reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty: black screen of dead on Notebook

Neregistrovaný (0)|6.8.2013 15:23
Tazatel: Matúš

Znění dotazu: Dobrý deň,

Mám problem s NB Zero "Mobile Extreme II", práve tento typ : http://www.zive.sk/ces-2013/notebook-zero-mobile-extreme-ii-obor-pre-hracov/sc-31-sr-1-a-273547/default.aspx

Stál sa mi taký problem zna na den, že nabehol lenže obrazovka zostale čierna, ani windows nič tzv. "Black screen of dead". Skúsil som nejake veci nič nepomohlo, no pak jsem ho odnesol do jedneho servisu, spravili diagnostiku a dali mi vedieť že problém je pravdepodobne v "Grafickom čipe" a potreboval by vymeniť , oprava zo všetkym by stala nejakých "95 Eur" ( docela dosť si myslím) A pokial by objednali čip a došiel tak by to trvalo 10-15 dní ...

Ta prvé, zdá sa mi to veľa dať do takého už staršieho NB predsa ho už mam asi 4 roky + , za dalšie ta čakacia doba je taktiež dlhé , neviem čo mam robiť či vyhladať niekoho ineho možno za menej ale čo vieš či by to bola releatná cena.
Alebo to zobrať , skúste mi poradiť popripadne nabídnuť ine riešenie dakujem.

S pozdravom Matúš
Darby (60)|6.8.2013 15:44
Já osobně bych se poohlédnul po nějakém novém kousku ;)

Ta oprava mi přijde velmi nákladná. Ale nebude to servisem, u notebooků je to hold složitější a tyhle opravy jsou nákladnější. Většina z levnějších notebooků mají dnes mnohem lepší specifikace než tento. Takže já bych do takto staré grafické karty už neinvestoval.
VencaX (3686)|6.8.2013 15:47
Povím ti to takhle... Ta cena je vysoká, u všech starých notebooků je na takovéhle opravy vysoká cena. Ale jde o to, že oni musí sehnat čip, zaplatit poštu a ještě to celé přepájet a to není jen tak. Pokud budeš hledat jinde, tak nejspíš výrazně nižší cenu neseženeš. Takže buď si nech notebook opravit za tyhle peníze nebo můžeš šetřit na nový notebook.

btw. 4-5 let je podle mě pro takový notebook dost dlouhá době, hodně notebooků s výkonnými grafikami odcházelo a odchází po 2-3 letech ;).

Darby - ona je otázka, jestli dát ~2500 za opravu karty nebo ~15000 za trochu kvalitní nový notebook.
Darby (60)|6.8.2013 15:56
Samozřejmě záleží hlavně na tom, jak je na tom uživatel po finanční stránce a co od notebooku požaduje. Pokud mu notebook dobře sloužil a poradil si se vším, k čemu byl používán..tak bych přistoupil na tu opravu (jak už jsem psal já i VencaX, cena se může jinde lišit pouze o drobné, takže jiný servis bych nehledal).

Pokud by na to prostředky byly a chtěl by si oproti svému starému notebooku mnohem větší výkon (pokud ho využiješ), investoval bych do nového notebooku, např. do nějakého značky Lenovo ;)
VencaX (3686)|6.8.2013 16:07
[QUOTE=Darby;539407]např. do nějakého značky Lenovo ;)[/QUOTE]

Nemám rád kategorizování podle značek. Notebook by se měl vybírat podle kvality, zkušeností a poměru cena/výkon. S notebookem od Lenova nejspíš chybu neuděláš (i už to taky není, co to bývalo cca 2-3 roky zpátky), ale podle mě je to to samé, jako říct, že "všechny gf od nvidie se vyplatí". Řekl bych, že za těch pár let, kdy se o to opravdu zajímám a kdy mi rukama prošlo několik desítek různých notebooků o tom mám trochu povědomí ;).
Salamander (6177)|6.8.2013 16:10
Zkusil bych to upect, pred par dny jsem tu mel uplne mrtvy notebook a 5 minut na 200 stupnu mu pomohlo.

http://voices.yahoo.com/how-reflow-laptop-motherboard-oven-6784790.html?cat=15
nebo by to slo i tepelnou pistoli http://hackaday.com/2011/02/24/heat-gun-gpu-reflow-fixes-laptop/
VencaX (3686)|6.8.2013 16:13
Potřebuješ ale troubu, která fakt peče na 200 stupňů a ne na 200+-50 stupňů, jinak to může taky dopadnout rozteklými plasty a velkým smradem - vlastní zkušenost.
Darby (60)|6.8.2013 16:22
Proto je tam to slůvko *například*. Tuhle značku jsem uvedl pouze proto, že s ní mám dobré zkušenosti. Mám i spoustu známých s jinými značkami, které jim kvalitně slouží již několik let a nemohou si stěžovat. Je pár předních firem, které by jsme zde mohli vyjmenovat. Já jen aby věděl, kde zhruba začít a potom už jen srovnávat HW a ceny. Sám mám doma míchaninu všeho a u výrobku nekoukám na značku, ale na výsledky a zkušenosti ostatních. Ale to už patří do jiného topicu.

Matúš: Takže rozhodnutí je pouze na tobě. Pokud jsi si s tímto notebookem vystačil dodnes a neplánuješ do budoucna žádné náročnější činnosti či aplikace, jdi do té opravy. Jestliže by si chtěl lepší výsledky ve hrách a aplikacích (foto, video), zkus našetřit na lepší stroj ;)

Trouba: Co jsem se mohl během těch let dočíst, opravdu je to také účinná varianta. Pokud bude péct opravdu přesně, jak se zmiňuje výše VencaX, nemáš co ztratit. Pokud by teplota přesahovala 200°C o nějaké ty desítky, neriskoval bych to.
VencaX (3686)|6.8.2013 16:51
[QUOTE=Darby;539414] Ale to už patří do jiného topicu.[/QUOTE]

Ano, tyhle rady patří do kategorie Chci doporučit sestavu/notebook -> Notebooky & netbooky :)