reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový monitor do 5000 Kč

zzuzu22 (131)|26.7.2011 14:29
Ahoj,

potřebovala bych poradit nový monitor. V součastnosti mám Samsung SyncMaster 931BF a jsem s ním nad míru spokojena. Je to 19'', klasický LCD. Už delší dobu mi problikává, když ho zapnu, Takže se musím připravit na výměnu :D

Tuner nepotřebuji, repro taky nemusí mít. Připojení - opravdu mi je to jedno. Velikost - tak do 24''. HD - může... ale nemusí být. Jediné, co chci, je velmi dobrá kvalita obrazu a pokud možno ne černý - lesklý (kvůli prachu). A cena do 5000 Kč.

Ani nevím, jakou značku. Samsung snad teď dělá jedině černé-lesklé.

Předem děkuji za rady
DrZelenka (2491)|26.7.2011 22:53
[quote=souteh;463696]http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X000000UJ3

Pokud se nelíbí bílá:

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X000000RRR[/quote]

Tazatelka chce kvalitní obraz - za 5 000 bych volil IPS, rozhodně ne TN (kvalita obrazu je i u levných IPS nesrovnatelně lepší než TN).
Jandaskunk (2330)|26.7.2011 23:03
A navíc pouze D-sub a 22" za 4,5k? :eek:
zzuzu22 (131)|26.7.2011 23:18
Takhle vypadá stávající

Mám velkou Samsung televizi, která je právě řešena černou lesklou barvou s texturou. Což je blbé ohledně prachu. A jelikož je PC ve stejném pokoji, hádám, že by monitor dopadl stejně... asi.
Kotty (186)|27.7.2011 12:09
Za sebe můžu doporučit i BenQ BL2400PT. Za cenu pod 5k ti toho nabídne opravdu hodně. 24" VA panel, výškově stavitelný a stabilní stojan, LED podsvícení... Jedinou nevýhodou může být pololesklá obrazovka, nicméně při zapnutém monitoru tam prakticky žádný odraz vidět není, pokud se ti tam neodráží zdroj světla. Taky nemá nijak zvlášť rychlou odezvu, nicméně to nemá ani IPS panel. Při zapnuté funkci AMA jsem nepozoroval žádné duchy ani ve filmech či hrách.
Jandaskunk (2330)|27.7.2011 14:25
Na hry bych nebral ani jeden z uvedených...levné IPS mívají lepší odezvu jak levné VA, ale tento 23" LG zrovna nemá (na hry by byl vhodný v té ceně LG W2220P, ale na alfě už ho např. nemají). Ten BenQ se naopak více hodí, pokud je potřebná tmavá a věrohodnější černá (a celkově vyšší kontrast). Ovšem hrozí u těchto levných VA panelů slévání tmavých odstínů, zvláště z různých úhlů.
zzuzu22 (131)|27.7.2011 14:50
Mno, já používám PC pro internet, filmy, grafika, občas nějaké dash hry. Žádné super střílečky. Max CSko. Občas mám problém, s hraním her, kde se něco kliká nahoře na obrazovce, protože se mi monitor leskle. Ale při surfování atd. mi to nevadí. Info o stávajícím monitoru (https://www.svethardware.cz/recenze-megatest-19-lcd-samsung-931bf/14600) - rozhodně bych nechtěla jít s kvalitou dolu. Pokud by do 5 tis. nic lepšího než stávají nebylo, jsem ochotna jít až na 7 tis. Kč. Jestli Vám to pomůže :)
Kotty (186)|27.7.2011 15:13
[quote=Jandaskunk;463804]Na hry bych nebral ani jeden z uvedených...levné IPS mívají lepší odezvu jak levné VA, ale tento 23" LG zrovna nemá (na hry by byl vhodný v té ceně LG W2220P, ale na alfě už ho např. nemají). Ten BenQ se naopak více hodí, pokud je potřebná tmavá a věrohodnější černá (a celkově vyšší kontrast). Ovšem hrozí u těchto levných VA panelů slévání tmavých odstínů, zvláště z různých úhlů.[/quote]
Ano, W2220P má lepší papírovou odezvu ale troufám si tvrdit, že v praxi to vetšina lidí nepozná. Předtím jsem měl rychlé TN (aspoň papírově) a žádný rozdíl v odezvě nepozoruji (tj. žádné šmouhování apod.).

[quote=zzuzu22;463818]Mno, já používám PC pro internet, filmy, grafika, občas nějaké dash hry. Žádné super střílečky. Max CSko. Občas mám problém, s hraním her, kde se něco kliká nahoře na obrazovce, protože se mi monitor leskle. Ale při surfování atd. mi to nevadí. Info o stávajícím monitoru (https://www.svethardware.cz/recenze-megatest-19-lcd-samsung-931bf/14600) - rozhodně bych nechtěla jít s kvalitou dolu. Pokud by do 5 tis. nic lepšího než stávají nebylo, jsem ochotna jít až na 7 tis. Kč. Jestli Vám to pomůže :)[/quote]
Prakticky jakýkoliv ne-TN panel, který ti zde navrhujem by byl lepší jak tvůj současný monitor, alespoň co se kvality obrazu týče.
Pokud trváš na IPS panelu, který by se dal označit za "herní", pak ještě můžes zkusit LG E2370V. Ten ale nemá polohovatelný stojan, který je navíc dost vratký. Panel je nicméně stejny jako u výše uvedených modelů LG nebo taky jako u monitoru Dell U2311H, ale má použitou jinou elektroniku a funkci overdrive, která zlepšuje odezvu.
zzuzu22 (131)|27.7.2011 17:16
[quote=Kotty;463833]Prakticky jakýkoliv ne-TN panel, který ti zde navrhujem by byl lepší jak tvůj současný monitor, alespoň co se kvality obrazu týče.
Pokud trváš na IPS panelu, který by se dal označit za "herní", pak ještě můžes zkusit LG E2370V. Ten ale nemá polohovatelný stojan, který je navíc dost vratký. Panel je nicméně stejny jako u výše uvedených modelů LG nebo taky jako u monitoru Dell U2311H, ale má použitou jinou elektroniku a funkci overdrive, která zlepšuje odezvu.[/quote]

Já se dívám do PC skoro celý den a když hraju nějakou hru ve full screenu (hlavně hledání předmětů), kde musím soustředit pozornost na delší dobu, občas mě začnou pálit oči a popraskají žilky. Takže by to chtělo technologii, která to alespoň trochu bude eliminovat. Fakt nevím, co je lepší... jestli IPS nebo TN...
Jandaskunk (2330)|27.7.2011 20:23
Kotty: W2220P má odezvu lepší skutečnou, ne papírovou (na tu se osobně ani nekoukám), tj. podle recenze. Samozřejmě, že většině běžných uživatelů to pravděpodobně extra vadit nebude, ale zrovna u takových rychlých her jako je CS se to docela hodí mít menší odezvu.

EDIT: Co se týče pálení očí a popraskání žilek, tak tam může být spíše problém v tom, že máš nastavený příliš vysoký jas a ve tmě nepoužíváš nějaké pomocné světlo. To pak funguje tak, jako by ses koukala do žárovky (zářivky). Někdo na to trpí více a je dobré tak snížit jas a používat ve tmě i jiný zdroj světla než monitor a dělat si přestávky.
Kotty (186)|27.7.2011 20:43
[quote=zzuzu22;463865]Já se dívám do PC skoro celý den a když hraju nějakou hru ve full screenu (hlavně hledání předmětů), kde musím soustředit pozornost na delší dobu, občas mě začnou pálit oči a popraskají žilky. Takže by to chtělo technologii, která to alespoň trochu bude eliminovat. Fakt nevím, co je lepší... jestli IPS nebo TN...[/quote]
Technologie panelu vliv na únavu očí nemá. Unavuje je pouze jen vysoký jas/kontrast. Tím je myšleno když monitor moc svítí (má moc velký jas) a k tomu ještě v temné, neosvětlené místnosti. Rozsvícení lampičky a/nebo snížení jasu samozřejmě problém do větší míry odstraní. Ale pozor, nějaké monitory mají ovšem poměrně vysoký minimální jas (např. zmiňovaný LG W2220P).

[quote=Jandaskunk;463918]Kotty: W2220P má odezvu lepší skutečnou, ne papírovou (na tu se osobně ani nekoukám), tj. podle recenze. Samozřejmě, že většině běžných uživatelů to pravděpodobně extra vadit nebude, ale zrovna u takových rychlých her jako je CS se to docela hodí mít menší odezvu.[/quote]
Pardon, špatně jsem se vyjádřil. Samozřejmě že zmiňovaný W2220P má o něco lepší odezvu, ostatně lepší než většina IPS panelů. Chtěl jsem však říct, že rozdíl není v praxi znatelný. Někteří citlivější jedinci samozřejmě rozdíl rozeznají, otázkou ovšem, zdali si jen nevymýšlí, ať už úmyslně či ne (lidské oko prý není schopno rozeznat odezvu menší jak 25-30ms. Ale podložené to nemám.)
Jandaskunk (2330)|27.7.2011 20:47
Ano, ale LG IPS231p má v některých přechodech odezvu blížící se k 50ms :) Samozřejmě, že někteří to poznají a některým to nevadí...u statických her a fotek (grafiky) to bude jedno, ale u CSka a možná i u filmů už to někteří poznají. Ale je třeba si prostě určit priority...ono ani kontrast (barvy a černá) to nemá kdoví jaký.

P.S.: IPS231P má ještě vyšší minimální jas nežli W2220P
Kotty (186)|27.7.2011 20:54
[quote=Jandaskunk;463924]Ano, ale LG IPS231p má v některých přechodech odezvu blížící se k 50ms :) Samozřejmě, že někteří to poznají a některým to nevadí...u statických her a fotek (grafiky) to bude jedno, ale u CSka a možná i u filmů už to někteří poznají. Ale je třeba si prostě určit priority...ono ani kontrast (barvy a černá) to nemá kdoví jaký.[/quote]
Právě proto jsem doporučoval LG E2370V, který je podstatně rychlejší a BenQ BL2400PT doporučuji především z vlastní zkušenosti (vyzkoušel jsem už několik "rychlých" her a zatím všechny v pohodě).

[quote=Jandaskunk;463924]P.S.: IPS231P má ještě vyšší minimální jas nežli W2220P[/quote]
Což je celkem divné vzhledem k použitému led podsvícení.
Jandaskunk (2330)|27.7.2011 21:18
Je jedno jaké je použité podsvícení, všechno to nakonec stejně řídí elektronika, se mrkni na tu recenzi, co tu postoval xmarek. To E2370V bych osobně nebral, protože má absolutně nepolohovatelný stojan a taky lesklý stojan.
Kotty (186)|27.7.2011 21:34
[quote=Jandaskunk;463931]. To E2370V bych osobně nebral, protože má absolutně nepolohovatelný stojan a taky lesklý stojan.[/quote]
Yup, to se mě osobně taky nelíbí viz. pár příspěvků výše. Pro mě je výškově stavitelný stojan nutnost, ale někomu to třeba nevadí. :)
DrZelenka (2491)|27.7.2011 21:43
Co se týče W2220P, tak ho mám doma a odpovídá to ceně. Oproti TN neporovnatelně lepší barvy (ale neměl jsem v ruce nikdy pořádnej IPS monitor), ale pro někoho může být problém silnější podsvícení a jeho prosvítání (při běžný práci si toho nevšimám). S odezvou jsem problémy neměl, ale taky nehraju žádný extra rychlý hry na úrovni. Nejvíc mě na tom štvaly dotykový tlačítka (ale jelikož to je moderní, tak se jim člověk nevyhne)