reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Core 2 Duo e8400 na 3,6GHz - teploty

Stoupa07 (112)|11.8.2008 02:01
Ahoj, mam Core 2 Duo e8400 nataktovane na 3,6GHz (400FSB). Teploty v klidu mam cca 40° a v zátěži cca 59° (měřeno programem: CoreTemp 0.95.4), je to dobrý? Mam Arctic Cooling Freeze 7 Pro.
Máte někdo tento procesor nataktovan jinak popř. detaily.
Pavel Boček (4169)|11.8.2008 02:30
Jo, teplota ještě ujde. S lepším chladičem bys z něj ale určitě vytáhl víc, navíc při nižší teplotě a hluku.

Jak větráš skříň ?
Stoupa07 (112)|11.8.2008 02:34
[QUOTE=Pavel Boček;150356]Jo, teplota ještě ujde. S lepším chladičem bys z něj ale určitě vytáhl víc, navíc při nižší teplotě a hluku.

Jak větráš skříň ?[/QUOTE]

No vlastně v cele skřini mam ten chladič na procesoru, standartni na grafice a (vlastni vyroba) jednu 120mm noctuu co fouka studenej vzduch před ventilátor toho chladiče procesoru. Ještě chci dokoupit jeden 92mm dozadu aby odvaděl lepe teplo.
Navic noctua mi chladi hadr kde teplota nejde nad 34°, což je slušny?
fanynek (2048)|11.8.2008 02:50
Taktoval jsem tenhle procesor až do 4,2GHz a teploty do těch 3,6GHz nešly přes 50°C při ORTHOSu. Pak už to leze výš (mrcha potřebuje větší overvoltage).
Přesný teploty při vyšších fr. bych musel nafotit. (Pozn. Core Temp je spolehlivej, Everest ukazuje to samý).
Jinak chladím: 1xvstup před HDD Artic Cooling 1400ot., 1xvýfuk Noctua 1200-1400ot., další "odtah" ve zdroji....Fortron, na CPU Noctua NH-U12F (buď nejede, nebo točí tak 800ot.-max.1100ot.), na VGA Accelero S1 s Thermaltake na 800ot.
__________________________________________________________________________________________________________
Ten Outake si určitě pořiď.......ale 120mm-jestli se vejde. Udělá víc práce při menším hluku. Taky by sis mohl snadno udělat tím vstupem v Case přetlak (jestli točí víc než odtah ve zdroji) a to není zrovna na chlazení to pravý vořechový.
A bacha na ten hard......aby se ti nenachladil. Moc zimy mu taky nedělá dobře.
Pavel Boček (4169)|11.8.2008 03:00
Jak říká fanynek, ventilátor na výstupu je základ, ten určitě pořiď...
Logout (4018)|11.8.2008 03:37
Ale prrrrrrr.
[quote]Taky by sis mohl snadno udělat tím vstupem v Case přetlak (jestli točí víc než odtah ve zdroji) a to není zrovna na chlazení to pravý vořechový. [/quote]Proč? Důležitý je, kolik dostaneš od krizovejch komponent tepla - tzn jakej kolem nich uděláš vítr. Jestli ho uděláš podtklakem nebo přetlakem, je přeci jedno (jedním nebo druhým to může jít snadněji, ale když tam ten vítr máš, tak Ti to prostě chladí) - a je jedno jesti to je voříškový nebo pistáciový.

[quote] A bacha na ten hard......aby se ti nenachladil. Moc zimy mu taky nedělá dobře.[/quote]A jéje, už zas. A na tos přišel kde? Z tý studie googlu? O tom už tu diskuse byla, že se z toho vyvozovat nic nedá, že těch faktorů je tam prostě příliš (např. chladnej disk proto, protože málo pracuje a zatuhnou mu ložiska apod). Stejnym způsobem bych Ti moh třeba dokázat, že seš mutant, anžto že máš nadprůměrnej počet rukou....
(a narozdíl od toho že chlad harddisku vadí by to byla pravda... Teda to o těch rukou, na potvrzení hypotézy o mutantovi nemam dost dat :-D). Statistika se musí brát velmi opatrně a s rozumem.

Nicméně outtake ventilátor je dobrá věc, už proto že míří dozadu a tak nedělá tolik rámusu jako intake.
fanynek (2048)|11.8.2008 03:58
Jestliže máš v bedně přetlak, to zamená, že víc vzduch ženeš dovnitř, než se dostane ven, zákonitě se ti tam musí motat. A když se tam motá tak dělá co? No ohřívá se. Že jo. A netvrď mi, že tam chladne. A pak se teprve dostává ven zdrojem a případnejma dalšíma štěrbinama v kejsu. Netvrď mi, že v zabedněný skříni s přetlakem budou komponenty chladnější než ve skříni, kde je slušnej průvan. Tady na fóru se to už taky řešilo.

A k tomu "hadru"......víceméně taky opakuju závěry, který byly prezentovaný tady na fóru. Samozřejmě tam byl i odkaz na tu studii na Googlu, ale nejsem pitomec, kterej se podívá na pár grafů a bere to, jako dogma. Myslel jsem to všeobecně, že příliš "velký chlad" disku taky nemůže dělat dobře. Přečti si to moje pořádně. Příště tam přihodím radši smajla, aby takový, jako ty hned nestartovali.
speedsnail (4876)|11.8.2008 04:51
Teploty máš v pořádku. Na freezer je to slušnej výsledek (snad nejede na max otáčky aby nehučel). Při jakym napětí ten CPU běží?

[QUOTE=fanynek;150361]Jestliže máš v bedně přetlak, to zamená, že víc vzduch ženeš dovnitř, než se dostane ven, zákonitě se ti tam musí motat.[/QUOTE]

LoL.. Dostat víc vzduchu dovnitř než vyleze ven :D :D :D vlastně máš z kompu takovou tlakovou nádrž.

Nicméně musim souhlasit s Logoutem. Např "přetlakový :p " systém chlazení 25cm intake ventilátorem na boku skříně s volnym odfukem zadem pod zdrojem a předem kolem disků funguje výborně (řekl bych že mosfety na základní desce chladí dokonce nejlépe ze všech).
fanynek (2048)|11.8.2008 05:05
[QUOTE=speedsnail;150366]LoL.. Dostat víc vzduchu dovnitř než vyleze ven :D :D :D vlastně máš z kompu takovou tlakovou nádrž.[/QUOTE]


:notsure Jj. Blbě jsem to napsal. (Že by ty noční?) Jasně že tam nejde prát víc vzduchu, než vyleze ven.
Jestli je to s tím chlazením tak, jak píšeš, tak omluva.
Stoupa07 (112)|11.8.2008 11:30
[QUOTE=speedsnail;150366]Teploty máš v pořádku. Na freezer je to slušnej výsledek (snad nejede na max otáčky aby nehučel). Při jakym napětí ten CPU běží?[/QUOTE]

Napajení tam je základní od výrobce. Bohužel do zadu se mi 120mm ventilátor nevejde, ledaže bych ho trochu zbrousil. mam starou skříň. Ale když dám ruku dozadu tak cítim že to vyfukuje, není to zázrak ale vyfukuje to. Časem si chci pořídit Thermalright IFX-14 a Noctuu k tomu ještě. Protože to co tam mam teď ten Artic Cooling řve jak o život.
Jak mužu regulovat otáčky toho Artic Cooling? Ve SpeedFanu mi to nende.
Marty363 (115)|11.8.2008 13:38
[QUOTE=Stoupa07;150429].
Jak mužu regulovat otáčky toho Artic Cooling? Ve SpeedFanu mi to nende.[/QUOTE]
Jak to že ne??? mě to jde v pohodě nemaš ho blbě zapojeny rovnou do zdroje, nebo špatna verze speedu??
Jinak ja sem ho taky provozoval na 3,6 (při 1,21V)a ty teploty jsem měl o něco nižší, podlě mě je tvuj problem je v tom odvadění vzduchu, takže otevři bočnici a dej dozadu jeden FAN a uvidiš že je to lepší, aj s otevřenou bočnici je rozdil mezi tim když ho vzadu maš nebo nemaš znatelny!!!
Jinak ty teploty ještě jdou, přecejen maš od 60°C ještě rezervu.Ještě jedna otazka na jakych ho maš ot.
nevim jestli je to normalni ale ten muj toči až 3100ot/m
Ještě k tomu pod/přetlaku:pokud maš dost větraku tak každopadně přetlak nelezeti tam prach a maš pořadny průvan a dle fyziky ten "nashromažděny" teply vzduch ti stejně pujde pryč vrchem case(teda pokud tam maš diru na větrak)
když jich maš malo tak bych se snažil udělat podtlak oddělal bych ty krytky z CASE pod VGA a to je tak asi vše(mam to odskoušene)
speedsnail (4876)|11.8.2008 15:04
[QUOTE=Stoupa07;150429]Napajení tam je základní od výrobce. Bohužel do zadu se mi 120mm ventilátor nevejde, ledaže bych ho trochu zbrousil. mam starou skříň. Ale když dám ruku dozadu tak cítim že to vyfukuje, není to zázrak ale vyfukuje to. Časem si chci pořídit Thermalright IFX-14 a Noctuu k tomu ještě. Protože to co tam mam teď ten Artic Cooling řve jak o život.
Jak mužu regulovat otáčky toho Artic Cooling? Ve SpeedFanu mi to nende.[/QUOTE]

Je dost možné, že deska na AUTO při přetaktování dává do procesoru víc než by měla. Kolik ukazuje např Speedfan, CPU_Z nebo CoreTemp napětí? Třeba by šlo snížit a procesor by pak méně topil = tišší chlazení.
Pavel Boček (4169)|11.8.2008 15:24
Myslím, že se všichni shodneme, že nejlepší je mít ve skříni podtlak a je to tím lepší, čím víc case přiblížíme tunelu, tj. uzavřou se všechny otvory a škvíry, které jdou. Viz dokonale řešené servery Sun, krásný tunel, ještě navíc kdy je vzduch usměrněn hlavně na procesor.

Co se týká otáček Freezeru, řešil bych to přes BIOS, Speed Fanu nevěřím...po tom, co mi to předvádělo (nejen na nForce, ale i ATi Xpress) ten program opravdu nechci a nedoporučil bych to nikomu...

Pokud už 92mm ventilátor na výstup, tak alespoň je dobré vystříhat mřížku, fakt to fouká úplně jinak :) Doporučil bych ventilátor Nexus.
Marty363 (115)|11.8.2008 23:09
tak já si myslím že pokud je v kompu průvan tak na tom nezáleži, ale pokud maš prachovy filtr tak každopadně přetlak, nevim jakou maš doma prašnost alee vysavat každy tyden komp je otrava -.-
fanynek (2048)|11.8.2008 23:36
-Jj. Je to hlavně o tý prašnosti v místnosti. Vyměnili jsme nedávno koberec za plovoučku a nádhera. Komp otvírám tak jednou za dva měsíce, abych ho trochu vyfoukal vysavačem (stejně tam nic moc není). Jednou za čtrnáct dní vysaju vstupní filtry a pohoda. A to mám průvan v case řekl bych fakt slušnej.

-To napětí na CPU při 3,6 GHz asi už moc nesundá....pod 1,2V určitě ne. A pokud půjde výš, bude ho muset krmit víc a víc (u mýho kusu při 4,2GHz chce něco málo pod 1,4V). V idle ty teploty skoro vůbec nelezou výš, ale v burnu to je fakt o dobrým chladiči a průvanu.

-@Speed Fan.....já osobně jsem ho zavrhl už dávno. Teploty ukazoval nekorektně a regulace otáček nějak nechtěla fungovat. Navíc ji víceméně nepotřebuju. Ten Freezer bych zkusil řešit jak píše Pavel v BIOSu. Mně pomohlo změnit regulaci z Auto na Voltage a super. [SIZE="1"](nějak jsem nepostřehl, co máš za MB)[/SIZE]
Stoupa07 (112)|11.8.2008 23:36
[QUOTE=Marty363;150682]tak já si myslím že pokud je v kompu průvan tak na tom nezáleži, ale pokud maš prachovy filtr tak každopadně přetlak, nevim jakou maš doma prašnost alee vysavat každy tyden komp je otrava -.-[/QUOTE]

Mame doma kompresor tak jednou za pur roku tu deku vyfoukam :D
Marty363 (115)|11.8.2008 23:52
jj to dělam taky ale pouze v rozebrane formě i když u toho co mam teď to asi ani nebude nutne freezer a accelero(az prekonam svoji nevyslovitelnou zdechlost :D a konečně ho tam vrazim) takove ty kriticke mista nema takze vykoukat vycistit steteckem(coz delam aj za chodu) a jedeme dal :D ale tak aj tak je to otrava :D
teď sem se mrknul do kompu a všim sem si že je plny chlupu od moji Jezevčice ktera vedle něj s oblibou spáva(pokud ho mam na zemi)
Stoupa07 (112)|12.8.2008 00:03
[QUOTE=fanynek;150710]-Jj. Je to hlavně o tý prašnosti v místnosti. Vyměnili jsme nedávno koberec za plovoučku a nádhera. Komp otvírám tak jednou za dva měsíce, abych ho trochu vyfoukal vysavačem (stejně tam nic moc není). Jednou za čtrnáct dní vysaju vstupní filtry a pohoda. A to mám průvan v case řekl bych fakt slušnej.

-To napětí na CPU při 3,6 GHz asi už moc nesundá....pod 1,2V určitě ne. A pokud půjde výš, bude ho muset krmit víc a víc (u mýho kusu při 4,2GHz chce něco málo pod 1,4V). V idle ty teploty skoro vůbec nelezou výš, ale v burnu to je fakt o dobrým chladiči a průvanu.

-@Speed Fan.....já osobně jsem ho zavrhl už dávno. Teploty ukazoval nekorektně a regulace otáček nějak nechtěla fungovat. Navíc ji víceméně nepotřebuju. Ten Freezer bych zkusil řešit jak píše Pavel v BIOSu. Mně pomohlo změnit regulaci z Auto na Voltage a super. [SIZE="1"](nějak jsem nepostřehl, co máš za MB)[/SIZE][/QUOTE]

Mam P45 Asus P5Q Deluxe a na 4050MHz mi to nenastartovalo ani system. Voltage sem mel 1.4
Stoupa07 (112)|12.8.2008 02:13
Tak mam 1,26250V a Systém běží Stabilně v Programu OCCT. Teploty klesly o 2-4 stupně v zátěži, tedy kolem 56°
fanynek (2048)|12.8.2008 02:24
[QUOTE=Stoupa07;150731]Mam P45 Asus P5Q Deluxe a na 4050MHz mi to nenastartovalo ani system. Voltage sem mel 1.4[/QUOTE]
Upravil jsi děličku pro paměti, popř. přidal jim voltíky? (nevím, na jaký máš). CPU při tomhle V musí fachat, i kdyby nechtěl. Problém bude jinde.

[QUOTE=Stoupa07;150751]Tak mam 1,26250V a Systém běží Stabilně v Programu OCCT. Teploty klesly o 2-4 stupně v zátěži, tedy kolem 56°[/QUOTE]
Na jaký frekvenci při tom V jede CPU?
Stoupa07 (112)|12.8.2008 02:34
[QUOTE=fanynek;150753]Na jaký frekvenci při tom V jede CPU?[/QUOTE]

Na 3,6GHz.

[QUOTE=fanynek;150753]Upravil jsi děličku pro paměti, popř. přidal jim voltíky? (nevím, na jaký máš). CPU při tomhle V musí fachat, i kdyby nechtěl. Problém bude jinde.


Na jaký frekvenci při tom V jede CPU?[/QUOTE]

S pamětma jsem nic nedělal. Ani nevim jak je taktovat :D Jsem v tomhle oboru ještě novas.
Pavel Boček (4169)|12.8.2008 02:50
[QUOTE=Stoupa07;150751]Tak mam 1,6250V a Systém běží Stabilně v Programu OCCT. Teploty klesly o 2-4 stupně v zátěži, tedy kolem 56°[/QUOTE]

To chceš ten procesor odpálit ? 1,625 V :eek:
fanynek (2048)|12.8.2008 02:53
Jo, mám to podobně. Hlavně nezapomeň při overvoltage hlídat teploty. Max. doporučené U pro E8400 je podle Intelu 1,3625V!!!
____________________________________________________________________
Co máš za paměti a jak je máš nastavený při tý FSB 450MHz (CPU 4050MHz), při který to ani nenajede?

EDIT: Ty bláho, teď jsem si toho všiml....měl jsem za to, že tam má 1,225V.:runaway:runaway:runaway Nepřepsal jsi se? Víc jak 1,45 bych do něj nepouštěl.:rules
TTD E8400.jpg
Stoupa07 (112)|12.8.2008 02:54
[QUOTE=Pavel Boček;150757]To chceš ten procesor odpálit ? 1,625 V :eek:[/QUOTE]

Omlouvam se chybi mi tam dvojka, 1,26250V bylo namysli.
fanynek (2048)|12.8.2008 02:59
[QUOTE=Stoupa07;150760]Omlouvam se chybi mi tam dvojka, 1,26250V bylo namysli.[/QUOTE]
To už je lepší. Tak to je v pořádku.
Co máš za ty paměti a na jaký frekvenci? Šacoval bych to na 800MHz. Co? :p V BIOSu nastav Memory Multiplier, nebo jak tam říkají děličce pro paměti co nejnižší. (Počítám 2).
Kua, a napiš celou sestavu, ať víme o čem se bavíme. Takhle z tebe tahat sestavu po kouskách je na dlouho.:turtle Nebo si ji vraž do podpisu. Půjde to snáz. Věř mi.:inlove
Stoupa07 (112)|12.8.2008 11:14
[QUOTE=fanynek;150761]To už je lepší. Tak to je v pořádku.
Co máš za ty paměti a na jaký frekvenci? Šacoval bych to na 800MHz. Co? :p V BIOSu nastav Memory Multiplier, nebo jak tam říkají děličce pro paměti co nejnižší. (Počítám 2).
Kua, a napiš celou sestavu, ať víme o čem se bavíme. Takhle z tebe tahat sestavu po kouskách je na dlouho.:turtle Nebo si ji vraž do podpisu. Půjde to snáz. Věř mi.:inlove[/QUOTE]

Jasny vrazim si to do podpisuvu. Jsem měl Celeronka a ted mam tohle dělo tak sem furt jaksi v orgasmu. :D
Ted procesora trapim nasledně: 3,8GHz 8x, Zatim 1,4V, teplota 65°. Stabilni
Stoupa07 (112)|12.8.2008 11:25
---->
fanynek (2048)|12.8.2008 13:35
O.K. A když chceš teda úspěšně taktovat, tak si PROJDI pár témat, kde se tím zabývali jiní. Je toho tu mraky. A až fakt něčemu nebudeš rozumět, tak to napiš a pořešíme. Víš jak se to říká.....dvakrát měř.....:thumb
např. tady včetně odkazů v příspěvcích: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=18103
Stoupa07 (112)|12.8.2008 14:48
[QUOTE=fanynek;150867]O.K. A když chceš teda úspěšně taktovat, tak si PROJDI pár témat, kde se tím zabývali jiní. Je toho tu mraky. A až fakt něčemu nebudeš rozumět, tak to napiš a pořešíme. Víš jak se to říká.....dvakrát měř.....:thumb
např. tady včetně odkazů v příspěvcích: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=18103[/QUOTE]

Vše přečteno, a nastaven. Furt mi nejede na 4050MHz Stabilně, spiš nenajede ani systém.
Pavel Boček (4169)|12.8.2008 17:00
Ta teplota je už dost.

No, pokud nepomohlo samotné snížení frekvence pamětí, zkus o kousek přihazovat i další napětí než jen na CPU. Desetinu voltu pamětem, o ždibek čipset, FSB apod. PCIe nastav na 101 MHz. IMHO by to mělo být jedno, ale prý to někdy pomáhá :notsure
coci (2)|4.9.2008 21:40
ahoj lidi,mohli byste mi prosim pomoci, mam novej comp, sestavil jsem si ho,vse ok,ale koukam na teploty meho cpu E8400 v everestu 4.50 a teplota cpu 125 stupnu, pak jsem to sledoval v utilitce od asusu- pc probe II plus minus to same. Pak jsem vyzkousel novy coretemp a prvni jadro a druhe v idle 42 stupnu...vubec nevim co se deje,mam box chladic a na dotek je studenej. Dekuji za odpoved
husky14 (4214)|4.9.2008 21:47
Těch 125 °C je evidentně blbost.... Máš aktuální BIOS desky? A jaký teploty jsou v BIOSu?

Co vím, tak Asus má/měl trochu problémy se správnou detekcí Penrynů....
coci (2)|4.9.2008 21:49
aktualni bios nemam, myslis ze by to mohlo byt v tom? mne se to taky moc nezda ty teploty,ale 125 stupnu by asi horela i deska....v biosu hodnoty jadro 40 a cpu 43
elpsycho (1602)|4.9.2008 22:12
Jestli ti Coretemp ukazuje hodnoty normální tak nevidím problém. 125 stupňů je úplně mimo realitu.
husky14 (4214)|4.9.2008 22:12
Tak BIOS nejspíš čte dobře.... budeš muset vyzkoušet víc utilit, zkus třeba Speedfan, přes kterej si rovnou můžeš zregulovat větráky ;)
Deee-aN (3834)|4.9.2008 22:19
Zkus ještě CPUID HW Monitor : www.cpuid.com/hwmonitor.php
BTW, při 42°C by ten chladič neměl být úplně studenej, spíš vlažnej. Studenej v případě, že neodvádí teplo.
Zkus ho proměřit víc programama v idle i burnu (Orthos). Jen pamatuj, že tenhle CPU má udávanou max teplotu 72°C, tak ten Orthos včas vypni, kdyby to tam lezlo. Ani tak by se nemělo nic stát, ale jistota je jistota.