reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska vhodná na OC

Dufinos (422)|29.5.2009 15:35
Přemýšlím o nákupu nové desky pro soc. 775... Původní desku (P5KC) jsem sehnal za velmi výhodných podmínek, ale pro nějaký větší OC je téměř nepoužitelná... Proto žádám o rady, které desky by byly vhodné...

Parametry, které "vyžaduji":

1) Co nejnižší cena, ale ne na úkor kvality. Tím samozřejmě nemyslím, aby stála max. 1200Kč... Ale zase nechci kupovat desku např. za 5000Kč ;)

2) Bohatě mi stačí jeden PCI-E 16x (2.0)...

3) Potřebuji min. jeden PCI-E, ale dobře umístěný kvůli případnému "víceslotovému" chladiči na grafické kartě

4) PCI alespoň 2x

5) 1x IDE + 2x SATA stačí

6) 4 sloty na DDRII

Samozřejmě podle parametrů pro mě není problém desku najít... Jde mi spíše o zkušenosti ohledně potencionálního OC jak CPU, tak i pamětí....

Předem díky za rady
grapherX (888)|29.5.2009 15:46
Osobně bych volil desku od Gigabyte s chipem P43 nebo P45. Určitě si na těchto deskách dobře zataktuješ.
matyyy (2527)|29.5.2009 15:47
Dufinos (422)|29.5.2009 16:10
[QUOTE=grapherX;254208]Osobně bych volil desku od Gigabyte s chipem P43 nebo P45. Určitě si na těchto deskách dobře zataktuješ.[/QUOTE]

To je trošku jehla v kupce sena... I např. P35 byl podle toho, co jsem četl výborný čipset pro OC a v mnoha případech se dalo s ním dostat na FSB dále než např. s X38.... Ale kterou?

[QUOTE=matyyy;254210]Biostar TPower I45[/QUOTE]

Ta vypadá hodně dobře... I cena není ani trochu špatná... Jen mě trochu zaráží... Přeci jenom jsem dost často četl, že do desky od Biostaru raději nejít, že nedělají zrovna dvakrát kvalitní... Je to pravda? Nebo jenom žblepty majitelů jiných značek?
cool.user (2822)|29.5.2009 16:13
[QUOTE=Dufinos;254204]1) Co nejnižší cena, ale ne na úkor kvality. Tím samozřejmě nemyslím, aby stála max. 1200Kč... Ale zase nechci kupovat desku např. za 5000Kč ;)
2) Bohatě mi stačí jeden PCI-E 16x (2.0)...
3) Potřebuji min. jeden PCI-E, ale dobře umístěný kvůli případnému "víceslotovému" chladiči na grafické kartě
4) PCI alespoň 2x
5) 1x IDE + 2x SATA stačí
6) 4 sloty na DDRII
[/QUOTE]

1) ep43-ds3 nebo EP45-UD3
2) ep43-ds3 nebo EP45-UD3
3) ep43-ds3 nebo EP45-UD3 ma na prvnim miste jeden PCIE1x a az pod nim PEG slot (v pripade EP45-UD3 jsou na prvnich dvou mistech pcie 1x)
4) ep43-ds3 nebo EP45-UD3 ma posledni dva sloty PCI, takze i s velkym chladicem by se nemelo stat ze by byly nepouzitelny
5) ep43-ds3 nebo EP45-UD3
6) ep43-ds3 nebo EP45-UD3
KunNy (410)|29.5.2009 16:13
Každopádně desku s P45 chipsetem, a pokud chceš konkrétní typ tak to bude BIOSTAR TPower I45, který doporučil taky matyy. Deska se hodí hlavně pro extrémní OC (LN2, dry ice), frekvence přes 700Mhz na FSB jí nedělá problém, dokonce na ní je světový rekord ve frekvenci FSB. Na vzduchu si deska taky vede perfektně, spíše tě bude omezovat procesor než tato deska - věřím že s ní dosáhneš okolo 600Mhz na FSB.
Jaký procesor na ní hodláš provozovat? S čtyřjádry si moc dobře nerozumí, nejspíš kvůli slabšímu čtyřfázovému napájení (samozřejmě to není jen o počtu napájecích fází). Cena okolo 3k je taky pěkná, jen biosy byly zezačátku dost nevyladěné - jak je na tom teď netuším. A nastavení jsou haldy a haldy, pokud tomu moc nerozumíš tak se poohlídni po jiné desce - pro OC jsem pro ASUS P5Q Pro, ale Gigabaty UD3 série s P45 chipsetem jsou na tom taky solidně - někdy se ale GB desky chovají při OC podivně.
Dufinos (422)|29.5.2009 18:43
[QUOTE=cool.user;254218]1) ep43-ds3 nebo EP45-UD3
2) ep43-ds3 nebo EP45-UD3
3) ep43-ds3 nebo EP45-UD3 ma na prvnim miste jeden PCIE1x a az pod nim PEG slot (v pripade EP45-UD3 jsou na prvnich dvou mistech pcie 1x)
4) ep43-ds3 nebo EP45-UD3 ma posledni dva sloty PCI, takze i s velkym chladicem by se nemelo stat ze by byly nepouzitelny
5) ep43-ds3 nebo EP45-UD3
6) ep43-ds3 nebo EP45-UD3[/QUOTE]

Cena je naprosto parádní... Máš přímo s touto deskou zkušenosti? Nějaké výsledky?

[QUOTE=KunNy;254219]Každopádně desku s P45 chipsetem, a pokud chceš konkrétní typ tak to bude BIOSTAR TPower I45, který doporučil taky matyy. Deska se hodí hlavně pro extrémní OC (LN2, dry ice), frekvence přes 700Mhz na FSB jí nedělá problém, dokonce na ní je světový rekord ve frekvenci FSB. Na vzduchu si deska taky vede perfektně, spíše tě bude omezovat procesor než tato deska - věřím že s ní dosáhneš okolo 600Mhz na FSB.
Jaký procesor na ní hodláš provozovat? S čtyřjádry si moc dobře nerozumí, nejspíš kvůli slabšímu čtyřfázovému napájení (samozřejmě to není jen o počtu napájecích fází). Cena okolo 3k je taky pěkná, jen biosy byly zezačátku dost nevyladěné - jak je na tom teď netuším. A nastavení jsou haldy a haldy, pokud tomu moc nerozumíš tak se poohlídni po jiné desce - pro OC jsem pro ASUS P5Q Pro, ale Gigabaty UD3 série s P45 chipsetem jsou na tom taky solidně - někdy se ale GB desky chovají při OC podivně.[/QUOTE]

Zatím mám E6600... No a na 99% jsem přesvědčený, že další CPU bude zase C2D konkrétně zřejmě E7400... Co jsem četl (tuším na PCT), tak se dá bez problémů na vzduchu dostat kolem 4.5GHz a při tomto taktu to dalo i zátěžové testy bez problémů... Chci tu lepší desku právě na "hraní a zkoušení" FSB/násobič a hlavně proto, že ta moje stávající je dost omezená a prakticky nic se např. s paměťma nedá udělat...

U desek GB jsem četl, že jsou docela problémy resp. nedostatky při nastavení biosu a OC... Tuším, že to bylo psáno ve srovnávací recenzi v čas. EHW speciál léto 2009, kde na toto narazili s "poznámkou", že je to klasika u desek od GB... Že v tomto jsou např. ASUSy o dost povedenější...

Takže zatím 2:1:1 pro Biostar? ;)
Jech Josef (206)|29.5.2009 19:05
Já mám GB EP-45-UD3R Na taktování je výborná C2D E 8500
mi naběhla okamžitě na 500Mhz FSB bez problému.
cool.user (2822)|29.5.2009 19:09
[QUOTE=Dufinos;254287]Cena je naprosto parádní... Máš přímo s touto deskou zkušenosti? Nějaké výsledky?[/QUOTE]

Ano, velice dobra deska (za ty penize)


[QUOTE=Dufinos;254287]Zatím mám E6600... No a na 99% jsem přesvědčený, že další CPU bude zase C2D konkrétně zřejmě E7400... [/QUOTE]
V tom pripade nepotrebujes desku ktera by dosahala ultra vysokych fsb, protoze e7400 ma velice vysoky nasobic a ani e6600 nema zrovna maly nasobic. Mimochodem, upgrade z e6600 na e7x00 mi prijde znacne nesmyslny.

[QUOTE=Dufinos;254287]Co jsem četl (tuším na PCT), tak se dá bez problémů na vzduchu dostat kolem 4.5GHz [/QUOTE]
To ze jim se povedlo nataktovat jeden kus e7xxx na xyz GHz neznamena ze kazdy kus jde tak dobre taktovat.



[QUOTE=Dufinos;254287]U desek GB jsem četl, že jsou docela problémy resp. nedostatky při nastavení biosu a OC...[/QUOTE]

Moznosti OC u GB desek jsou zcela na standardni/nadstandardni urovni, respektive pro takove to domaci taktovani zcela idealni.
Dufinos (422)|29.5.2009 19:16
[QUOTE=cool.user;254300]V tom pripade nepotrebujes desku ktera by dosahala ultra vysokych fsb, protoze e7400 ma velice vysoky nasobic.


To ze jim se povedlo nataktovat jeden kus e7xxx na xyz GHz neznamena ze kazdy kus jde tak dobre taktovat.

[/QUOTE]

Právě proto jsem chtěl nějakou dobrou desku, abych mohl zkoušet "experimentovat" jak s vysokým násobičem, tak i vyšším FSB... No a chtěl bych najít dobrou "symbiozu" :D :D

Je mi to jasné, že se mohlo jednat o více než povedený kousek, každopádně by neměl být problém se určitě dostat nad 4GHz z valnou většinou těchto procesorů... Takže tajně doufám, že v případě pořízení tohoto kousku nenarazím na nějaký extra nepovedený, který dostanu max. na 3.1 GHz :D ;)
cool.user (2822)|29.5.2009 19:26
[QUOTE=Dufinos;254302]Právě proto jsem chtěl nějakou dobrou desku, abych mohl zkoušet "experimentovat" jak s vysokým násobičem, tak i vyšším FSB... No a chtěl bych najít dobrou "symbiozu" :D :D[/QUOTE]
Vysoky FSB ti zas az tak moc vykonu neprinese, obzvlast u c2d. U c2q je to jina, ale i tak. EP43 je idealni pro taktovani levnejsich dvoujader, ep45-ud3 pak pro vsecho ostatni. Kazdopadne znova rikam, upgrade E6600 na E7400 mi prijde dosti nesmyslny. Mozna by bylo lepsi kdyby sis vytvoril thread o vyberu nove sestavy/upgradu sestavy.

[QUOTE=Dufinos;254302] každopádně by neměl být problém se určitě dostat nad 4GHz z valnou většinou těchto procesorů... [/QUOTE]
Vetsinou... To ale neni garance. Uz sem videl i lidi kteri s e7x00 pri rozumnym napeti nedali ani 4ghz
Dufinos (422)|29.5.2009 19:32
[QUOTE=Jech Josef;254298]Já mám GB EP-45-UD3R Na taktování je výborná C2D E 8500
mi naběhla okamžitě na 500Mhz FSB bez problému.[/QUOTE]

Díky za další návrh... Přečetl jsem si diskuzi na CzC a docela si tam chválí možnosti "OC" ;)

[QUOTE=cool.user;254303]Vysoky FSB ti zas az tak moc vykonu neprinese, obzvlast u c2d. U c2q je to jina, ale i tak. EP43 je idealni pro taktovani levnejsich dvoujader, ep45-ud3 pak pro vsecho ostatni. Kazdopadne znova rikam, upgrade E6600 na E7400 mi prijde dosti nesmyslny. Mozna by bylo lepsi kdyby sis vytvoril thread o vyberu nove sestavy/upgradu sestavy.


Vetsinou... To ale neni garance. Uz sem videl i lidi kteri s e7x00 pri rozumnym napeti nedali ani 4ghz[/QUOTE]

Osobně bych už ten procesor ani nekupoval nový... Prostě jenom pro "zkrácení" času kupovat použité procesory, vyzkoušet je, nějakou dobu nechat a pak prodat... Nejdříve bych samozřejmě vyzkoušel, kam se dostanu na vzduchu se svým E6600 a pak časem bych (pomocí aukra a jemu podobných) přešel dále.... Myslím si, že jelikož mám PC určeno hlavně na hry, tak je čtyřjádro zatím docela zbytečné... O dvojjádrové grafické kartě popř. CF neuvažuji... Max. časem, abych si zahrál GTA4, ale to zas tak reálně nevidím, jelikož mě ta hra moc neláká ;)

Co jsem teď pročítal jednu recenzi na tu "biostarku" tak tam byl docela problém právě s grafikou HD4850 a to, že se po cca. 10min. zakousl systém... Máte někdo podobné zkušenosti popř. slyšeli jste o opaku?
cool.user (2822)|29.5.2009 19:43
[QUOTE=Dufinos;254305]Osobně bych už ten procesor ani nekupoval nový... Prostě jenom pro "zkrácení" času kupovat použité procesory, vyzkoušet je, nějakou dobu nechat a pak prodat... Nejdříve bych samozřejmě vyzkoušel, kam se dostanu na vzduchu se svým E6600 a pak časem bych (pomocí aukra a jemu podobných) přešel dále....[/QUOTE]
Procesor: E6600 vs E7400
Takt: 2400MHz vs 2800Mhz
Nasobic: 9 vs 10.5
FSB: 1066MHz vs 1066MHz
L2: 4MB vs 3MB

Dale fakt, ze E6600 ziskavala ty nejlepsi conroe jadra, stejne jako e8x00 ziskava ty nejlepsi jadra wolfdalu. Taktovatelnost E6600 je vetsinou velice ale velice dobra a vetsina z tech cpu nema problem dosahnout mety kolem 3,5-3,6GHz s napetim do 1,5V. Navic rada e6600 dala obcas i 4GHz metu pri stale slusnym napeti. Proste upgrade na e7400 je takovy z blata do louze bez garance cehokoliv.


[QUOTE=Dufinos;254305] Myslím si, že jelikož mám PC určeno hlavně na hry, tak je čtyřjádro zatím docela zbytečné...[/QUOTE]
Ctyrjadro ma vetsi smysl nez upgrade z e6600 na e7400.
Dufinos (422)|29.5.2009 20:02
[QUOTE=cool.user;254308]Procesor: E6600 vs E7400
Takt: 2400MHz vs 2800Mhz
Nasobic: 9 vs 10.5
FSB: 1066MHz vs 1066MHz
L2: 4MB vs 3MB

Dale fakt, ze E6600 ziskavala ty nejlepsi conroe jadra, stejne jako e8x00 ziskava ty nejlepsi jadra wolfdalu. Taktovatelnost E6600 je vetsinou velice ale velice dobra a vetsina z tech cpu nema problem dosahnout mety kolem 3,5-3,6GHz s napetim do 1,5V. Navic rada e6600 dala obcas i 4GHz metu pri stale slusnym napeti. Proste upgrade na e7400 je takovy z blata do louze bez garance cehokoliv.



Ctyrjadro ma vetsi smysl nez upgrade z e6600 na e7400.[/QUOTE]

Jak srovnání, tak rady si jsem vědom... E7400 bych bral akorát v případě velmi výhodné koupě kousku z druhé ruky a je mi jasné, že na podobných frekvencích nebude téměř žádný rozdíl (rozhodně ne "subjektivně vnímaný" - benchmarky jsou druhá věc, která mě až tak moc nebere)

Kvalitnější čtyřjádra jsou zatím docela drahé a i ty "lepší" kousky z druhé ruky pořád vycházejí poměrně draho... Časem ale určitě půjdou dolů.... Právě proto přemýšlím ještě o výměně desky na stejném socketu jako mám nyní a ne o zcela nové platformě...
Dufinos (422)|30.5.2009 11:40
[QUOTE=matyyy;254210]Biostar TPower I45[/QUOTE]

Chtěl jsem se zeptat, jestli o tom něco nevíte více.... Četl jsem jednu recenzi, kde psali, že tato deska měla nebetyčné problémy s kartami HD4850 a pak i s GTX280... U HD4850 se jim PC seklo po max. 12 minutách a u nVidie ani vůbec nenaběhl obraz... Prostě jenom černá obrazovka a konec... Sice tam zároveň psali, že to může být jenom problém konkrétního kousku, ale jiný nezkoušeli... No a vzhledem k tomu, že vlastním HD4850 by to u mě mohl být docela problém v případě, že je to problém celé řady a ne jen té testované desky...
KunNy (410)|31.5.2009 16:31
Na hraní FSB/násobič tu Biostar desku klidně můžeš použít, ale ta deska toho nabízí mnohem více - opravdu nepřeberné možnosti nastavení všech možných i nemožných položek souvisejících s OC, tady to lazení bude o něčem jiném než jen kombinace FSB a násobiče - hodnoty GTL násobiče, časové posuny, strap severního můstku, detailní nastavení časování pamětí (IMHO lepší nechat na auto, výkonu to přinese minimum a je to časově náročné), a hlavně nastavení napětí snad všeho.
Dobrá stránka o téhle Biostar desce
Jsem si jistý že na téhle desce z C2D vytáhneš maximum, ale je to opravdu o hodinách a hodinách lazení, zkoušení, flashování různých verzí biosů atd...
S E6600 není moc kam stoupat, pro frekvence 4Ghz+ jsou tady 45nm jádra Wolfdale, ale jako upgrade z Conroe se mi to zdá jako vyhozené peníze. To že OBR dostal procesor z dobré série a na vzduchu a vyhnal takhle vysoko bude spíše štěstí na kus CPU, btw ta voltáž na 4.7Ghz byla taky extrémní.
Sám mám GB desku a provozuji na ní slušně přetaktovaný procesor (viz podpis), ale jinak pro OC bych už do Gigabyte desky nešel, už výše jsem psal že je to často problémové (cyklení, restarty, neprojetí POSTem...), někdo ale může být zase naprosto spokojený.
O tom problému s Radeon HD 4850 jsem neslyšel, ani po fórech o tom není ani zmínka (nebo jen špatně hledám?). Mohl a byl to nejspíše problém konkrétního kusu. Kdyžtak ještě tady recenze na HardOCP
Dufinos (422)|2.6.2009 06:14
Ta biostarka se mi líbí čím dál tím více... No a nejvíc, když se podívám na její cenu :D :thumb Chci právě něco podobného, jelikož se mi nechce jak z finančních, tak i z účelových důvodů přecházet na nehalemy... No a s C2D a C2Q si ještě užiju určitě spousty "srandy" a hromady hodin hraní (teď nemyslím jenom OC ;) )...

Na ten problém s 4850 a GTX280 jsem narazil jenom v jedné recenzi (byl to ten časopis EHW) a jinde ne... Je ale pravda, že si teď neuvědomuji, jestli byla někde testovaná právě s těmito GK
KunNy (410)|2.6.2009 10:19
Já bych toto jako upgrade neviděl, sám mám přetaktované C2D a věřím že s o 1Ghz vyšší frekvencí by jsem si moc nepomohl. S quad-corem prakticky to samé, ikdyž tady by výkon na nějákých 4Ghz (které už se těžce chladí vzduchem) byl vyšší. Já jako krok kupředu vidím až Core i7 popř v září Core i5, i tak jsou to ale velké peníze za vpodstatě nevyužitý výkon.
Taky je pravda že zmíněná Biostar deska a levnější C2D vhodné pro OC by tě zas tak draho nevyšlo, ale dávat +- 5k jen za nějáký ten 1Ghz navíc + možnost hraní? Pokud tě OC bere a máš na to finance, proč ne. Jinak to vidím jako vyhozené peníze.
Ještě k tomu problému s grafickými kartami - teď to taky čtu v EHW speciálu, sami tam píšou že to může být problém jejich kusu desky. Navíc od doby recenzování v EHW uplynulo přes půl roku, a poslední bios je z května - mohlo se leccos zlepšit. Zkus ještě projít zahraniční fóra a pátrat po tvojí kombinaci (Biostar TPower I45 + Radeon HD 4850).
Dufinos (422)|2.6.2009 18:35
[QUOTE=KunNy;255582]Já bych toto jako upgrade neviděl, sám mám přetaktované C2D a věřím že s o 1Ghz vyšší frekvencí by jsem si moc nepomohl. S quad-corem prakticky to samé, ikdyž tady by výkon na nějákých 4Ghz (které už se těžce chladí vzduchem) byl vyšší. Já jako krok kupředu vidím až Core i7 popř v září Core i5, i tak jsou to ale velké peníze za vpodstatě nevyužitý výkon.
Taky je pravda že zmíněná Biostar deska a levnější C2D vhodné pro OC by tě zas tak draho nevyšlo, ale dávat +- 5k jen za nějáký ten 1Ghz navíc + možnost hraní? Pokud tě OC bere a máš na to finance, proč ne. Jinak to vidím jako vyhozené peníze.
Ještě k tomu problému s grafickými kartami - teď to taky čtu v EHW speciálu, sami tam píšou že to může být problém jejich kusu desky. Navíc od doby recenzování v EHW uplynulo přes půl roku, a poslední bios je z května - mohlo se leccos zlepšit. Zkus ještě projít zahraniční fóra a pátrat po tvojí kombinaci (Biostar TPower I45 + Radeon HD 4850).[/QUOTE]

Díky za rady... Už jsem nějaká fora prohledával, ale žádný podobný problém se zatím nevyskytl (nebo jsem jej alespoň nezaregistroval)... Každopádně PC mám hlavně určeno na hraní (ne s tím OC, ale her ;) ).