reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problematika sestavování "pc na míru"

najjan (1)|7.8.2008 10:51
Dobrý den,

potřeboval bych poradit, kde a jakým způsobem by bylo nejlepší nechat si sestavit počítač na míru.

V oblasti HW a sestavování jsem takovej "ten velmi slabej podprůměr" :), takže pokud bych psal kraviny, tak uvítám jakýkoli postřeh.

Fakta + domněnky:
1. V hardware se orientuju jen velmi povrchně, vím co je co, ale detaily mi absolutně unikají. Očekával bych, že ten, kdo to bude sestavovat, bude brát v potaz detaily, tak jako např. autor "Průvodce koupí cenově výhodného počítače pro měsíc X (aktuálně červenec)".

2. vzhledem k bodu 1., bych se spíš přikláněl k nějakému IT guruovi, co to sestavuje "s láskou" :). Já to však potřebuji na práci a tak vyžaduju maximální stabilitu a také záruku. V tomto případě se však obávám, zda mi to někdo, kdo to dělá na ŽL, bude moci poskytnout. Tj. pokud by se něco pokazilo, tak s největší pravděpodobností bude nad mé síly to odhalit, natož pak opravit. Proto bych se spíš přikláněl k tomu nechat si to sestavit v "prodejně", kde by to snad údajně měli otestovat (nějakým zátěžákem). Ale jak jsem psal výše, nemám s tím zkušenosti a jsou to jen takové mé domněnky. Realita může být jiná

3. Pokud bych si to však nechával sestavovat v "prodejně", tak mám zase obavu, že o tom se mnou nebude nikdo ochoten diskutovat. Tj. ajťák budou zajímat jen parametry, jejichž detaily mi unikají, a nebude mít čas ani chuť si vyslechnout k čemu to chci a hlavně mi poradit, pokud budu kecat nesmysly -- např. nemůžeš mít k desce X procesor Y, protože Z atp. :)

Moje požadavky jsou následující (opět zde můžou být nesmysly):
1. Stabilita - chci stabilní sestavu. chci vědět, že když už se teda něco pokazí, tak to v servisu v rozumné době opraví (cca do týdne). Tj. nepočítám s žádným experimentováním... :)

2. nemám to na hry - tj. (asi) nechci žádnou super grafickou kartu

3. škálovatelnost - na druhou stranu však chci mít možnost to maximálně rozšiřovat. Např. zjistím, že bych chtěl lepší grafickou kartu, tak abych měl tu možnost. Nebo zjistím, že bych přeci jen později rád investoval do lepší zvukovky atp.

4. cena - velmi rámcově 20 - 35 tis (i s jedním monitorem a vistama home basic). tady je právě to hlavní. očekával bych totiž, že až si ajťák vyslechne na co to chci, tak mi poradí i s cenou. Např. tenhle cpu už bys nevyužil... tahle grafická k. je zbytečně drahá, stačí ti úplně obyčejná. atp.


Tak to je asi tak vše. Ještě jednou bych rád zmínil, že každý postřeh je vítán!! A pokud jsou tu mezi vámi zájemci, kteří mají reference a zkušenosti, nebo máte výborné reference, tak mi buď napište SZ/PM a můžeme se spojit třeba přes skype, icq nebo telefonicky.

Honza

p.s. zn. docela spěchá
johny__g (6387)|7.8.2008 11:43
[QUOTE=najjan;149300]...
Moje požadavky jsou následující (opět zde můžou být nesmysly):
1. Stabilita - chci stabilní sestavu. chci vědět, že když už se teda něco pokazí, tak to v servisu v rozumné době opraví (cca do týdne). Tj. nepočítám s žádným experimentováním... :)
[/QUOTE]

Tak pokud trváš na tomto, tak si musíš koupit nějakou značkovou pracovní stanici, takže žádný eshop kde si to necháš složit z komponent. Tam ti toto nikdo nezaručí, vče se řeší dle občanského zákoníku takže na reklamaci můžeš čekat měsíc.
Ke značkové sestavě si připlatíš záruku + servis podle požadavků, třeba NBD atd.
Nebude to levné.
Co se týče konfigurace, můžeme ti poradit vyváženou sestavu, když napíšeš co na tom hodláš dělat. Podle toho si pak můžeš vybrat.
pcmaker (354)|9.8.2008 10:22
Pokud se jedna o pracovni komp, jednoznacne kontaktuj profesionalniho vyrobce a dodavatele IT. Autocont nebo Triline, kteri nabizeji vlastni sestavy i sestavy dalsich renomovanych vyrobcu (Acer,HP,Lenovo,FujitsuSiemens). U nich si muzes zvolit i pripadne rozsireni zaruk o 1-5 let, pocitac ti dovezou, zapoji, zprovozni, pripoji k internetu, v pripade zavady nemusis nikam jezdit-technik prijede k tobe, kdyz to bude vetsi oprava, zapujci ti jiny pocitac. :)
Pavel Boček (4169)|9.8.2008 18:16
Jenže nikde nemáš skutečnou gaanci, že ti to MUSÍ hned opravit. Sice ti řeknou, že do 24 hodin blabla, ale ve smlouvě nic nemáš. Vlastně ani nemáš smlouvu :idea Takže pokud budou mít frmol, tak nemůžeš počítat, že FO bude mít přednost před nějakou firmou. A techniků nemají plné sklady...
_____
Nevím, o co pořád jde, pokud nebudeš v kompu vrtat a taktovat, tak se slušnými a ověřenými komponentami se nic nestane. Co je pořád jaká stabilita ? To je pořád stabilitu tuhle, stabilita támhle...nikdy nikdo 100% nezaručí, že se něco nestane. Na druhou stranu se málokdy objevují nějaké potíže.

Konfigurátor má třeba Mironet s celkem slušným servisem (registrovaní zákazníci do týdne nebo tak, nějak přednostní servis, já se jim na to vyprdnul dávno), měli by mít i záruku pět let, pokud do toho nepolezeš a budeš mít nepoškozenou pečeť (pozor na to, že se odlepuje). Akorát je třeba si tam vybrat slušný zdroj a chlazení a i slušnou case a nejsem si úplně jist tím knfigurátorem. Mělo by se ale jít domluvit a vybrat vlastní alternativu z e-shopu...jinak všechny větší shopy z vybraných komponent i sestavují.