reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Souboj operačních systémů

husky14 (4214)|9.7.2010 09:33
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Souboj operačních systémů

Nejrozšířenějším operačním systémem jsou Windows, přesto přibližně 15 % uživatelů na SHW pracuje hlavně v Linuxu. V čem je lepší, kde naopak hraje prim Windows? Dokážete oba systémy objektivně porovnat? A co ostatní systémy? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
athens (724)|9.7.2010 10:57
Jelikož sdílím počítač s manželkou která si už zvykla na Win7 z (přechodu XP, Vista - to bylo řečí že to pořád předělávám) tak nemíním nic měnit. Linux jsem nezkoušel a nevím čím by mě měl překvapil/ohromil že by jsem byl ochoten instalovat. Takže zůstanu věrný Win :D Ale jestli mě někdo přesvědčí tak :notsure
Japkoslav (80)|9.7.2010 12:34
Na všech domácích počítačích mi běží buď Windows XP nebo Windows 7.
Proč Windows?
1) Protože jsem hráč PC her.
2) Pracuju ve firmě pro vývoj účetního softwaru a 99,9% zákazníků jede na Windows.

Co se Vám líbí na Linuxu?
V podstatě všechno (teda kromě herní podpory).
Obzvlášť se mi moc líbí Linuxové distribuce v herních konzolích, mobilech a dalších gadgetech.

PS: Teď mě napadá, že mi vlastně v PC běží Linux :-) Na síťové kartě Killer 2100. Ano vyhodil sem za ní neskutečné peníze, ale koncept mě natolik zaujal, že jsem se neudržel.
Noxik (0)|9.7.2010 13:29
Pouzivam Windows7, predtim XP a chvili jsme si pohraval s Mandrivou. Na Windows mi obecne vadi jeho nedodelanost, kdy nekdo pri vyvoje patrne nepremyslel hlavou, napriklad:

1. Souborovy system NTFS urceny pro hardisky neumi predchazet fragmentaci, naopak ji snad i vyhledava. Naopak souborovy system pouzivany pro flashdisky FAT32 neni optimalizovan pro snizovani poctu zapisu, limitujicich zivotnost flash pameti.
2. Nabidka Start\Vsechny programy neumi vyuzit cele vysky monitoru, takze musim scroolovat seznamem, ikdyz by se seznam vesel na monitor.
3. Menit asociaci vice typu souboru pomoci systemu je peklo, seznam se neudrzi na predchozim miste
4. Proklikat se v novych ovladacich panelech na kyzenou polozku je casove narocnejsi nez v predchozich verzich.
5. Ovladace HW ve Windows Update se aktualizuji podle divneho klice - jiz 3x me nabidly novy ovladac sitovky, grafiku ani jednou - pritom ty jsou pro vykon dulezitejsi
6. Citelne chybi jednotne rozhrani pro aktualizaci programu tretich stran.
7. Nelze inteligentne zpravovat nekolik konfiguraci Ethernetu a zalohovat je.
8. Chybi nejaky "rezim udrzby" - pustim pocitac prez noc a on mi stahne aktualizace, vycisti disk, defragmentuje a zkontroluje na pritomnost viru/spyware.

Kdyz to shrnu: Zaklad je fajn, ale stale to pusobi nedokoncenym dojmem. Jsem zvedav, zda tu nekdo objektivne popise nedostatky Linuxu - ja tipuji problemy s ovladaci a zvyklost BFU na Windows.
john (877)|9.7.2010 14:04
ono to asi vyzni blbe, ale jen a jen muj nazor....
1. Win se snazil proniknout do domaci sfery, coz se mu urcite povedlo... / v profi nema co delat... /
2. Linux je super pro znale veci a uzivatele, kteri se radi uci...
3. mam neprijemny pocit, ze Linux ve svych distribucich chce konkurovat Windows i v uzivatelske oblasti / tj. vse v jednom... /

a prave to vse v jednom vylozene nenavidim...

jo, kdyby tak bylo pouze zakladni jadro OS a zbytek si uzivatel poridi sam jako nadstavbu..., to by ty nase vypocetni vykony vypadaly jinak... / vse velmi zjednodusene receno... /
Apophis66 (228)|9.7.2010 14:06
Netbook - Ubuntu, vse co potrebuji, aby netbook zvladl, funguje skvele...prijde mi i sviznejsi nez booky znamych co tam maji Win Xp ci Win 7(Starter ci co)...starsi hry pres wine taky jedou, takze pohoda.

Desktop - Windows 7, kdyby mi na linuxu behal TV tuner(mozna jen neumim) a nemusel bych kvuli pokerovemu softu virtualizovat Windows, tak bylo uz davno format c: a windows leteli pryc.

Nedostatky Linuxu vidim v tom, ze bezny(ne moc pocitacove zbehli) uzivatel moc nebude nadseny, ze si ma svuj oblibeny soft instalovat pres "nejaky" wine a ze treba misto icq musi pouzivat nejakou linuxovou nahrasku, ktera neumi vsechny "super ptakovinky" jako origos icq, co ma ve win...a aby mu fungovala tiskarna se skenrem, musi kvuli projit nejedno diskuzni forum, vubec to nepochopit a to cd s ovladaci je mu na nic...
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 14:16
[quote=Noxik;387508]Pouzivam Windows7, predtim XP a chvili jsme si pohraval s Mandrivou. Na Windows mi obecne vadi jeho nedodelanost, kdy nekdo pri vyvoje patrne nepremyslel hlavou, napriklad:

1. Souborovy system NTFS urceny pro hardisky neumi predchazet fragmentaci, naopak ji snad i vyhledava. Naopak souborovy system pouzivany pro flashdisky FAT32 neni optimalizovan pro snizovani poctu zapisu, limitujicich zivotnost flash pameti.
2. Nabidka Start\Vsechny programy neumi vyuzit cele vysky monitoru, takze musim scroolovat seznamem, ikdyz by se seznam vesel na monitor.
3. Menit asociaci vice typu souboru pomoci systemu je peklo, seznam se neudrzi na predchozim miste
4. Proklikat se v novych ovladacich panelech na kyzenou polozku je casove narocnejsi nez v predchozich verzich.
5. Ovladace HW ve Windows Update se aktualizuji podle divneho klice - jiz 3x me nabidly novy ovladac sitovky, grafiku ani jednou - pritom ty jsou pro vykon dulezitejsi
6. Citelne chybi jednotne rozhrani pro aktualizaci programu tretich stran.
7. Nelze inteligentne zpravovat nekolik konfiguraci Ethernetu a zalohovat je.
8. Chybi nejaky "rezim udrzby" - pustim pocitac prez noc a on mi stahne aktualizace, vycisti disk, defragmentuje a zkontroluje na pritomnost viru/spyware.

Kdyz to shrnu: Zaklad je fajn, ale stale to pusobi nedokoncenym dojmem. Jsem zvedav, zda tu nekdo objektivne popise nedostatky Linuxu - ja tipuji problemy s ovladaci a zvyklost BFU na Windows.[/quote]

dost si mě pobavil,
1. NTFS je prověřený a výkonný souborový systém, který kombinuje bezpečnost i výkon, ano - na Linuxu se dají používat možná i lepší, ale v nových Windows by jsme se snad měli dočkat nového systému. Každopádně bych neřekl že NTFS je špatný.
2. tohle snad ani nebudu komentovat, dude :D
3. blbost, tuhle operaci provádím vyjímečně a použitelná je
4. dej si tam starý panely pokud ti víc vyhovovaly
5. Grafiku ti to nenabídne, není to starost Microsoftu, ovladače si stahni u výrobce grafiky
6. Aktualizace programů třetích stran si řeší každá aplikace sama, to je prostě dané.
7. Myslím že inteligentně spravovat je lze, zálohování proč? každý den děláš reinstall? určitě na to bude nějaký soft.
8. režim údržby máš, použij vyčištění disku, aktualizace si nastav na nějaký čas a jednou za čas proveď defragmentaci, to je tak složité?

A teď k Linuxu - neexistují ovladače pro spoustu zařízení, aplikace které kopírují například microsoft office fungují špatně a pomalu, grafický editor Gimp se s Photoshopem nedá srovnávat a systém je dost náročný na nastavení, hry si nezahraješ, neustále řešíš problémy typu - vyšla nová verze programu, ta vyžaduje novou verzi něčeho a tak dále, takže musíš aktualizovat půlku systému. A co nechápu úplně, z čeho Linux žije? Microsoftu zaplatím a oni za to najmou programátory a dostanu software. U Linuxu neplatím a dostanu krám který mi leze na nervy, pokud nejsem zrovna programátor nebo něco podobného.
Richmond (8084)|9.7.2010 14:32
[quote=Noxik;387508]
2. Nabidka Start\Vsechny programy neumi vyuzit cele vysky monitoru, takze musim scroolovat seznamem, ikdyz by se seznam vesel na monitor.[/quote]
Zalezi na tom jakym zpusobem nabidku pouzivas - ja z ni treba nebyl nadsenej uz u Vist - nepochopeni u me sklidilo policko Hledat... - tomu jsem se smal (ve Startu jsem vzdy udrzoval striktni poradek). Po cca 14ti dnech bylo Hledat naprosto nepostradatelne - staci zmacknout Win + zadat par pismenek hledaneho programu a enter (podobne jako v OSX mezernik+Ctrl) ;) Vysku nabidky lze ovlivnit mnozstvim programu na ni pripnutych pripadne zvetsit pocet naposled pouzitych (i to ma svuj smysl nicmene ne u me) takze zasadni problem to taky neni.

[quote=Noxik;387508]4. Proklikat se v novych ovladacich panelech na kyzenou polozku je casove narocnejsi nez v predchozich verzich.[/quote]
Ovladaci panely nabizely "skupinovani" tusim uz od XP (standartni zobrazeni total nepouzitelny) nicmene od Vist uz je nabidka vlevo provazanejsi nez u XP nehlede na to, ze do Ovladacich panelu clovek uz prakticky nemusi lezt vubec - drtiva vetsina se da nastavit pres pravy klik (napr. Pocitac > Spravovat apod.)

[quote=Noxik;387508]5. Ovladace HW ve Windows Update se aktualizuji podle divneho klice - jiz 3x me nabidly novy ovladac sitovky, grafiku ani jednou - pritom ty jsou pro vykon dulezitejsi[/quote]
Rekl bych, ze je to spis otazka bugu nez vykonu - napr. Realtek sitovky jsou na updatu temer porad a ne zridka se stavaji kamenem urazu (me to treba nainstalovalo ovladac, se kterym se mi neustale pripojoval/odpojovala od site). Tady bych se drzel osvedceneho postupu instalovat drivery pro konkretni zarizeni podle ID a ne univerzalni packy.

[quote=Noxik;387508]6. Citelne chybi jednotne rozhrani pro aktualizaci programu tretich stran.[/quote]
Nevidim duvod, proc by mel MS povinne podporovat software tretich stran, viz. bublina integrace www prohlizecu - copak OSX ma na vyber jestli Safari ano ci ne?

[quote=Noxik;387508]8. Chybi nejaky "rezim udrzby" - pustim pocitac prez noc a on mi stahne aktualizace, vycisti disk, defragmentuje a zkontroluje na pritomnost viru/spyware.[/quote]
V kazdym slusnejsim programu tohle naplanovat jde bez problemu, stejne tak defragmentace (a ta je tusim naplanovana uz po instalaci)

Bohuzel Linux ma zatim problemy s ovladaci (ano, jsem BFU ;)) - napr. tablet od Umaxu (Wacom rebrand) jsem nerozchodil, to same instalace BFU friendly Ubuntu na UMPC - musite se spokojit s verzi 6.x nebo 7.x s patricnou investici casu vynalozenou na hledani/instalaci ovladacu a ozelite par featurek/her (zrejme dan za cenu OS). Na druhou stranu se mi hodne zalibil osekany linux na deskach nejmenovaneho vyrobce byt jej spustim max. jednou do mesice - pokud uz spadne jakykoliv os na disku tak je tu stale moznost jak se treba pripojit na net a vyhledat reseni, pripadne rovnou ulozit soubory na hdd - sice featura, ktera 90% casu "spi" nicmene v pripade nouze/potreby je jeji pritomnost velmi potesujici :thumb
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 14:33
Používám Windows ( W7 i WXP ). Vyzkoušel jsem i Linux, konkrétně Ubuntu i Kubuntu.

Proč?
Jak už bylo zmíněno hlavně proto, že jak pracuji, tak i hraji hry. V tomto je Linux stále pozadu.
Coby vývojář aplikací jsou Windows jasná volba, protože mocnost používání Windows je nezpochybnitelná a tedy se logicky najde mnohem lépe i práce...

Noxik psal, že Windows nejsou domyšlené. To není ani Linux. Pořád je co zlepšovat, ale některé stížnosti na Win. jsou neoprávněné.
Bod 1.) NTFS je dobrý souborový systém a co se týká fragmentace, pak si nemyslím, že je nějak výrazně horší než jiné soub.sys. jen je třeba občas provést defragmentaci... FAT je tak starý systém, že je logické, proč není optimalizován na technologie, které byli v době jeho vzniku sci-fi...
Bod 2.) Asi jsi špatně hledal, ale W7 umí nastavit počet řádků v menu Start, takže lze využít plnou výšku monitoru...
Bod 3.) Tady nevím, nikdy jsem nepotřeboval měnit asociaci souborů...
Bod 4.) V ovládacích panelech s úspěchem využívám pole pro vyhledání není třeba se složitě proklikávat. Nicméně jde o zvyk, taky mě to zpočátku dělalo problém, ale nyní se orientuji bez problémů...
Bod 5. a 6.) Win Upd. pro aktualizaci ovladačů nepoužívám. Je ovšem pravdou, že by mohla existovat služba dotazující se na server, kde by bylo zveřejněno odkud stahovat příslušné aktualizace HW nebo SW. Na toto by pak mohli být navázány příslušné update aplikace...
Bod 7.) Nikdy jsem toto nepotřeboval, takže se nemohu vyjádřit
Bod 8.) A není toto možné provést pomocí naplánovaných úloh?


Co se mi Líbí na Linuxu?
No hlavně, že je zdarma :-)
Bohužel to je asi tak všechno.
john (877)|9.7.2010 14:37
[quote=Neregistrovaný;387520]....
Co se mi Líbí na Linuxu?
No hlavně, že je zdarma :-)
Bohužel to je asi tak všechno.[/quote]

na to, ze jsi vyvojar, tak nejak nemohu souhlasit...
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 14:57
[quote=john;387521]na to, ze jsi vyvojar, tak nejak nemohu souhlasit...[/quote]

To jako, že nesouhlasíš s tím, že jsem vývojář? :o
john (877)|9.7.2010 15:15
[quote=Neregistrovaný;387528]To jako, že nesouhlasíš s tím, že jsem vývojář? :o[/quote]
no prave, to je o pochopeni nejen psaneho textu...:cool:
no flame, pls...
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 16:07
[quote=john;387531]no prave, to je o pochopeni nejen psaneho textu...:cool:
no flame, pls...[/quote]

without flame ;)
Nepsaný text neexistuje.

Myslím, že jsem pochopil (pokud ne, nevadí), že mělo jít o narážku na mé upřednostňování Windows před Linux. Je to samozřejmě čistě "bezemoční", suchý, matematický pohled na věc. Hodně Windows = hodně uživatelů = hodně zákazníků => programuji pro Windows.
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 16:36
No vesmes zajimava debata, az na par podle me dost zaujatych protilinux tvrzeni :)

Predne nez nekdo zacne na linux nadavat, mel by si osahat vic distibuci a rozhodne nepovazuju za osahat nahrat je hodinu na disk nebo jeste lepe zkusit je z liveCD a po hodine rict je to kram a nechci to.
Nez jsem zacinal s linuxem fungoval jsem normalne na win. Udelal sem stejnou chybu co jsem popsal. Rekl jsem si a dost a smazal win a nahral ted uz ani nevim jaky distro linuxu. Za chvili jsem ho zase mazal protoze sem v tom neumel nic a vsechno mi prislo nelogicky. Dalsi pokus uz byl mirnejsi a linux sel na druhej disk a jen sem si v nem zkousel a kdyz bylo treba pracovat a nebyl cas bootnul sem win. A po nejaky dobe uz jsem je nepotreboval vubec.
Jak to vidim z odstupem casu? Krom jineho pracuju jako fotograf a grafik a napr. zminovany rozdil mezi PS a gimpem? ano.. je tam rozdil avsak je treba kouknout na to realne. kolik % uzivatelu vyuzije funkcne PS vic nez na 50% ? tipuju ze krom profiku nikdo z nich, ale kazdej je hrdej na to ze dela v photoshopu. Kolik % tech lidi ten PS ma legalne koupenej ? Proboha vzdyt to je skoro na leasing pro normalniho amatera. Co nabidne gimp ? ma nedostatky avsak velka cast z nich je absence veci ktere vetsina lidi na PS stejne nikdy nevyuzije, vyvoj jde kupredu a co je dulezity nestoji to ani korunu pokud se dobrovolne nerozhodnete podporit rozvoj. Krom toho PS lze bez problemu provozovat i v linuxu
Ovladace ? no pokud mate nejakej exotictejsi hardware problem, vetsinou vsak resitelnej pokud nejste vylozene zacatecnik, bejt muze. Osobne sem se vsak zatim nesetkal s jedinym problemem kdy by mi vylozene nejakej kus HW neslapal kvuli absenci ovladacu takze asi tak.
Ano velkej argument mnoha lidi .... proboha to snad ani neni os vzdyt na tom nejedou hry.... mno, pokud bych chtel marnit cas u pc hranim her asi si linux porizovat nebudu, a nebo ano a na hry si nabootuju win. Zajimavy je ze prez vsechno to co vidite ze na tom nejde a podobne nikdo nezminuje bezpecnost OS popr. stabilitu....
Padla otazka z ceho linux zije. Z nadsencu, i kdyz za nekterejma vetsima distrama uz je dneska taky par komercnich firem ale myslenka ze na tom nikdo nechce vydalavat mili (asi ardy) tu porad je.

"aplikace které kopírují například microsoft office fungují špatně a pomalu"
tak tohle je snad for ne ? :D mozna nekomu sedi to graficky vy(roz)mazleny prostredi ms officu novejch, ale znam hodne rozumnejch lidi co na openoffice jedou i pod win. Fungujou jak maji, rozhodne bych nevidel nejakou pomalost a funkcne nevim co bych postradal...

Abych to upresnil vyhovuje mi uz dlouhou dobu ubuntu. Pouzival jsem upenSuse s KDE, ale tato distribuce se stale vice ubira smerem ktery se mnoha lidem nezda. Snaha o vse v jednom, nezajem o rychlost systemu atd... Ubuntu bych naprosto klidne na vyzkouseni doporucil i novackum v linuxu. I co se tyce "interfacu" da se v ubuntu pomoci par aplikaci kouzlit a predelat je do podoby napr. velice blizke mac os x atd.....
neberte to jakoze obhajuju jen linux. Win maji rozhodne taky neco do sebe, hlavne pro lidi co hrajou hry, nebo nemaji cas/nechteji resit nic ohledne OS.
john (877)|9.7.2010 16:40
ne, nepochopil jsi uplne...
jde o to, ze Win se dostalo do profi sfery nejen jako uzivatelsky OS, ale i jako vyvojarska platforma...
.NET je zadara, #C taky, MSSQL vicemene taky...
me jde spise o to, ze programatori / vyvojari uz nejsou to co byvali, vicemene dostanou pod nos nakou platformu pro vyvoj a jejich prace se vicemene sklada ze sestavovani objektu do urciteho celku a tim to pro mnoho konci / nezajimaji se o to, jak veci optimalizovat, hlavne, ze to chodi... / pri dnesnich vykonech HW ani neni divu /..., spolehaji na umelou inteligenci DB / query plan / atd...
nevim, jak to popsat lepe, ale podle mych zkusenosti, se mnoho vyvojaru spoleha pouze na to, co jim nabidne vyvojove prostredi a v pripade necekanych problemu zacnou tvrdit, ze to platforma neumoznuje jen proto, ze neumi najit jine reseni...
samozrejme se to netyka vsech, ale rek bych, ze vetsiny... / tady asi zalezi, zda to dotycneho bavi nebo se tim pouze zivi /...
ale to jsme silne odbocili..., se omlouvam...
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 17:00
[quote=john;387559]ne, nepochopil jsi uplne...
jde o to, ze Win se dostalo ...[/quote]

Tak to s Tebou musím souhlasit. V tomto ohledu nejsem ani příliš dobrý programátor, ale snažím se...
john (877)|9.7.2010 17:18
[quote=Neregistrovaný;387576]TV tomto ohledu nejsem ani příliš dobrý programátor...[/quote]
to jsem nerek, to se ceni / sebekritika, nikdo neni dokonaly /, premyslet nad tim co delam a nejen se spolehat na to co dostanu pod nos..., jen tak dal...:thumb
czhunter (775)|9.7.2010 19:05
[quote=john;387512]1. Win se snazil proniknout do domaci sfery, coz se mu urcite povedlo... / v profi nema co delat... /[/quote] Nechápu ... 95% profesionálů, které znám já (z nejrůznějších oborů) pracuje na Win, tak 4% na Macu a jen extrémní podivíni na Linuxu ... opravdu se domníváš, že tito lidé pouze nevědí, že Win nemá v profi sféře co dělat, nebo máš jen hlavu tak hluboko zahrabanou v malém IT písečku že nevidíš, že svět hardware (a software) netvoří ani 1% všech profesionálů světa?

Já si nepotřebuju hrát s OS, já potřebuju pracovat s aplikacema a tak mi Linux smí nejdál do telefonu, dále jsou mu dveře zavřeny.
MacOS bych se nebránil (zejména v kombinaci s iMac 27'), nicméně ta cena to trochu kazí (ovšem jen v EU).

Jen malá poznámečka k ceně Linuxu. On je sice zadarmo a taky by na něm zdánlivě mohl někdo ušetřit, ale má to dva háčky:
a) amatéři a BFU stejně budou mít paralelně Win, takže neušetří nic
b) profesionálové obvykle musí lepší programy PLATIT a všimněte si, že mnoho SW je ve verzi pro Linux dražší, než ve Win verzi ... on ten Linux nakonec může velmi snadno přijít i dráž.
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 19:16
win xp 32....zbytek jsou pro mě sračky, časem přejdu na win.7.
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 19:22
Je to slozity. Nerekl bych ze napr. takovy ubuntu hazi lidem klacky pod nohy. Po instalaci OS jsem trochu upravil UI, nahral nekolik aplikaci ktere k praci a komunikaci s okolim potrebuju a od te doby funguju. Krom jiny logiky ovladani coz je otazka zvyku nepocituju proti win zhorseni komfortu uzivani pc, spis naopak, rychlej boot, stabilni system atd. ... pro vyvojare nebo tak tezko rict, nerozumim tomu, tudiz to neresim :) ....

Mac os X je rozhodne taky velice zajimava alternativa. Osobne se chci kvuli praci uplne zbavit stolniho pc doma a nahradit ho jednim kvalitnim notebookem kterej bude zvladat doma i v atelieru upravy fotek na externim lcd a nebude mu vadit ani casta prochazka "terenem". Dost pokukuju po macbook pro 15. Ta cena je sice dost hruzna ale jak jinak se dostat k mac os kterej lide v oboru chvali........
john (877)|9.7.2010 19:51
[quote=czhunter;387602]Nechápu ... 95% profesionálů...[/quote]
ja ti rozumim, ber to treba jako mou "schizu", ale podle me / stara skola, vyvoj SW od r. 1982 / v dnesni dobe jsou vyvojari odkazani na to, co jim vyvojarska platforma dokaze nabidnout...
mnoho veci na soucasnych OS/DB/SW systemech je hidden nebo not documented... / proc asi, zeby je nekdo pouzil a pripadne zbortil system? /
uz nevim, jak to lepe napsat, asi tak, v soucasne dobe je programator "otrokem", bez moznosti nektere veci menit / pokud si nenajde cesticky a nezajima se hloubeji, je to samozrejme nadsazka /...
a spravne pises o cca 95%...
treba v DB systemu, ve kterem jsem delal, jsem to poznal na plne pecky... / vetsina spolehala na umelou inteligenci DB a querry plan, vse slo v pohode, dokud nespadla indexace a s tim vazby okolo..., me veci napsane trochu jinak se sice zpomalily, ale jely dale, zbytek stal... a pak jsem jim rikal proc a jak na to... /
ale rek bych, ze o tom neni toto tema...
abych to shrnul..., soucasna doba nabizi mnoho vyvojovych platforem, ktere se snazi nahradit mysleni jedince svou "umelou" inteligenci, protoze predpoklada, ze co uzivatel, to blbec a snazi se mu vnutit svou cestu....
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 20:13
Abych nezustal dluzen odpovedi - Neregistrovaný, Richmond:
1. nerikam ze NTFS je spatny, jen rikam ze neumi predchazen fragmentaci, tudiz neni vhodyn na pouziti na hardiscich. Kdo mi neveri, at se podiva nejakym lepsim defragmentatorem, jak rychle se fragmentuji soubory ve Windows.
3. Zkus menit asociaci u 2 a vice souboru po sobe, pak pochopis. Hned jak odklednes prvni, system te vyhodi z mista, kde jsi prestal a zase musis hledat v tom dlouhatanskem seznamu.
4. Na stary ovladaci panely jiz nelze ve Windows 7 prepnout, stejne jako na puvodni nabidku Start.
5. Od systemu ocekavam privetivost a to, ze co pujde zaridit automaticky, udela po mem svoleni sam. Ne ze se s nim budu piplat - zvlast kdyz ho platim.
6. Pak je to dane spatne, v pameti startuje milion sluzeb, cekajici na tu svoji aktualizaci.
7. Zaloha se provadi proto, abych v pripade znefunkcneni pocitace mel svoje data a nastaveni, vcetne nastaveni LAN.
8. Proc mam delat neco, co vim ze pocitac muze zvladnou sam? Auto taky otaci kolama samo, nemusim je postrkovat.

Jinak policko hledat je fajn vec, nemusim klepat na Start, spustit, ale rovnou do nej napisu CMD nebo program co chci.
Neregistrovaný (0)|9.7.2010 20:16
Bod 2.) Asi jsi špatně hledal, ale W7 umí nastavit počet řádků v menu Start, takže lze využít plnou výšku monitoru...

Jestli to nekdo umite, tak dejte vedet, me se to vygooglit nepodarilo a fakt bych to ocenil. Ale to uz jsem dost OT, takze koncim.
czhunter (775)|9.7.2010 20:17
[quote=john;387614]ja ti rozumim, ber to treba jako mou "schizu", ale podle me / stara skola, vyvoj SW od r. 1982 / v dnesni dobe jsou vyvojari odkazani[/quote]No já jsem jen narážel na to, že si zcela zřejmě pleteš význam slova "profesionál" a "programátor".
Já znám třeba profesionální grafiky, profesionálního psychiatra, profesionální kadeřnici, profesionálního automechanika a světe div se, i profesionálního gynekologa a můžu říct, že moc z nich Linux nepoužívá ...

Ale k takovému prozření musíš vytáhnout hlavu z toho malého IT písečku a pak uvidíš, proč Linux vlastně nikdo nechce.

[quote]4. Na stary ovladaci panely jiz nelze ve Windows 7 prepnout, stejne jako na puvodni nabidku Start.[/quote]Proč bys to dělal? Vždyť zejména původní Start je naprosto příšernej a vždycky příšernej byl a MS to dělá velice chytře, vždy ve starých OS něco nastolí, pak udělá přechodový, kde je něco nového s možností přepnout do starého a v další verzi to staré zcela odstřihne.
Už teď se připrav na to, že pokud máš ve W7 možnost něco přepínat mezi "novým" a "starým", už v dalších Winech to starý nebude, takže si rovnou zapni to nový, aspoň si potom nebudeš muset stěžovat a otravovat na fórech.
john (877)|9.7.2010 20:26
[quote=czhunter;387618]
Ale k takovému prozření musíš vytáhnout hlavu z toho malého IT písečku a pak uvidíš, proč Linux vlastně nikdo nechce.[/quote]
ale no tak, o tom prece rec nebyla..., asi nechces pochopit, co bylo napsano...
Noxik (0)|9.7.2010 20:58
czhunter: Delal bych to proto, protoze stary Start byl prehlednejsi a rychlejsi na ovladani. Ale chapu ze moderni je milion nesmylsu na jendu uzitecnou funkci - a to nemluvim jen o SW.
czhunter (775)|9.7.2010 22:06
John> Máš pravdu, to jsem si mohl odpostit.

[quote=Noxik;387633]czhunter: Delal bych to proto, protoze stary Start byl prehlednejsi a rychlejsi na ovladani.[/quote]To teda není a nikdy nebyl. Vždycky stál za houby. Je to normální (zastaralá a neohrabaná) složková struktura převedená do vertikální podoby, nic nad čím by mělo srdce pokrokově myslícího uživatele plesat.
Možná se to tak někomu někdy líbilo (tomu kdo nikdy nepoznal nic lepšího), ale MS to měl vykopat už dávno.
JindraPce (69)|9.7.2010 22:17
Ja prefuruji Windows (zatím stále XP). Je to ale z části z lenosti a z části kvůli kompatibilitě z ostatními uživateli. Linux je podle mě stále hlavně pro servery, počítačové nadšence nebo lidi, co mají čas a chuť si s operačním systémem hrát. Přece jen, dát Linux třeba manželce na notebook, tak asi dojde k rozvodu, protože se v něm nevyzná. Nepojede v něm žádný program podobný tomu, který ona potřebuje. Nezpracuje skoro zádný dokument nebo tabulku.(jejich -stejně jako moje- nadřízená organizace používá Office 2007 a v Openech to prostě neotevřu včetně maker.) No a emulovat pak kvůli tomu prostředí Win je hovadina.

Na druhou stranu na serverech nemám problém Linux mít, jelikož většina námi používaných aplikací ho podporuje, tak proč toho nevyužít. Je to pak sice o hraní s nastavením, ale výsledek zatim vždy stál za to. Navíc teď budu v Linuxu testovat terminalového klienta pro Win server, pokud se to povede, použiju Linux i na PC.

Ostatní OS jsou tady v Evropě tak trochu mimo mísu (tedy pro běžné použití na PC)
miniprog (38)|9.7.2010 23:08
[quote=JindraPce;387661]Ja prefuruji Windows (zatím stále XP). Je to ale z části z lenosti a z části kvůli kompatibilitě z ostatními uživateli. Linux je podle mě stále hlavně pro servery, počítačové nadšence nebo lidi, co mají čas a chuť si s operačním systémem hrát. Přece jen, dát Linux třeba manželce na notebook, tak asi dojde k rozvodu, protože se v něm nevyzná. Nepojede v něm žádný program podobný tomu, který ona potřebuje. Nezpracuje skoro zádný dokument nebo tabulku.(jejich -stejně jako moje- nadřízená organizace používá Office 2007 a v Openech to prostě neotevřu včetně maker.) No a emulovat pak kvůli tomu prostředí Win je hovadina.

Na druhou stranu na serverech nemám problém Linux mít, jelikož většina námi používaných aplikací ho podporuje, tak proč toho nevyužít. Je to pak sice o hraní s nastavením, ale výsledek zatim vždy stál za to. Navíc teď budu v Linuxu testovat terminalového klienta pro Win server, pokud se to povede, použiju Linux i na PC.

Ostatní OS jsou tady v Evropě tak trochu mimo mísu (tedy pro běžné použití na PC)[/quote]

Jsem rád, že se tu najde i rozumný objektivní názor. Není to o tom, kdo má lepší jádro, nebo souborový systém. Celé je to o tom, že Windows byly a budou určeny líným lidem, kteří chtějí používat nejnovější technologie. A tato obrovská masa lidí je ochotná za to opravdu zaplatit. Linux mohu použít tam, kde znám přesně účel stroje a jsem si jistý, že nedojedu na nějakou chybějící podporu. Pro univerzální PC je asi lepší si těch pár tisíc zaplatit a nechat se Microsoftem obsloužit. A co se týká mě, jsem rád a cítím se bezpečně, když pro mne Linux pracuje, ale pracovat bych s ním nemohl. Velká část aplikací, které používám, je závislá na hardware, o kterém Linux nemůže mít ani tušení, že existuje (programátor a vývojové prosředí čipů Freescale, digitální osciloskop, USB televizní tuner, moderní grafická karta a mraky jiných maličkostí). Srovnávat Windows a Linux je možná jako srovnávat nákladní automobil s lokomotivou, která sice uveze víc, ale může jet jen po kolejích. Když zařídíme, aby mohla jet všude, už nebude tak efektivní a stane se autem.:D
Neregistrovaný (0)|10.7.2010 03:36
[quote=Neregistrovaný;387617]Bod 2.) Asi jsi špatně hledal, ale W7 umí nastavit počet řádků v menu Start, takže lze využít plnou výšku monitoru...

Jestli to nekdo umite, tak dejte vedet, me se to vygooglit nepodarilo a fakt bych to ocenil. Ale to uz jsem dost OT, takze koncim.[/quote]

Ve Vistách je to takto: right click na tlačítku start a poté zvolit vlastnosti. U nabídky velikost nabídky Start zvolíte počet zobrazovaných řádků.

Jenže podobný princip nastavení oken je tu už několik generací.
Henkye (5)|10.7.2010 12:59
Původně jsem chtěl napsat všechny svoje zkušenosti jak s linuxem tak windowsem. Ale asi by to bylo moc dlouhý a nudný, tak přeskočim rovnou k mýmu závěru:

I kdyby byl linux stejně dobrý jako windows (kompatibilní soft, ovladače pro všechen hardware). Proč bych na něj měl přejít, když už nyní mám ve windows všechno, co potřebuji ? +Laikové: proč bych se měl učit něco nového ?
Jediný argument by byl: CENA.

Ale vraťme se na zem: linux nepodporuje tolik hardwaru a softwaru jako windows -> pro mě osobně by to znamenalo mít tak jako tak dualboot.
Už jen na okraj: Že widle nejsou stabilní ? Ale kdeže ! Opravdu si nepamatuji, kdy jsem měl naposledy "bezdůvodný" BSOD. Vždy to bylo z důvodu selhání HW, což by linux položilo stejně. A že je windows náchylný k virům ? Opravdu si nepamatuji, kdy naposledy jsem měl vira (čas odčasu nainstaluju avasta+adwara na kontrolu).

Linux patří do uzavřených, účelových zařízení - tam vidím jeho místo. Na mém domácím desktopu ho nevidím.

-------------------------------------------------------------
Je mi 23 let a ve svém okolí působím mnoho let jako PC "guru".
john (877)|10.7.2010 14:05
[quote=Henkye;387757]...vždy to bylo z důvodu selhání HW....
[/quote]

HW samozrejme, ale i SW... / drivery a pod. /
jsem se kdysi na foru "zhadal" a snazil se vysvetlit, proc nemam povolenou automatickou aktualizaci...
urcite nejsem sam, komu tyto aktualizace zpusobily problemy / uz mnoho let je mam vypnute a pokud aktualizuji, tak ze stranek vyrobce, ne pres Wupdate a navic kouknu na fora, zda to nepusobi problemy s mym pouzivanym SW...

no a kdo programoval pro Win, tak vi co muze udelat necekana aktualizace / nekompatibilni zmeny v systemovych knihovnach vyuzivanych WinAPI, MSVisual runtime knihovny atd...
toto samozrejme plati vseobecne, nejen pro Win...

jinak souhlasim, ze linux mel zustat jako specificka platforma / neco jako unix /, ale nejak nam bobtna a bobtna, snad nepraskne...

vubec bych se nezlobil, pokud by existovalo nekolik verzi OS / home pro bezneho uzivatele, tj. all in one a druha pouze s cistym jadrem, ktere rozsirim pouze o to, co potrebuji/
Lovap (13)|10.7.2010 16:41
No ... ja používam oba systémy, Linux (Ubuntu) aj Windows (Vista).
Windows je fajn, lebo má širokú podporu výrobcov, vyladenú grafiku (ale len 2D a bez efektov) a aspoň trocha sa v ňom vyznám :-)
A nie je fajn, lebo občas mrzne a robí blbosti, človek si ho nemôže prispôsobiť k obrazu svojmu a je napádaný vírusmi a stojí kopu prachov

Linux je fajn, lebo si ho môžem prispôsobiť ako chcem, má dobré vychytávky, ktoré Win nemá (môžem skrolovať v neaktívnom okne, ovládať hlasitosť ukázaním a skrolovaním na myši), pri surfovaní mám pocit "bezpečí, sucha a čistoty" :-), lebo naňho nelezú breberky, je zadarmo (ale kľudne by som si zaplatil podporu, keby bola "k mání"), rôzne efekty sa občas tiež hodia (známa "rotujúca kocka"), vychytané pridávanie aplíkácií, ktoré sa všetky aktualizujú
A nie je fajn, lebo sa v ňom až tak dobre nevyznám (bodla by prehľadnejšia a hlavne zrozumiteľnejšia súborová štruktúra), občas blbne (to je však ovplyvnené mojou neznalosťou, čo robiť v takom prípade) a nemá takú širokú podporu výrobcov - menej ovládačov na niektoré veci

Prevažne som v Linuxe, ale len ako BFU a ani nemám moc záujem nejako prenikať hlbšie do tajov Linuxu (a ani iného OS).
odb (505)|10.7.2010 18:55
[quote=czhunter;387618]No já jsem jen narážel na to, že si zcela zřejmě pleteš význam slova "profesionál" a "programátor".
Já znám třeba profesionální grafiky, profesionálního psychiatra, profesionální kadeřnici, profesionálního automechanika a světe div se, i profesionálního gynekologa a můžu říct, že moc z nich Linux nepoužívá ...

[/quote]
Uzasna reakcia.
A dal si si otazku preco ho nevyuzivaju? Lebo drviva vecsina by ho mohla pouzivat a brani im v tom ich neznalost a hlavne neznalost (obmedzenost) ludi, ktory im predavali IT proukty. Vyhodili zbytocne peniaze za nieco, za co nemuseli.

[quote=JindraPce;387661]Ja prefuruji Windows (zatím stále XP). Je to ale z části z lenosti a z části kvůli kompatibilitě z ostatními uživateli. Linux je podle mě stále hlavně pro servery, počítačové nadšence nebo lidi, co mají čas a chuť si s operačním systémem hrát. Přece jen, dát Linux třeba manželce na notebook, tak asi dojde k rozvodu, protože se v něm nevyzná. Nepojede v něm žádný program podobný tomu, který ona potřebuje. Nezpracuje skoro zádný dokument nebo tabulku.(jejich -stejně jako moje- nadřízená organizace používá Office 2007 a v Openech to prostě neotevřu včetně maker.) No a emulovat pak kvůli tomu prostředí Win je hovadina.
Navíc teď budu v Linuxu testovat terminalového klienta pro Win server, pokud se to povede, použiju Linux i na PC.

[/quote]
Linux uz nejaky ten rok nieje len pre servery, nadsencov a ludi, ktory maju cas.
Taka pozicia Windowsu a linuxu je vdaka velkej loby, ktora ide napriec celou sferou spolocnosti. Zacina to skolou, pokracuje to firmami a konci statnymi instituciami. Ak by ta v skole ucili vseobecne zaklady o IT a nie pracu len s konkretnymi aplikaciami, tak stav windows vs. Linux vyzera inac. Ak by bol pristup firiem k urcitym veciam iny, tak je ten stav tiez iny. Ak by vo vedeni statnych institucii boli rozumny ludia a nie politicky dosadzovany, ktory sa rozhoduju politicky (to znamena ekonomicky z pohladu ich vlastnych vreciek a nie z pohladu spolocnosti) tak by ten stav vyzeral uplne ale uplne inac.
V priklade tvojej manzelky nieje podstatny OS ale len dokumenty s ktorymi pracuje. Vyznat sa v linuxe nemusi a veci, ktore by potrebovala vediet by si ju naucil za polhodinu. K pouzivaniu Office 2007 a hlavne k pouzivaniu uzatvorenych formatov som sa vyjadril vyssie - loby.
[quote]Na druhou stranu na serverech nemám problém Linux mít, jelikož většina námi používaných aplikací ho podporuje, tak proč toho nevyužít. Je to pak sice o hraní s nastavením, ale výsledek zatim vždy stál za to. [/quote] Ako moze clovek, ktory pracuje v IT napisat nieco take? Nainstalujes windows, nainstalujes aplikaciu a je to?? Pochybujem. Aj tam musis prv nastavit windows, aj tu danu aplikaciu a hrat sa s nastavenim,len windows ti toho vela nedovoli. Milujem taketo komentare. Linux na serveroch ma vyhodu v tom, ze sa da viacej a lepsie upravit podla danych poziadaviek. U windows na to mozes zabudnut. Vyhodu linuxu vykreslujes ako keby to bola jeho nevyhoda.
Ak len teraz ides prvy krat testovat linux ako terminaloveho klienta pre win server, tak si typickou obetou loby, ktoru som popisoval vyssie.

[quote=miniprog;387680]Jsem rád, že se tu najde i rozumný objektivní názor. Není to o tom, kdo má lepší jádro, nebo souborový systém. Celé je to o tom, že Windows byly a budou určeny líným lidem, kteří chtějí používat nejnovější technologie. A tato obrovská masa lidí je ochotná za to opravdu zaplatit. Linux mohu použít tam, kde znám přesně účel stroje a jsem si jistý, že nedojedu na nějakou chybějící podporu. Pro univerzální PC je asi lepší si těch pár tisíc zaplatit a nechat se Microsoftem obsloužit. A co se týká mě, jsem rád a cítím se bezpečně, když pro mne Linux pracuje, ale pracovat bych s ním nemohl. Velká část aplikací, které používám, je závislá na hardware, o kterém Linux nemůže mít ani tušení, že existuje (programátor a vývojové prosředí čipů Freescale, digitální osciloskop, USB televizní tuner, moderní grafická karta a mraky jiných maličkostí). Srovnávat Windows a Linux je možná jako srovnávat nákladní automobil s lokomotivou, která sice uveze víc, ale může jet jen po kolejích. Když zařídíme, aby mohla jet všude, už nebude tak efektivní a stane se autem.:D[/quote]

Vzdy sa pousmejem na takymto nazorom ale mas pravdu je z lenivosti ludi. Linux ma problemy s HW ale to hlavne vdaka vyrobcom HW a nie neschopnosti linuxovych vyvojarov.[quote] o kterém Linux nemůže mít ani tušení, že existuje (programátor a vývojové prosředí čipů Freescale, digitální osciloskop,...[/quote] Pouzil si prilis silne slova. Na linuxe rozbehas Freescale, sam vyrobca ho podporuje (nie vsetko na 100% ale i na to pride), digitalne osciloskop tiez rozbehas pod linuxom, tuner, modernu GK a aj mraky iny malickosti. S tym, ze pri niektorych je potrebne si overit kompatibilitu s linuxom este pred nakupom. Nastuduj si nieco kym vyvodis takyto zaver. Linux nieje dokonaly ale urcite by som ho takto nezatracoval.

Nehovorim, ze linux je uzasny, perfektny a neviem co este, lebo to urcite nieje. Myslim si skor, ze je adekvatnou nahradou a konkurenciou pre windows. Najvecsiu rolu v tomto pripade hraje neznalost ludi, mylne nazory a neochota. Ludi ako prikladov tohto stretavam vela. Napr. aj jeden spolumajitel nasej firmy. Ako pocuje open source, tak hned sa zlakne a ma obavy (nema valnu mienku o open source programoch a ich vyvojaroch). Neuvedomuje si ale, ze kolko open source veci nevedomky pouziva. Osobne si myslim, ze era linuxu coskoro pride a vseobecne era open source.
Osobne pouzivam windows aj linux. Vo firme skoro vylucne linux a aj v nasich produktoch sa snazime pouzivat co najviac linux. Kvalitou nezaostava a usetrena cena na licenciach je dobrou konkurencnou vyhodou. Cim dalej, tym viacej firiem zaujima linux ako nahrada za windows. Nezatracujem ani jeden OS a som dostatocne zbehly v oboch OS. Drzim sa nazoru, ktory vyslovil jeden skolitel - "ak je pre urcity pripad vhodny iny OS, tak tam netreba silou mocou tlacit nami preferovany OS (plati to aj pre programy).
xmarek (1676)|10.7.2010 18:57
[quote=john;387559]ne, nepochopil jsi uplne...
jde o to, ze Win se dostalo do profi sfery nejen jako uzivatelsky OS, ale i jako vyvojarska platforma...
.NET je zadara, #C taky, MSSQL vicemene taky...
me jde spise o to, ze programatori / vyvojari uz nejsou to co byvali, vicemene dostanou pod nos nakou platformu pro vyvoj a jejich prace se vicemene sklada ze sestavovani objektu do urciteho celku a tim to pro mnoho konci / nezajimaji se o to, jak veci optimalizovat, hlavne, ze to chodi... / pri dnesnich vykonech HW ani neni divu /..., spolehaji na umelou inteligenci DB / query plan / atd...
nevim, jak to popsat lepe, ale podle mych zkusenosti, se mnoho vyvojaru spoleha pouze na to, co jim nabidne vyvojove prostredi a v pripade necekanych problemu zacnou tvrdit, ze to platforma neumoznuje jen proto, ze neumi najit jine reseni...
samozrejme se to netyka vsech, ale rek bych, ze vetsiny... / tady asi zalezi, zda to dotycneho bavi nebo se tim pouze zivi /...
ale to jsme silne odbocili..., se omlouvam...[/quote]
Tak trochu O.T.: Nemám potřebu z lidí tahat informace typu.. Kolik programátorů dělá ve vaší firmě? V jakém odvětví IT pracujete? Podle názorů které máte to asi nebude velká firma a taky si nemyslím, že jste vůbec zažil oblasti typu bankovního sektoru, mobilních operátorů a státní sféra (a tím nemám na mysli školičky, které se zmůžou tak max. na mysql. :D).
Netvrdím, že jsem nějaký super programátor (to asi ještě hodně roků nebudu.. :D) a navíc teď píši sračky v Javascriptu (a i když objektově, do smrti budu tvrdit, že to není programování ;)), ale už dávno vím, že se IT netočí jen kolem .NET (IMHO nejsem si jistý, že bylo Visual Studio v normální verzi zdarma) a Windows. ;)

Abych se vrátil zpět k OS...
Windows a Linux používám na svých počítačích už hodně dávno. Windows od 3,11 a Linux? Asi Red Hat :notsure (to bylo v době kdy se tyto distribuce rodily). Windows jsem se naučil používat z nějaké té literatury a Linux svépomocí. Na linuxu se mi vždycky líbila ta možnost si uzpůsobit OS dle obrazu svého. Ano bylo zapotřebí si přečíst víc sraček, ale vidět, že něco funguje díky Vašemu přičinění mě vždy dokázalo potěšit. Navíc jsem poznal, že v okamžiku kdy se do toho hlouběji ponoříte tak najednou přestanete míc pocit systém neustále přeinstalovávat, což mě ve windows bohužel nikdy "nepřešlo". A vzhledem k tomu, že jsem časem začal vyvíjet v Javě, tak se pro mě stal Linux výborná platforma (samozřejmě pouze OS ;)) pro vývoj. Tak se nějak ty dvě záliby spojily. :D A hry? Ty mě nějak nikdy nějak zvlášť nezajímaly, takže v tomto ohledu mi to nikdy nevadilo.

Takže abych ty plky nějak zhrnul.
Pro mě je vítěz Linux (až na nějaké neoblíbené distribuce) a poražený Windows. A ostatní OS (třeba Solaris)? Až budou na tom, co se stability, stejně jako Linux, nebráním se přestat používat i Linux. ;)
Ivo Mašek (507)|10.7.2010 19:37
WinXP u obou mašin. Časem (až po nějaké SP_1) přejdu na Win_7. Visty jsem úplně vynechal (v době Vist bomu jsem přecházel na XP z Win98) a jsem tím pádem šťastným člověkem-
Linux si plánuji na třetí mašinu, pro "takové to domácí testování". U Linuxu mi vadí, že je několik distribucí, které se zrovna navzájem ve všem rády nemají., není to prostě jeden ucelený systém., do placu se vysílá vlastně několik OS Linuxu. Uživateli, ty se z toho třeba po....
OS slouží k tomu, aby uživateli sloužil, ne k tomu, aby uživatel sloužil systému. Až tohle vývojáři (kterých je také po různu po světě rozeseto, jak máku a mnohdy se ani neznají a defacto levá ruka neví, co dělá pravá) Linuxu pochopí, bude velký krok kupředu a bude hned líp.
je to můj názor, třeba je špatný., ale takhle to vidím já.
robky (3195)|10.7.2010 20:24
[quote=xmarek;387793]

Takže abych ty plky nějak zhrnul.
Pro mě je vítěz Linux (až na nějaké neoblíbené distribuce) a poražený Windows. A ostatní OS (třeba Solaris)? Až budou na tom, co se stability, stejně jako Linux, nebráním se přestat používat i Linux. ;)[/quote]

Pôvodne som nemal v pláne sa zapojiť do diskusie, ale nedá mi to ....

V práci používame ako os výhradne non-Windows. Bežia mi tu stroje na RedHat, Mandrake, Slackware, unix a aj spomínanom Solaris-e .....vzhľadom na to, že slúžia na zabezpečenie letovej prevádzky(a tam je stabilita prvoradá) a sú v prevádzke 24/7 musím oponovať - každý z nich je stabilný, len je potrebné vybrať ten správny pre tie ktoré požiadavky ....

Samozrejme doma používam windows, pretože požiadavky pre domáce použitie sú také aké sú - a sú medzi nimi aj hry, tak preto;)

Neodsudzujem žiadny OS ...len je zrejmé, že podpora výrobcov hardvéru vyznieva jasne pre windows, je preto rozšírenejší a pre používateľa "priateľskejší"
czhunter (775)|10.7.2010 20:30
[quote=odb;387792]A dal si si otazku preco ho nevyuzivaju? Lebo drviva vecsina by ho mohla pouzivat a brani im v tom ich neznalost a hlavne neznalost (obmedzenost) ludi, ktory im predavali IT proukty. Vyhodili zbytocne peniaze za nieco, za co nemuseli.[/quote] Takovou otázku si musí klást někdo jiný, já jsem pouhý uživatel konzument.

Ale můžu ti říct, že není pravda, že by lidé automaticky brali to, co je nejlevnější. Já třeba o existenci Linuxu vím, vím jaké jsou jeho možnosti, vím že je zadarmo a stejně jsem vědomně, dobrovolně a nedonuceně zaplatil 2500kč za OEM Windowsy (a jiní si třeba za vlastnictví MacOS připlácejí ještě mnohem víc).
A stejně tak to udělá 99% lidí, malá informovanost je jen chabým argumentem podporovatelů Linuxu, i kdyby byla informovanost velká, podíl na trhu by byl obdobný jako teď.

Můžeš si o mě myslel, že jsem blbec a že jsem vyhodil peníze zbytečně, ale popravdě, 2500kč nic není (navíc v ceně notebooku nebo značkov sestavy je ta cena ještě mnohem nižší). Je to 1/10 ceny průměrného počítače a 1/10 - 1/50 ceny lepšího programu (od Adobe, Autodesku atp.).
Jakoby se bavíme o tom, jestli si ke kaviáru můžu dovolit rohlík, nebo ho budu muset jíst samotnej.

Nejsem fanatický zastánce Winů, ale vývojáři Linuxových distribucí udělali v marketingu směrem k uživatelům tolik chyb, že je může zachránit pouze Google s Chrome.

Edit: Samozřejmě stále píšu pouze o desktopech, workstationech, noteboocích, HTPC atd. Ne o serverech a různých embedded hračkách.
xmarek (1676)|10.7.2010 20:35
[quote=robky;387806]Pôvodne som nemal v pláne sa zapojiť do diskusie, ale nedá mi to ....

V práci používame ako os výhradne non-Windows. Bežia mi tu stroje na RedHat, Mandrake, Slackware, unix a aj spomínanom Solaris-e .....vzhľadom na to, že slúžia na zabezpečenie letovej prevádzky(a tam je stabilita prvoradá) a sú v prevádzke 24/7 musím oponovať - každý z nich je stabilný, len je potrebné vybrať ten správny pre tie ktoré požiadavky ....[/quote]Možná má nedůvěra v Solaris plyne z poslední prezentace firmy Sun (dnes už bohužel Oracle :cry). Každopádně se snažím se orientovat (pokud mi síly vydrží) směrem k vývoji software v Javě (zase jen koníček :cry) a administraci OS si nechávám jen jako takové hobby (i když byl zájem o mou osobu v tomto směru :thumb). Je toho moc a poslední dobou mám pocit, že už začínám být trochu mimo. Nějak začínám mít pocit, že čím víc toho vím a vidím, tím toho vím míň. :runaway

[quote=czhunter;387807]Ale můžu ti říct, že není pravda, že by lidé automaticky brali to, co je nejlevnější. Já třeba o existenci Linuxu vím, vím jaké jsou jeho možnosti, vím že je zadarmo a stejně jsem vědomně, dobrovolně a nedonuceně zaplatil 2500kč za OEM Windowsy (a jiní si třeba za vlastnictví MacOS připlácejí ještě mnohem víc).
A stejně tak to udělá 99% lidí, malá informovanost je jen chabým argumentem podporovatelů Linuxu, i kdyby byla informovanost velká, podíl na trhu by byl obdobný jako teď.[/quote]
Popravdě mě to ani nepřekvapuje. To není o ceně. Co si pamatuji Linux byl vždycky (až na vyjímky) směřován směrem k serverům. Používat Linux na desktopu mnoho výhod nepřinášelo. Až poslední dobou se situace (i díky jiným aplikacím) otáčí. Podobně jsem v minulosti uvažoval o Javě. Java byla super, ale přece jen mi vadilo, že si musí uživatel instalovat JVM a různě konfigurovat systém. Jak jsem začal psát serverové aplikace najednou jsem viděl výhody Javy a běžný franta uživatel už mě nějak přestal zajímat. :D

[quote=czhunter;387807]Nejsem fanatický zastánce Winů, ale vývojáři Linuxových distribucí udělali v marketingu směrem k uživatelům tolik chyb, že je může zachránit pouze Google s Chrome.[/quote]:D:D
Lovap (13)|10.7.2010 21:27
[quote=czhunter;387807]
A stejně tak to udělá 99% lidí, malá informovanost je jen chabým argumentem podporovatelů Linuxu, i kdyby byla informovanost velká, podíl na trhu by byl obdobný jako teď.[/quote]
Podľa mňa nie. Ak by ľudia o Linuxe (o ktorom si stále väčšina ľudí majúcich aspoň šajnu čo je to OS, myslí, že je to len príkazová riadka) mali väčšie povedomie S URČITOSŤOU by nebol pomer zastúpenia Linuxu a Windowsu taký ako dnes. Mal by také zastúpenie, že by si ho výrobcovia nedovolili ignorovať a týmpádom by bolo viac výrobkov podporovaných aj v Linuxe a týmpádom viac spokojných zákazníkov.
Všimni si aké je zastúpenie OS na weboch ako je tento - je to cca 7 - 10%. A je to preto, lebo ľudia navštevujúci podobné weby VEDIA o Linuxe. Poviem to ešte takto: drvivá väčšina OBYČAJNÝCH ľudí (nie geekov a najmä takých, čo sa ešte neučili v školách o OS - teda starších ľudí), nemá ani šajnu čo majú v počítači. Tam to funguje skrátka tak, že im ich potomkovia niečo nainštalujú do počítača a vysvetlia: toto modré éčko stlačíš a si na internete a podobne. Pokus (no, pokus ako pokus, prosto neochota platiť za OS) s jdnými príbuznými, ktorým som nainštaloval Mandrivu dokázal, že im je to úplne jedno. Počítač využívajú aj tak iba na internet, multimédiá, poštu a tak podobne ...
czhunter (775)|10.7.2010 22:19
[quote=Lovap;387816]Všimni si aké je zastúpenie OS na weboch ako je tento - je to cca 7 - 10%. A je to preto, lebo ľudia navštevujúci podobné weby VEDIA o Linuxe.[/quote]Já bych spíš použil slovo "přesto". Na webu, jako je tento (tedy plný geeků a nerdů), kteří o Linuxu vědí, někteží ho tlačí kde se dá, je stále podíl Linuxu JENOM 7-10% (a to ještě většina z nich má nepochybně dual-boot nebo další PC s Winama). To je prostě stále téměř zanedbatelná minorita.
Statisticky vzato je tu víc gayů než uživatelů Linuxu ... to jen tak pro představu o číslech.
gargous (0)|11.7.2010 09:25
Na praci Mac OS (BSD derivat) a na hry MS Windows pro deti nebo konzole.
Nema smysl to zasadne rozepisovat:
- prace me zivy a vydelava penize, pokud nebudu mit temer 100% jistotu, ze kvuli BFU, ktery pouziva stejny OS (windows) se mi to neslozi uprostred prace, tak ruce pryc.
- a na hry (vyjma Steam a CrossOver) jsou Windows.

Podle me by mohl klidne zacit Microsoft prodavat svoje Windows v krabici s napisem "Microsoft Game Engine v. 7", protoze na nic jineho se to seriozne nehodi.
Aytech (475)|11.7.2010 11:18
Pouzivam dualboot XP/Fedora. XP pouzivam na hry, Fedoru - na vse ostatni. Linux se mi libi vic, prijde mi sviznejsi a ma vetsi moznosti nastaveni. Nebudu to nejak rozepisovat ani debatovat v cim je co lepsi, je to vzdy na lidech - pokud chces tak to zkusis, pokud se ti nebude libit tak radsi netvrd' ze je spatny, vzdy je nekdo sikovnejsi ktery k novemu dokaze prispusobit lip.
A myslite ze jestli by majitele/manageri velkych firem chteli prejit na Linux, tak ajt'aci tech firem by nedokazali s tim poradit? :D
Montr (0)|11.7.2010 13:58
Muj pohled je takovyto(pouzivam prevazne Windows.).

Windows je OS na ktery jsou uzivatele uz roky zvykly a umeji ho pouzivat a vetsina jejich znamych jej take pozuziva takze se v pripade problemu maji s kym poradit. A taky zde funguji vsechny programy na ktere jsou uzivatele zvykly. A za ty roky jsou vedomosti uzivatelu o windows podstatne vetsi nez o linuxu(ona jakakoliv vedomost je vetsi nez zadna :). A protoze o linuxu nic nevedi tak z nej maji i strach. Co kdyz se neco pokazi tak si si tim nedokazou poradit.

Linux je OS o kterem kazdy BFU slysel ze je to neco dabelskehe a pokud by ho chtel provozovat bude si s nim tydny hrat nez ho vyladi do pouzitelne podoby a ze jeto spise na servery kde to ovladaji zkuseni administratori. Pritom myslim ze kdyz by si 80% z techto lidi nainstalovalo ubuntu kde je instalace jednodusi a rychlejsi nez windows tak by jim to na jejich "praci" zcela stacilo a hlavne proti windows je to minimalni rozdil v ovladani a jak tu nekdo uz napsal staci 30 minut vysvetlit kde a na co kliknout.


Podle me co se normalni prace tyka (jiste ze pokud clovek pracuje ve firme a doma potrebuje zpracovavat data ktere vyzaduji urcity software tak proste musi k tomu pouzit i prislusny OS na kterem tento software pobezi) tak minimalne 80% uzivatelu staci browser, postovni klient a nejaky ten kancelarsky balik kde OpenOffice bohate postaci plus pripadne nejaky dalsi software rozhodne alternativ k windows programum je hodne ale jak uz jsem psal najdou se i vyjimky.
Proste vubec to neni o tom ktery system je lepsi ale je to prevazne jen o tom ze neco pouzivam uz roky a vsechno my relativne funguje tak proc to ted menit?

Muj nazor je ze nejvetsi nepritel linuxu jsou hry(minimalne kdyby neexistovali hry tak uz davno jedu na linuxu). Nerikam ze na linuxu hry nejsou nebo ze nejsou zpusoby jak i windows hru pod linuxem rozbehnout ale proste nove hry a i plno starsich si nezahrajete nebo musite stravit hodiny prolizanim for a hledat jak to rozchodit. Co se dualbootu tyka je to sice mozne ale je to desne otravna vec a kdyz uz si mam vybrat jestli pouzivat jeden system kde me chodi vsechno co potrebuji nebo 2 systemy kde jeden pouzivam na hry a druhy na ten zbytek tak rozhodne volim jeden system kde me pobezi vsechno.

Jinak z mojeho pohledu kdyz vynecham hry tak je linux lepsi v tom ze kdyz ho uzivatel opravdu ovladne tak je schopen si ho prizpusobit vice svym potreba nez windows.
piter (14)|12.7.2010 04:43
tak som si zhruba precital celu diskuziu a teda som sa docital veci :D
k teme:
pouzivam linux na vsetko okrem hrania, na hranie mam win vista home 64. windows je na hranie fajn, funguje tam skype, mam aj internet :) ale na pracu sa nehodi, kym nie je sucastou vecsieho systemu, domeny alebo tak nejak.
niekto tu pisal, ze profici (gynekologovia) pouzivaju windows... njn, ale si myslim ze oni o tom ani nevedia, ze proste pouzivaju to co im tam dali. dokonca sa ani neda povedat ze ho pouzivaju - len im bezi v pozadi ich pracovneho programu. keby ten program bezal na linuxe, ani si to nevsimnu.
tiez tu niekto zrovnaval suborovy system, hovoriac, ze NTFS je bezpecny a dobry FS... tak to je trochu nefer porovnavat NTFS, ktore zakazdym ked ho odpojim "nespravne" musim robit klikacie pirulety aby som sa dostal k obsahu s napriklad LVM (a akykolvek filesystem vnutri) alebo HFS+ a nebodaj ZFS. to je ako porovnavat notepad s wordom.
niekto tu tiez pisal ze pracuje v letovej prevadzke. tiez som mal tu cest. mali sme cca 90 unixovych serverov a cca 600 windowsovych. za rok co som tam pracoval spadol len jeden unix, a to bola chyba napajania, zato tych 600 serverov s windowsom spadlo komplet vsetkych aspon 20x kazdy jeden. uz to ani nebola nejaka zvlastna situacia, len sa krcilo plecami a rebootovali sa servery. kriticke aplikacie samozrejme bezali na unixoch.
verdikt: windows je hraci engine, linux je operacny system. dokonca aj virtualizovanie windowsu nad linuxom je lepsia moznost ako pouzivat windows "nasucho" koli moznostiam ake virtualizacia ma. ale nechcem tym povedat ze ludia, co preferuju windows nemaju pravdu, akurat tvrdim, ze nepracuju a ak hej, tak jednoducho hazarduju so svojimi datami. browsovanie po nete, skype, facebook nie je praca.
tiez treba povedat, ze windows keby sa pouzival tak ako sa pouzivat ma, by bol celkom obstojny domaci jednoduchy system, ale to by nesmelo hafu ludi pracovat pod uctom admina a nesmel by toklo stat.
Maxtor (321)|12.7.2010 06:35
Pulka reci, ktere tady ctu jsou zaujate nesmysly..

Windows jsou proste system propagujicim v PC user friendly rozhrani.. ano.. nejsem nejaky odpurce Linuxu.. velka cast mobilnich zarizeni (a spotrebni elektroniky vubec) je postavena prave na nem.. proc..? protoze neni potreba aby v danem zarizeni clovek cokoli menil a proto nekdo vytvori aplikace dane na miru.. bezny user, kterych je na tehle planete ja nevim 90% nema sanci Linux pomalu ani nainstalovat.. textovy radek je domenou nas starsich, mladsi generace uz pomalu neovladaji ani staricky DOS a prikazy na nem zavisle..

Co z toho plyne..? Jedine.. kdo by chtel v pocitaci Linux proboha.. jen zarputili odpurci vseho, majici schyzy pomalu i sami ze sebe..

Za me tedy.. Linux ano.. ale od profiku, hotovy, usity userum na miru, resp. ve forme systemu na kterem bezi zarizeni do nichz uzivatel nezasahuje.. ja nevim z IT me ted prvni napada treba NAS, nebo podnikova sfera obecne, kde je tech par nadsencu ve sklepe, ktery to cely drzej pohromade a 99% lidi ve firme o nejakem Linuxu ani nevi..
Windows jsou system, kde i lama zvladne nainstalovat ovladace, system urceny masam.. nejaka predstava o tom, jak vsichni bezime na Linuxu je hodne sci-fi..
A vubec.. stejne vas to za par let prejde a budete mit vsichni na klikani "jabko".. krome vychodni Evropy to uz cela planeta davno udelala..

Kdyz to reknu jednou vetou.. chcete PC pouzivat, nebo se v nem hrabat..? Win7 jsou po letech super system, ktery drzi, slape jak hodinky, takze nejake prestarle Linuxacke reci stranou..
piter (14)|12.7.2010 08:35
[quote=Maxtor;388056]Pulka reci, ktere tady ctu jsou zaujate nesmysly..

Windows jsou proste system propagujicim v PC user friendly rozhrani.. ano.. nejsem nejaky odpurce Linuxu.. velka cast mobilnich zarizeni (a spotrebni elektroniky vubec) je postavena prave na nem.. proc..? protoze neni potreba aby v danem zarizeni clovek cokoli menil a proto nekdo vytvori aplikace dane na miru.. [/quote]
suhlas...

[quote=Maxtor;388056]
bezny user, kterych je na tehle planete ja nevim 90% nema sanci Linux pomalu ani nainstalovat.. textovy radek je domenou nas starsich, mladsi generace uz pomalu neovladaji ani staricky DOS a prikazy na nem zavisle..
[/quote]
ak bezny user nedokaze nainstalovat linux, nedokaze ani windows.
preco sem prosim ta pleties cli a dos?

[quote=Maxtor;388056]
Co z toho plyne..? Jedine.. kdo by chtel v pocitaci Linux proboha.. jen zarputili odpurci vseho, majici schyzy pomalu i sami ze sebe..
[/quote]
ale no tak

[quote=Maxtor;388056]
Za me tedy.. Linux ano.. ale od profiku, hotovy, usity userum na miru, resp. ve forme systemu na kterem bezi zarizeni do nichz uzivatel nezasahuje.. ja nevim z IT me ted prvni napada treba NAS, nebo podnikova sfera obecne, kde je tech par nadsencu ve sklepe, ktery to cely drzej pohromade a 99% lidi ve firme o nejakem Linuxu ani nevi..
Windows jsou system, kde i lama zvladne nainstalovat ovladace, system urceny masam.. nejaka predstava o tom, jak vsichni bezime na Linuxu je hodne sci-fi..
[/quote]
suhlasim...

[quote=Maxtor;388056]
A vubec.. stejne vas to za par let prejde a budete mit vsichni na klikani "jabko".. krome vychodni Evropy to uz cela planeta davno udelala..
[/quote]
:D na tom sa neda nezasmiat

[quote=Maxtor;388056]
Kdyz to reknu jednou vetou.. chcete PC pouzivat, nebo se v nem hrabat..? Win7 jsou po letech super system, ktery drzi, slape jak hodinky, takze nejake prestarle Linuxacke reci stranou..
[/quote]
takze ak chcem system pouzivat a nie sa v nom hrabat, mam si kupit system, ktory konecne funguje po 25 rokoch vyvoja a nie stiahnut si zadara jeden, ktory sa nainstaluje sam a na par klikov a do ktoreho si nemusim dokupovat takmer ziaden software, lebo je skoro vsetok dostupny zadarmo (som bezny user) a to par klikmi. pouziva to iste zabezpecenie a ma tie iste moznosti ako vecsina serverov na nete. a stale mi stale ostane moznost si ten plateny operacny system nainstalovat a pouzivat ho na specificke veci (hry) alebo na pouzivanie specifickeho HW - co ja viem, tv karta napriklad.

linux netreba furt nastavovat, neviem kde si to zobral. staci ho nastavit raz a bude slapat ako hodinky, dlho a stabilne, ale pre bezneho usera je mozno lahsie zaplatit 2x lacneho technika na windows ako raz jedneho drahsieho na linux pri rovnakej cene... o metodach "pomoc suseda" sa ani nebudem rozpisovat.
linux nikomu nenutim, len tvrdim, ze kto ho vie pouzivat, vytazi z neho ovela viac ako moze akykolvek profik z windowsu.
Aytech (475)|12.7.2010 08:58
[quote=piter;388065]
linux netreba furt nastavovat, neviem kde si to zobral. staci ho nastavit raz a bude slapat ako hodinky, dlho a stabilne, ale pre bezneho usera je mozno lahsie zaplatit 2x lacneho technika na windows ako raz jedneho drahsieho na linux pri rovnakej cene... o metodach "pomoc suseda" sa ani nebudem rozpisovat.
linux nikomu nenutim, len tvrdim, ze kto ho vie pouzivat, vytazi z neho ovela viac ako moze akykolvek profik z windowsu.[/quote]

Jsem stejneho nazoru, treba ovladace ti vetsinou linux najde sam. Neco pokazit v systemu abys pak v tom hrabal donekonecna jde krasne i ve win :D
Maxtor (321)|12.7.2010 09:29
No samozrejme ze jednou zprovoznis a jede.. ale prave v tom je dost mozna onen kamen urazu.. ne nadarmo se s pravidelnosti na forech objevuji prizpevky typu "hledam ovladac na tohle a tohle".. to uz se dneska windows v podstate netyka.. spise nastava opacny problem, kdy ovladace zestarly s HW a support na novy system nemysli..
Jinak samozrejme nemyslel jsem to cely nejak agresivne, ale ona hlaska o tom, "jak si mam nainstalovat system, ktery po 25ti letech konecne funguje" pouze podtrhuje vsechno to co jsem napsal.. bezneho usera nezajima co po jak dlouhe dobe funguje.. bezneho usera zajima to, ze dnes dostupne Win7 jsou paradni windows a funguji.. zadne pozadi nevnima.. to vidime jen mi, kteri se kolem oboru tocime dlouha leta.. a nebudu zastirat, ze me cely Microsoft taky dvakrat nevoni..

A MAC.. uz i v te zapadni Evrope je prakticky vsude.. korporatni objednavky se smeruji na spolecnosti typu HP, DELL apod., ktere usiji vybaveni budove na miru.. to se dneska softwarove v drtive vetsine rovna microsoft server produktum.. kazdy drobny podnikatel ma ale na stole jabko.. staci v EU spustit Apple Store a lidi se tady z toho budou moct roztrhat..
Tohle neni o nazorech na sferu pocitacu.. ale ciste o nahledu na marketing a na to, jak dnesni spolecnost funguje.. lidi tohle proste chteji.. neresit.. nezajimat se.. zapnout a fungovat.. samozrejme potom i cokoli uvidim, koupit a nainstalovat..
Tohle Linux do budoucna pohrbi.. lidi nejsou zvedavi na alternativy.. potrebuji standardizaci a tu Linux ve vetsine odvetvi nenabizi..
Priklad..? Office.. ano.. mame Open Office.. sekretarka ale na tom proste delat nebude.. vsude vzdycky meli Office od Microsoftu a ona je shopna makat bez problemu a remcani jen s nim.. zamestnavatel to vidi stejne.. budu resit to, ze se zenskym v kancelch neco nelibi a ze mi zdrzujou ITiky nesmyslnyma dotazama typu, jak tady udelam tohle..? nebudu.. multilicence je pro nej v ramci firemniho ucetnictvi uplne v pohode..
john (877)|12.7.2010 09:52
[quote=xmarek;387793]...podle názorů které máte to asi nebude velká firma a taky si nemyslím, že jste vůbec zažil oblasti typu bankovního sektoru, mobilních operátorů a státní sféra (a tím nemám na mysli školičky, které se zmůžou tak max. na mysql. :D)...
.
.
.
[/quote]
jsi uplne mimo...
firma je jedna z nejvetsich... / a div se, vyuziva i linux... /... navic s celorepublikovym rozsahem...
o bankovnim sektoru mne ani nemluv / kolikrat jsi jednal na ministerske urovni a co vis o tom, co bylo hazeno za klacky pod nohy v rozvoji IT, vcetne dosazovani absolutne neschopnych IT manageru podle stranicke prislusnosti...? a tim padem znechuceni cokoli dale navrhovat, pac vis, ze je to k hvnu... /...
jo, a to vykani si odpust, ono kdys neco resis v tymu vyvojaru 20-50 let veku, tak se tezko rika Vy vole...