reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dotazy k taktovani E8500

mikedge (40)|8.5.2009 22:51
Moc rad bych poprosil zdejsi odborniky na pretaktovani o komentar s taktovanim E8500. Moje situace byla/je takova, ze pri praci potrebuju od porcesoru vysoky vykon. Investovat do platformy Core i7 se mi ale jeste v soucasne dobe nechtelo, takze jsem se rohodl, ze vyzkousim prodlouzit jeste zivotnost moji desky Gigabyte P965-DS4, na ktere jsem dosud provozoval E6600 (na 3 GHz) a vyuzit toho, ze jeji revize (3.3) by teoreticky mela podporovat 45nm procesory na jadre Wolfdale. Po nahrani posledniho BIOSu (F12b) jsem tam tedy E8500 loupnul, a navzdory mym obavam slo vsechno az podezrele dobre - deska ho bez problemu najde, identfuje, system bootuje, vse bezi a hlasi se , jak ma. Takze dalsi postup byl jasny - zkusit ho pretaktovat na "rozumnych" 3,8 Ghz a zjistit, co s tim tento staricky chipset provede. Zadna zmena napeti, jen FSB na 400 MHz a voila - start ok, system bootuje, 4 hodiny v Orthosu bez chyb (teplota kolem 58 stupnu). Takze jsem zkusil dat FSB na 416 - CPU na 3952 MHz. System i tentokrat v pohode nabootoval, ale Orthos hodil po 12 minutach chybu, pri frekvenci 3.89 Ghz chyba asi po dvou hodinach. Takze ted bezi procesor na 3885MHz (FSB 409 MHz), temer 4 hodiny Orthosu probehly v pohode. Teplota se pohybuje mezi 62-65 behem testu, 39-42 v klidu. Mam k tomu par dotazu:

1) pokud vse dobre nabootuje, ale Orthos hazi chyby (dejme tomu pri tech 3.95GHz), je nejefektivnejsim resenim, pokud clovek chce tuto frekvenci zachovat, zvyseni napeti procesoru? Pokud ano, tak jake zvyseni napeti byste mi doporucili pro tu cilovou frekvenci 3.95? A jak dramaticky pujde nahoru teplota?
2) Teplotni specifikace teto revize E8500 je podle Intelu 74.1°C - znamena to, ze do teto teploty se nemusim nikterak bat? Muze tedy treba dlouhodobe behat v zatezi kolem 72 stupnu bez toho, aby doslo k drastickmu snizeni zivotnost (napr. na polovinu)?
3) Nebo je lepsi se na to vykaslat a na chipsetu 965P se do techto eskapad vubec nepoustet? To bych nerad, protoze potrebuju maximalni (ale stabilni) vykon.

Chlazeni je vzduchove - Noctua NH-U12P.
Predem diky za reakce!
fanynek (2048)|9.5.2009 06:55
[QUOTE=mikedge;247592]
1) pokud vse dobre nabootuje, ale Orthos hazi chyby (dejme tomu pri tech 3.95GHz), je nejefektivnejsim resenim, pokud clovek chce tuto frekvenci zachovat, zvyseni napeti procesoru? Pokud ano, tak jake zvyseni napeti byste mi doporucili pro tu cilovou frekvenci 3.95? A jak dramaticky pujde nahoru teplota?

2) Teplotni specifikace teto revize E8500 je podle Intelu 74.1°C - znamena to, ze do teto teploty se nemusim nikterak bat? Muze tedy treba dlouhodobe behat v zatezi kolem 72 stupnu bez toho, aby doslo k drastickmu snizeni zivotnost (napr. na polovinu)?

3) Nebo je lepsi se na to vykaslat a na chipsetu 965P se do techto eskapad vubec nepoustet? To bych nerad, protoze potrebuju maximalni (ale stabilni) vykon.

Chlazeni je vzduchove - Noctua NH-U12P.
Predem diky za reakce![/QUOTE]

Ahoj!
Začnu tím, že ti ukážu, kde se můžeš podívat na tematiku OC C2D řady E8...,kde jsme řešili spoustu s tím spojených věcí: Přetaktování Core 2 Duo E8400 (výsledky/nastavení).

A teď k tvým otázkám:
1) Ano. Nejpravděpodobněji bude už nízké Vcore. Musíš mít ale jistotu, že ti problém nedělají paměti (potažmo NB), resp. že na frekvenci, na které ti paměti jedou, jsou stabilní a bez chyb v testech.
Každý procesor je jiný a proto ti přesnou hodnotu Vcore nikdo neřekne. Musíš to vyzloušet. Postupně přidávat, dokud to nebude stable. Ve výše zmíněném tématu se můžeš inspirovat.
Samozřejmě, že se zvýšením napětí ti pomalu-ne dramaticky poroste teplota, ale pokud máš kvalitní chlazení, jakože máš, tak bych se toho moc nebál. Musíš zkusit a monitorovat v zátěži.
Podívej se třeba v CPU-Z, jaké máš Vcore teď a od toho se odraž a po krocích, které umožňuje BIOS postupně zvedej a testuj.

2) Neuvádíš, jestli ta tebou uváděná teplota je na pouzdru CPU, nebo na jádrech. (Mrkni na screen z Everestu dole-teplota CPU a pak jádra/Core Temp ukazuje jen T jader). Všeobecně maximální T uváděnou Intelem bych nerad pokoušel při dlouhodobém provozu.
Ideální by byla tak max. do 65-ti °C na jádrech. Logicky, čím nižší, tím líp a pokud bys ho trápil při vysokých teplotách dlouhodobě, jeho životnost se bude rapidně zkracovat v závislosti na této T.

3) Chipset 965P není pro OC tvého CPU nijak limitující (maximálně tak maximální dosažitelná FSB)a pokud ti všechno chodí, jak má a BIOS ho jakkoli nehatí, nevidím důvod, proč z CPU nedostat nějaký ten výkon navíc zadarmo.;)
screen1.jpg 4,0GHz-Vcore 1,4250V.jpg
karo1 (150)|10.5.2009 18:21
Presne ako je napisane vyssie. Musim len dodat ze zrejme si obdrzal dobry kus kremika ked ti na defaultnom napati bezproblemov ide na 3,8Ghz. Taktiez mas kvalitny chladic. 4 Ghz by si mohol dat bez problemov. Napatie zvysuj po najmensich krokoch ako doska podporuje a vzdy testuj stabilitu, zbytocne nedavaj napatie vyssie ako je potrebne, zvysuje sa tym teplota a spotreba. Este ta chcem upozornit na tvoju druhu otazku, kazdych 10°C nizsia teplota ti predlzuje zivotnost o polovicu.
mech13 (5526)|10.5.2009 20:04
[QUOTE=karo1;247944]Este ta chcem upozornit na tvoju druhu otazku, kazdych 10°C nizsia teplota ti predlzuje zivotnost o polovicu.[/QUOTE]

tak to teda urcite ne, to plati o elektrolytyckych kondenzatorech, rozhodne ne o kusu kremiku. uprime receno jsem nikdy nevidel nefunkcni procesor (zniceny provozem, ne mechanicky)

napeti nemusis zvysovat velmi pomalicku (to bys taktoval pul roku), jen musis vedet co delas. cim mensi jistotu mas, tim pomalej pridavej. pres 1.4V bych dlouhodobe nesel (opkud nemas jistotu co delas tak se zastav nekde u 1.3-1.35V)

btw moje 965DS3P 3.3 dala s 45nm quadem a AC freezerem 3.6GHz, neni na co si stezovat:)