reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC se natvrdo vypíná

wencaS (6)|7.1.2012 09:50
Zdravím, počítač se mi vypíná způsobem jako kdybych vytáh šňůru ze zásuvky, tedy žádná modrá smrt. Po ránu vydrží běžet cirka 2 hodiny. Po znovuspuštění deska jednou pípne jako že je vše OK. PC normálně naběhne akorát interval co vydrží být zapnutý se zkrátí tak na 1/2 hodiny. Při dalších zapnutích se interval zkracuje na ccca 5-10 minut.

Zkusil jsem vše vyčistit, jiné paměti, jinou grafickou kartu ... chová se to stejně. Zkusil jsem jiný procesor s novou pastou ... chová se to stejně. Podezření mám na zdroj nebo desku, ale už mi nic nenapadá jak to na 100% určit. Bohužel nemám možnost vyzkoušet jiný zdroj ani desku.

Teploty a napětí jsem nechal ukládat do report_log aida, tento je po 10 vteřinách až do momentu vypnutí. Je v něm prosím něco podezřelého?

Věděl by tu někdo jak identifikovat kde je problém? Deska nebo zdroj?

Díky předem za každou reakci.
speedsnail (4876)|7.1.2012 11:27
Možná špatně vidím, ale kde je vypsaná sestava, které se to týká? Jaký přesně a jak starý je zdroj?

Zkontroluj kondenzátory na desce jestli jsou v pořádku, to samé ve zdroji (odpojeném).

Jinak ten zdroj je opravdu nejpravděpodobnější příčina.
wencaS (6)|7.1.2012 15:59
Staří je necelé 4 roky, tedy všše po záruce.
Sestava je v report_log aida hned nahoře, akorát, pravda, tam nejsou paměti a zdroj:
2x1GB/800 Zeppelin
Colorsit 480W EN 60950 (to je na něm napsáno)

Zdroj sem rozebral, prohlíd, ale na kondenzátorech ve zdroji ani na desce není vidět žádné poškození.
speedsnail (4876)|7.1.2012 16:16
Z toho chování i logu to nevypadá na přehřívání nebo vadu RAM či grafiky (navíc zkoušené jiné)

No primárně by to chtělo vyměnit zdroj (vyzkoušet z jiného PC). Colors(h)it je šunt první třídy, nebylo by vůbec nic překvapivého, kdyby to měl na starosti. Co se MB týče, pokud nevidíš nafouklé kondíky, nezbývá než vyzkoušet ten zdroj. To je jistě jednodušší, než zkoušet jinou MB.

Pokud bys kupoval zdroj, vybírej pečlivě (idálně napiš kolik do toho chceš vrazit a jestli to bude jen pro tenhle PC, nebo i pro budoucí upgrade atp)
wencaS (6)|7.1.2012 17:05
S budoucím upgradem nepočítám.

Nevyznám se v kvalitě zdrojů ani ve značkách, tento byl součástí skříně, tak nevím kolik je rozumné do zdroje v mém případě investovat, kolik bude na dostatečnou kvalitu a výkon stačit. Uvítal bych tedy jen návrh na zdroj z nižší cenové hladiny a nějaký cenový střed.

V každém případě se pokusím někde vypůjčit zdravý zdroj, než zakoupím nový.

Mám tam tyto HDD SATA WD3200AAKS WD5000AAKS WD6400AAKS, na IDE mechaniku LG GSA-4163B. Výkonově 480W je postačující?

A díky za dosavadní reakce.
robky (3195)|7.1.2012 17:19
Pokiaľ nebudeš upgradovať, tak postačí Seasonic Energy Knight SS350ET-Bronze 350W.
speedsnail (4876)|7.1.2012 17:21
Ta sestava má spotřebu kolem 150W.. Takže jako základ stačí Seasonic 350W OEM, z lepších třeba Seasonic S12 380W nebo Fortron 350 Gold.

edit: :slug :)
wencaS (6)|9.1.2012 10:40
Tak dnes jsem dostal příležitost vyzkoušet jiný zdroj. Xilence 450W. Tak jsem zvědav jestli dojde opět k vypnutí. Mám ho zapůjčen se slovy: je to z vyřazené sestavy tak nemusí být v pořádku. Mno, zatím je PC v provozu. Dám vědět jak to dopadlo.

K navrhovaným zdrojům. Pro mně je výhodný nákup z axes.cz, kam si můžu dojet. Vybral bych FORTRON 350W ATX-350PNR upgrade. Je to dobrá volba?

A ještě jedna otázka. Co znamená u zdroju ta specifikace v2.2 a viděl sem i v2.3. Jaký je rozdíl?

Díky za dosavadní odpovědi
meeee (1110)|9.1.2012 10:49
[quote=wencaS;489031]
A ještě jedna otázka. Co znamená u zdroju ta specifikace v2.2 a viděl sem i v2.3. Jaký je rozdíl?
[/quote]

http://en.wikipedia.org/wiki/ATX#ATX12V_2.x
wencaS (6)|9.1.2012 11:02
Díky, už jsem si našel také. Já ze strachu z vypnutí nejdřív psal, pak hledal. Omlouvám se za tu stupidní otázku.
speedsnail (4876)|9.1.2012 17:05
Netuším jaký je rozdíl mezi 350 W Fortronem a 350 W Fortronem - upgrade a netuším tedy proč sis vybral tu dražší verzi (popis i zdroj vypadaj totožně).

Každopádně já bych tu stovku navíc za Seasonic dal.
r34ktor (7477)|9.1.2012 17:33
[quote=speedsnail;489062]Netuším jaký je rozdíl mezi 350 W Fortronem a 350 W Fortronem - upgrade[/quote]
FORTRON ATX-350PNR upgrade má podle popisu oproti levnějšímu modelu navíc 1x 6-pin PCI-E konektor.
wencaS (6)|10.1.2012 23:25
Nechtěl jsem to zakřiknout, ale skutečně závada byla ve zdroji.

[quote=speedsnail;489062]Netuším jaký je rozdíl mezi 350 W Fortronem a 350 W Fortronem - upgrade a netuším tedy proč sis vybral tu dražší verzi (popis i zdroj vypadaj totožně).

Každopádně já bych tu stovku navíc za Seasonic dal.[/quote]
Dražší Fortron sem původně myslel protože ho měli skladem, nic víc v tom nebylo. Ale dám si o 5 piv míň a pořídím Seasonic.


OT: Registrace z tvfreak.cz funguje i sem včetně data registrace (i když je v mém případě chybný a je to spíš datum sloučení, na freaku mám nejstarší příspěvek z 11-04-2005, 02:14), mohl by sem tedy platit i počet příspěvků a já bych mohl za dobré rady alespoň dát reputační body.