reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Filmy a počítač

Pavel Kovač (374)|12.10.2012 10:40
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Filmy a počítač[/SIZE]



Jistě se často pozastavíte nad zpracováním počítačových technologií ve filmech. Často zcela absurdní a nesmyslné technologie využívá hrdina na záchranu USA či lépe planety. Podělte se v diskuzi o ty nejabsurdnější či nejúsměvnější.


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Sommer (384)|12.10.2012 11:56
Mě se vždycky nejvíce líbí, jak (vedlejší) hrdina má enormní znalosti bezpečnosti, technologií atd. a všude se dostane za krátkého, leč zběsilého datlování do klávesnice - ani jeden klik myší :) (viz. např. Andrea v Kobra 11 :D)

Dále je legrační, jak všechno vždycky pípá a hraje, aby měl divák pocit, že je to "přece počítač, tak to musí pípat" (asi pozůstatek z dob minulých).
jrx (1880)|12.10.2012 13:23
Pípání a operační systémy s kolotočovým prostředím, které nikdo nikdy neviděl, jsou klasika. Mě se líbí ovšem jedna konkrétní věc. Vždy, když je záběr na obrazovku, na které běží nějaký program, musí zde být okno s obrovským počtem běhajících jedniček a nul, popřípadě jiných znaků. :D Ale je toho víc, třeba vysledování mobilu pomocí signálu na přenost 1m, nebo "Potřebujeme 60s na to, abychom zjistili odkud volá. Sakra, zavěsil 59, to s náma vyběhl". :turtle
JindraPce (69)|12.10.2012 13:46
To víš, dobře udělaný informační systém ovládání myší vůbec nepotřebuje. Přece jenom práce jen s klávesnicí je rychlejší. Než když ročně najezdíš myší po stole několik kilometrů.


Mě spíš udivuje, proč třeba různé kriminálky při hledání zločinců nebo stop, ... se při tom hledání zdržují zobrazováním fotek těch právě prohledávaných subjektů. to je musí strašně brzdit. Je fakt, že ten vysílací čas musí nějak vyplnit :D

Občas by mě také zajímalo, jak dlouho dělají tu různou PC grafiku. Občas to mají moc hezky udělané.
Neregistrovaný (0)|12.10.2012 14:36
Jeden z nejepičtějších pohledů byl na Hugh Jackmana jakožto "nejlepšího světového hackera" v Operation Swordfish.

Travolta po něm požaduje, aby na úvod cracknul 256-bitové heslo (s těmi n-bitovými klíči se tu ohánějí polovinu filmu, aby to vypadalo profesionálně),
za jednu minutu. K tomu dostane pistoli k hlavě a děv... povolnou ženu do rozkroku. Takže začne hrozně moc bušit do klávesnice a zcela zřejmě zkouší ruční brute-force :D Nakonec to za minutu nedá, pistole klikne, nejsou v ní náboje a on otočí notebook směrem k Travoltovi a tadá - heslo uhodnuto.

Mnohem lepší je ale režisérova představa o tvorbě virů. Poté co Jackman dostane za úkol udělat (teď si nepamatuji jestli dokonce nemá udělat opět nějaký vysoké-číslo-bitový vir, což zní jako kravina), dostane k dispozici velmi výkonnou sestavu (což je zde reprezontováno asi osmi naprosto debilně rozmístěnými monitory, naprosto nepoužitelnými pro jakékoli reálné využití) a začne. Tvorba viru je ve skutečnosti 3D aplikace, ve které se snaží sestrojit krychli. Při tom si hrozně láme hlavu, chlastá a tančí a pak možná opět láme hlavu.

Nevím, jestli je opravdu mezi nejlepšími hackery a "obyčejnými" hackery takový propastný rozdíl, ale ten film to celkem brilantně ukazuje.

Stejk
Sommer (384)|12.10.2012 15:14
Vůbec film plný zmiňovaných slátanin je Die Hard 4 :) (pro neangličtináře: Smrtonosná past) :)
VencaX (3686)|12.10.2012 15:48
Docela zajímavý byl v tomhle seriál Chuck. Hlavní hrdina dostal v emailu soubor se všemi státními tajemstvími USA a nahrál se mu do hlavy počítač jménem Intersect, který když Chuck viděl podnět (třeba něčí obličej), tak mu ten počítač v hlavě zobrazil fotky, zápisky, atd.

1. blbost - jak dostat "počítač" do hlavy člověka (bez fyzického zásahu) a jak vůbec řešit propojení počítače a mozku
2. blbost - vláda USA by takového člověka buď zabila nebo strčila pod zámek

Jako seriál hodnotím kladně, i když je to prakticky blbost, ale první a druhá série byly hodně zajímavé, co se týká příběhu.

Jinak souhlasím, že Die Hard 4 je prostě v tomhle stylu "geniální dílo" :D.
kevin00 (10238)|12.10.2012 16:42
Pročetl jsem těch pár postů co tu jsou a jsem s největší pravděpodobností živočich z naprosto jiné galaxie. Televizi mám nějakou "herku" 10 let starou, neboť se mým dvou kočičkám z ní dobře vyskakuje na obývákovou stěnu. To co popisujete jsem v ní nikdy neviděl, je v ní pořád tma :D :D Když už na něco dívám, tak to je dokument či nějaká pro mě klasika či "film s obsahem" (Náš vůdce, Threads, filmy Woody Allena, apod). A to se na ně klidně kouknu v nějakým 700 MB ripu v avi ... preferuji spíše obsah, než-li "efekt".
miniprog (38)|12.10.2012 19:42
Tedy, uhádnout nějaké heslo, to je ve filmu brnkačka. Znám mnohem většího borce. Ten napsal ve filmu "Den nezávislosti" funkční virus pro cizí mimozemskou vesmírnou loď, o které ani nevěděl jak vypadá. Na to celé mu stačilo pár dní a vůbec ho nezastavil fakt, že pro tu cizí mimozemskou civilizaci jsme vlastně primitivní opice. Takže asi tak...
Carl von Clausewitz (0)|12.10.2012 19:48
Už to tu zaznělo, tak se jenom přidám. Nejvíce mne fascinuje rozhraní těch programů, v nichž se to vše odehrává. Myslím, že jsem za těch cca 20 let, co jsem poprvé usedl k počítači, viděl celkem dost programů, ovšem jenom málokterý z nich vypadal tak, jako zcela standardní rozhraní v nejrůznějších krimi- scifi- špion- akcích, kde se vyskytují bláznivě a zcela neprakticky vypadající rozhraní, která sice zabírají i několik monitorů, ale kromě kolonky na heslo, které hlavní hrdina nezná nebo se jej pokouší metodou pokus-omyl rozlušit, což zvládne 0,01 vteřiny před odpálením bomby, dopadu rakety, vpádu přepadového komanda, anebo odpočet k odpálení jaderné hlavice či vypuštění super-hyper vražedného viru, v nich není žádná jiná informace. Celkem by mne zajímalo, kdo to navrhuje a co jej k tomu vede, protože to podle mne působí komicky či spíše směšně - zejména dneska, kdy většina lidí má celkem dobrou povšechnou představu o tom, jak rozhraní PC programů vypadá. Částečnou omluvu snad zaslouží jenom scifi, protože jejich tvůrci se mohou vymluvit na to, že nikdo nemůže vědět, jak bude ovládání PC či toho,co přijde po něm) vypadat - i tam se ovšem obávám, že by daná rozhraní propadla při podrobné zkoušky z ergonometrie...
Deee-aN (3834)|12.10.2012 20:23
Mě strašně bavily starý Star Treky. Pár točítek, blikajících žárovek a analogových budíků a jak to svištělo vesmírem :D
DrZelenka (2491)|12.10.2012 23:21
Co se týče rozhraní, tak mě dostává když ve scifi filmu/seriálu hrdina vezme ntb nebo tablet, zapojí to kdovíjakým kabelem k zařízení co nikdy v životě neviděl a na monitoru se mu zobrazí kompletní rozhraní a může dané zařízení plně ovládat :)

Celkem mě fascinují sériály CSI: "náhodný město" kde dokážou z pár pixelů udělat FullHD fotku v řádu vteřin, z poranění mrtvoly zjistit tvar vražedné zbraně a opět během vteřin vyrenderovat animaci celý nehody atp. :)

[QUOTE=Deee-aN;516280]Mě strašně bavily starý Star Treky. Pár točítek, blikajících žárovek a analogových budíků a jak to svištělo vesmírem :D[/QUOTE]

A ty jejich komunikátory v "The original series" :)
chlebasadlem (3)|13.10.2012 15:39
Taky hledám ten soft, který používají v různých kriminálkách, kdy na začátku mají fotku na níž je někde na horizontu barevná skvrna. Když jí několikrát zvětší, zjistí se, že je to člověk a když se dál zvětšuje, zjistí se, že drží v ruce vizitku a dalším zvětšením už si přečteme jméno a adresu na tý vizitce. Bohužel v titulcích těch filmů vždycky chybí dodavatel těchto programů ... :mad:
Neregistrovaný (0)|13.10.2012 19:53
[QUOTE=miniprog;516277]Tedy, uhádnout nějaké heslo, to je ve filmu brnkačka. Znám mnohem většího borce. Ten napsal ve filmu "Den nezávislosti" funkční virus pro cizí mimozemskou vesmírnou loď, o které ani nevěděl jak vypadá. Na to celé mu stačilo pár dní a vůbec ho nezastavil fakt, že pro tu cizí mimozemskou civilizaci jsme vlastně primitivní opice. Takže asi tak...[/QUOTE]

Veru, v tom filmovom megadiele bolo peknych par breptov.

"Ako medzi sebou komunikuju?"
-zda sa, ze telepaticky....

No a vdaka tej telepatickej komunikacii, potrebovali pouzit pozemske satelity na synchronizaciu casu utoku....


Ten pocitacovy virus je samozrejme spica, ta taku hovadinu sa nechyta ani novorocny prejav prezidenta.
Niekedy si myslim, ze parodia typu "Idiokracia" je oproti spominanym dielam celkom inteligentny film ;-)
shasler (48)|14.10.2012 01:46
Já si myslím, že ideálním příkladem je myslím takový Mission Impossible, zvláště pak poslední Ghost Protocol. Tam se počítačovými a technologickými nereálnými blbůstkami jen hemží. Ono by ani tak nevadilo, že se jimi to tolik hemží, ale díky nim vznikají nelogičnosti. Pak jsou filmy, které oplývají počítačovými efekty, které bijí do očí. Poslední dobou se vyrojily scény s havarujícím nebo vybuchujícím vrtulníkem či letadlem, které jsou ovšem 3D počítačové modely a navíc v 3D prostředí (Proč prostě nedají 3D model do skutečné krajiny? Proč tam musí mít 3D umělohmotný les?). Bohužel ve většině případů tyto scény vypadají tak hrozně, že lepší by bylo nechat daný letoun obligátně vybouchnout za kopcem... Jak již zde zmínili jiní diskutující, nepřehlédnutelné je zběsilé datlování na klávesnici. Kdyby herec(čka) alespoň mačkali různé klávesy, ale to ne. Jim stačí na všechno prostřední FJ řada. Nesmíme zapomenout na super složité výbušniny ovládané super složitým počítačem, kdy po tápání jaké asi bude deaktivační heslo hrdina buď heslo zázrakem uhádne (vzpomene si na narozeniny zlákovovi zlaté rybičky) nebo ještě lépe daný počítač rozstřílí... A u hesel zůstaneme, kdy nemohu nevzpomenou dekodéry, které postupně zobrazují odhalené znaky nebo čísla. Tyto dekodéry mě baví ze všeho nejvíc. Pak mě baví možná nejméně počítačová scéna, přesto má elektronický komponent a tím je universální kredit-karta, která otevře nejen dveře s elektronickým zámkem, ale hlavně obyčejné dveře na "fabku". Ještě se vrátím k počítačům. Málem bych zapomněl na schopnost probourat se s prstem v nose do sítí organizací jako je FBI, CIA, NSA, a hlavně do lokální sítě místního hotelu, kde nutné umět vzdáleně ovládat výtahy... Zakončil bych to úslovím. V dnešní době moderní vědy a techniky je možné téměř všechno...
durib (1141)|14.10.2012 10:54
Se vším tu souhlasím. Ale mám otázku- kdyby se rejžové drželi skutečnosti, myslíte, že by film přitáhl tolik diváků? Co si budeme namlouvat. Cílová skupina je BFU, takže ti to vůbec neřeší. Malý problém nastává akorát, když hledají program s tlačítkem "hack the Universe"
A jenom tak k těm heslům- dokud to je algoritmus, je nebezpečí, že to půjde prolomit nějakou jinou, než hádací metodou (jako už ukázal DES, WEP). Architektura použitých čipů může umožnit průnik taktéž. Ruční postupy hlavního hrdiny se však s těmito metodami neshodují.
K videím/fotkám- přidat detail, který zdánlivě neexistuje možné je. Jsou programy, které nějakými brutálními algoritmy dopočítávají zdánlivě chybějící informaci. Taktéž třeba video s šumem (který vzniká nějakým periodickým rušením), kde okem nerozeznáš tvary lze Fourierovými transformacemi převést do koukatelné podoby. Není to však tak snadné, jak ukazují ve filmech.
Luk Skywalker (82)|14.10.2012 17:38
Na příspěvky uživatelů jsem se dobře pobavil a co píší je pravdivé. Já se jen vrátím k tomu vyhledávání odkud hledané osoba telefonuje - jak je v každém filmu potřeba jinak dlouhý časový úsek, tak to celkem beru volba tvůrce filmu, ale když je v jednom seriálu (tuším, že to bylo 24 hodin) v jedné sérii během několika dílů potřeba pokaždé jiný čas na vyhledávání, tak to je blbost.
Jenom ve sci-fi mají někdy zajímavé představy o tom, jak to bude někdy v budoucnu vypadat.
hadd1 (46)|14.10.2012 19:33
Ještě k těm kriminálkám nejkratší test DNA trvá 48 hod a tam ho mají za dvě hodiny hotovej Dokonce tam lidi radí policii jak postupovat při vyšetřování protože to tak viděli v serialu Kriminálka (nějaké město)
spektroun (0)|16.10.2012 11:37
Nejlepší fígl je restaurování dat z plotny HDD pomocí jakési sondy kterou krímoška šmrdlá cca 5mm nad plotnou jako když vybarvuje omalovánky. V průběhu šmrdlání se jí samozřejmě na monitoři odkrývá obrázek jako když maskujete vrstvu ve fotokrámu :) Prostě geniální.
Neregistrovaný (0)|23.10.2012 19:29
Zdravím všetkých

Ešte sa vyjadrím k tejto téme. Ja nezabudnem na film v ktorom tuším hrala Milla Jovovich. Tá sedela pred vtedy ešte CRT monitorom a niečo búšila do klávesnice. Absurdita bola v tom, že odraz z monitora sa na ňu premietal ako projekcia :-D ! Takže to vyzeralo ako keby sa pozerala do premietačky. Byť režisérom, tak sa pod takéto filmy buď nepodpíšem, alebo až v prípade že film bude mať neskutočný úspech :-)!!!