reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní desky: ovladače k motherboardu

Neregistrovaný (0)|21.5.2009 12:20
Jméno tazatele: markmann

Znění dotazu:
v servisu mi vyměnili vadnej motherboard, ale počítač je teď strašně hlučnej. technik na online helpu mi poradil, že mám nainstalovat nejnovější ovladače k desce. ze stránek výrobce jsem stáhnul nějaký zip, ale potřebuju poradit, jak poznám, že to jsou ovladače k motherboardu. popis říká:"Intel(R) P45/ICH10R Chipset Software Installation Utility WHQL V9.0.0.1009 for Windows XP/Vista & 64bit XP/Vista." - vím, že je to stupidní dotaz, ale co znamená chipset software? problém není v typu desky, ten znám přesně, jen nevím jestli chipset software jsou ovladače k desce.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
motherboard asus p5qc(p45), vista 32
johny__g (6387)|21.5.2009 12:38
Tvoje deska je vybavena čipovou sadou (chipsetem) Intel P45. Chipset Software je ovladač čipové sady, takže máš správný ovladač. Ale myslím že technik ti poradil špatně. Instalací asi nic nepokazíš, na hluk to ale nebude mít vliv. Problém bude spíš v tom, že v BIOSu základní desky je nastaveno, aby větráčky běžely pořád naplno, místo aby je deska regulovala podle teploty.
Neregistrovaný (0)|22.5.2009 10:02
[QUOTE=johny__g;251275]Tvoje deska je vybavena čipovou sadou (chipsetem) Intel P45. Chipset Software je ovladač čipové sady, takže máš správný ovladač. Ale myslím že technik ti poradil špatně. Instalací asi nic nepokazíš, na hluk to ale nebude mít vliv. Problém bude spíš v tom, že v BIOSu základní desky je nastaveno, aby větráčky běžely pořád naplno, místo aby je deska regulovala podle teploty.[/QUOTE]
ovladače jsem nainstaloval, ale nijak se to neprojevilo. s nastavením biosu asi taky problém nebude, protože když manuálně změním otáčky větráku na 20%, hluk přestane, od 30% to už začne řvát. je to hlasitý jak lednička. nevíte někdo co s tím?
johny__g (6387)|22.5.2009 10:06
Ono by to asi chtělo napsat jakou máš celou sestavu včetně chlazení, jak ho máš připojené a kde měníš ty procenta. Ideální by byla také fotka otevřené bedny. Takhle se moc radit nedá, neznáme tvoje PC.
Deee-aN (3834)|22.5.2009 11:38
Souhlas s johnym. Křišťálové koule nemáme. BTW, kolik to topí, když to máš stažené na těch 20%?
markmann (0)|26.5.2009 13:58
[QUOTE=johny__g;251623]Ono by to asi chtělo napsat jakou máš celou sestavu včetně chlazení, jak ho máš připojené a kde měníš ty procenta. Ideální by byla také fotka otevřené bedny. Takhle se moc radit nedá, neznáme tvoje PC.[/QUOTE]

sestavu jsem si nechal smontovat a je v záruce, takže jí nemůžu otevřít. mám Intel Core 2 Duo E8400/3GHz (na cpu by měl být větráček), zdroj FORTRON 650W, 2048MB DDR2 1066MHz, GPU EAH4850 1GB. jak mám připojený chlazení fakt nevim. otáčky sem snížil přes asus smart doctor a při 30% jsou teploty MB 30, CPU 35, GPU 39. Takže to je v pohodě, při spuštěný hře to narostlo o cca 5 stupňů, karta o trochu víc. takže to asi nechám na těch 30%. zajímavý je, že před výměnou desky byl comp absolutně potichu, otáčky jely na 50% a teplota GPU byla po zapnutí počítače 50-55 stupňů, při zátěži to jelo i přes 80 stupňů. teď na menší otáčky a se stejným typem desky je to chladnější, ale zas to řve.