reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vypalovačka co nevypaluje?

Pan.U (21)|4.1.2010 13:01
Zdravím,
už nějakou dobu mám doma, zatím vypalováním neposkvrněnou LG GH22NP20.
Dnes sem to chtěl změnit, avšak žádný z vypalovacích programu co jsem zkoušel (Nero express a brisk expressrecorder) ji nedetekuje jako vypalovací mechaniku. DVD přehrává. Zapojena je v PC sama. Firmware nejnovější. OS win XP.

Prosím o radu.
StD (1963)|4.1.2010 13:09
[quote=Pan.U;334057]Zdravím,
už nějakou dobu mám doma, zatím vypalováním neposkvrněnou LG GH22NP20.
Dnes sem to chtěl změnit, avšak žádný z vypalovacích programu co jsem zkoušel (Nero express a brisk expressrecorder) ji nedetekuje jako vypalovací mechaniku. DVD přehrává. Zapojena je v PC sama. Firmware nejnovější. OS win XP.

Prosím o radu.[/quote]
No a jak je tedy připojená? Na 80žilovém IDE-kabelu? Na konci nasvičovaná jako Master nebo CableSelect? Vidí ji řádně BIOS?
Co řadič IDE? Má spravně instalovaný ovladač? Mechanika je nastavena na režim DMA?
Pan.U (21)|4.1.2010 13:49
Ano připojená na IDE. ATA 33. Master i Slave ji Bios vidí. Ovladač je od Microsoft 5.1.2535.0 . Nevím zda byl instalován nějaký z případně přiloženého CD. Doufal sem že firmwarem 1.04 se vyřeší i případná doinstalace ovladače (při zadaní driveru pro tuto vypalovačku mi skakaji jen firmwary).
O režimu DMA nic nevím, kde jej najdu?
StD (1963)|4.1.2010 14:04
[quote=Pan.U;334070]Ano připojená na IDE. ATA 33. Master i Slave ji Bios vidí. Ovladač je od Microsoft 5.1.2535.0 . Nevím zda byl instalován nějaký z případně přiloženého CD. Doufal sem že firmwarem 1.04 se vyřeší i případná doinstalace ovladače (při zadaní driveru pro tuto vypalovačku mi skakaji jen firmwary).
O režimu DMA nic nevím, kde jej najdu?[/quote]
Aby mechanika mohla jet v Ultra-DMA, musí být připojena 80žilovým IDEkabelem.

Firmware vypalovačky nemá naprosto nic společného s ovladačem IDE řadiče v systemu. Ten musí být nainstalován z CD od základní desky (podle typu čipsetu).

Stav se zjistí ve Správci zařízení po rozkliknutí větve IDE, kde je mechanika připojená. Nemělo by to vypadat takto (viz obr)... Pokud tam máš napsáno Režim PIO, tak je to špatně.
Sata_PIO.jpg
Pan.U (21)|4.1.2010 14:20
IDE 2 na který mam připojenou vypalovačku je v režimu Ultra DMA 2.
Ovladače z CD ze zakl.desky mám samozřejmě všechny nainstalované.
Není tedy potřeba nahrát konkrétní ovladač pro tuto vypalovačku?
Pan.U (21)|4.1.2010 14:25
Tedy pro upřesnění: v tebou uvedené tabulce "upřesnit nastavení" je "Zařízení 0" a "Zařízení1"
Pro zařízení 0, tam mám "Automatické rozpoznání"šedé (tedy nejde odkliknout) a dale pak aktuální režim Ultra DMA 2

Pro zařízení 1 "Automatické rozpoznání" rozliknout jde avšak aktuální režim : "nelze použít"

U obou mám volbu DMA (je-li k dispozici)
StD (1963)|4.1.2010 14:31
[quote=Pan.U;334079]Tedy pro upřesnění: v tebou uvedené tabulce "upřesnit nastavení" je "Zařízení 0" a "Zařízení1"
Pro zařízení 0, tam mám "Automatické rozpoznání"šedé (tedy nejde odkliknout) a dale pak aktuální režim Ultra DMA 2

Pro zařízení 1 "Automatické rozpoznání" rozliknout jde avšak aktuální režim : "nelze použít"

U obou mám volbu DMA (je-li k dispozici)[/quote]
No z toho tedy vyplývá, že je mechanika zapojena jako Master a správně. No a kdy už ráčíš odpovídat na otázky, co jsem se tě ptal? Jaký kabel IDE máš? 40žilový nebo 80žilový?

Pokud jen 40žilový, tak mechaniku ve Správci zařízení odebrat, vypnout, nahradit 80žilovým kabelem a znovu nechat OS vyhledat nové zařízení.
Richmond (8084)|4.1.2010 15:09
Ovladace na chipset (a tedy i IDE radic) mas nainstalovane?
Pan.U (21)|4.1.2010 15:12
Odpověd tedy zní: měl sem 40ti žilový, nahradil sem jej 80ti. Efekt je takový že Bios ani OS vypalovačku nenalezl a ve vlastnostech IDE2 je u "aktuálního režimu přenosu" u obého "nelze použít" .
Pan.U (21)|4.1.2010 15:14
To: Richmond

Z Cd pro zakl.desku mám nainstalované vše. Ostatně kdybych jej neměl nainstalovaný neběžela by mi vypalovačka vůbec, včetně čtení což jde. není to tak?
johny__g (6387)|4.1.2010 15:30
[quote=Pan.U;334100]Odpověd tedy zní: měl sem 40ti žilový, nahradil sem jej 80ti. Efekt je takový že Bios ani OS vypalovačku nenalezl a ve vlastnostech IDE2 je u "aktuálního režimu přenosu" u obého "nelze použít" .[/quote]

Pokud byl ten původní kabel v pořádku, nevidím důvod ho měnit. Sama mechanika podporuje podle specifikací pouze UDMA-2 (ATA33) přenos, na což 40 žilový kabel stačí. Viděl bych to na nějakou chybu SW. Ty vypalovací programy jsou aktuální verze?
Logout (4018)|4.1.2010 15:30
Tak máš asi blbej kabel, nebo blbej kontakt, zkus obé zkontrolovat.

btw. ono ti to běželo v UDMA módu, ATA33 je UDMA mode 2. 80žilovej kabel je potřeba od UDMA mode 3 s 44MB/s, kterej se snad nepoužívá a fakticky od UDMA mode 5 s 66MB/s.

V každym případě by vypalovačka měla vypalovat, i kdyby běžela v pio módu.

Co ty vypíše nero info tool pro tu vypalovačku (když ji systém nadetekuje samozřejmě :-))
Pan.U (21)|4.1.2010 15:39
No problém je právěže takový že mi ji vypalovací programy nevidí jako vypalovací mechaniku. Vyzkoušel jsem dva: Nero5 v5.5.9.2 a BriskExpressRecorder(ale jak se ted divam na diskuzi k tomuto programu tak nenachazi mechaniku, tedy muj problem).

Doporučili byste mi tedy nějaký spolehlivý program který potvrdí případně vyvrátí chybu v softwaru?
Logout (4018)|4.1.2010 15:56
Já mam dojem, že to infotool ukazuje vlastnosti i jen čtecí mechaniky. Nebo se pletu?
johny__g (6387)|4.1.2010 15:57
[quote=Pan.U;334112]...Nero5 v5.5.9.2 a BriskExpressRecorder(ale jak se ted divam na diskuzi k tomuto programu tak nenachazi mechaniku, tedy muj problem).[/quote]

Problém je tady, verze 5 je už hodně stará, takže použij novější verzi (myslím 9.x).
Logout (4018)|4.1.2010 16:03
Anebo integrovaný vypalování ve windows. Kupodivu neni tak blbý, jak vypadá, na základní vypalování dat docela stačí...
StD (1963)|4.1.2010 17:19
[quote=Pan.U;334100]Odpověd tedy zní: měl sem 40ti žilový, nahradil sem jej 80ti. Efekt je takový že Bios ani OS vypalovačku nenalezl a ve vlastnostech IDE2 je u "aktuálního režimu přenosu" u obého "nelze použít" .[/quote]

Co to je za blbost? Proč to máš na Sekundárním kabelu (IDE2), když jsi psal, že tam nic jiného na IDE nemáš??? Předpokládal jsem, že disky (HDD) máš na SATA. Tudíž by vypalovačka měla být zařízení 0 na IDE0.
BTW je ten kabel 80žil nový nebo už někde fungoval?

Jak píše Logout (ohledně přenosových rychlostí) plus se mi zdá, že je to zralé na to, aby jsi nám vyfotil základní obrazovky nastavení BIOSu a pořádně popsal, co to vůbec je za system (HW).
Richmond (8084)|4.1.2010 17:41
[quote=Pan.U;334102]To: Richmond
Ostatně kdybych jej neměl nainstalovaný neběžela by mi vypalovačka vůbec, včetně čtení což jde. není to tak?[/quote]
Vypalovacka by bezela jen na drivery, ktere jsou soucasti Windows. Napis sem co mas za desku, pripadne vsechny komponenty v pc.

Zkousel jsi vypalovat napr. v ImgBurn?
Logout (4018)|4.1.2010 17:57
std: jestli ta vypalovačka vysí na primáru nebo sekundáru je imho úplně šumák. Jediný co by mohlo vadit je samotný zařízení veprostřed kabelu (kvůli odrazům na vodičích), ale i dokaď jsem to pravidlo neznal a občas připojil zařízení doprostřed kabelu, tak mi to běhalo :-)

Budu věštit - DVD je na IDE2 historikcky - dřív byl starej ide hdd na prvním portu a DVD na druhym a pak se prostě odstranil HDD.
StD (1963)|4.1.2010 18:02
[quote=Logout;334147]std: jestli ta vypalovačka vysí na primáru nebo sekundáru je imho úplně šumák. Jediný co by mohlo vadit je samotný zařízení veprostřed kabelu (kvůli odrazům na vodičích), ale i dokaď jsem to pravidlo neznal a občas připojil zařízení doprostřed kabelu, tak mi to běhalo :-)

Budu věštit - DVD je na IDE2 historikcky - dřív byl starej ide hdd na prvním portu a DVD na druhym a pak se prostě odstranil HDD.[/quote]

Jenomže dříve napsal, že ho má na primáru, aspoň to tam kontroloval:
:notsure:stupid
[quote=Pan.U;334079]Tedy pro upřesnění: v tebou uvedené tabulce "upřesnit nastavení" je "Zařízení 0" a "Zařízení1"
Pro zařízení 0, tam mám "Automatické rozpoznání"šedé (tedy nejde odkliknout) a dale pak aktuální režim Ultra DMA 2

Pro zařízení 1 "Automatické rozpoznání" rozliknout jde avšak aktuální režim : "nelze použít"

U obou mám volbu DMA (je-li k dispozici)[/quote]
johny__g (6387)|4.1.2010 18:29
Já myslím že opravdu není nutný řešit kde je vypalovačka připojená, když zjevně funguje (čte). Jestli se nepřepsal a opravdu má Nero 5.xxxx, tak mu to prostě vypalovat nebude. Tahle verze je někdy z let 2001/2002, takže s touhle mechanikou si fakt neporadí.
StD (1963)|4.1.2010 18:53
[quote=johny__g;334164]...když zjevně funguje (čte)...[/quote]

No to právě není tak jistý:

[quote=Pan.U;334100]Odpověd tedy zní: měl sem 40ti žilový, nahradil sem jej 80ti. Efekt je takový že Bios ani OS vypalovačku nenalezl a ve vlastnostech IDE2 je u "aktuálního režimu přenosu" u obého "nelze použít" .[/quote]
johny__g (6387)|4.1.2010 19:55
[quote=StD;334171]No to právě není tak jistý:[/quote]

Ne?

[quote=Pan.U;334057]...DVD přehrává. .....[/quote]

Fungovat přestala, až když se v tom začal hrabat. Kdoví co kde přehodil. Cože to máš napsané v podpisu?
StD (1963)|4.1.2010 20:01
[quote=johny__g;334181]Ne?
... Cože to máš napsané v podpisu?[/quote]
Přesně radu pro tazatele! :D
Přehrávat mu to klidně mohla i jako "deklarovaná" pro OS jako pouhý CD-ROM bez označení typu. Tady se s tím bez Systemového výpisu prostě nehnem - dohady na dohady...

=Opět jeden špatně specifikovaný dotaz. Zatím absolutně nevím pořádně nic, ani to co bylo na začátku.
robky (3195)|4.1.2010 21:00
[quote=StD;334182]Přesně radu pro tazatele! :D
Přehrávat mu to klidně mohla i jako "deklarovaná" pro OS jako pouhý CD-ROM bez označení typu. Tady se s tím bez Systemového výpisu prostě nehnem - dohady na dohady...

=Opět jeden špatně specifikovaný dotaz. Zatím absolutně nevím pořádně nic, ani to co bylo na začátku.[/quote]

Proste na jednoduchý problém ideš moc "vedecky":shut;)

Pravdepodobne pri výmene dátového kábla došlo k uvoľneniu napájacieho a preto ju nevidí ani bios (samozrejme za predpokladu, že zmienený 80-žilový kábel je funkčný) ....alebo je možné, že ho zapojil opačne:notsure

A prvotný problém, ako správne naznačil johny_g je zjavne v použití neaktuálneho-zastaralého vypaľovacieho programu ....
StD (1963)|4.1.2010 21:04
[quote=robky;334199]Proste na jednoduchý problém ideš moc "vedecky":shut;)...[/quote]

Jo tak to je taky docela klidně možný, nicméně ty "výsledky" přes 40žilový kabel a Nerem 5 bych vidět nechtěl...
Ovšem nechám se rád překvapit tazatelem, co nám k tomu ještě poví.
Logout (4018)|4.1.2010 21:11
No, vzhledem k tomu, že mu ten 40žilák zjistilo, tak v tom problém moc neni, DVD tam bylo samo a 33MB/s pro vypalování s přehledem stačí.
StD (1963)|4.1.2010 21:18
[quote=Logout;334213]...33MB/s pro vypalování s přehledem stačí.[/quote]
jj, pro data a rychlostí tak max. 4x, aby to za něco stálo. Navíc tyhle nové krámy už na 40žilových káblech ani vždy nedokážou správně komunikovat a u mne to v minulosti (ještě v časech CD-RW a DVD-ROM) způsobovalo přesně tyhle problemy, že to OS nedokázal správně identifikovat. Kdysi se to ve W98SE řešilo extra "high-speed" drivery (hxcd.sys), později to vyřešil 80žilový kabel sám.
Logout (4018)|4.1.2010 21:50
No tak tadle vypalovačka to evidentně umí, protože správně nastavila režim UDMA 2.
A s tim blbym vypalovánim taky úplně nesouhlasim, i při DVDx16 vypalovačka potřebuje 22MB/s, zatimco UDMA2 dá 33MB/s.
Protože je na kšandě sama, tak buď jí prostě data tečou, nebo ne, o pásmo se nedělí. A pokud jít občas netekly, tak se svym 2MB bufferem by měla problém i při pro ní maximální rychlosti sběrnice 66MB/s. A pokud jí data tečou, tak se těma 33MB/s těch 22MB v pohodě protlačí i s případnou rezervou.

Nebo jinak. Její buffer stačí na 50ms zápisu. A PC, který má delší záseky bych rozhodně nechtěl - např. hry by na něm neběžely ani 20FPS - a to takový hraní je daleko náročnější než vypalování.
StD (1963)|4.1.2010 21:53
[quote=Logout;334230]...a to takový hraní je daleko náročnější než vypalování.[/quote]

[OT]No to věřím, proto taky hry nemají v mých obstarožních PC co pohledávat. :D BTW uvádíš teoretické hodnoty, nikoli reálné...[/OT]
Logout (4018)|4.1.2010 22:21
Jo, souhlas že na starejch PC to problém může bejt - pamatuju se doby, kdy musel člověk při vypalování zatajit dech, by náhodou nehnul myší. Ale dnešní kompy jsou na tom snad líp.

33MB/s je sice teoretická hodnota, ale velmi blízká tý praktický - např. viz tendle test:
http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/ibm-120gxp.html
procpou přes to přes 30MB/s.
StD (1963)|4.1.2010 22:27
[quote=Logout;334245]...http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/ibm-120gxp.html
procpou přes to přes 30MB/s.[/quote]
No vidíš, zrovna tohodle Deskstara tady mám v jedný mašině. Nicméně jsme tu s tím silně OT do doby, než se laskavě vyjádří tazatel. To můžeme takto pokecat jinde, třeba na Skládce...
Pan.U (21)|5.1.2010 12:28
Příběh pokračuje:
Stáhl sem si Nero 9. Ovšem při rozbalování se mi totálně zaplnil disk C (i když na něm bylo 1,7GB volného místa). Situace je ted taková že i když sem rozbalování přerušil, i když sem stahnuty setup smazal, zmizelo mi cca 1,65GB. A se 60MB na Cčku se nemužu pohnout nikam dál. Nemužu nic stahovat, nemužu nic instalovat.

Prosím o radu.
EditorPO (2819)|5.1.2010 12:51
[quote=Pan.U;334333]Příběh pokračuje:
Stáhl sem si Nero 9. Ovšem při rozbalování se mi totálně zaplnil disk C (i když na něm bylo 1,7GB volného místa). Situace je ted taková že i když sem rozbalování přerušil, i když sem stahnuty setup smazal, zmizelo mi cca 1,65GB. A se 60MB na Cčku se nemužu pohnout nikam dál. Nemužu nic stahovat, nemužu nic instalovat.

Prosím o radu.[/quote]
Asi ti zostali rozbalene instalacne subory v TEMP adresari. Vies urobit cistenie disku?
Tento pocitac > C: > klikni pravym tlacitkom, vyber Vlastnosti > Cistenie disku

Nemas nahodou nainstalovanu virtualnu CD/DVD mechaniku? Daj sem screen zo spravcu zariadeni s rozbalenymi mechanikami CD/DVD (teda ak tu polozku v spravcovi mas). Nemas v spravcovi nejake problematicke zariadenia?

No a v zavere by si nam mohol napisat aku zostavu PC vlastne mas, hlavne o to je za maticnu dosku.
Pan.U (21)|5.1.2010 13:39
Čištění disku je to první čím tyto problémy (ktere se občas obejví) řeším. Vyčistil sem "dočasné soubory" ale pomohlo mi to pomuze o 10MB navrch. Kde se pohybuje ten zbytek???

Tak tedy pro ukončení dohadů, má sestava: Motherboard ABIT AV8-3RD EYE Socket 939 VIA K8T800
2x pevný disk - 1. zapojený na IDE1 (C:) , 2. na SATA (E:)
1x LG GH22NP20 - zapojena 40ti žilovým na IDE2. V tomto zapojení čte, nevypaluje.

Rád bych zkusil jiný vypalovací program, ale kvuli problemum popsaným výše to není možné.

P.S.Jak vyfotím a kde se mi uloží momentální stránka na monitoru?
DrZelenka (2491)|5.1.2010 13:56
[quote=Pan.U;334347]Čištění disku je to první čím tyto problémy (ktere se občas obejví) řeším. Vyčistil sem "dočasné soubory" ale pomohlo mi to pomuze o 10MB navrch. Kde se pohybuje ten zbytek???

Tak tedy pro ukončení dohadů, má sestava: Motherboard ABIT AV8-3RD EYE Socket 939 VIA K8T800
2x pevný disk - 1. zapojený na IDE1 (C:) , 2. na SATA (E:)
1x LG GH22NP20 - zapojena 40ti žilovým na IDE2. V tomto zapojení čte, nevypaluje.

Rád bych zkusil jiný vypalovací program, ale kvuli problemum popsaným výše to není možné.

P.S.Jak vyfotím a kde se mi uloží momentální stránka na monitoru?[/quote]

Zmackni print screen a pak v malovani nebo jinym programu staci dat vlozit.

Koukni se na velikost C:/documents and settings/ (nebo jak to je v XP) obcas se tam do slozky Data aplikaci tyhle soubory schovaj.
robky (3195)|5.1.2010 14:05
Nebolo by odveci "prečistiť" systém. Stiahni CCleaner (má niečo vyše 3MB - takže by sa ti to malo zmestiť na disk), nainštaluj a spusť čistenie ....je to lepšie ako skúmať adresáre, naviac ak dosť z nich je skrytých ...
Pan.U (21)|5.1.2010 14:16
Nemám rád (pokud to není nutné stahování dalších a dalších programů).

Ano ztracené datové místo je v C:/documents and settings v mých dokumentech. Složka se tváří jako že je 2,19GB velká, při otevření však obsahuje složky o celkové velikosti 9MB (vše co sem mohl sem již popřesouval) .

Jak tedy na to abych se dostal dál a uvolnil si místo?
K1024_spravce za?ízení.JPG
Logout (4018)|5.1.2010 14:37
Stáhni si ten ccleaner a udělej to s ním.

Druhá možnost je napsat do adresního řádku exploreru todle
%temp%
a zmáčknout enter. Cesta by se Ti měla rozvinout na něco jako
C:\Users\logik\AppData\Local\Temp
pokud bude poslední kus cesty temp, tak můžeš v tom tempu všechno smazat. Doporučuju pomocí shift+del, protože jinak to přesuneš do koše, takže se Ti místo na disku nepřidá.

btw. nemáš přeplněnej koš?
Pan.U (21)|5.1.2010 14:47
Super, díky, 2. možnost mi moc pomohla. Na disku C: 1,99GB volného místa, snad to ted bude na rozbalování Nera (nejlíp asi 8) stačit.
r34ktor (7477)|5.1.2010 14:53
2GB je pořád dost málo. Odinstaluj nepotřebné programy a vymaž staré body obnovení. Pro hladký běh OS je potřeba mít na systémovém disku alespoň 10GB volného místa.

Co se týče funkčnosti s 80 žilovým kabelem, měla by být bezproblémová. Buď je vadný, nebo jsi to nesprávně zapojil.

Pro odzkoušení vypalování lze místo obřího Nera použít free verzi Ashampoo Burning Studia (popř. plnou 2010, nabízenou PCWorldem).
Pan.U (21)|5.1.2010 15:10
Vypaluji!
Diky za tip na funkční program :)
DrZelenka (2491)|5.1.2010 21:27
[quote=Pan.U;334358]Ano ztracené datové místo je v C:/documents and settings v mých dokumentech. Složka se tváří jako že je 2,19GB velká, při otevření však obsahuje složky o celkové velikosti 9MB (vše co sem mohl sem již popřesouval) [/quote]

Jsou (byly) tam skryte soubory.