reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehřívání PC

Teutonic (16)|9.10.2010 10:22
Zdravím, mám problém s přehříváním PC při vyšší zátěži (hraní her etc.), ve SpeedFan mi to všechno svítí ohýnkem a nevím, co s tím..myslím, že samotné vyčištění PC mi zcela od tohoto problému nepomůže a protože nejsem zrovna odborník na HW, tak bych chtěl radu, co obměnit, dokoupit, abych optimalizoval teplotu jader a celkově celého PC.
Přikládám screen ze Speedfanu.
konfigurace PC:
základní deska Intel DG33BU
procesor Intel Core 2 Duo E6750
grafická karta nVidia GF 8600 GT 256MB
2 GB RAM
--
Pokud budou potřeba další informace, rád dodám. Díky
edit: teď mě napadá, že bych mohl mít jen prostě špatně nastavený SpeedFan, každopádně nevím, jak ho nastavit vzhledem ke konfiguraci mého PC
speedfan.JPG
16cmfan (2153)|9.10.2010 12:00
To prehrievanie sa prejavuje nestabilitou PC? Ako tak pozerám na tie senzory, je to vporiadku(teda, ak sú v Burne).

Ale pre kľud duše môžete urobiť test napr. v OCCT napr. PSU test alebo osobitne CPU a GPU. Na monitorovanie teplôt CPU je dobrý program Coretemp a na grafické karty GPUz - záložka senzors
Teutonic (16)|9.10.2010 12:27
zatím se nestalo, že by se PC samovolně vypl, ba dokonce seknul, spíš mám strach, aby ta vysoká teplota nepoškodila CPU (pokud je tedy nad normu - nevím jakou má přesně mít)
16cmfan (2153)|9.10.2010 12:32
[quote=Teutonic;407764]zatím se nestalo, že by se PC samovolně vypl, ba dokonce seknul, spíš mám strach, aby ta vysoká teplota nepoškodila CPU (pokud je tedy nad normu - nevím jakou má přesně mít)[/quote]

Skontrolujte teplotu v programe, ktorý som Vám doporučil. Predpokladám, že máte boxovaný chladič, takže do tých 60 stupňov by to malo byť vporiadku, ale optimum je tak okolo 55.. mohli by ste vyfotiť vnútro Vašej skrinky, aby sme videli ako máte usporiadané komponenty a chladenie. Treba sa pohrať trošku s bordelom(hlavne káble, zviazať a premiestniť, aby nebránili dobrému airflowu) poprípade investovať do lepšieho chladenia(nový CPU chladič alebo prídavné ventilátory na výfuk - outtake).
speedsnail (4876)|9.10.2010 12:40
Pokud jsou toto teploty v zátěži, s boxovaným chladičem, pak je vše v pořádku. Dokonce mi přijdou poměrně nízké, disky i chipset hlásí nízké teploty. To že u toho zobrazuje speedfan ohníčky je dost zavádějící. Zkus sem dát fotku vnitřku PC z boku.

Jinak hranice kritické dlouhodobá teplota C2D je 72°C, takže má te ještě značnou rezervu.
Teutonic (16)|9.10.2010 13:07
tady je fotka vnitřku PC, v případě nutnosti mohu připojit specifický graf z OCCT..
ta zátěž nebyla dlouhodobá, ty teploty uvedené v prvním obrázku tam naběhly už asi po 3 minutách zátěže..
IMAGE_113.jpg
16cmfan (2153)|9.10.2010 13:16
Pravdupovediac, videl som už i horší bordel v skrinke.. resp. vyzerá to dobre... tak nie je nič ľahšie ako otestovať cpu v tom OCCT tak na 15 min(alebo dovtedy, dokým už teplota nestúpa tak razantne). Btw, grafika je chladená pasívne? Pre kľud duše môžte prikúpiť nejaký ventilátor a pomocou sťahovacích pásiek ho prichytiť... ale ako hovoril aj Speedsnail predomnou, nie je sa čoho obávať a všetko je v norme :)
speedsnail (4876)|9.10.2010 13:17
OUttake tam je, prostor před disky taky, relativně uklizeno. Podle mě je to OK :thumb Můžes nechat běžet OCCT dokud bude teplota stoupat, ale myslím že i to to zvládne.
Teutonic (16)|9.10.2010 13:31
grafika je ve stádiu výměny, ještě jsem se nerozhodl pro žádnou, kamoš mi radí HD5770 od Ati, nvm no..
dal jsem v OCCT test na 20 min a při maximální zátěži ty teploty dosahovali max 68 stupňů u jader
16cmfan (2153)|9.10.2010 13:35
[quote=Teutonic;407780]grafika je ve stádiu výměny, ještě jsem se nerozhodl pro žádnou, kamoš mi radí HD5770 od Ati, nvm no..
dal jsem v OCCT test na 20 min a při maximální zátěži ty teploty dosahovali max 68 stupňů u jader[/quote]

Tak to je v poriadku. Čo sa týka GK, v budúcnost radi poradíme(ide hlavne oto, aký máš zdroj, monitor a čo na tom chceš hrať atp.)
Teutonic (16)|9.10.2010 14:52
pokud se ti chce, můžeš hned :D
zdroj mám Fortron ATX?-350PNR 350W, monitor LCD - Codegen Mustiff 20" na rozlišení 1680x1050. Co se týče hraní her, není na to moc čas, ale bratr rád hraje různý kraviny (Mafia 2, CoD etc)
16cmfan (2153)|9.10.2010 14:54
Ak je ten zdroj v dobrom stave(kondíky - musel by si ho otvoriť) tak v pohode utiahne HD5670... možno aj 5750.
Richmond (8084)|9.10.2010 15:16
U Fortrona bych ještě překontroloval stav odporu v těhle místech, rád bouchal ;) (i v těch s 12cm fanem)