reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Vodní chlazení počítače

husky14 (4214)|16.10.2009 10:47
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Vodní chlazení počítače

Jeden ze způsobů, jak účinně chladit počítačovou sestavu, je vodní chlazení. Dříve to byla čistě nadšenecká kapitola, ale díky dnešním možnostem přetaktování běžně dostupného hardwaru může být tento způsob chlazení zajímavý. Vyzkoušeli jste? Jaké s tím máte zkušenosti? Doporučili byste ostatním? Ať už jsou vaše zkušenosti jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Septic (33)|16.10.2009 12:23
Po vodním chlazením jsem jednu dobu pokukoval, ale došel jsem k závěru, že i přes vyšší účinnost zatím není tišší než vzduch. Extra taktování je fajn, ale ne za cenu hučícího pc. Navíc ta cena že :)
thomas.007 (43)|16.10.2009 12:37
Pro smrtelníky a zároveň nadšence co chtějí přetaktovávat PC, dobře a tiše chladit komponenty a zároveň PC používat k běžné práci je to dobrá volba. Můj první pokus byl s Celeronem Mendochino 466@582 který jel s vodníkem absolutně spolehlivě při napětí 2,3V (dnes se to zdá být strašné napětí). Na 700MHz jsem se dostal jen za BIOS, při startu systému už zatuhával. Přitom se vzduch.chladičem jsem dosáhl dlouhodobé stability jen na 525MHz. Tenkrát jsem zavedl trysku přímo na procesor a jádro kolem zalepil chemoprenem. Čerpadlo bylo z ostřikovače na Š120, takže tlak to dávalo dost velkej...samozřejmě to byl jen několika hodinovej pokus ;)
Vodníka, být více času, tak bych si vyrobil znovu, ale chtělo by to dotáhnout fo finále :(
a cpát prachy do komerčního provedení zbytečně nebudu :D
czhunter (775)|16.10.2009 12:40
Asi před 4ma rokama sem si ho koupil, chvíli ho testoval a pak zase prodal (když sem přecházel na notebook). Dneska už desktop zase mám, ale přijde mi zbytečný chladit vodníkem C2Q, Nehalema nebo Phenoma II, ty CPU mají tak vysokej výkon, že nějaký extrémní taktování je zbytečný a stejně se dají vysoko popohnat i vzduchem (taky dnešní vzduchový chladiče jsou míle daleko před těma co se prodávaly před 5ti lety, ať žije Titan a 60mm 5000RPM vrtulka).
BFU a normální taktovači chladí vzduchem, extrémní taktovači chladí dusíkem, na vodu už moc prostoru nezbývá :)

A jestli bych ho doporučil ostatním? No, asi ne. Ten výkon co se získá navíc (třeba při přetaktování quadu z 3,5 na 4GHz) za to v podstatě nestojí. A žádný rekordy s tím taky neuděláte. Ale pokud to má někdo vyloženě pro zábavu, tak proč ne.
RaStr (3)|16.10.2009 12:46
[quote=Septic;303345]Po vodním chlazením jsem jednu dobu pokukoval, ale došel jsem k závěru, že i přes vyšší účinnost zatím není tišší než vzduch. Extra taktování je fajn, ale ne za cenu hučícího pc. Navíc ta cena že :)[/quote]

Ja jsem sel do vodnika prave kvuli tichu. Mam jej jiz cca 6 let, ze bych byl uplne spokojeny to se tedy rici neda, ale problemy nejsou nejake zasadni, spise jde o to, ze narozdil o bezneho chlazeni vzduchem, toto neni uplne bezudrzbove, z tohoto duvodu bych jej take nikdy nedoporucil, protoze kdo potrebuje nejake me doporuceni, tak ten asi bude mit problem s tou udrzbou, a zkusenejsi uzivatel me rady potrebovat nebude. Problemy jsou nasledujici:
1. problem s ohybanim hadicek - dnes se da resit porizenim novych hadicek s vyztuzi, ktera brani jejich zaskrceni, ale neni to vzdy pravidlem, takze pozor, obycejne hadicky nebrat !
2. problem s drobnym unikem chladici kapaliny - zpocatku pouze odparem, casem i z poskozenych (prasklych) plastovych dilu a ne zcela dobre tesnicich spojek - opet se da resit novejsim vybavenim, v mem pripade pravidelnym doplnovanim = cca. jednou za 3 mesice doliji H2O
3. problem se zaprasenym radiatorem - protoze provozuji ventilator na nejnizssi otacky, ma prach tendenci k usazovani na zebrech radiatoru - mozne reseni je bud doplnit o filtr (ale ten se bude zanaset take), nebo proste jen cas od casu profouknu
4. po case odeslo cerpadlo, da se opravit, ale lepsi je vymenit za opravdu kvalitni typ
Neregistrovaný (0)|16.10.2009 14:05
[quote=thomas.007;303348]Pro smrtelníky a zároveň nadšence co chtějí přetaktovávat PC, dobře a tiše chladit komponenty a zároveň PC používat k běžné práci je to dobrá volba. Můj první pokus byl s Celeronem Mendochino 466@582 který jel s vodníkem absolutně spolehlivě při napětí 2,3V (dnes se to zdá být strašné napětí). Na 700MHz jsem se dostal jen za BIOS, při startu systému už zatuhával. Přitom se vzduch.chladičem jsem dosáhl dlouhodobé stability jen na 525MHz. Tenkrát jsem zavedl trysku přímo na procesor a jádro kolem zalepil chemoprenem. Čerpadlo bylo z ostřikovače na Š120, takže tlak to dávalo dost velkej...samozřejmě to byl jen několika hodinovej pokus ;)
Vodníka, být více času, tak bych si vyrobil znovu, ale chtělo by to dotáhnout fo finále :(
a cpát prachy do komerčního provedení zbytečně nebudu :D[/quote]
Velmy zly procesor. Ja som zacal s vodnikom (cpu chladic oblepeny plastom) s celeronA 400mhz@630 plna stabilita(2.2V). (Abit BX6 ci ako sa to vlolao) potom nastupil famozny celeron 600 copermine ktory siel stabilne na 950mhz maximum 1120Mhz (2.1V).....
Chladic skoda 1000mb bez vetrakov.

Vodnik je najlepsie chladenie co clovek dokaze dlhodobo prevadzkovat. Da sa spravit velmi tichy
Woyta (284)|16.10.2009 14:22
[quote=Septic;303345]Po vodním chlazením jsem jednu dobu pokukoval, ale došel jsem k závěru, že i přes vyšší účinnost zatím není tišší než vzduch. Extra taktování je fajn, ale ne za cenu hučícího pc. Navíc ta cena že :)[/quote]

Nejhlasitejsi vec v mem PC jsou disky uzavrene v tlumicich boxech.
Vetraky se sotva toci. Jestli beres jako vodnika ty radoby sety od TT tak se nedivim.
Kvalitni vodnik je vzdy tissi nez vzduch.
Vodnikarim uz par let.
Muj soucasny vodnik ma cenu asi 10k.

Laing DDC +XSPC top
EK Multires 250
EK Supreme
EK NF4 Sli 1.1
EK fullcover 8800GT
Swiftech QP-320 (360mm rad)
Alphacool Extreme II (240mm rad)
+ fitinky, vypousteci ventil atd.

A premyslim o necem lepsim na disky.

Sice kdyz s PC prijedu na lanparty a vidi to mnozstvi vetraku, tak rikaji neco o vrtulniku ale pak se divi kdyz moje PC bezi jako prvni a nic neslysi.

Jedinna nevyhoda meho PC je trosku vyssi hmotnost. Momentalne 34kg. :)
Nesetrim chladicich a ani zvukove izolaci. A ocelovej Bigtower Chieftec nepatri k nejlehcim skrinim.

2RaStr:
Poskozeny dil nema v PC co delat.
Predpokladam, ze mluvis o plexi. Acetal jsem poskozenej jeste nevidel.
Plexi rado krupe pri kontaktu s lihem (fridexem, atd), pouziti moc velke sily pri utahovani, ci vyjmecne spatna sarze plexi. proto se dnes pouziva spise acetal namisto libiveho plexi.

Odpar vody je bezna vec. V pripade pouziti porovitych silikonovych hadic se voda odparuje trochu rychleji.
PVC hadice nechci (I Tygon a Masterclear je PVC) a PUR se nedela s ID 10mm.

Pred montazi noveho dilu do PC vzdy provedu leak test. I pro maximalni mozny vytlak cerpadla.

Pomoct ohybu hadicky lze pomoci zminene pruziny, ci v pripade nekterych typu hadic i nahratim do pozadovaneho tvaru. Hadice mam 10/14 silikon a pruzinku nepotrbuju nikde. Ani z CPU na chipset.
kuges (3)|16.10.2009 15:00
Taky přihodím svoji zkušenost.
Tehdá mi to odsmahlo jen procák , když jsem nezapnul čerpadlo.
Na začátku to trošku teklo do desky, vyhodilo bsod, a po vysušení zase valilo dál.Desku má kámoš funkční dodnes.
Čerpadlo bylo z akvárka a blok z nějakýho starýho kondenzátoru, nebo co to bylo.
10 litru vody se chladilo pasivně.
fotky jsou hír: http://illuminator.sweb.cz/vodnik/vodnik.html

:cool:
kuges (3)|16.10.2009 15:11
Ještě dodám že to byl athlon xp 1600+ přetočenej na 1900+ a rok 2004.
Woyta (284)|16.10.2009 15:20
[quote=kuges;303392]Taky přihodím svoji zkušenost.
Tehdá mi to odsmahlo jen procák , když jsem nezapnul čerpadlo.
[/quote]
Nemas vypinat tepelne ochrany CPU.
Taky se mi to prakrat stalo a ja se divil proc se mi PC po 15min vypina. (pretocene X2 toledo bez IHS)
Ale po prokroceni nastavene teploty se pc vyplo.
Dnes mam DDC. Cidlo otacek je napojene na konektor pro cpu chladic. Takze cerpadlo je pod dozorem a teplotni ochrany jsou porad v pohotovosti.
Belbas (362)|16.10.2009 15:40
Zatím nemám tak výkonný počítač abych ho musel chladit vodou. až budu mít možná ji skusím.
Vladimir (67)|16.10.2009 16:26
Mam Zalman Reserator 1 a mozem to vrele doporucit kazdemu. Kupil som to asi pred piatimi rokmi a stale skvele sluzi. Zo zaciatku som sa samozrejme nevyhol zopar drobnym problemom:

  • reserator 1 ma cerpadlo ponorene kompletne vo vode vo vnutri radiatora a zospodu k nemu ide napajaci kabel ktory pripojite na 230V. Bohuzial hned pri prvej skuske som zistil ze popri tom kabli tecie. Riesenie bolo jednoduche, utesnit silikonom co zabralo asi 10 minut.
  • Dalsi problem bol v tom ze prve verzie reseratora 1 mali plastovy indikator prietoku. Po niekolkych mesiacoch pouzivania mi sam od seba praskol a zacal tiect. Dal som to reklamovat a z reklamacie mi uz poslali kovovy ktory sa bezne dodava k Reseratoru 1 plus.
  • Cerpadlo sa spusta prepinacom na kabli ktory ide do elektrickej zasuvky cize ho musite zapinat a vypinat manualne co nieje moc pohodlne. Toto mi pomohol vyriesit kamarat ktory mi vyrobil spinac ktory je pripojeny na molex konektor do zdroja cize sa mi cerpadlo zapne aj vypne spolocne s pocitacom.
Celkovo som s tymto chladenim velmi spokojny, pocitac je extremne tichy :inlove (chladim nim CPU a graficku). Na jednu vec by som vas chcel upozornit, a tou je ucinnost takehoto pasivneho chladenia: ak mate moc hrejuce komponenty tak radiator nestaci ochladzovat vodu. Riesenim je bud dokupit k nemu ventilator (cim pridete o tichost) alebo pridat dalsi radiator do okruhu.

Ak by vas to zaujimalo tak bol recenzovany na SHW.
https://www.svethardware.cz/recenze-zalman-reserator-plus-konecne-ticho/13093
Woyta (284)|16.10.2009 16:38
Ja bych tohle zase vrele rozmluvil.
Kdyz vodu tak poradnou. tohle je jen na machrovani a vzduch ve stejne cenove kategorii bude vykonejsi, levnejsi a soucasne i tichy. Pasivni rezim mozny take.
Prispevku o "kvalitach" vodniku od TT jsou plna fora.
Vladimir (67)|16.10.2009 20:01
[quote=Woyta;303421]Ja bych tohle zase vrele rozmluvil.
Kdyz vodu tak poradnou. tohle je jen na machrovani a vzduch ve stejne cenove kategorii bude vykonejsi, levnejsi a soucasne i tichy. Pasivni rezim mozny take.
Prispevku o "kvalitach" vodniku od TT jsou plna fora.[/quote]

LOL, chlape ty sa vyznas! Az uchladis pc zostavu s 95W cpu a 120W grafickou na obycajnom pasivnom vzduchovom chladeni s tym ze budes mat v skrini len jeden jediny ventilator a to v zdroji (beziaci na 500rpm) tak budes mat moj vecny obdiv! Je ine ked stavias kancelarsky pc, ten nieje problem spravit pasivne chladeny, ale skus postavit takto vykonnu zostavu s jedinym ventilatorom.... ta zostava by sa uvarila vo vlastnej stave. Btw. spominal tu niekto TT?
adolf30 (3)|16.10.2009 20:08
Ja mám vodné už 2 roky a určite to není drahé ako keby som si mal kupovať kvalitný vzduch a v skrini to zaberá aj málo miesta. Ako radiátor je výborný radiátor kúrenia s auta ich kvalita a výkon dosahuje kvalitu najdrahších radiátorov ja mám konkrétne zo škody 120 ale vinikajúci má oktávia. na čerpadle sa neoplatí šetriť jednoznačne od EHEIM ja mám EHEIM Universal Pump 1048 (53eur) ale stači aj 1046 (46eur). Po menších úpravách a dobrej montáži čerpadlo nieje počuť. Hadicu som nedávno menil lebo som si zohnal Tygon R3400 2m za 5eur na inzeráte. Blok na grafike mám nie príliš dobrý ale je omnoho lepši ako vzduch 4850 1,35V 850Mhz zátaž 50C v lete sa vyšplhá aj na 55C ZALMAN ZM-GWB3 23 EUR na procesore ZALMAN ZM-WB5 37 eur tiež môžem len odporučiť alebo aj iný ale nie holá meď mal by byť poniklovaný. Expanzná nádoba s tuby od silikónu na ňu som prilepil hadicové spojky s patexom PL700(vynikajúce lepidlo) minimálne náklady. Ako chladiaca kvapalina je najlepší propylénglykol má názov Solaren EKO http://www.thermosolar.sk/ používa v solárnych kolektoroch na ohrev vody a nepoškodzuje medené potrubia 50l stálo 30 EUR ale do chladenia som použil 1L. Suma sumárum 120EUR. Čo sa tíka údržby tak po dvoch rokoch čo som menil hadice tak som aj vyčistil bloky a čerpadlo a teraz som namiesto vody použil Solaren EKO takže by sa nemali tvoriť ani žiadne baktérie lebo pedtím na silikónových hadiciach som mal vrstvu akéhosi svinstva. AK by ste chceli vedieť viac rád poradím a môžem poslať foto aj môjho vodníka
Woyta (284)|16.10.2009 20:46
[quote=Vladimir;303468]LOL, chlape ty sa vyznas! Az uchladis pc zostavu s 95W cpu a 120W grafickou na obycajnom pasivnom vzduchovom chladeni s tym ze budes mat v skrini len jeden jediny ventilator a to v zdroji (beziaci na 500rpm) tak budes mat moj vecny obdiv! Je ine ked stavias kancelarsky pc, ten nieje problem spravit pasivne chladeny, ale skus postavit takto vykonnu zostavu s jedinym ventilatorom.... ta zostava by sa uvarila vo vlastnej stave. Btw. spominal tu niekto TT?[/quote]

Zminoval jsi Zalman. Je sice kvalitnejsi nez TT ale porad je to spise set na ozdobu.
A ty s tim uchladis onech 215w pasivne?
Neuchladis. Tyhle pasivni sety jsou pro prumerne sestavy.
Zpet k tem 215w tepla.
Cpu resi Scythe Orochi. Strasna krava ale Quada da pasivne.
Vga je horsi. Ale velkej freezer extreme pres kterej bude nasavat zdroj to by mohlo projit.
Plus nejakej vetsi pasiv na chipset.
Vladimir (67)|16.10.2009 23:07
[quote=Woyta;303480]A ty s tim uchladis onech 215w pasivne?
Neuchladis. Tyhle pasivni sety jsou pro prumerne sestavy.[/quote] Ano, uchladim.
[quote=Woyta;303480]Zpet k tem 215w tepla. Cpu resi Scythe Orochi. Strasna krava ale Quada da pasivne. Vga je horsi. Ale velkej freezer extreme pres kterej bude nasavat zdroj to by mohlo projit. Plus nejakej vetsi pasiv na chipset.[/quote]
Toto nedas, vzduch v skrini sa ti zohreje nad 50 stupnov a scythe orchy ti je k nicomu. Jeden ventilator na 500rpm ti nestaci na odsavanie tepleho vzduchu. Prave to je to o com vravim, vodnik ti odvedie 80% tepla mimo skrine. A kedze je ten radiator riadne velky tak zvlada chladit aj pomerne vykonnu zostavu. A na tych zvysnych 20% tepla co ti vytvori HDD, zakladna doska, ramky atd. ti uz potom staci ten 500rpm ventilator. Na tvojom mieste by som Zalman a TT moc neporovnaval, je to dost rozdiel. A zase si nemysli ze ked sa jedna o all-in-one riesenie ktore aj dobre vyzera ze to je horsie ako tvoja skladacka.
czhunter (775)|16.10.2009 23:47
[quote=Vladimir;303507]Ano, uchladim.[/quote]Tak schválně jestli to uchladíš bez čerpadla.
To je totiž v tvém systému ten aktivní prvek :)
Woyta (284)|17.10.2009 00:40
Tohle neuchladis s pasivni vezi. Nebo snad chces rict ze je vykonejsi nez radiator Extreme II se 2 fany na 1000ot?
Pretocene Toledo X2 topilo opravdu hodne + prumerna vga (x1950) a ve vysledku 55st v plne zatezi na cpu.
(V tom testu na ktery se odkazujes je jen jednojadro a 46 v zatezi)
Jeste se chces hadat o vykonu?
Opravdu to chces prirovnavat k moji skladacce? (nehlede na to, ze tvuj set je vlastne take skladacka jen bylo vse v uhledne krabici)

Ohledne te pasivni skrine. Slysel jsi nekdy o ventilacnich otvorech nebo o skrini Antec Sceleton?
Pripadne teplo odves jinam pomoci HP.
Vsechno jde. Jen se musi vymyslet jak.
Suprak (408)|17.10.2009 08:08
S vodním chlazením ještě nemám žádné zkušenosti. Netaktuju a mám rád malou spotřebu, takže asi ještě u větru zůstanu.
wormsnake (0)|17.10.2009 08:19
Jsem PC nadsenec a vzdy sem se snazil o maximalni OC (dnes to sice s modernimi CPU typu Intel Core i7 vazne neni nutne maj vykonu dost).Vodni chlazeni mam uz asi rok mozna dele. A sem s nim nadmiru spokojenej, udrzba meho vodniho chlazeni neni vubec slozita staci jen jednou z masic dva dolit do okruhu cca 50ml vody to neni tak moc presto ze mam expanzni nadobu primo na cerpadle a ma cca 250ml odsah.Takze udrzba je velice jednouducha a zvladne ji kazdy. Vodnika mam spis nez pro snizeni hlucnousti pro lepsi pretaktovani me CPU i7 920 sem pretaktoval z puvodnich 2660Mhz na 4200Mhz coz je uz hodne dobrej vysledek ktery bez vody v pc neni mozny!

Muj vodnik:
Pumpa Laing DDC 12V PRO AGB + Alphacool TOP
CPU Blok Thermalright XWB-1
Chladic Skoda Felicia 1.6
Vetrak 8x120mm nizkootackovy
adolf30 (3)|17.10.2009 09:27
ja som vodu v živote nedolieval odkedy som opravil všetky trhlinky na expanze za 1,5 roku som nedolial ani mililiter je pravda že trochu klesla hladina ale moc nie asi 1cm. Ale pravidelne asi raz za rok by sa mali cistit bloky lebo po dvoch rokoch som tam mal dost svinstva. ale teraz som použil ako kvapalinu Teplonosná kvapalina Solaren EKO uvidím po roku ako to dopadne.
Pár obrázkov mojej vody http://img11.imageshack.us/img11/1157/pa170525.jpg
http://img115.imageshack.us/img115/8554/pa170536.jpg
http://img251.imageshack.us/img251/2042/pa170537.jpg
http://img158.imageshack.us/img158/6443/pa170538n.jpg
http://img106.imageshack.us/img106/821/pa170539.jpg
http://img200.imageshack.us/img200/708/pa170540.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/8513/pa170541.jpg
Woyta (284)|17.10.2009 13:24
To svinstvo je galvanicka koroze kterou zpusobuje kombinace hliniku a medi v okruhu.
To se tyka i predchoziho prispevatele.

EK Supreme v okruhu funguje jako dokonaly filtr. Vsechno chyti. Prvni 3 rozborky byli ve znameni ucpanych trysek. Ted po pul roce ani smitko. Takze ted uz jednou za cas vymenim vodu a pridam par kapek AC fluidu.
carmel (2)|17.10.2009 22:39


vodne chladenie urcite ano, teraz som na i7 920 step d0 bez zvysenia napatia proc, a obmedzenia qpi ci inych spekulacii v biose a napatiach na 4300mhz. Takze som len na zaciatku a zacnem zhavit zelezo..(

sklada sa z eheim aquasteram xt ultra, radiator 3 *120mm , expanska AC vanntank, "aquabox", 3.5, vsetko je na aquastream.de....

mam problemy z odvzdusnenim lebo mam take specificke vyskove rozdelenie systemu,
nafotim.. ale nemozem menit pozicie vo vodniku tak laborujem,nemozem dat cerpadlo na podlahu ,kable do usb a fanov nedociahnu z neho,nemam klasicku skrinku na pc..
teploty hlasi eheim 30.2 v cerpadle, to by suhlasilo aj hmatom, thermal dioda uz vyssie 50 st. ale zas mi par programov bezi,
Hanzales (0)|18.10.2009 02:51
Já jedu taky na Reseratoru (V2) a přednost považuji právě v té tichosti, rovnajici se temer nule. Resp. v PC jsou tri 120mm vetraky vcetne toho ve zdroji a ty jedou tak na 800-900 otacek. PC netaktuju (není proč) a C2D na 2.4 a 8800GTX to uchladí slušně (v zátěži CPU 40 GPU 55-59 stupnu) Jedina udrzba je jednou za rok vymenit destilku a koupit novou smesku ;o) To uz mi prijde namahavejsi mnohem casteji cistit vrtule od prachu. Pokud clovek netaha PC co 14 dni na LAN party, je to podle mne idealni reseni. Vypinac vubec nevypinam. Pouze pokud jedu na delsi dobu pryc.
etis (88)|18.10.2009 08:28
Zdravím. Mojou chybou bola voľba... A to TT. Po roku sa kvapalina tak nejak zrazila, nebola cirkulácia a moj P4 mal 92stupňov... Odvtedy doska mala problém so snímačmi teploty a otáčok... Reklamáciou mi dali kvapalinu Zalmann a pohoda. Až do osudného kvapnutia cez špatný spoj, a VGA odišla do večných lovíšť. Potom som reklamoval aj dosku a na novú som vodníka radšej nedal. Ale s ním to bolo trošku iné chladenie. V skrini chladnejšie, ale teraz sa nebojím o komponenty. Teda ak vodník, tak poriadny.....
adolf30 (3)|18.10.2009 10:29
[quote=etis;303788]Zdravím. Mojou chybou bola voľba... A to TT. Po roku sa kvapalina tak nejak zrazila, nebola cirkulácia a moj P4 mal 92stupňov... Odvtedy doska mala problém so snímačmi teploty a otáčok... Reklamáciou mi dali kvapalinu Zalmann a pohoda. Až do osudného kvapnutia cez špatný spoj, a VGA odišla do večných lovíšť. Potom som reklamoval aj dosku a na novú som vodníka radšej nedal. Ale s ním to bolo trošku iné chladenie. V skrini chladnejšie, ale teraz sa nebojím o komponenty. Teda ak vodník, tak poriadny.....[/quote]

AJ mne sa raz stalo ze mi kvapkala voda na grafiku ale vpohode to prežila mal som zalomenú hadicu a bola tam malá trhlinka a voda kvapkala kúsok od jadra na dáke smd ale asi sa stačila aj vypariť lebo mi tam zostal iba taký bieli flak nič tam nebolo vlhké
Sharker (11)|19.10.2009 00:28
Vodou chladim uz od zimy 2004/2005 , prvy blok bol myslim od galaxiho :) Vykonom na vtedajsi athlon XP 1700+@2200mhz ako tak postacoval. O par mesiacov neskor som zacal pokukavat po niecom vykonnejsiom co by dokazalo zrazit teploty o niekolko stupnov dole a presiel som na dalsi blok vyrobeny sikovnymi ceskymi rucickami tentokrat od Radka ktory okopcil Cascadu. Na tu dobu super vykon :D Ako tak isiel cas rozsiril som aj chladenie na grafiku ked som prechadzal z pasivnej R9200pro na x800GT odomknutu a pretaktovanu na uroven X800XT karticky :D Chladil som blokom od galaxiho ktory som neskor vemenil za blok od viscoolu ktory bol univerzalnejsi a siel pouzit aj na karty od NV tak ATI. To uz mi v PC lezala X1800 GTO IceQ3 Turbo ktoru som flashnutim X1800XT biosu o5 krasne odomkol a pretocil :cool: O dostatocne zivenie tejto karticky sa najprv staral Opteron144 pretoceny na 2900mhz, neskor ho zastupil Dvojjadrovy X2 4400+ o5 pretoceny na slusnych 2800 mhz. Chladil som ich Viscool-om V2 ktory som neskor pri upgrade na C2D e6600 vymenil za D-Tek Fuzion. Okrem grafik a procesorov som vodou chladil aj chipset blokom od galaxiho. Pump som vymenil hned niekolko, cele to zacalo akvariovym Eheimom Compact600 s homemade expou z plastovej dozicky ktory som neskor vymenil za Eheim1048 s plexi expou ( plexi trubka s plexi vyckom s O kruzkom a plexi spodkom s dvomi 0 kruzkami a dvomi 1/4 fitinkami.) zavesenou vzadu na case :D Spolu s kupou D-tek bloku z USA som kupil aj tygon hadice a dva Swiftech MCR-320QP radiatory ktorymi som nahradil uz dosluhujuce Opel kadet radiatory ktore chladili cpu. Neskor som rozdelil okruhy na dva, prvy bol pre cpu a chipset s Dtek Fuzionom, galaxiho chipset blokom a Swiftech MCP 655 pumpickou. Druhy okruh bol pre grafiku teda viscool gpu coler, eheim1048+ "nastrkovacia" eheim expa + "hebedo" radiator teda celomedeny radiator velkostou podobny "more" s riedkym rebrovanim ako na radiatore z kadeta teda take "hebedo" na cca 9 120-tiek :inlove
A teraz k nehodam :D Musim si zaklopat nic hrozne ako ulomene rozky na x800 a x1900XT kartach sa mi nepodarilo urobit, akurat si spominam ze som par krat osprchoval okolie cpu a grafiku pod nim, no vsetky komponennty to kratkodobu sprchu po vysuseni prezili. Odvtedy vsetky spoje fixujem stahovacimi kvymi spojkami. ;)
A..... neda mi este nespomenut problemy pri mesani Al a Cu...
Nerobte to.. predidete tak zbytocnym problemom s bordelom v okruhu pripadne az jeho takmer upchatim co sa mi podarilo ked som okruh dobreho pol roka nerozobral a na viscool blokoch sa mi zlupala ta "farba" a narastol tam neskutocny bordel. Nieco podobne sa stalo aj v okruhu s blokom od galaxiho a "Skoda" hlinikovymi radiatormi. Proste hlinik a med nejde dokopy. Nech su povrchove upravy ci prisady do vody akekolvek skor ci neskor sa vam to pomixuje a vznikne vam bordel :mistake
Vode v PC zdar :idea

Neskor hodim nejake tie historicke fotky, ak by niekoho zaujimali....
Sharker (11)|19.10.2009 07:44
Viscool Blok uz s plexi topomEheim1048 a nasadzovacia expaViscool plexi cpu blok spolu s MCP655D-tek Fuzion & Swiftech MCP655 & galaxi GPU & uv reactive hadickyGalaxiho externa expa"Hebedo"2x MCR320-QP
Mozte to spojit do jedneho prispevku:rolleyes:
NoSkill (1)|22.10.2009 09:47
Ja osobne som zacinal uplne od nuly co sa tyka vodneho chladenia. Vela som o tom nevedel a postupne viac menej na vlastnych chybach som isiel pomaly dopredu. Vodne chladenie som jednoducho chcel mat v pc ( ani nie kvoli chladeniu, ale skor to je nieco netradicne a zaujimave ). Osobne ako citam o uzivateloch vodnych setov tak sa velmi nestotoznujem s nazormi. Po skusenostiach s vodnym chladenim sa v terajsej dobe pri pohlade na vodny set musim smiat ( to je v 90% pripadoch )
Moje skusenosti si mozte pozriet: