reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Servis pro CRT ?

Pavel Boček (4169)|26.5.2008 13:56
Koupil jsem si asi před měsícem 22'' monitor Iiyama VisionMaster Pro 510, samozřejmě co nestalo, teď, když začíná být potřeba, mi chcípnul. Psal jsem prodejci (je to ten z Odklepnuto, o kterém jsem mluvil vedle), tak snad se k tomu postaví čelem, ale kdyby náhodou ne...máte někdo osobní zkušenost s nějakým servisem CRT monitorů v Brně ? Našel jsem jich spoustu, ale nechal bych si kdyby bylo třeba doporučit...

Nemám také představu, co může taková oprava stát...předpokládám, že nejhorší by bylo, kdyby měnili trubici, stálo by to víc, než nějaký jiný staronový z bazaru ? Kdyby to byla nějaká 17ka či 19ka, tak mi to tak nevadí, ale tohle stálo přece jen víc, než pár stovek :cry
P@pi (1519)|26.5.2008 14:13
Obávám se, že cena bude téměř v hodnotě nového monitoru. Také tu mám rozbitý DELL P1130, ale když mi řekli, že cena za opravu 21" začíná na 1500,- (bez náhradních částí), tak jsem se na to vykašlal...
Sieben (513)|26.5.2008 14:19
a jak chcípnul? co ho zkusit rozdělat a aspon vizuálně zkontrolovat součástky?
Nebo si na to nevěříš? ;)
Bohužel se servisem ti neporadím:(
Pavel Boček (4169)|26.5.2008 14:21
Hm, parada, tak můžu jen doufat, že mi vrátí peníze...sice tam záruka nebyla, ale že umře za pět týdnů také není normální ! :angry

No, to udělám až když budu mít jistotu, že nic nedostanu zpátky :) Samozřejmě jsem se mrknul po svrchní plastový kryt, ale tam nic...celkový rozbor až později, na stínění jsou i přišroubovány MOSFETy kvůli chlazení, je tam toho prostě spousta :runaway
P@pi (1519)|26.5.2008 14:21
Jako rozebírat CRT není rozebírat PC. To už je jiná káva, hlavně když dostaneš pecku....
KEOSAN (958)|26.5.2008 14:28
Nedavno oprava TV, vymena 60 korunovej suciastky, hadam, ze to bol kondik, stala cca 1000 korun.
Viem, ze v minulosti tie opravy monitorov vychadzali tak do 2000 SK. A nad tuto sumu aj servisak hovoril o nerentabilite.
Pavel Boček (4169)|26.5.2008 14:37
[QUOTE=P@pi;126187]Jako rozebírat CRT není rozebírat PC. To už je jiná káva, hlavně když dostaneš pecku....[/QUOTE]

Tak to nebudu dělat v zásuvce že :D Jeden jsem shodou okolností rozdělal před týdnem...

KEOSAN: Jeden vidím na Aukru za 1000 Kč, takže to asi fakt nemá cenu opravovat...jen mě to dost naštvalo...budu se snažit z něj vymlátit co to jde, takhle to nejde :angry Ačkoli většina těch profi prodejců je slušná a vezme si to zpátky :rolleyes:
KEOSAN (958)|26.5.2008 14:47
Mna tiez stvu tie monitory. Napr. do firmy sme kupovali slusne Hyundai Q770 17" CRT.
Mali slusny obraz a velkostou boli ako 15" monitory. Taky zmenseny model, vo vnutri mal este tienenie.
Ale vdaka tomu, ze to bolo male, a tam vsetko naprate, tak sa to prehrievalo. A po zaruke, cca 90 percent monitorov odchadza. Vacsinou za to mozu aj uzivatelia, pretoze ten model nechali nonstop v standby mode.
Tam kde sa to vypinalo /ze po praci to clovek manualne vypol/, tam to funguje nadalej. Tiez prave z jedneho pocitaca, co ho ma, pisem.

Urcite to bude nejaka somarina prtava, tie chyby boli podobne. Po case sa zacal obraz akoby vypinat a znovu zapinat. Otvoril som vsak jeden, pozeral, ci nejajdem nejaky vadny kondik,
ale je tam dost elektroniky a nic som nevidel. Samozrejme otvaral som uz tak monitor, co bol pol roka na sklade. Cestvo vypnuty z elektriky som sa bal rozoberat.Uz som par krat v zivote dostal ranu z 230V. :D

A teraz to vsetko pojde do odpadu, aka skoda... :(
Pavel Boček (4169)|26.5.2008 17:05
Tak dle prodejce to vypadá na FET u VN trafa...zkusím ho přeměřit a uvidím.

ADD// tak jsem to poměřil, mezi kolektorem a emitorem je asi 1,5 ohmů, přitom pokud vím, by tam také mělo být pár set...mezi bází a emitorem/kolektorem (nevím co je co, nechce se mi zjišťovat typ tranzistoru :D) je jeden odpor také myslím nižší...
ICEBOSS (3435)|26.5.2008 19:02
tady: http://www.duk-pc.com/ meli asi pred tydnem IBM C220P v hodne dobrym stavu za 1500 (nechali by ho i za 1400). tak se tam zkus zeptat.
Nefro (222)|26.5.2008 19:09
[QUOTE=Pavel Boček;126260]Tak dle prodejce to vypadá na FET u VN trafa...zkusím ho přeměřit a uvidím.

ADD// tak jsem to poměřil, mezi kolektorem a emitorem je asi 1,5 ohmů, přitom pokud vím, by tam také mělo být pár set...mezi bází a emitorem/kolektorem (nevím co je co, nechce se mi zjišťovat typ tranzistoru :D) je jeden odpor také myslím nižší...[/QUOTE]

ja by som si na tvojom mieste radšej zistil tip tranzistoru lebo nietore majú vnútorný odpor alebo diódu. A u týchto vecí sa dosť často stáva, že okrem tranzistora odíde aj VN trafo.
Síce niesom opravár TV a monitorov ale otec to opravuje ako na bežiacom páse už 30 rokov. xixixi.
Niečo som od neho aspoň myslím pochytil.
Pavel Boček (4169)|26.5.2008 19:31
VN trafo neé...vypadá to uvnitř jinak kvalitně, samé Nichicon a Rubycon kondenzátory, FET jsou Toshiba...

Podle něj má být mezi bází a emitorem a bází a kolektorem alespoň 450 ohmů, na jednom je 20 kiloohmů a na druhém 300 ohmů, mimo to mezi kolektorem a emitorem je takřka nic, přičemž když to není v šalině, tak by tam měl IMHO být veliký odpor ;) Kdyby odešlo VN trafo, tak ho zaškrtím...snad má pravdu a dle předchozích symptomů to bude "jen" ten tranzistor (prá cca 300 - 400 Kč :hmm)...ale jinak se zdá monitor jede, demagnetizuje se, LED reaguje na signál, jen z toho neleze obraz.
Nefro (222)|26.5.2008 20:28
Skús si pozrieť datasheet na ten tranzistor na http://www.datasheetarchive.com/ tam nájdeš skoro všetko čo budeš potrebovať. A tuto http://www.eserviceinfo.com/ by si mohol nájsť aj schému tohoto monitora
Pavel Boček (4169)|26.5.2008 20:42
Jj, schéma jsem našel, na tranzistor se budu muset mrknout s baterkou, popis je tu zrovna pěkně na prd...

ADD// Je to Toshiba 2SC5570, do 220 W...tyhle výkonové potvory jsou drahé :cry
Hm, snad není úplně KO, s tím by se dalo kdyžtak vyhrát, jestli ho úspěšně přepájím :)
Nefro (222)|26.5.2008 21:35
Práve som pozeral že na SK stojí 365Sk. Takže u vás by mohol byť lacnejší. A vďaka za body.
Pavel Boček (4169)|26.5.2008 22:07
No, já ho našel v jednom jediném obchodě a to za těch 365 Sk :cry
Nefro (222)|27.5.2008 11:00
Možnože na nete nenájdeš obchod v Cechách čo ho ponúka, ale určite máte v Brne neaký obchod na súčiastky, Ak tam skočíš možnože by ti ho vedeli objednať za rozumnú cenu. Ja objednávam súčiastky cez SOS katalog alebo ALSET Piešťany.
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 11:13
Njn, ale to může trvat dost dlouho...

Počkám, co mi odpoví ten chlápek, zřejmě monitory opravuje, takže snad má přístup k součástkám :)
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 21:05
Tak mi byla doporučena výměna např. za BU 2025. Koukal jsem do GESu a tam mají všechny blízké, ale žádný přesně tento a ani žádný s vyššími parametry. Tak jsem do GESu napsal, jestli se to dá objednat (protože některé Toshiba 2SC 5xxx v nabídce mají) a případně ať mi doporučí náhradu. Takže když mi doporučí něco špatného, tak v případě, že mi celé PCB vyhoří, vím, po kom mám chtít náhradu škody :D:thumb

A ptal jsem se na opravu jedné 17ky, že možná opravdu studený spoj (jak mi radil už -HoNY- :thumb) a že to mám zapojit do elektriky a poklepat šroubovákem, než to bude reagovat a najít tak spoj. No tak jsem to základní napojil a přišrouboval a světe div se, jelo to hned, asi kontakt na nějakém konektoru...poklepal jsem na to vařékou a blikalo to, no ale když člověk pere do PCB, které je navíc i díky tomu prohlé asi o 5 cm, tak to bude možná normální...tak jsem to všechno složil a zdá se jede :thumb Jsem opravář monitorů :D:turtle:slug:inlove

Takže jedna malá rada - když vám bude blbnout nebo odejde starý CRT monitor, tak ho zkuste rozebrat a podívejte se, co je uvnitř...třebas to půjde lehce opravit nebo bude stačit to jen rozebrat a složit :) S jejich hodnotou nemáte co ztratit a když se povede je opravit, tak to potěší...když ne, tak z nich vyberete BK a součástky a teprve pak je dáte do ekodvora :D Vážně to není taková hrůza, horší než poprvé rozebrat a zase složit nějaké staré PC (~Pentium I) to vážně není :thumb
KEOSAN (958)|27.5.2008 21:32
Teda rozoberat monitor sa vacsinou neodporuca. Ma tam byt dost vysoke napatie a clovek moze sa nahodou dotknut tam kde nema a dostane poriadnu ranu.

Pred par tyzdnami som jeden monitor tak rozoberal. Rozobral okukol, nic nevidel zleho, trochu poohybal kondiky, suciastky zlozil. Ale ten monitor lezal vyse pol roka v sklade, takze mal dost casu sa vybit.

Stelovat zapnuty, alebo cerstvo odpojeny CRT monitor som sa uz bal :-)
I ked by som ho rad rozobral, mam tu jednu radu Hyundai Q770, ktora odchadzala a urcite to bude nejaka prkotina, ked sa to tykalo celej rady. Tiez by som bol rad, keby sa mi to podarilo opravit, skoda ich...

Doma zase uz asi 5ty krat odisiel 70cm OVP TV. Obraz najprv zacal sa v rohoch pohybovat, mierne roztahovat. Akoby tam podcenili napajanie, neviem, ci nevymenia vzdy len nejaky kondik a zas to len nejaky cas vydrzi. Raz tusim menili kvoli tomu aj trafo. Nebyt toho vyssieho napatia, zeby clovek dostal riadny kopanec, tak to uz davno rozoberiem sam :D
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 21:46
No, některé věci musíš diagnostikovat za chodu. Pokud neodděláš stínění a nebudeš se dotýkat konce trubice či trafa nebo vstupního kondenzátoru (:slug), tak bys neměl dostat ránu. Co se týče vybití, tak to je myslím hnedle...za minutku už jsem ho přenesl, pak začal skládat, omakal všechno a nic (ještě jsem ho vysál :)).

Vezmi si, že tam prostě dostaneš jen určité množství výkonu (elektrikář mě za to, jak to řeknu, asi zabije, ale snad to bude jasné), standardně nějakých 100 W a více dle úhlopříčky. No a když tedy svítivý výkon je součástí příkonu a ten je napětí kráte proud, standardně tedy monitor bere kolem 0,5 A (115 W), tak při vysokém napětí 24 kV bude proud už tisíckrát menší (přenáší se stejný výkon). Takže i kdyby to teoreticky bylo schopno udělat výboj - což kvůli těm parametrům prostě ani nejde, navíc stínění a uzemnění, kterého je tam všude požehnaně, je mnohem blíže, než tvoje prstíky - tak ti to nic neudělá. A když už se dotkneš, tak dostaneš šlupku, ale nezabije tě to a navíc vysoké napětí chodí jen po kůži, takže rozhodně je to mnohem méně nebezpečné, než když se třeba zapojíš do zásuvky a proud ti kvůli nízké frekvenci jde i přes srdce. Pozor hlavně na ten vstupní elektrolyt a trafa, tam je právě 230 V ze zásuvky.

Apropo, opraváři to přece také musí opravovat, ne ? Jediný rozdíl oproti nim je ten, že ty nevíš, kde máš poruchu hledat a nemáš praxi. Kam už nesahat víš (a když, tak v něčem nevodivém - rukavice - a strkat do toho nejlépe vařečkou :D). A na webu se dají najít i kompletní schémata PCB...navíc většinu závad snad není třeba hledat, když je to pod proudem, to se v tom pak můžeš přehrabovat, jak chceš. Stejně než se dostaneš dovnitř, tak se všechno vybije desetkrát, kdybys to třeba před tím vzal ze zásuvky.
KEOSAN (958)|27.5.2008 22:19
Ale to tienenie z vrchu som praveze musel dat dolu...
Pavel Boček (4169)|27.5.2008 23:26
Zapojoval jsi to pak do zásuvky ? Jestli ne, tak se nemáš čeho bát...ono je to kus od kusu, někde je to stínění komplet, někde je rozebíratelné (hlavně u menších monitorů asi bude vcelku), ale mě u té 17ky stačilo to rozebrat a oddělat plech, ve kterém bylo umístěno PCB (abych se k němu dostal); pak jsem to hlavní stínění zase vrátil, přišrouboval nějaké to uzemnění a šel do elektriky.

Ale znovu říkám, pokud jen prohlížíš a zkoušíš multimetrem součástky (tj. nemáš to v zásuvce), tak s tím můžeš dělat co chceš, jediné nebezpečí, co tam tak hrozí, je pořezání se o plechy a otrava, když budeš olizovat olovo :D:D:D
Nefro (222)|29.5.2008 08:31
[QUOTE=KEOSAN;126764]
Doma zase uz asi 5ty krat odisiel 70cm OVP TV. Obraz najprv zacal sa v rohoch pohybovat, mierne roztahovat. Akoby tam podcenili napajanie, neviem, ci nevymenia vzdy len nejaky kondik a zas to len nejaky cas vydrzi. Raz tusim menili kvoli tomu aj trafo. Nebyt toho vyssieho napatia, zeby clovek dostal riadny kopanec, tak to uz davno rozoberiem sam :D[/QUOTE]

K tomu sťahovaniu okrajov. Sú to len vadné kondíky a bude už aj VN trafo trošku šľahnuté. U OVP je to bežné. Je to choroba OVP. Poviem vám narovinu, šete sa mi nestalo, že by ma pokopala elektrika a to som vopchal ruky do strááááááááááááááááááááášne veľa TV a monitorov a to boli aj pod napätím. Ale dávajte si pozor, či je vypnutý sieťový vypínač. Ak nie tak ťa to pokope a poriadne. Ak je tak môžeš šahať ale nie na zdrojovú časť.
KEOSAN (958)|29.5.2008 08:55
[QUOTE=Nefro;127206]K tomu sťahovaniu okrajov. Sú to len vadné kondíky a bude už aj VN trafo trošku šľahnuté. U OVP je to bežné. Je to choroba OVP. Poviem vám narovinu, šete sa mi nestalo, že by ma pokopala elektrika a to som vopchal ruky do strááááááááááááááááááááášne veľa TV a monitorov a to boli aj pod napätím. Ale dávajte si pozor, či je vypnutý sieťový vypínač. Ak nie tak ťa to pokope a poriadne. Ak je tak môžeš šahať ale nie na zdrojovú časť.[/QUOTE]

Trafo uz raz vymienali a tusim aj kondiky. Uz sa to neikolkokrat kazi a vzdy ta ista vda. Minule to zacalo aj smrdiet spaleninou. Skoda ho, ma to PIP, digitalizacia tu este neni a az potom som pocital s novym TV.
Co mam o trochu starsieho, mensieho Grundiga, tak po cca 8-9tich rokoch odisla na nom iba jedna 60 korunova suciastka a slape dalej /ale oprava stala tisicku/.

Trochu OT, mimochodom, co hovoris na znacku Orava ? Vraj je to iny vyrobca, nez OVP.

Mimochodom, nestretol si sa s tymi CRT monitormi 17" Hyundai Q770, preco vacsina z nich odchadza ? Urcite to bude nejaka prkotina...
Nefro (222)|29.5.2008 11:08
[QUOTE=KEOSAN;127208]
Trochu OT, mimochodom, co hovoris na znacku Orava ? Vraj je to iny vyrobca, nez OVP.

Mimochodom, nestretol si sa s tymi CRT monitormi 17" Hyundai Q770, preco vacsina z nich odchadza ? Urcite to bude nejaka prkotina...[/QUOTE]

je to úplne niečo iné. Ak máš na mysli LCD tak Displye dodáva LG a črevá Philips alebo Panasonic takže len značka sa zmenila na ORAVA. ja osobne by som TV ORAVU nebrat. Majú na môj vkus dosť malé rozlíšenie ak sa mozrieš na pomer uhlopriečka, cena, rozlíšenie. Skôr Sony, Panasonic alebo Samsung. Je to spoľahlivejšie ale za zanačku si budeš musieť priplatiť.

Nie s CRT Hyundai Q770 som sa ešte nestretol. Ale čo presnejšie to robí alebo nerobí.
KEOSAN (958)|29.5.2008 11:26
Je to tento model
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=22743

a chyby boli, ze ak to ludia nechali roky v standby rezime, tak sa im potom z nicoho nic,
obrazovka zacala vypinat, zapinat. Teda aspon u vacsiny to malo podobne symptomy.
Jeden mal zlu tusim horizontalnu synchronizaciu /ale po otvoreni som nasiel, ze by sa to
tam dalo stelovat skrytymi cuplikmi, coho som sa vsak bal pri zapnutom CRT/.

Na danom odkaze je aj diskusia, kde popisuje vela ludi problemy s nim.
Takze myslim, ze vyrobca nieco osudil. Po otvoreni nebolo nic viditelne vadne,
napr. zeby boli vydute kondiky. Ale mozno, ze len vyschli... Trochu som sa zlakol toho usporiadania
a elektroniky, ako to rozobrat a dat do kopy, bez toho, aby clovek nedostal nejaku ranu :D
Nefro (222)|29.5.2008 11:41
[QUOTE=KEOSAN;127247]Je to tento model
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=22743

a chyby boli, ze ak to ludia nechali roky v standby rezime, tak sa im potom z nicoho nic,
obrazovka zacala vypinat, zapinat. Teda aspon u vacsiny to malo podobne symptomy.
Jeden mal zlu tusim horizontalnu synchronizaciu /ale po otvoreni som nasiel, ze by sa to
tam dalo stelovat skrytymi cuplikmi, coho som sa vsak bal pri zapnutom CRT/.
:D[/QUOTE]

Horizontálna synchronizácia je už pravdepodobne riadená IO. Niektoré TV a monitory majú ja jednom IO aj horizontám aj vertikál. Tiež už nie jeden IO bol vadný a skús vyletovať 80 nohový IO aby si nepoškodil dosku. Ale najskôr by som to videl na vysušené kondíky vo VN časti. Opticky su normálne ale vo vnútri budú vysušené. Aj sa monitor nevypínal tak to teplo ich mohlo v pohodičke vysušiť.
KEOSAN (958)|29.5.2008 11:48
Jeden monitor mi tak dokonca preblikaval. Ale zacal som ho pravidelne vypinat, zapinat a po pol roku sa samonapravil :D

Ten s tou synchronizaciou obrazu som dal uz prec. Boli tam take trimre na stelovanie, myslim, ze na H a V synchronizaciu. V skrytom servisnom menu sa to uz nedalo vylepsit moc...

Inak, co sa tyka toho vysychania, to vysychaju kondiky niekde vo vnutri trafa, alebo skor na doskach, elektronike ?
Nefro (222)|29.5.2008 11:52
[QUOTE=KEOSAN;127253]J
Inak, co sa tyka toho vysychania, to vysychaju kondiky niekde vo vnutri trafa, alebo skor na doskach, elektronike ?[/QUOTE]

Vo VN trafe nie sú žiadne kondíky ale okolo trafa. Mal by tam byť aj výkonový tranzistor s chladičom. Malo by sa to nacháchať v pravej časti plošáku ak pozeráš na otvorený monitor.
Pavel Boček (4169)|29.5.2008 12:53
[QUOTE=Nefro;127255]Vo VN trafe nie sú žiadne kondíky ale okolo trafa. Mal by tam byť aj výkonový tranzistor s chladičom. Malo by sa to nacháchať v pravej časti plošáku ak pozeráš na otvorený monitor.[/QUOTE]

Tohle asi je nejcitlivější část monitorů, jak koukám, že ? Že často odchází VN trafa, kondenzátory či tranzistory kolem nich (ten můj tranzistor je právě jeden takový výkonový u VN trafa, jen už je to tak hřejivá potvora, že odvod tepla je vyveden rovnou do hliníkového stínění katodové trubice, nemá vlastní chladič, takže se i lépe vyměňuje - ustříhnout, odšroubovat, napájet nový, prásknout pastu, přišroubovat :)).
Nefro (222)|29.5.2008 13:00
[QUOTE=Pavel Boček;127265]Tohle asi je nejcitlivější část monitorů, jak koukám, že ? Že často odchází VN trafa, kondenzátory či tranzistory kolem nich (ten můj tranzistor je právě jeden takový výkonový u VN trafa, jen už je to tak hřejivá potvora, že odvod tepla je vyveden rovnou do hliníkového stínění katodové trubice, nemá vlastní chladič, takže se i lépe vyměňuje - ustříhnout, napájet nový, prásknout pastu, přišroubovat :)).[/QUOTE]

Presne. 90% porúch je v tejto časti. Je tam najviac tepla a ako všetci vieme teplo nepôsobí najlepšie na súčiastky. Tak je tam väčšia plocha na odvod tepla u toho tranzistora.
KEOSAN (958)|29.5.2008 13:40
Ako spoznam tu oblast, ktore z nich je VN trafo ?

Z napajacieho konektora z 230V to totiz hned ide do nejakeho maleho pozdldzneho traficka /cievky/.
Za nim je 400V kondik. Za kondikom je chladic a tam je take 5cm male traficko.

A na pravo od toho je nieco, co vyzera ako mensi modelarsky motor a okolo neho je hrubsi L profil.
Nefro (222)|29.5.2008 13:51
[QUOTE=KEOSAN;127278]Ako spoznam tu oblast, ktore z nich je VN trafo ?

Z napajacieho konektora z 230V to totiz hned ide do nejakeho maleho pozdldzneho traficka /cievky/.
Za nim je 400W kondik. Za kondikom je chladic a tam je take 5cm male traficko.

A na pravo od toho je nieco, co vyzera ako mensi modelarsky motor a okolo neho je hrubsi L profil.[/QUOTE]

No nie si daleko ale chod z opačnej strany. xixixixi Kábel, ktorý ide od obrazovky, nemyslím kábel z hrdla obrazovky. Ten kábel ide na VN trafo. Pridal som ti aj neaký ten obrázok aký to má tvar.
VN trafo 01.jpg VN trafo 02.jpg
Pavel Boček (4169)|29.5.2008 14:32
To VN trafo poznáš snadno (viz. obrázek), je to to největší a kompletně odizolované, aby na to někdo nesahl. Vede z toho několik silnějších a také izolovaných vodičů...
KEOSAN (958)|29.5.2008 15:28
Aha. Tak to vyzera na ten druhy obrazok, to VN trafo. Vedla neho je hrubsi /na chladic trochu tensi/ L profil ako chladic. A k tomu chladicu su pripastovane a prisrobovane 3 cierne suciastky /kazda ma 3 nozicky/.

Lenze ma to hacik. V oblasti okolo toho trafa a L profilu kondiky nie su. Tie su az v druhej polovici, alebo skor na opacnej strane. Ako som hovoril jeden 400V kondik a este jeden taky vacsi mensi 100V kondik.

Ktore sa najviac kazia, tie 400V, ci tie 100V, alebo som vedla, jak ta jedla ? :D
Pavel Boček (4169)|29.5.2008 15:42
Ten 400V je vstupní, ten filtruje napětí ze sítě, to se pak seká a jde do VN trafa a část asi do těch menších traf (tam se dělá řkl bych nízké napětí pro datové a další obvody, jako v PC zdroji řekněme :)). Že kolem trafa žádné nejsou je zvláštní :notsure Pokud nevyděláš PCB, aby ses podíval na cesty, tak můžeš jít po odporu, na druhou stranu kodnenzátory asi nebudou mít dlouhé nožky, aby ses mohl ohmmetrem dotkonut, tak jít po odporu je asi nepoužitelné :thumbdown...možná bude lepší nahodit fotografie...?

To "černé se třemi nožičkami" jsou právě ty výkonové tranzistory, ten největší z nich bude ten hlavní, co mi odešel :)

EDIT// Nefro: co víš, třebas je to nějaký ten, který už z KEOSAN rozdělal a vybral z něj kondenzátory :) ne vážně, to foto by asi bylo nejlepší...

Jen bych dodal, že pokud je tam třeba někde hliníková krabička, tak kondenzátory můžou být pod tím...v té mé 17ce to něco stínilo (už nevím tedy co) a byla tam pěkná kupa elektrolytů.
Nefro (222)|29.5.2008 15:47
[QUOTE=KEOSAN;127311]Aha. Tak to vyzera na ten druhy obrazok, to VN trafo. Vedla neho je hrubsi /na chladic trochu tensi/ L profil ako chladic. A k tomu chladicu su pripastovane a prisrobovane 3 cierne suciastky /kazda ma 3 nozicky/.

Lenze ma to hacik. V oblasti okolo toho trafa a L profilu kondiky nie su. Tie su az v druhej polovici, alebo skor na opacnej strane. Ako som hovoril jeden 400V kondik a este jeden taky vacsi mensi 100V kondik.

Ktore sa najviac kazia, tie 400V, ci tie 100V, alebo som vedla, jak ta jedla ? :D[/QUOTE]

Ak tam tie kondíky nie su asi ich niekto vyraboval a vlastne opravuješ vyrabovaný monitor. Dobre som sa zasmial. hahahaha

Ale teraz vážne. Tie kondíky tam musia byť!!! Radšej foto ako veštenie.
KEOSAN (958)|29.5.2008 15:56
Pavel Boček

Ako zmeram ohm metrom kondiky, ci su dobre i keby boli odpajkovane....?


Nefro
no, neni su tam. Pohladam stary mobil, skusim z neho cvaknut foto..
Nefro (222)|29.5.2008 16:01
[QUOTE=KEOSAN;127324]Pavel Boček

Ako zmeram ohm metrom kondiky, ci su dobre i keby boli odpajkovane....?
[/QUOTE]

Ohmetrom by som ich nemeral. Ukáže ti nejaký odpor ale nezistiš či majú správnu kapacitu. Najlepšie by ich bolo vypájkovať a odmerať na kombajne. (je to merák, ktorý odmerá kapacitu kondíka pri záťaži, lebo na prázdno môže mať a aj väčšinou má inú kapacitu ako pri záťaži).
KEOSAN (958)|29.5.2008 16:15
[QUOTE=Nefro;127326]Ohmetrom by som ich nemeral. Ukáže ti nejaký odpor ale nezistiš či majú správnu kapacitu. Najlepšie by ich bolo vypájkovať a odmerať na kombajne. (je to merák, ktorý odmerá kapacitu kondíka pri záťaži, lebo na prázdno môže mať a aj väčšinou má inú kapacitu ako pri záťaži).[/QUOTE]

A aky cenovo dostupny kombajn by si doporucil na meranie kapacity kondikov, pripadne meranie dalsich hodnot /impedancia, zvlnenie/ ? :)

Prikladam obrazky, ale ten mobil foti mizerne.

Je tam celok a pohlad na rozobrany monitor z vrchu na suciastky zo strany obrazovky.
Nefro (222)|29.5.2008 16:32
[QUOTE=KEOSAN;127334]A aky cenovo dostupny kombajn by si doporucil na meranie kapacity kondikov, pripadne meranie dalsich hodnot /impedancia, zvlnenie/ ? :) [/QUOTE]

Najprv by som sa ťa opýtal koľko chceš do toho investovať? Ten konkrétny kombajn čo som spomýnal stojí okolo 100 000. A na meranie zvlnenia radšej osciloskop.

červené sú kondíky, ktoré patria do VN časti
motré tranzistory a IO - tie by som tiež radšej premeral

Najlepšie je merať vypájkované súčiastky, budeš mať istotu, že sa obvod neuzatvára cez niečo iné a máš skutočné hodnoty.
Q770lava.jpg
KEOSAN (958)|29.5.2008 16:41
[QUOTE=Nefro;127346]Najprv by som sa ťa opýtal koľko chceš do toho investovať? Ten konkrétny kombajn čo som spomýnal stojí okolo 100 000. A na meranie zvlnenia radšej osciloskop.

červené sú kondíky, ktoré patria do VN časti
motré tranzistory a IO - tie by som tiež radšej premeral

Najlepšie je merať vypájkované súčiastky, budeš mať istotu, že sa obvod neuzatvára cez niečo iné a máš skutočné hodnoty.[/QUOTE]

Tie kondiky som tam videl, ale od trafa su dalej, tak som si ich nevsimal.

Tie meraciky som rozmyslal tak do 5 tis Sk maximalne, ked to clovek berie ze uz by vlastne opravoval elektronicky odpad :)
Rozmyslal som o niecom, cim by sa dali merat 2200uF, 3300uF, pripadne v buducnosti mozno vacsie kapacity kondikov na maticnej doske.

Rozmyslal som napr. o
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=52427

Ci z
http://sk.micronix.cz/dataview.php?page=8
napr. Meterman 34XR
Nefro (222)|29.5.2008 16:58
A čo tak http://www.sos.sk/?str=167 v práci používame tieto a doma mám http://www.sos.sk/?str=371&artnum=E540040
KEOSAN (958)|29.5.2008 17:06
[QUOTE=Nefro;127362]A čo tak http://www.sos.sk/?str=167 v práci používame tieto a doma mám http://www.sos.sk/?str=371&artnum=E540040[/QUOTE]

Dakujem za tip. Ten prvy vyzera dobre. Ten druhy uz ma len male kapacity.

---------------------------

Zda sa, ze ten monitor zavriem a ani ho nebudem skladat. Vacsina je sice rozobrata, ale plech s ktorym drzi doska som odsroboval, ale akosi to tam drzi - akoby to bolo robene len na jednorazove zacvaknutie, plus su tam konektory, kvoli ktorym to nejde vybrat a tie by trebalo najskor odletovat.
Kedze mam tych monitorov viac, tak opravovat takto kazdy i keby to slo... tak radsej to hodim z okna :D
Pavel Boček (4169)|29.5.2008 17:31
[QUOTE=KEOSAN;127324]Pavel Boček

Ako zmeram ohm metrom kondiky, ci su dobre i keby boli odpajkovane....?.[/QUOTE]

Nene, nemyslel jsem měřit přímo kondenzátory, ale zjistit, které kondíky filtrují trafo, čili jít po odporu ve smyslu měřit odpor cesty od trafa k dalším součástkám :) S trochou práce by ses takhle mohl dostat k tomu, které kondenzátory tedy filtrují trafo. Jenže kondíky nemají nad deskou dost dlouhé nožičky, aby ses mohl dotknout :thumbdown

Jinak kapacita kondenzátoru se dá trochu amatérsky měřit i podle doby nabití přes odpor na určitou hodnotu napětí. Zkus pohledat na webu, měl bys najít nějaké návody :)
ICEBOSS (3435)|30.5.2008 00:23
myslim, ze nez to opravovat bude lepsi se stavit pro to IBM C220p jak jsem ti psal. teda jestli ho jeste maji.
Pavel Boček (4169)|30.5.2008 13:49
Mno, ani po výměně tranzistoru se obraz neobjevil...

ICE: je na to záruka ? jestli ne, tak na aukru je 10 kusů 21'' s cenou od 1 do 1000 Kč, bez záruky za to nebudu dávat o 400,- víc...