokaze odpalit cokoliv - vyplati se priplatit)
nonevim (81)|11.1.2010 21:02
[quote=DrZelenka;336850]Tak utahnout by to mel a zjistis jestli je zavada v soucasnym zdroji.[/quote]

A o to přesně jde. Nic víc nic míň

[quote=scratchy27;336844]Samozřejmě že může, to riziko tu je :notsure [/quote]

Tohle by mě docela zajímalo. Je tu někdo kdo se k tomu ještě může vyjádřit? Podle "smajlíka" se zdá, že si scratchy není úplně jistej. Logiku by to mělo, protože GK je napájena z MB že jo?

Předpokládám, že servis by měl být schopen nějak změřit desku jestli není načatá? A neexistuje na to nějaká spolehlivá utilitka?
scratchy27 (315)|11.1.2010 21:28
[quote=nonevim;336900]A o to přesně jde. Nic víc nic míň
Tohle by mě docela zajímalo. Je tu někdo kdo se k tomu ještě může vyjádřit? Podle "smajlíka" se zdá, že si scratchy není úplně jistej. Logiku by to mělo, protože GK je napájena z MB že jo?

Předpokládám, že servis by měl být schopen nějak změřit desku jestli není načatá? A neexistuje na to nějaká spolehlivá utilitka?[/quote]

Nene, pozor, tím že se může odrovnat např. grafická karta vadnou deskou nebo vadným zdrojem si je Scratchy jistý :-) Ten smailík tam byl proto, že Ti nikdo 100% nezaručí že to bude i tvůj případ...
DrZelenka (2491)|11.1.2010 22:20
[quote=nonevim;336900]Tohle by mě docela zajímalo. Je tu někdo kdo se k tomu ještě může vyjádřit? Podle "smajlíka" se zdá, že si scratchy není úplně jistej. Logiku by to mělo, protože GK je napájena z MB že jo?
[/quote]

Kdyz si to tak promyslis a vemes v uvahu, ze deska napaji uplne vse co je na ni napojeno (i veci co maji pridavne napajeni), tak staci chybka, ktera zvysi napeti/proud a mas po jakekoliv casti PC.

Zkus nejdriv jiny zdroj a v pripade neuspechu to budeme resit dal, ted to nema smysl.
nonevim (81)|16.1.2010 14:39
Vyměnil jsem zdroj a zatím PC nespadlo ani jednou,takže zdroj dodaný servisem byl zřejmě vadný nebo v 7-10 dnech zkrátka odešel.
Minimálně jednou jsem si všiml. že Vocal POST Report hlásila chybu procesoru "System failed to CPU over-clocking"(CPU nebyl taktován).Systém poté normálně naběhl, ale nemyslíte si, že to může být známka načaté desky, popř.CPU? Nakolik je POST spolehlivý? Má někdo zkušenost?
scratchy27 (315)|16.1.2010 15:29
[quote=nonevim;338664]Vyměnil jsem zdroj a zatím PC nespadlo ani jednou,takže zdroj dodaný servisem byl zřejmě vadný nebo v 7-10 dnech zkrátka odešel.
Minimálně jednou jsem si všiml. že Vocal POST Report hlásila chybu procesoru "System failed to CPU over-clocking"(CPU nebyl taktován).Systém poté normálně naběhl, ale nemyslíte si, že to může být známka načaté desky, popř.CPU? Nakolik je POST spolehlivý? Má někdo zkušenost?[/quote]

Co se týká toho Vocal postu a hlášky "System failed to CPU over-clocking", tak jsem zkusil prolézt nějaká fóra na netu a stěžuje si na to celkem dost majitelů Asus desek a i té tvojí. Nejspíš jde jen o chybnou detekci při postu. Bohužel na žádné konkrétní řešení jsem nenarazil. Jeden člověk to řešil přímo i s Asusem a také nepochodil :-(
Problémy by to asi dělat nemělo, ale pro všechny případy bych zkusil updatovat bios na poslední verzi (pokud jí už nemáš) a nebo zkusit naopak downgrade biosu na nižší verzi (pokud máš poslední).
VLAN (656)|16.1.2010 18:02
[quote=scratchy27;338684]Co se týká toho Vocal postu a hlášky "System failed to CPU over-clocking", tak jsem zkusil prolézt nějaká fóra na netu a stěžuje si na to celkem dost majitelů Asus desek a i té tvojí. Nejspíš jde jen o chybnou detekci při postu. Bohužel na žádné konkrétní řešení jsem nenarazil. Jeden člověk to řešil přímo i s Asusem a také nepochodil :-(
Problémy by to asi dělat nemělo, ale pro všechny případy bych zkusil updatovat bios na poslední verzi (pokud jí už nemáš) a nebo zkusit naopak downgrade biosu na nižší verzi (pokud máš poslední).[/quote]

Každopádně lepoší bude zkusit nejdřív Update, tím se nic nezkazí a pokud to půjde tak bude i novější BIOS.
nonevim (81)|20.1.2010 12:03
Vyměnil jsem zdroj a PC týden bez problémů. Ale včera zase jednou spadlo. Nejsem si jistý, jestli jsem jen nešetrně nezavadil o napájecí kabel, přišlo mi, že to padalo o něco pomaleji a navíc PC šlo bez problémů zapnout, tj. nebylo třeba vypínat eletriku.

Nicméně pro případ, že se to bude opakovat, mate nějaké další nápady?
Dá se nějak spolehlivě změřit zdroj, včetně výkyvů? Chtěl jsem dnes koupit nový, teď trochu váhám. Jen připomenu, že teď je tam zdroj z jiného PC, který fungoval. Určitě nemůže nějaká načatá komponenta zničit zdroj?