reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Baterie do UPS

a8nr (176)|10.1.2012 16:11
Po 7 letech se baterie v mém APC CyberFortu 500 rozhodla odejít do olověného nebe a musím za ni tedy najít náhradu. Mám koupit neoriginální (a jakou značku?), nebo mám raději připlatit 300 Kč za originální?
Jak je to s kalibrací? V PowerChute PE jsem nic takového nenašel, objeví se to až po výměně, nebo vůbec není potřeba?
zsdx (2098)|10.1.2012 18:51
Pokud originalem myslis CSB, jdi do nej. S jinymi znackami nemam tak dobre zkusenosti (zejmena nafukovani docela vadi pri demontazi :(). Navic se mi nezda, ze by byl o tolik drazsi.
Kalibraci si u tohoto consumer modelu nejsem jist, je dost dobre mozne, ze ji nema.
odb (505)|11.1.2012 20:45
Kalibraciu ma (minimalne runtime kalibraciu) . Cez APC PowerChute a USB sa da nakalibrovat (zalozka configuration a runtime). Alebo aj cez open source program apcupsd (apctest) http://www.apcupsd.com/ to tiez funguje.
Dnes som testoval (apcupsd) APC smart-ups CS 500 a je tam moznost runtime kalibracie . Zatial neviem, ci je mozna aj sofistikovanejsia kalibracia (softverove nastavenie a kontrola nabijacieho napetia aby UPS bateriu neprebijala alebo nedobijala malo a ine veci) ale hadam sa mi to podari zisit.

Pri najhorsom sa da urobit manualna kalibracia nabitim baterie na 100%, naslednym vybitim UPS so zatazou tak 40% (niekde odporucaju minimalne 30%). Nechat vybyt UPS az kym sa nevypne a nasledne ju znovu nechat nabit na 100%. A zakladnu kalibraciu mas hotovu.

Odporucam pouzit original alebo typ s rovnakymi parametrami (a tym nemyslim len rozmery, kapacitu a napetie). Potom mas istotu, ze ta UPS ti bude fungovat ako ma a aj baterie nieco vydrzia.

Ono to cele je komplikovanjesie a je to cela veda.
a8nr (176)|12.1.2012 00:03
[quote=zsdx;489191]Pokud originalem myslis CSB, jdi do nej.[/quote]
Originálem jsem myslel přímo APC. V jednom eshopu ale mají CSB nebo Panasonic o 300 levnější. Nicméně na fotce to vypadá, že to má jenom jazýčkové kontakty a musel bych k tomu přidělat kabel. Dá se to normálně pájet, nebo je na to nějaký speciální postup?
zsdx (2098)|12.1.2012 09:14
[quote=a8nr;489396]Originálem jsem myslel přímo APC. V jednom eshopu ale mají CSB nebo Panasonic o 300 levnější. Nicméně na fotce to vypadá, že to má jenom jazýčkové kontakty a musel bych k tomu přidělat kabel. Dá se to normálně pájet, nebo je na to nějaký speciální postup?[/quote]

APC = ty jejich RBC#?
Schvalne si rozdelej tu svoji UPS a co v ni najdes? Krome baterie CSB i odpoved na otazku ohledne vymeny :)

Draty zevnitr UPS se na jazycky baterie pouze nasouvaji
a8nr (176)|12.1.2012 18:06
[quote=zsdx;489410]APC = ty jejich RBC#?
Schvalne si rozdelej tu svoji UPS a co v ni najdes? Krome baterie CSB i odpoved na otazku ohledne vymeny :) [/quote]
Jo, RBC30. Pitvat se mi ji ještě nechtělo.:)
Rouballik (2)|5.2.2014 15:51
Zrovna teď jsme řešili podobné téma. Potřebovali jsme vyměnit obsah UPS APC. Nakonec jsme zvolili neoriginální baterii ( APC RBC2 ), protože je i po testu úplně stejná jenom levnější. Nevýhodu to mělo v tom, že neobsahovala přesně jak píšeš ty klapky na jazyky. Nicméně na to stačí opravdu trocha šikovnosti. Jen to lehce otočíš vysuneš, když se to zasekne stačí úzký šroubováček a trochu to pootevřít. Za minutku je to vyměnění u všech baterek uvnitř. To se fakt nebojte.

Pro představu zasílám fotku těch kontaktů.
kontakty.jpg