reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s grafickou kartou Ati Sapphire HD 4850 Vapor-x

yurij (15)|26.7.2009 11:52
Dobrý deň
Chcel by som vás požiadať o pomoc s mojim asi mesiac a pol starým pc.
Tu je konfigurácia:
Motherboard: Gigabyte GA-EP45-UD3R/UD3
Procesor: Intel Core2Duo E8500 3,16 GHz
Graf. karta: Sapphire HD 4850 Vapor-X 1GB DDR3
Zdroj: OCZ StealthXStream 500W
Pamäť: Kingston HyperX 4GB
http://www.alza.sk/sapphire-hd-4850-1gb-ddr3-d116242.htm

Opíšem teda celý problém od začiatku. Keď som počítač kúpil, vybral som ešte graf. kartu Asus EAH4850 TOP 512MB. S ňou bol hneď od začiatku veľký problém, toto som už písal na iné fórum: Takže problém nastal hneď po nainštalovaní systému(XP), keď sa spustil win media player zasekol sa a nedalo sa spraviť nič iné ako ho natvrdo vypnúť. A keď som spustil prvú hru objavovali sa na obrazovke laicky povedané farebné štvorčeky rôznych veľkostí, po dlhšej dobe zamrzol pc, win vypísal chybu:
Ovládač atkdisp pre display zariadenie \Device\Video0 sa dostal do nekonečnej slučky. To sa obyčajne stáva v prípade problému so zariadením alebo v prípade, keď ovládač zariadenia naprogramuje hardvér nesprávne. Obráťte sa na dodávateľa hardvéru a vyžiadajte si aktuálnu verziu ovládača.

Doporučili mi reklamáciu a kúpil som spomínanú Sapphire. Zo začiatku šlo všetko super, ale občas spravilo toto: graf. karta sa len tak počas chodu zrazu rozhučí akoby sa vetrák zapol na 100%, na grafickej zasvieti malé červené svetielko a obrazovka nahlási no signal a nezostáva nič ine než restart. Nezmizlo to ani po reinštalácií systému a ani v zobrazovači udalostí nenahlási chybu. Teplota Gpu je v pokoji 42C a maximum čo som dosiahol je 69C.

Teraz je tento problém každý deň aj niekoľko krát a väčšinou prídem o rozrobenú prácu. Dokonca sa vrátili aj tie "štvorčeky" ale v oveľa menšom množstve a hry sa našťastie nesekajú.
Ak niekto vie pomôcť, dopredu veľmi pekne ďakujem za hociaké rady.
yurij (15)|26.7.2009 14:57
A ak by to niekomu pomohlo tu je link, kde som problém popísal keď sa začal diať:
http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php?f=5&t=86218&sid=d2db19e34256c025e27c676870eb2e38
Dúfam, že neporušujem žiadne pravidlo
dEvilPS3 (50)|26.7.2009 17:41
nemas moc slaby, nebo spatny zdroj? Ty ctverecky a tak vetsinou byvaji pricinou pretaktovani, kdy karta uz nestiha, ale to by jsi napsal, kdyby jsi taktoval. To jak ti sviti cervene svetylko znam, mam PC s HD4850 saphire tou normalni edici a taky to dela. Ale dela to minimalne, pc zatim slape v pohode.
yurij (15)|26.7.2009 22:22
Netaktoval som ju, ani som nič nemenil čo sa týka frekvencie a podobne. Zdroj by podľa krabice od grafiky mal stačiť
mech13 (5526)|26.7.2009 22:34
vyzkousej odpojit a znovu zapojit pridavne napajeni grafiky jestli tam neni jen spatny kontakt a pripadne vydelej a vrat celou kartu.

taky by nebylo od veci vyzkouset druhy zdroj (znackovy 500W bude bez problemu stacit)

pokud to nebude spatnym kontaktem ani zdrojem tak asi zase reklamace....

na ty ctverecky vyzkousej snizit frekvenci graficke pameti
mafinphoenix (22)|26.7.2009 23:29
Taky bych se zameril na zdroj. Pokud to napajis 6ti pinem primo ze zdroje tak zkus pouzit redukci molex-6pin z nejmene zatizene vetve ...
yurij (15)|26.7.2009 23:31
redukciu som už skúšal predtým, zabudol som to napísať a bolo to bez výsledku. Nemôže byť vadný port na MB? Myslim PCIe.
dEvilPS3 (50)|27.7.2009 00:30
ee, to by nemel byt, ale pokud mas moznost, tak pro jistotu zkus i jinou kartu od nekoho, jak ti tam poslape. Nebo tuto kartu nekde jinde.
yurij (15)|27.7.2009 07:35
Mám dostupnú 3750, ale s pasívnym chladením. A keď som ju dal do mojej mašiny tak sa prehriala, že sme ju odtiaľ hodinu nemohli vybrať. A to som nič nehral, takže sa bojím ju testovať na také veci. Skúsim ešte aj ten zdroj vymeniť, že či bude rozdiel a ak hej kúpim 600W.
johny__g (6387)|27.7.2009 08:12
Problém nebude v nedostatečném výkonu, ten OCZ snad není šmejd typu EC, spíš že by mohl být vadný i ten zdroj. Značkový 450 - 500 W zdroj na tu sestavu musí stačit.
dEvilPS3 (50)|27.7.2009 11:17
[quote=yurij;275214]Mám dostupnú 3750, ale s pasívnym chladením. A keď som ju dal do mojej mašiny tak sa prehriala, že sme ju odtiaľ hodinu nemohli vybrať. A to som nič nehral, takže sa bojím ju testovať na také veci. Skúsim ešte aj ten zdroj vymeniť, že či bude rozdiel a ak hej kúpim 600W.[/quote]

Tyhle karty s pasivem hoden hrejou. Muzes zkusit to, ze ji budes nejak provizorne chladit nejakym ventilatorem v case a uvidis, zda teplota klesne a jak poslape oproti te 4850ce.
yurij (15)|31.8.2009 11:41
Prosím vás už som úplne zúfalý. Problém sa vyskytoval po čase aj na inej karte, ale nevypla sa celá karta len robilo tie štvorčeky. Nepomohla ani reinštalácia systému. Dnes ma to pripravilo o 3 hodinový upload fotiek, už fakt neviem čo mám robiť.
Sommer (384)|31.8.2009 11:54
Nejsem žádný velký odborník, ale jak už psali pánové předemnou - pokud můžeš vyzkoušet sestavu na jiném značkovém (500W) zdroji, tak tak udělej. Ještě mě napadá, jestli problém nemůže být také v základní desce...
yurij (15)|31.8.2009 11:58
A myslíte, že je možné aby mi základnú dosku vyreklamovali??
Sommer (384)|31.8.2009 12:03
Já netvrdím, že problém by nutně musel býti v desce, pokud ale (bohužel dosti otravným) postupným zkoušením dojdeš k tomu, že se problém vyskytuje pouze v kombinaci s deskou, tak pokud jí máš ještě v záruce, tak nevidím důvod, proč by reklamaci prodejce neměl uznat (pokud není porušen reklamační řád :))

Nejprve bych tedy odzkoušel zdroj - tam bych si na problém vsadil nejvíce - a poté zkusit jinou základní desku.
Wiloni (3)|1.9.2009 03:19
Zapomeň na jinej zdroj nebo desku nebo ...
Tohle je jednoznačně vina GK.
Buď za to mohou ovladače, nebo vada GK (popřípadě přehřívání GK).
To že ti na tom jiná karta házela čtverečky je způsobeno tím že jsi neodinstaloval pořádně ovladače předchozí zvláště pokud jde o tak generačně blízké GK jako jsou 4850 a 3870 (řešil jsem stejnej problém u vadného HD 4870, kde mi po přendání karty HD3870 dělala stejné chyby jako ona vadná 4870)
Pokud si chceš být jist otestuj tvou 4850 v jiném PC.

U tak omluva - přehlédl jsem že tu grafiku jsi již reklamoval.
Inu grafiky od Sapphire (48xx) se moc nepovedli (viz můj problém s 4870 a stejnejma čtverečkama).
Sapphire měl nějaký problém v biosu těchto karet tak mrkni na jejich stránky jestli neseženeš update biosu.
A nebo to vyřeš jako já nákupem GK od jiného výrobce (MSI v mém případě)