reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: plný disk

Neregistrovaný (0)|1.4.2008 21:19
Jméno tazatele: Hašlerka

Znění dotazu:
Omylem jsem zaplnil 100% kapacity disku a nenašel jsem žádnou metodu podle které bych se k datům dostal, část smazal a disk by opět fungoval. Dále mám dva ATA disky 40GB a 200GB pomocí kterých bych mohl na řešení problému použít.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Disk - Sagate Baracuda 200GB, 150/300MB
OS - windows XP Professional a PCLinuxOS
Základní deska - Asus K8V-X
johny__g (6387)|1.4.2008 21:25
Dost dobře nechápu jak je to myšleno. Pokud je disk plný, tak to přece ničemu nevadí. Nebo se jedná o systémový disk a nechcou najet windows?
Haslerka.23 (8)|1.4.2008 21:52
Disk je plný 100%. Je na něm systém XP a nejde mi načíst a ani data se mi nezobrazili ve srozumitelné podobě. Prostě to vypadá, že je opravdu na celých 100% plný. Mám na něm data, která potřebuji zachránit. Není jih ani mnoho.
kane.shw (1231)|1.4.2008 22:01
Co takhle použít nějakou live verzi linuxu? Pak se snad dostaneš do systému a na disky ne? ...pokud to tedy chápu správně :notsure :)
johny__g (6387)|1.4.2008 22:05
Co znamená "nejde načíst"? Disk není vidět v BIOSu, nevidí ho windows, nebo místo dat jsou na něm nesmysly? jestli je to ten poslední případ, zkus nainstalovat systém na ten 40 GB disk, potom připojit ten problémový disk a i ten druhý 200 GB. Pak zkus pomocí softwaru Get Data Back data obnovit.
Haslerka.23 (8)|1.4.2008 22:06
[QUOTE=kane.shw;107182]Co takhle použít nějakou live verzi linuxu? ...pokud to tedy chápu správně :notsure :)[/QUOTE]

Linux znám jen krátce. Co je možné s live linuxem při takovém problému?
Haslerka.23 (8)|1.4.2008 22:11
Systém nenastartuje. V biosu vidět jde, ikdyž to už nemusí být taky pravda, jelikož momentálně ho nevidím. Místo dat jsou na něm nesmysly. To by mohlo být řešení, ale není náhodou ten software v plný verzi za prachy?- už jsem ho kdysi použil.
Haslerka.23 (8)|1.4.2008 22:12
[QUOTE=kane.shw;107182]Co takhle použít nějakou live verzi linuxu? Pak se snad dostaneš do systému a na disky ne? ...pokud to tedy chápu správně :notsure :)[/QUOTE]

Mimochodem v linuxu jsou data taky nesmyslná.
kane.shw (1231)|1.4.2008 22:12
[QUOTE=Haslerka.23;107185]Linux znám jen krátce. Co je možné s live linuxem při takovém problému?[/QUOTE]

Tak to bude asi lepší, když to uděláš jak ti radí johny__g - instalni si widle na ten vedlejší disk a pak ten tvůj "plný" disk připoj jako slave a pak uvidíš. Ale pokud ti ten tvůj "plný" disk umírá, tak ti nepomůže ani svěcená voda :(

Jinak když máš vypálené instalační cd linuxu, např. Ubuntu 7.10, tak dáš v biosu bootovat z mechaniky a až se ti nabootuje, tak dáš jen spustit, ne instalovat! Ubuntu se ti spustí a můžeš s ním pracovat jako kdyby bylo nainstalované (samo nemůžeš ukládat či tak), ale pro tebe je podstatné, že se dostaneš na ty disky, co máš v PC.
Teď si vážně nejsem zcela jist :notsure, ale mělo by jít odmazat (snad k tomu budeš mít práva) něco z toho tvého plného disku a tak bys to měl posléze spustit...
Haslerka.23 (8)|1.4.2008 22:16
[QUOTE=kane.shw;107190]Tak to bude asi lepší, když to uděláš jak ti radí johny__g

Jinak když máš vypálené instalační cd linuxu, např. Ubuntu 7.10, tak dáš v biosu bootovat z mechaniky a až se ti nabootuje, tak dáš jen spustit. Ubuntu se ti spustí a můžeš s ním pracovat jako kdyby bylo nainstalované (samo nemůžeš ukládat či tak), ale pro tebe je podstatné, že se dostaneš na ty disky, co máš v PC.
Teď si vážně nejsem zcela jist :notsure, ale mělo by jít odmazat (snad k tomu budeš mít práva) něco z toho tvého plného disku a tak bys to měl posléze spustit...[/QUOTE]

Mám verzi linuxu kterou mohu spustit z CD, tak to skusím s tím podělaným diskem a uvidíme :-)
johny__g (6387)|1.4.2008 22:22
[QUOTE=Haslerka.23;107188]Systém nenastartuje. V biosu vidět jde, ikdyž to už nemusí být taky pravda, jelikož momentálně ho nevidím. Místo dat jsou na něm nesmysly. To by mohlo být řešení, ale není náhodou ten software v plný verzi za prachy?- už jsem ho kdysi použil.[/QUOTE]

Ano, plná verze je za peníze, ale i trial plně data obnoví. Obnovená data lze prohlížet, jen je nejde překopírovat jinam. Dá se to obejít třeba u dokumentů že si ten obnovený otevřeš přímo z GDB a pak dáš "save as". Ale to lze provést jen pokud jde o pár souborů. Ovšem 79 USD za soft, který by mohl zachránit data která jsou nenahraditelná není moc.
Haslerka.23 (8)|1.4.2008 22:22
Prozatím děkuji za rady, snad to do pátku napravím.
Haslerka.23 (8)|2.4.2008 20:34
Po dlouhé rozvaze jsem se rozhodl, že mi ony data nestojí za několika denní boj. Takže to chce spíše dokonalejší zálohu ve formě externího disku. Měl jsem zálohu na disku intením a když přijde na správu OS a disků, je interní disk, ikdyž v šuplíku s vypínačem on/off, na nic.
kane.shw (1231)|3.4.2008 01:41
Jaký zas boj?
Odpoj ten plný disk a dej tam nějaký disk prázdný, na který si nainstaluješ nově Windowsy.

Po instalaci vypni komp, zase tam připoj ten plný disk (pokud je to PATA, tak to polaď master/slave), zapni komp, naběhne do těch nových Windowsů, ty ho najdou jako nové zařízení a pak si odtud zkopíruj co potřebuješ, nebo to odmaž.

Vypnout, odpojit ten nový disk, připojit zase původní a pak by se ti to po uvolnění místa na disku mělo zase rozjet do původních widlí...

Jestli máš všechny ty disky mechanicky/elektronicky funkční, to už je otázka druhá... :notsure

Co je na tomhle těžkého? :runaway

Btw. na šuplíky se vykašli, připojuj to přímo "disk-základní deska"!
Haslerka.23 (8)|3.4.2008 09:31
Ten disk mě pod windows ukazoval to stejné co pod linuxem. Nešlo nic smazat. Podle mě je na půl cesty do hrobu.
kane.shw (1231)|3.4.2008 09:37
...njn, tak to je asi nemoc mechanická/elektronická a ne bacil windowsí :(

A co říká SMART toho disku - třeba v programu Everest nebo ve SpeedFanu?