reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prosím o rady ohledně Samsung T220

roamn (295)|3.10.2009 11:57
Koupil jsem si před pár dny Samsung T220. Přecházel jsem z 17" CRT Hyundai.
Mám "problémy" jak s obrazem tak s monitorem jako takovým a chtěl bych požádat o pomoc nějaké zdejši zkušenější uživatele. Pokud se najde mezi vámi přímo majitel tohoto samého monitoru, který mi pomůže, budu jen rád.

Monitor mám připojený přes DVI samozřejmě, jedu na nativní rozlišení monitoru 1680*1050*60 Hz (není to teda uplně přesně 60 hz podle toho co mi ukazuje monitor)

1) Předně mám problémy s obrazem, přijde mi nějak moc ostrý, přijdu si že vidím skoro až jednotlivé pixely, to se mi u hyundai (CRT) nestávalo. Předpokládám ale že je tohle nevýhoda LCD panelů obecně (nebo aspon těch TN) a ne chyba mého konkrétního kusu nebo nastavení?
2) Chtěl bych taky nějakým způsobem lépe nastavit barvy, už jsem to zkoušel ale nikdy nedostal stejný výsledek jako u svého CRT (což asi nejde). Mohl by jste mi sem někdo případně hodit "jakýsi" ten ICC profil pro lepší barvy prosím? (nebo dát odkaz kde to stáhnu, popřípadě napsat vaše nastavení)
3) Monitor jsem připojil k pc, spustil a jelo mi to na nastavení předchozího monitoru, menší rozlišení a 75 hz, takže jsem to hned "přes plochu" nastavil na 1680*1050 a 60 hz v ovladačích karty. Posléze nainstaloval ovladače monitoru z přiloženého CD. Je to správný postup, nebo musím ještě někde něco nastavit? (např. v ovladačích monitoru)? Nebyla chyba že jsem si před instalací monitoru ve windows měl dát nižší obnovovací frekvenci? (chvíli to jelo totiž na 75 hz z předchozího monitoru).
4) Monitor mi přijde dost nestabilní, stačí jemný dotak prstem (třeba při vypínání) a hned se mi celá obrazovka třese, mám dojem že jsem ho možná dal špatně na stojan, že mi tam ta "skoba" nebo jak to nazvat nezajela celá. Posílám obrázek kde je jasně vidět že to uplně nedoléhá, problém je že jsem na to tlačil dost a už se to ani nepohlo a mám strach tlačit ještě víc (nemám s tím dobrý zkušenosti). To má skutečně takhle nedoláhat, nebo mám víc přitlačit? (ale jak říkám, tlačil jsem dost), ta železná "skoba", kus "kovu" který do monitoru zajížděl je na přední straně toho stojanu, tedy na místě kde bezproblémů doléhá, jenže zadní část (kde nic není) k tomu nedoléhá... Co s tím? mám strach na to tlačit ještě víc, ale monitor se fakt dost kýve...

Za rady vám moc děkuju(!).
t220problem.jpg
xmarek (1676)|3.10.2009 12:21
Add 4) To je problém všech Samsungů s tímto typem stojanu. Při instalaci se musí na panel opravdu dost zatlačit. My jsme ve firmě instalovali (sobě :D) několik podobných panelů a docvaknout ho do stojanu vyžadovalo opravdu hodně síly. Sám jsem měl strach, že panel poškodím. :rolleyes: A nebyl to problém jediného kusu. Jestli je panel ve stojanu dobře uchycen zjistíte tak, že lze panel bez potíží naklánět aniž by hrozilo riziko, že vypadne ze stojanu.
Add 1) Velikost pixelů je dáno rozlišením panelu (v závislosti na velikosti), tento problém bude asi u všech typů (IPS, PVA, TN) podobný. U vašeho monitoru to bude pravděpodobně 0,282 mm, u panelu s velikostí 24" (1920*1200) je to 0.258. Menší velikost pixelů bohužel přináší u hodně uživatelů problém s čitelností malého písma. To se většinou netýká klasických monitorů, ale notebookových LCD, kde např. při velkosti 15,4" s rozlišením 1920*1200 se už objevuje u hodně uživatelů únava očí s malého písma.
http://blog.kyk.cz/709004_item.php
roamn (295)|3.10.2009 13:24
No já ani nevím že by měl jít naklánět :-)...

Takže ho jako mám položit a zkusit docvaknout...? a jak mám tlačit zhruba? jen rovno asi ne...?
Fakt z toho mám strach protože jsem tlačil opravdu hodně..
Můžete mi někdo poradit kde a jak konkrétně mám tlačit?
roamn (295)|4.10.2009 10:19
Nkdo neví? můžete mi prosím ještě někdo poradit? Ještě tu mám roztahané krabice, protože čekám jak se to vyvrbí... Pomožte mi někdo :-).
xmarek (1676)|4.10.2009 11:20
Na to asi nedokáže nikdo odpovědět. Já jsem se u toho taky hodně nadával. Ten systém co Samsung vymyslel je na ho... :angry Už si přesně nepamatuji ůhel, ale bude to asi kolmo ke stojanu.
roamn (295)|4.10.2009 12:38
takže jako fakt to tam nemám dobře zacvaknutý jo? ale to místo, kde je ten kovovej panel kterýse zasunuje, tak to místo už nadoraz je...
takže jak to tam můžu více zarazit?

BTW a co ty moje otázky na barvy, nezná někdo odpovědt?
Richmond (8084)|4.10.2009 14:49
Co se tyce kvality provedeni Samsungu tak je to obycejnej mekej vrzavej "bakelitak" - ja taktez prechazel z CRT (Eizo F931) na ne zrovna nejlevnejsi SPVA s tim "lepsim" stojanem s pivotem a mel jsem ten samy problem - malo jsem zarazil tu "skobu" coz jde v mem pripade poznat tim, ze monitor jde spatne otocit na stojato a nedrzi naklopeni. Podruhe jsem uz tlacil az se plasty prohybaly a uspesne. Stabilni monitory jsou Neovo (ocel + sklo +/- 10kg) a hlinikovy Apple.

Barvy u Samsungu doporucuju stahnout cervenou a pridat zelenou - nejlepe na obrazku nejake hezke slecny a nastavit tak, aby jeji plet nebyla cervena jako rak (vedle nej stoji SPVA 20" Eizo a barvy ma nesrovnatelne zkalibrovane jiz od vyroby). Jak jsem radil ve vedlejsim tematu o kopani do monitoru - je lepsi poridit si slusnejsi ikdyz bazarove CRT Eizo nez vyhazovat 4tis za TNko - pokud ovsem nekomu staci ze je to placaty a barevny ;)
roamn (295)|4.10.2009 22:35
Tak pánové pánové (!), možná je ještš dobře že jsem netlačil (!).


Takže ono to takhle asi fakt vypadat má??

[quote=Richmond;299154]

Barvy u Samsungu doporucuju stahnout cervenou a pridat zelenou - nejlepe na obrazku nejake hezke slecny a nastavit tak, aby jeji plet nebyla cervena jako rak (vedle nej stoji SPVA 20" Eizo a barvy ma nesrovnatelne zkalibrovane jiz od vyroby). Jak jsem radil ve vedlejsim tematu o kopani do monitoru - je lepsi poridit si slusnejsi ikdyz bazarove CRT Eizo nez vyhazovat 4tis za TNko - pokud ovsem nekomu staci ze je to placaty a barevny ;)[/quote]

Njn... jenže co oči...??

A máte tip na nějaký takový bazarový eizo a jak dlouho vydrží?

Jo, takže je to jasný, ještěže jsem netlačil, fak to tak blbě má být, díval jsem se na další obrázky po netu.

http://img.alza.cz/ImgW.asp?fd=FotoAddOrig&cd=WH531d-04
Jandaskunk (2330)|4.10.2009 23:07
Toto ale vypadá jako obrázky přímo od výrobce, takže tam vypadá monitor vlastně tak, jak jsi ho dostal (nebo by měl vypadat).....tady spíš záleží jestli fakt drží v tom náklonu a nevypadává, pokud jo, tak by to mělo být v pořádku
roamn (295)|5.10.2009 13:45
No obrázky od výrobce... Kde jinde by to ale mělo vypadat fakt tak jak to má vypadat?? (kromě toho jsme viděl i obrázky od jiných uživatelů, vypadalo to stejně)

náklo nevím, ještě jsme zto ani nezkoušle, ani to nepotřenbuju... Snad to ale už bude držet ne...?
Richmond (8084)|5.10.2009 14:35
[quote=roamn;299319]
Njn... jenže co oči...??

A máte tip na nějaký takový bazarový eizo a jak dlouho vydrží?[/quote]

Ja tenkrat bral to Eizo z prace - 2roky na nem jel primarne AutoCAD (cerny pozadi, bily/zeleny/cerveny cary na konstrukce). Dnes mu bude odhadem 5-7 let a nevypada to, ze by byl nejak neostry (mam tu jeste podstatne starsi Eizo 17" a je akorat zazloutly od cigaret). Oba byly provozovany na vice nez 100Hz a narozdil od Samsungu nebyl problem do nej koukat 16-20 hodin bez sebemensiho naznaku unavy (u Samsungu jsem po par hodinach zacal mrkat, pak slzet a pak jsem ho musel opustit). Je fakt, ze novy stal pres 35tis bez dane, ale zaslouzene - ani na iiyamu jsem nevydrzel koukat stale (vetsinou na monitorech pracuju a potom na nem pustim film/tv a usinam pri nem). Bazar bych spise doporucil spise servis Eizo v Praze - mivaly tam monitory po repasi (Eiza se vetsinou rozostrily na krajich nebo jim odeslo VF trafo - zejmena Fkova rada).

Oci: opet bych zduraznil, ze nejsetrnejsi je LED podsviceni tzn. LCD, pote katody s vysokou frekvenci (200Hz a vyse) a slusne CRT (napr. to Eizo mi prijde ze blika mene nez moje LCD Samsung, ktere ma katody s frekvenci kolem 250Hz)

Osobne bych doporucil levnejsi LCD Neovo se sklem, ve kterem je filtr, bohuzel (nebo bohudik vzhledem k pozadavkum na cenu) je v nich pouze TN panel. Dale pak vyrabi iiyama 19" panely se slabsim sklem.

edit: jinak sklo ma samozrejme spoustu vyhod takze cisteni panelu uz neni nocni murou :)