reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové pc a dotazy okolo :-)

roamn (295)|27.8.2010 19:32
Takže mi to jede normal i když jste mě tu všichni shazovali a smáli se mi :-)!
Athlon x6 1055T + Cooler master hyper x3 (nebo jak), byl tu dotaz na teplotu: Po instalaci windows a lehkého pi... okolo byla teplota cca 38 stupnů, zátěz jsem ještě nedělal (je to btw hodně nebo málo :-) )?

Chci se zeptat na pár věcí okolo toho všeho:

1) Data mám ješte ve starým pc na starým hdd, chci je přetáhnout do toho novýho přes sítovky (nechce se mi měnit disk), novej má integrovanou, starej má dodtečnou kartu (ted je tam zapojený internet z hubu). Na novým je windows 7 64 bit, na starým je xp 32 bit, budu potřebovat křížený kabel že?
Jinak by to mělo jít normálně jo?
2) Jaký program mi doporučíte pro "stress test" a jaký pro sledování teplot atd.
3) Před instalacví windows 7 se mě to zeptalo jak chci rozdělit disky... mám 1 TB disk, udělal jsem to jako 130 GB+200GB+200GB a chtěl jsem dalších 2*200GB oddíly, bohužel mi to tyto dva další oddíly nějak nepomohlo vytvořit, jednoše mi to umoznilo vytvřoit jen 3 oddíly, já chci ale ty dodatečný 2*200GB, nechal jsem to tam tedy jako nerozdělené místo, ted ve windows vidím jen ty první 3 oddíly, dalších 400 Gb nikde, jakým postupem/programem mám vytvořit ty 2 dodatečný oddíly prosím? (když těch 400 GB ani ve windows nevidím), sám jsem se divil proč mi předinstalační program nedovolil vytvořit více oddílů, ale jednoduše "new" tlačítko bylo vysvícené, prostě to už nešlo, jak na to prosím?
czhunter (775)|27.8.2010 19:47
Ad 2) třeba OCCT je jednoduchý, testuje to i sleduje teploty
Ad 3) nevím jak v W7, ale v XP jdou vytvořit maximálně 4 oddíly na disku a z toho maximálně 3 primární. Pokud je to omezení souborového systému (což nevím), tak to bude stejné i ve W7. Popravdě existuje pramalý důvod mít tolik oddílů (na každý seriál jeden?) ale prostě ... možná je to omezení hloupé
roamn (295)|27.8.2010 19:50
Jo a jakou verzi direct x si mám nainstalovat? Na cd ke gpu bylo myslím jen 9.0c ale moje karta myslím podporuje už dirext 10 nebo 11, dají se stáhnout nebo má mstáhnout jen tu 9.0c?
Sunshine (103)|27.8.2010 19:52
ad 1) Ano napojíš to přes křížák. Na jedný straně definuješ ip adresu u TCP/IPv4 dáš třeba 10.0.0.1 a masku 255.255.255.0 na druhym u stejnáho protokolu 10.0.0.2 a masku 255.255.255.0 uděláš díru do FW a pingneš to, když to bude fungovat asi budeš muset nasdílet na jedný straně disk.

ad 2) Na stabilitu PC bych stáhnul Prime nebo OCCT

ad 3) Chtěl bych slyšet důvod, proč to rozdělovat na nasmyslných X disků, nastavil bych to při tý velikosti disku na C: bych dal 100GB a nechal bych tam Windows + systémové věci, na druhý disk by stačilo, abys měl pořádek mezi složkami a nemusíš vytvářet tolik disků...
jisetli na otm ale trváš tak dej Spustit (tlačitko Windows+R) -> diskmgmt.msc
roamn (295)|27.8.2010 19:53
[quote=czhunter;398385]Ad 2) třeba OCCT je jednoduchý, testuje to i sleduje teploty
Ad 3) nevím jak v W7, ale v XP jdou vytvořit maximálně 4 oddíly na disku a z toho maximálně 3 primární. Pokud je to omezení souborového systému (což nevím), tak to bude stejné i ve W7. Popravdě existuje pramalý důvod mít tolik oddílů (na každý seriál jeden?) ale prostě ... možná je to omezení hloupé[/quote]

No já tedka mám 5 oddílů... a mám windows xp 32 bit (na tomstarém)...
původně to všechno bylo fat32 a postupem doby jsem některý disky převedl na ntfs...

Může to prosím někdo potvrdit nebo vyvrátit že nemuzu mít víc než 3 oddíly ve windows 7...?

A pokud jo, nebo i pokud ne, jak mám dostat těch 400 Gb který jsem při instalaci windows nechal jako "nerozdělené" :-)? (myslel jsme že mě to pak pustí ksrz windows na to nějak...ú?

"uděláš díru do FW "....? to nevím co je...?
Sunshine (103)|27.8.2010 19:58
[quote=roamn;398390]
"uděláš díru do FW "....? to nevím co je...?[/quote]

Povolíš tam IP adresu, kteoru si na stavil na druhém počítači. Ovšem pokud máš jistotu, že oba počítače jsou čistý, tak mužeš na tu operaci kopírování ten FireWall vypnout. Jeslt ito napojíš přeš křížák, tak se stejně na internet nedostaneš. ;)

EDIT: Jinak našel jsme ti přesné znění pro rozdělění na Windows 7 :) "By default on a MBR disk, you can create a maximum of 3 Primary partitions and 1 Extended partition with up to 128 logical volumes in the extended partition on a single hard disk."
roamn (295)|27.8.2010 20:09
a ten direct x?

By default on a MBR disk, you can create a maximum of 3 Primary partitions and 1 Extended partition with up to 128 logical volumes in the extended partition on a single hard disk."

To moc nechápu...

Takže 3+1*(maximumOf128), takže vlastně muzu vytvořit až 131 oddílů jo?
roamn (295)|27.8.2010 20:10
Jinak to starý pc nevím jak moc čistý je... asi tam něco málo bude, i když jsem to skenoval tak měsíc zpátky, ale do toho novýho hodlám automaticky nainstalovat antivir než ho budu vubec někam připojovat, takže by s tím problém snad neměl být.
Sunshine (103)|27.8.2010 20:21
Chápeš to skoro dobře, GPT a >2TB je podporováno od verze Windows Server 2003 SP1. Tedy, mužeš vytvořit 3 Primární jendotky z těch jde psustit systém, pak můžeš udělat 128 logických jednotek, tam je ale nevýhoda, že z logických a rozšířených nejde psustit systém, ovšem vytvořit je můžeš.
A jeslti máš kartu GeForce GTX 460, jak si uváděla, tak ta podporuje DX 11 ten můžeš stáhnout.

Určitě nainstaluj, nejlepší free zabezpečený je Avast + ZoneAlarm + pravidelné skeny SuperAntiSpyware a čistění pomocí CCleaneru. JEslti nechcceš investovat a jestli se hodláš cracknout nějaký antivir, tak to je jako kdyby jsi měl v PC vir. Protože samotný crack je vir, protože musí zajitit aby ho ten antivir nedetekoval.
roamn (295)|27.8.2010 20:27
Ok a nebude tam potom nějaký problém s kompatabilitou? aby šli spustit i hry co jsou dělaný jen pro direct x 9 třeba...?

Kde přesně ten direct x 11 můžu stáhnout? já vidím jen nějaké verze pro developery přes google...(?)
lavjoy (1628)|27.8.2010 20:31
Dej pak vědět jestli ti fungoval ten cross,protože já sem se stím taky natrápil,nakonec sem musel mít stejný OS na obou pc tedy Xp
Sunshine (103)|27.8.2010 20:40
Ano DirectX najdeš na googlu, myslim že jsme někde viděl i webinstaller, to by tě melo provest pruvodcem, ale nevim to jiste nezkousel jsme to.
Kompatibilita by mela byt v poradku, jelikoz aplikace pro svuj beh potrebuju napriklad minimalne DirectX 9.
Jinak, když si definuješ přes ten křížák (cross) IP adresy a masku povolíš FW a nasdílíš třeba v XP disk s právama, tak je v podstatě jedno jaký je to OS. Třeba Windows 7 / Vista potřebují stejný OS pro svoji domácí síť, ale přeš křížák je to jedno.
lavjoy (1628)|27.8.2010 20:49
[quote=Sunshine;398400]Třeba Windows 7 / Vista potřebují stejný OS pro svoji domácí síť, ale přeš křížák je to jedno.[/quote]

jo přes křížák,za boha sem to nerozjel na prim pc win 7 sec pc Xp a všechno jsem měl dobře
roamn (295)|28.8.2010 11:20
Já na TO kašlu, normálně tam hodím starý disk, mám totiž jen jeden monitor, jednu klávesnici a jednu myš a pořád to přehazovat a zkusit ustanovit domácí sít je časově pro mě náročnější (nikdy jsem to nedělal) než jen swapnout disk.
16cmfan (2153)|28.8.2010 11:34
[quote=Sunshine;398396]C
A jeslti máš kartu GeForce GTX 460, jak si uváděla, tak ta podporuje DX 11 ten můžeš stáhnout.

Určitě nainstaluj, nejlepší free zabezpečený je Avast + ZoneAlarm + pravidelné skeny SuperAntiSpyware a čistění pomocí CCleaneru. JEslti nechcceš investovat a jestli se hodláš cracknout nějaký antivir, tak to je jako kdyby jsi měl v PC vir. Protože samotný crack je vir, protože musí zajitit aby ho ten antivir nedetekoval.[/quote]
Ak má W7, tak preboha žiadny DX11 neinštaluj, pretože je integrovaný už vo Win7. Čo sa týka Antivírusov, od kolegov na fóre mám osvedčenú kombináciu Avast! (samozrejme stačí free verzia) + COMODO Firewall a nemám problém, čistenie CCleanerom neodporúčam, ten Ti tak akurát vyčistí zdravé súbory a PC už nedáš dokopy :)

[quote=roamn;398397]Ok a nebude tam potom nějaký problém s kompatabilitou? aby šli spustit i hry co jsou dělaný jen pro direct x 9 třeba...?

Kde přesně ten direct x 11 můžu stáhnout? já vidím jen nějaké verze pro developery přes google...(?)[/quote]

Ako som už spomínal, nič netreba ak máš W7, čo sa týka kompatibility, je to samozrejme bezproblémov DX9 hry na DX10 alebo DX11...

[quote=Sunshine;398400]Ano DirectX najdeš na googlu, myslim že jsme někde viděl i webinstaller, to by tě melo provest pruvodcem, ale nevim to jiste nezkousel jsme to.
Kompatibilita by mela byt v poradku, jelikoz aplikace pro svuj beh potrebuju napriklad minimalne DirectX 9.
[/quote]

Netreba sa opakovať? :)
roamn (295)|28.8.2010 12:07
Ještě se chci zeptat, jak mám z těch 400 GB co jsem nechal jako nerozdělené během instalace windows udělat 2*200Gb?M momentálně totiž nevidím ani ty 400 GB... takže z nich nemuzu ani udělat disky... :-)

Jak na to?

Jde o to že mám 1 TB disk, během instalace windows 7 (před instalací) mi to umožnilo vytvořit jen 3 oddíly disku, měl jsem tam napsané ještě "nerozdělené místo:" 400 GB... No tak jsem si řekl nic, zkusím to potom nějak ve windows...

Jenže po instalaci windows a spuštění tu vidím jen 3 diskový oddíly, těch "nerozdělených: 400 GB", tu nikde nevidím a nevím co s tím tedy...

Jak mám těch 400 GB, které ani nevidím (momentánlně tak mám pro windows viditelných) jen cca 530 GB...

Jak mám dostat "zpět" těch 400 Gb a rozdělit to na 2 oddíly, at už z windows nebo nějak před startem windows...

Ideálně tak, abych nemusel windows znovu instalovat...

Jde to prosím nějak?
Richmond (8084)|28.8.2010 12:11
Start > pravý klik na Počítač > Spravovat > vlevo vkliknout na Správa disků > na černém nepřiděleném místě pravý klik a vytvořit oddíly v požadované velikosti...
Dojigiri (1629)|28.8.2010 12:26
Tak tak, ve Správci. V něm budeš muset zřejmě předtím ještě vytvořit Extended jednotku a v ní pak vytvářet logický jednotky.

Obecně můžeš mít max. 4 primární jednotky, jedna z nich může být Extended, tj. buď 4 primární nebo 3 primární a 1 Extended (to číslo 4 je proto, že v MBR je místo jenom na 4 záznamy). V Extended pak můžeš vytvořit další logický jednotky (principielně nepočítaně, protože jsou řetězený za sebe, takže je v principu jedno kolik jich je, ale může být limit v určitým operačním systému, kterej na to má např. pole o určitý max. velikosti).

Ale osobně taky moc nevidím smysl to rozdělovat na 5 jednotek - má smysl dát něco na systém, a zbytek na data (a to proto, aby pak šel systém snadno přeinstalovat). Ledaže bys chtěl instalovat víc systémů v dualbootu (např. tam dát ještě k tomu Linux nebo další verze Windows), nebo mít některou z jednotek šifrovanou např. TC. Na data jako takový to opravdu smysl nemá a pokud chceš takhle rozdělovat data do určitých kategorií, je lepší to provést pomocí složek (protože jinak vždycky nakonec zjistíš, že některá z jednotek je moc malá a jiná zbytečně velká, a měnit velikost už existujících jednotek je velmi riskantní záležitost).
Navíc, když to nebudeš připojovat do složek, budeš mít písmena disků až někam do alelujá, pak budeš muset vždycky přemejšlet, na kterým písmenu to vlastně máš... výsledkem bývá chaos. A když to zas připojíš do složek, můžeš to samý udělat složkama i normálním způsobem a navíc pak zjistíš, že na disku připojeným do složky nejde např. spustit checkdisk.
Logout (4018)|28.8.2010 12:38
[quote]
Jinak, když si definuješ přes ten křížák (cross) IP adresy a masku povolíš FW a nasdílíš třeba v XP disk s právama, tak je v podstatě jedno jaký je to OS. Třeba Windows 7 / Vista potřebují stejný OS pro svoji domácí síť, ale přeš křížák je to jedno.
[/quote]

- Pro klasický sdílení je jedno jakej OS, dokonce i na linuxu jde rozjet. Čím jsou OS dál od sebe, tím akorát může bejt víc (snadno překonatelnejch) problémů, protože se nějaká drobnost (např. použitý zabezpečení) změnilo. Ve Vistě/7 se akorát změnil způsob administrace sítě (imho k horšímu). Nebo myslíš "domácí sítí" něco jinýho?

- Protokol, kterym budou spolu počítače komunikovat (nař. SMB čili klasická peer to peer windowsovská síť) naprosto nezáleží na tom, jaký médium použiješ pro přenos dat. Tzn. přes křížovej kabel klidně můžeš používat FTP, stejně jako bys rozběh windowsí síť přes tokenring.

- Křížovej kabel neni potřeba už asi deset let - dneska se síťovky uměj dohodnout, v jakym režimu jedou a přehoděj se samy, takže stačí naprosto klasickej nepřekříženej.
roamn (295)|28.8.2010 12:39
Jn ale přístup je pak přehlednější, projíždění antivirem je taky rychlejší, já jsem na to zvyklej už takhle no...

jiný nevýhody to nemá jo...? (než ty co jsi napsal), to rozdělení mi taky něco sežere ale asi ne moc ne? (myslím že mi to sníží o něco kapacitu disku)
Richmond (8084)|28.8.2010 13:03
[quote=roamn;398486]
jiný nevýhody to nemá jo...? (než ty co jsi napsal)[/quote]
Časově náročný přesouvání souborů mezi diskama - místo přesunu se data kopírují a následně mažou...
roamn (295)|28.8.2010 13:14
[quote=Richmond;398480]Start > pravý klik na Počítač > Spravovat > vlevo vkliknout na Správa disků > na černém nepřiděleném místě pravý klik a vytvořit oddíly v požadované velikosti...[/quote]

Hmm... jenže tak jsem to udělal a měl jsem tam jedinou možnost a to "nový jednoduchý svazek"...

Tak jsem to dal, prošel tím a najednou mám ze všech těch oddílů na novém disku jen "jednoduché svazky" a žádný primární oddíl (!), primární oddíl se ted přepl na bývalý starý disk, který tam mám připojený skrz překopírování dat...

Jak ted novému "C" vrátit status "primárního oddílu"?
roamn (295)|28.8.2010 13:33
Hm... a všiml jsem si že mi to i nějak pomaleji bootuje snad nebo co...??

Vše ted mám jako jednoduchý svazek (taková nechutná žlutozelená barva) ve správě počítače...?

Co ted s tím?
VencaX (3686)|28.8.2010 14:06
[quote=roamn;398497]Hm... a všiml jsem si že mi to i nějak pomaleji bootuje snad nebo co...??

Vše ted mám jako jednoduchý svazek (taková nechutná žlutozelená barva) ve správě počítače...?

Co ted s tím?[/quote]

Nevím, proč by to dělalo ze všech oddílů extended (dalo by se to předělat z nějakého Partition editoru - Acronis Disk Director, Partition magic, které jsou myslím na Hirens Boot CD). Zkus starej disk odpojit, co to udělá. Jinak nechápu, proč neudělat např. 100GB na systém a zbytek rozdělit na 400GB a 400GB. Vyhneš se problémům, které vznikly při instalaci Windowsu, aneb pravidlo "Proč si to dělat jednoduché, když to můžu udělat složitě" :)
roamn (295)|28.8.2010 14:27
[quote=VencaX;398502]Nevím, proč by to dělalo ze všech oddílů extended (dalo by se to předělat z nějakého Partition editoru - Acronis Disk Director, Partition magic, které jsou myslím na Hirens Boot CD). Zkus starej disk odpojit, co to udělá. Jinak nechápu, proč neudělat např. 100GB na systém a zbytek rozdělit na 400GB a 400GB. Vyhneš se problémům, které vznikly při instalaci Windowsu, aneb pravidlo "Proč si to dělat jednoduché, když to můžu udělat složitě" :)[/quote]

Disk už jsem odpojil (ten starej) a v novým zůstalo všechno jako jednoduchý svazek...(žlutozelená barva), co ted s tím??? pomůžou fakt ty programy?
VencaX (3686)|28.8.2010 14:54
[quote=roamn;398506]Disk už jsem odpojil (ten starej) a v novým zůstalo všechno jako jednoduchý svazek...(žlutozelená barva), co ted s tím??? pomůžou fakt ty programy?[/quote]

Pokud s nima umíš, tak by se to tam dalo nastavit, ale tobě to nedoporučuju
roamn (295)|28.8.2010 15:38
Proboha tak proš mi to píšeš a pak mi to nedoporučuješ... Co to má za logiku?

Může mi tedy prosím někdo říci, jak to mám udělat? Ideálně aniž bych muzsel mazat windows?

A ovlivuneje to co tedka mám nějak? třeba výkon, ovlivní to nějak? zdá se mi, že windows bootují pomaleji...
VencaX (3686)|28.8.2010 15:49
[quote=roamn;398513]Proboha tak proš mi to píšeš a pak mi to nedoporučuješ... Co to má za logiku?

Může mi tedy prosím někdo říci, jak to mám udělat? Ideálně aniž bych muzsel mazat windows?

A ovlivuneje to co tedka mám nějak? třeba výkon, ovlivní to nějak? zdá se mi, že windows bootují pomaleji...[/quote]

Píšu ti to proto, že podle toho, co jsem od tebe za poslední týden nebo dva četl vidím, že nejsi uživatel, co tomu dvakrát rozumí (a nechci zavinit to, že si tím smažeš Win nebo data). Jen vím, že v těch programech to jde přenastavit tak, jak potřebuješ.

To, že se bootují Windows pomaleji než po prvním restartu může být proto, že jsi do PC nahrával ovladače, programy atd. které se při spuštění Winu musejí nabootovat.
roamn (295)|28.8.2010 15:56
[quote=VencaX;398515]Píšu ti to proto, že podle toho, co jsem od tebe za poslední týden nebo dva četl vidím, že nejsi uživatel, co tomu dvakrát rozumí (a nechci zavinit to, že si tím smažeš Win nebo data). Jen vím, že v těch programech to jde přenastavit tak, jak potřebuješ.

To, že se bootují Windows pomaleji než po prvním restartu může být proto, že jsi do PC nahrával ovladače, programy atd. které se při spuštění Winu musejí nabootovat.[/quote]

Jo ale to jsou jen ovladače+ antivirus, žádný jiný program jsem tam neinstaloval zatím... a přijde mi to pomalější

Ovlivnuje to teda ještě něco, to že ty disky jsou takto označeno jako jednoduchý svazek?

Poradíte mi někdo? potřebuju to vědět at vím jestli to mám znovu instalovat windows nebo jestli mám instalovat programy svoje už... nerad bych to všechno nainstaloval a pak zjistil že to nejde vrátit jinak než přes format všeho a čistou instalaci
VencaX (3686)|28.8.2010 16:52
Počkej... jednoduchý svazek to jsi tam musel mít asi u všech. Záleží jestli tam máš primární oddíly (max 3) a logické jednotky (pokud jsi vytvořil ty 2 oddíly navíc)
Mělo by to vypadat tak, jako na tom obrázku co jsem uploadoval (jen rozdílné velikosti oddílů - tvořil jsem jen pro představu)
a.jpg
roamn (295)|28.8.2010 16:56
Ne, původně tAm byli primární oddíl a pak myslím logická jednotka (tmav modrá a modrá), nejsem si tedka ale jistý, možná všechno byli primární oddíly, bylo jich tam celkem 3+nerozdělené místo(černá barva)... pak jsem připojil svuj starý ide disk a jak tomu windows 7 ohodnotil oddíly už nevím (mám jich tam 5 na tom starým, z toho jeden systémovej), měl jsem tam tedy 2 fyzický disky připojený k pc. Pak jsem klikl pravým na černé (nerozdělené) místo a dal vytvořit jednoduchý svazek (nic jiného tam taky nebylo, jiné volby byli neaktrivní/vysvícené), pak jsem tomu nastavil 200000 MB a povtrdil že to má být převedeno na jednoduché svazky, mám ale dojem že tam byla varovná zpráva že se to má převést na jednoduchý svazek, jenže to jsem chtěl, tak jsem to odklikl a najednou vidím že všechny oddíly na novém disku jsou jako jednoduché svazky a oddíly na tom starém disku automaticky nějak sami od sebe změnily barvu na primární oddíl a logické jednotky(aniž bych chtěl)...

Starý disk jsem tedy odpojil, znovu zapnul pc a mám to tedka takto:
|Mio| (1333)|28.8.2010 16:58
Na vykon disku to nema zadny rozpoznatelny vliv, klidne nam nech "jednoduche svazky"

Spomaleni systemu je bud zdanlive, nebo je problem jinde. Antivir vzdy hodne "brzdi"
roamn (295)|28.8.2010 17:03
tadyy
Výst?ižek.JPG
VencaX (3686)|28.8.2010 17:10
Tobě se hlavně změnil typ na dynamickej...
roamn (295)|28.8.2010 17:13
Dobře... tak se mi změnil na dynamickej... mohl bys mi poradit co teda s tím? Nebo to taK MŮžu nechat? já si tam z pracovních důvodu budu chtít jednou asi nainstalovat vedle windows 7 i windows xp... a to asi nebudu moci když tam nemám žádný primární oddíl ne?

1) Takže: Jak ten stav vrátit do předchozích kolejí?

2) Pokud to nevrátím, bude to pro mě mít nějaké následky/komplikace, že to mám takto blbě?
VencaX (3686)|28.8.2010 17:20
[quote=roamn;398528]Dobře... tak se mi změnil na dynamickej... mohl bys mi poradit co teda s tím? Nebo to taK MŮžu nechat? já si tam z pracovních důvodu budu chtít jednou asi nainstalovat vedle windows 7 i windows xp... a to asi nebudu moci když tam nemám žádný primární oddíl ne?

1) Takže: Jak ten stav vrátit do předchozích kolejí?

2) Pokud to nevrátím, bude to pro mě mít nějaké následky/komplikace, že to mám takto blbě?[/quote]

Já s tím nepracuji, takže tě odkážu sem a sem.

Když nainstaluješ XP až poté, co sedmičky, XPčkový bootloader přepíše ten sedmičkový a Win 7 starej bootloader nerozjedou.


EDIT: něco je i tady

EDIT 2: Tady je popis, jak se toho zbavit
Dojigiri (1629)|29.8.2010 11:05
1) Pokud chceš dualboot, je vhodnější instalovat nejdřív XP a pak teprv Win7 (z výše zmíněných důvodů - W7 mají novější loader, takže pokud se to instaluje opačně, musí se to pak obnovovat přes recovery).

2) Disk se ti převed na dynamickej; moc s dynamickými disky zkušenosti nemám (nikdy jsem je nepoužíval a používat nehodlám), ale jsou problematický z několika důvodů - např. těžko se na nich provádí recovery (mnoho recovery programů s nima neumí pracovat), nepracují s nimi ani nižší verze Windows a už tuplem ne Linux, atd.

Převod zpět není úplně triviální záležitost - nejjednodušší postup je převést disk zpátky na normální ve správci disků, ovšem tím přijdeš o všechny data který tam teď máš (tj. nutnost nové instalace atd.). Lze to nejspíš převést i bez ztráty dat (změnou typu jednotky v partition tabulce), ale vyžaduje to hexadecimální editor disku a znalost MBR.

Pokud jsi měl pouze 3 primární partitions (opravdu tam byly pouze 3? počítal jsi i tu první 100 MB která obsahuje boot loader W7? - tj. opravdu všechny i ty který nemají přidělený písmeno?), mělo tam jít vytvořit ještě extended partition (Nový oddíl a zvolit Rozšířený oddíl anebo rovnou Logická jednotka místo Primární oddíl) a v ní jsi mohl vytvářet další oddíly (logický jednotky) normálním způsobem.
roamn (295)|29.8.2010 11:47
Aha, tak ne, jak teda píšeš, byli tam 4 jednotky (tu 100 MB jsem do toho zapoměl započítat)...

Ok, já na to seru, chci to všechno formátnout na původní kapacitu, chci tam zase mít nerozdělenýho míásta= 1 TB a načisto instalovat systém...

Jak to mám udělat? Jakj to všechno smazat (žádný data tam stejně nemám) a instalovat windows úplně znovu...?

Z windowsu jsem zrušil všechny oddíly až na ty dva, systémový a 100 Mb, ty mi nejdou zrušit, z windows, jak na to?
crasten (180)|29.8.2010 11:52
Neviem, či je to správne, ale nie je tých systémom vyhradených 100MB ako swap priestor?
Ak áno tak podľa mňa je to málo.
Dojigiri (1629)|29.8.2010 12:38
Těch 100 MB není swap, to je oddíl kterej si vytváří W7 a dává tam boot loader.

Zkus jestli už teď půjde převést ten disk na normální (ve správci disků, klepnout 2. tlač. ne na oddíly ale vedle nich vlevo na celej disk někde by tam měla být volba převodu na normální disk - ale možná to z běžícího systému taky nepůjde).

Ty oddíly takhle přímo ze systému smazat nepůjdou. Šlo by to provést v jiným PC (připojit do jinýho systému), čemuž se asi stejně nevyhneš, pokud nepůjde převést disk z dynamickýho předchozím postupem (nevím, jestli to zvládne např. Acronis z Hirens boot CD apod. - minimálně by to teda šlo taky pořešit přepisem MBR nulama buď v disk editoru nebo nějakým nástrojem jako je tento). Velmi se na tyto účely hodí Hirens Boot CD, kte je jak disk editor (NDD), tak i mnoho nástrojů který umožňujou přepis nulama (SeaTools, Victoria, MHDD, Maxtor Low Level Formatter atd. - tyhler nástroje nemusíš nechat proběhnou přes celej disk, stačí chvilku aby došlo k přemazu prvního sektoru na disku; předtím raději odpojit všechny ostatní disky), a např. Acronis pro následný dělení disku. (pokud používáš disk v SATA režimu, je před použitím těchhle DOS programů vhodný přepnout v biosu SATA řadič do IDE kompatibilního režimu a po dokončení operace zase zpět)

Pokud to budeš dělat celý znova, doporučil bych pak začít instalátorem XP (a předtím raději odpojit všechny ostatní disky, aby sis nechtěně nesmazal data na nich), v něm u výběru instalační partition lze tedy taky odstranit původní oddíly a vytvořit novej pro instalaci (ale nevím jestli tím pak taky převede disk z dynamickýho zpět na normální, proto by asi bylo vhodnější provést převod nebo přemaz předtím; a dát si taky pozor jaký mu přidělí písmeno - někdy nepřidělí C:, pak je třeba restartovat instalátor aby si disk znova načet a už tam bude mít C: ); pak při instalaci W7 vytvořit další oddíl pro W7 (boot loader si dá na partition k XP). Pokud bys chtěl mít XP jako druhej oddíl, tak nejdřív instalovat W7 a pak XP ale pak je nutno znovu spustit instalátor W7 a obnovit boot loader (a pravděpodobně i do něj pak ručně přidat ty XP).
VencaX (3686)|29.8.2010 16:47
[quote=Dojigiri;398690](a pravděpodobně i do něj pak ručně přidat ty XP).[/quote]

Což vložit ručně WXP do bootloaderu to už je hračka...

Co se týče instalace, ten 100MB oddíl se dá obejít v instalaátoru tím, že si ho W7 vytvoří, pak smažu všechny oddíly kromě toho 100MB a prostě ho jednoduše rozšířim na kapac?tu, kterou chci. Pak by se to dalo rozdělit na 100+400+400GB bez logickejch jednotek (pouze primární oddíly).
Nejdřív bych ale v nějakém tom "partition managerovi" předělal ten disk na základní...
roamn (295)|29.8.2010 18:24
No, takže jsem odstranil všechnz oddílz až na ten systémovej a 100Mb, y windowsu.

Pak jsem se pokusil znovu nainstalovat windows 7 na ten disk, ale aplikace před instalací mi neumožní odstranit ten systémovej ani ten 100 MB (!), volbu odstranit tam mám prostě vysvícenou...

Nejde to odstranit a ba co vís, ted mi y toho před instalačního programu nejde ani y "nerozděleného" místa vztviřit další oddílz, protože volba "nový" nebo jak to tam je, je taktéž vysvícená... :-D...

Takže co ted s tím...?

To mě pos... ted jsem celkem nahranej ne...? co mi doporučíte, ykusíte toho více-..
VencaX (3686)|29.8.2010 18:42
[quote=roamn;398786]No, takže jsem odstranil všechnz oddílz až na ten systémovej a 100Mb, y windowsu.

Pak jsem se pokusil znovu nainstalovat windows 7 na ten disk, ale aplikace před instalací mi neumožní odstranit ten systémovej ani ten 100 MB (!), volbu odstranit tam mám prostě vysvícenou...

Nejde to odstranit a ba co vís, ted mi y toho před instalačního programu nejde ani y "nerozděleného" místa vztviřit další oddílz, protože volba "nový" nebo jak to tam je, je taktéž vysvícená... :-D...

Takže co ted s tím...?

To mě pos... ted jsem celkem nahranej ne...? co mi doporučíte, ykusíte toho více-..[/quote]

Tak ti to asi nechce nainstalovat na dynamickej / i když mělo by jít...
Zkus si stáhnout Hirens Boot CD, na něm jsou nástroje na úpravy/opravy disků. Co z toho použít, to nevim, ale Acronis by to mohl umět.
Stáhni to, vypal na CD a nabootuj z něj... ostatní snad poradí někdo jinej.

Mimochodem neříkal jsem smazat 100MB oddíl ale rozšířit ho dejme tomu na 130GB

EDIT: v tvojim starym PC nemáš náhodou SATA slot?
Dojigiri (1629)|29.8.2010 19:14
V předchozím jsem psal některý věci z Hirens Boot CD který se dají použít ... nebo z něj můžeš zkusit nabootovat MiniXP a v něm ve správě disků by to taky mohlo jít pořešit ...
roamn (295)|30.8.2010 10:23
"Mimochodem neříkal jsem smazat 100MB oddíl ale rozšířit ho dejme tomu na 130GNj......"¨¨

jenže to já už udělal (formatnul¨) ještě před tím než jsem si to přecčetl...

Ten Hirens Boot CD mám v neru vypálit jak, až to budu mít? je to nějakej obraz, takže to vzpláit jako obraz jo?
Dojigiri (1629)|30.8.2010 13:26
Jasně, je to .ISO, vypálit jako obraz, a bude z toho bootovatelný CD (pak nastavit v biosu boot z CD jako první).