reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zdroj pre GTS 250

Andyno (23)|9.6.2010 08:56
Dobrý deň.
Plánujem si upragradnúť svoj starý počítač grafikou GTS 250...

[code]http://www.palit.biz/main/vgapro.php?id=1161[/code]

... ale neviem, či na ňu budem mať dostatočný zdroj, resp. ASUS A-45GA 450W...

[code]http://www.alza.sk/pocitacovy-zdroj-asus-a-45ga-450w-d74061.htm[/code]

Niekde som sa dočítal, že táto grafická karta je prijateľná aj pre svoju nízku spotrebu zdroja, preto ma zaujala. No na druhej strane by som sa rád spýtal tu niekoho z Vás, či nemáte s touto kartou nejaké osobné skúsenosti...

Tu je ešte nejaké dodatočné info o mojej zostave:
procesor: Core2Duo 1.8Ghz
RAM: 2GB DDR2 800
súčasná graf. karta: Radeon X1950 Pro 512MB DDR3 PCI-E

Ďakujem.
A.
kevin00 (10238)|9.6.2010 09:03
Pokud je zdroj v pořádku, grafickou kartu "utáhne" bez problémů.
johny__g (6387)|9.6.2010 09:05
Karta má relativně nízkou spotřebu, oproti současným novým kartám nVidie ano, oproti ATinám je to už horší. Zdroj ji utáhne. Nějaký důvod proč přesně tuhle kartu? Za kolik ji chceš koupit? O ATi/AMD jsi neuvažoval?
Andyno (23)|9.6.2010 09:39
[quote=johny__g;380790]Karta má relativně nízkou spotřebu, oproti současným novým kartám nVidie ano, oproti ATinám je to už horší. Zdroj ji utáhne. Nějaký důvod proč přesně tuhle kartu? Za kolik ji chceš koupit? O ATi/AMD jsi neuvažoval?[/quote]

Prečo práve túto kartu? Sám neviem, moja súčasná karta mi robí blbosti už od nepamäti. Myslím, že sa jednoducho prehrieva...
Apropo, tento problém som tu riešil už skoro pred troma rokmi:

[code]https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=13914[/code]
16cmfan (2153)|9.6.2010 09:45
ATi už dávno nie je problémová značka... ja by som volil Asus Formula 5750 512mb má skoro o polovicu menšiu spotrebu a bude aj príjemne tichá.
johny__g (6387)|9.6.2010 09:49
[quote=Andyno;380804]Prečo práve túto kartu? Sám neviem, moja súčasná karta mi robí blbosti už od nepamäti. Myslím, že sa jednoducho prehrieva...
Apropo, tento problém som tu riešil už skoro pred troma rokmi:

[code]https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=13914[/code][/quote]

Tak v tom vláknu jsem nic o přehřáté grafice nenašel. Ono myslet si můžeš cokoli, ale lepší je teplotu jednoduše změřit :rolleyes:.
Richmond (8084)|9.6.2010 09:57
[quote=johny__g;380807]Tak v tom vláknu jsem nic o přehřáté grafice nenašel. Ono myslet si můžeš cokoli, ale lepší je teplotu jednoduše změřit :rolleyes:.[/quote]
Motherboard: 76 :notsure

Kazdopadne kdybys sem hodil screen (zalozka "Sensors") treba z GPU-Z tak ti rekneme hned, jestli je to grafikou...
Andyno (23)|9.6.2010 09:59
[quote=johny__g;380807]Tak v tom vláknu jsem nic o přehřáté grafice nenašel. Ono myslet si můžeš cokoli, ale lepší je teplotu jednoduše změřit :rolleyes:.[/quote]

Priamo o teplote na grafickej karte sa tam nepíše, ale spomenuté problémy s grafikou tam sú. To prehrievanie je len môj laický názor. Kľudne to môže byť sposobené nekompatibilitou s iným hardvérom alebo slabým zdrojom, resp. nevyhovujúci pre moju Radeonku. :)
16cmfan (2153)|9.6.2010 10:02
[quote=Andyno;380809]Priamo o teplote na grafickej karte sa tam nepíše, ale spomenuté problémy s grafikou tam sú. To prehrievanie je len môj laický názor. Kľudne to môže byť sposobené nekompatibilitou s iným hardvérom alebo slabým zdrojom, resp. nevyhovujúci pre moju Radeonku. :)[/quote]

Ten zdroj je až až silný pre Vašu Radeonku a apropo - ak môžte, tak:

[quote]Kazdopadne kdybys sem hodil screen (zalozka "Sensors") treba z GPU-Z tak ti rekneme hned, jestli je to grafikou...[/quote]
Andyno (23)|9.6.2010 10:03
[quote=Richmond;380808]Motherboard: 76 :notsure

Kazdopadne kdybys sem hodil screen (zalozka "Sensors") treba z GPU-Z tak ti rekneme hned, jestli je to grafikou...[/quote]

Momentálne nie som doma, takže zatiaľ to nemôžem nijako skontrolovať...
Apropo, mal si na mysli Everest? V ňom sa nachádza nejaká záložka "Senzors"...?
kevin00 (10238)|9.6.2010 10:08
[quote=Andyno;380811]Apropo, mal si na mysli Everest? V ňom sa nachádza nejaká záložka "Senzors"...?[/quote]

Richmond (8084)|9.6.2010 10:09
[quote=Andyno;380811]Apropo, mal si na mysli Everest? V ňom sa nachádza nejaká záložka "Senzors"...?[/quote]
Ee, myslel jsem GPU-Z (zde ke stazeni https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=218), zalozku "Sensors", hodnotu "GPU Temperature" (x1950 by uz monitoring mel podporovat) ;)
Andyno (23)|9.6.2010 10:17
Ďakujem. Vyskúšam len čo prídem domov a postnem sem screenshot...
kevin00 (10238)|9.6.2010 10:20
[quote=Andyno;380815]Ďakujem. Vyskúšam len čo prídem domov a postnem sem screenshot...[/quote]

Postni screen jak bez zátěže, tak v zátěži ;)
Andyno (23)|9.6.2010 10:39
[quote=kevin00;380817]Postni screen jak bez zátěže, tak v zátěži ;)[/quote]

Tipujem, že tou záťažou si myslel nejakú náročnú hru...
Dokáže tento softvér zaznamenať údaje aj bez toho, aby som sa Alt-Tab-oval?
16cmfan (2153)|9.6.2010 10:42
[quote=Andyno;380820]Tipujem, že tou záťažou si myslel nejakú náročnú hru...
Dokáže tento softvér zaznamenať údaje aj bez toho, aby som sa Alt-Tab-oval?[/quote]

Záťaž - Furmark
- extreme burning mode možeš nastaviť
- logovať sa dá i na pozadí... všimni si na tom gpuz screenshote co poslal Richmond v ľavo dole dve nastavenia "log to file" a "Continue refreshing..." obidve zaškrtneš...
kevin00 (10238)|9.6.2010 10:47
[quote=Andyno;380820]Tipujem, že tou záťažou si myslel nejakú náročnú hru...
Dokáže tento softvér zaznamenať údaje aj bez toho, aby som sa Alt-Tab-oval?[/quote]

Co použít nějaký zátěžový test - MSI Kombustor (doporučuji), FurMark (umí měřit teplotu), 3DMark, apod :idea
Jinak GPU-Z umí logovat, stačí si logování zaškrtnout (záložka Sensors)
screen2.gif
Andyno (23)|9.6.2010 18:29
Takže testoval som všetky tri spomínané programy - GPU-Z, FurMark, MSI Kombustor...

GPU-Z:
Testoval som 2 hry, ktoré išli spustiť bez problémov, no akonáhle som načítal uloženú pozíciu, počítač zmrzol a pomohol len tvrdý reštart. Teplota sa pohybovala od 48 do 55 stupňov (viď. log súbor), ale myslím, že to nie je smerodatné, nakoľko test neprebehol úplne a to zmrznutie hovorí samo za seba. :(

FurMark:
Testoval som aj Stability Test, aj Benchmarking, pričom som mal zaškrtnuté všetky možnosti (Xtreme burning mode, Displacement mapping, Post FX). Výsledok Stability Testu je zaznamenaný v priloženom log súbore, výsledok Benchmarkingu v nasledujúcom obrázku (za povšimnutie stojí maximálna teplota GPU pri skutočne mizernom snímkovaní :eek:).



MSI Kombustor:
Opäť som skúšal oba testy, pričom pri Stability Teste som taktiež zaškrtol možnosti Post-Processing a Xtreme burning mode. Výsledok je veľmi podobný predchádzajúcemu výsledku. Počas Stability Testu sa asi po pol minúte silnejšie roztočil vetrák na gr. karte a asi po ďalšej pol minúte ešte silnejšie. Nechal som to bežať asi 5 minút a teplota opäť ukazovala záhadných 0 stupňov, pričom na dotyk bola gr. karta horúca ako som nikdy predtým nezaznamenal - viď nasledujúci screen.



Tu je ešte výsledok z benchmarku:

Jandaskunk (2330)|9.6.2010 19:59
Jaký teploty ukazoval GPU-Z při testování Furmark a MSI Kombustor, tam bych dal taky logovat teploty GPU-Z, pokud jsi to neudělal. Jinak pokud to nespadlo v těchto testech a spadlo to při načítání hry, tak by mohl být problém v něčem jiném...(deska, paměti, disk??? - nevím)
Andyno (23)|10.6.2010 07:25
[quote=Jandaskunk;380961]Jaký teploty ukazoval GPU-Z při testování Furmark a MSI Kombustor, tam bych dal taky logovat teploty GPU-Z, pokud jsi to neudělal. Jinak pokud to nespadlo v těchto testech a spadlo to při načítání hry, tak by mohl být problém v něčem jiném...(deska, paměti, disk??? - nevím)[/quote]

Ale áno, všade kde sa dalo, som dal logovanie do súboru - výsledky sú v prílohe v mojom predchádzajúcom topicu.

Pamäť to asi nebude, pretože spočiatku som mal len 1GB RAM a robilo to presne to isté. Upgradol som na 2GB v nádeji, že sa to zlepší. Tiež sa pamätám, ako som testoval kedysi RAM-ky Memtestom a všetko prebehlo úplne v pohode. Apropo, RAM-ky mám ako Dual Channel, pričom sa od seba líšia len značkami (Kingston, A-Data), inak sú úplne totožné.
johny__g (6387)|10.6.2010 09:23
Ta teplota je dost divná, hlavně to že se moc nemění. Cca 50 stupňů v idle se stock chladičem by mohlo být dobře, ale po zapnutí Furmarku nebo Kombustoru by to mělo výrazně vyskočit nahoru, jak teplota tak otáčky větráku. Takže si nejsem jistý jestli to čidlo funguje správně. Jaký je to vlastně chladič? Nebyla by fotka karty, stačí z netu. Zkus při zapnutém Furmarku po nějaké době sáhnout na heatsink, měl by být dost horký až pálit.
AndrewCZ (278)|10.6.2010 09:32
Však o pár postů výše psal, že graf. karta je horká. Já bych zkusil otevřít bednu a přidat zboku ke graf. kartě ventilátor jestli se to nezlepší.
[quote]pričom na dotyk bola gr. karta horúca[/quote]
16cmfan (2153)|10.6.2010 09:35
Ja bysom kartu rozobral (resp. chladič), vzhľadom k veku tej karty už teplovodivá pasta nie je to, čo bývala a tiež ju trošku prefúknuť a očistiť.
Andyno (23)|10.6.2010 10:27
johny__g:
Chladič to má dosť slabý (čo som sa aj dočítal na nejakom fóre), nefúka totiž priamo na čip. Tu je obrázok, len s tým rozdielom, že farebné prevedenie je v mojom prípade červené. :rolleyes:
http://i.testfreaks.com/images/products/600x400/92/sapphire-ati-radeontm-x1950-pro.1840732.jpg

Čidlo evidentne správne nefunguje, keďže mi to ukazuje teplotu 0 stupňov. Na druhej strane, počas tých piatich minút testovania som každú chvíľu čakal, že mi spadne celý systém, pretože karta bola skutočne horúca. Ale nič také sa nestalo, takže ma to trochu priviedlo k myšlienke, že karta je síce dobrá, ale nekomunikuje správne s iným hardvérom a to je kameňom úrazu...

AndrewCZ:
To som neskúšal, ale napadlo ma to už :D - zrejme som bol v tom, že to pravdepodobne nepomôže...

16cmfan:
Aj toto ma už napadlo, no na nejakom fóre písali, že ten chladič je tam akoby prilepený a že sa to nedá dať dole, tak ma to vystrašilo, že tam niečo pošahám a budem bez karty.

Prefúkol som to už niekoľkokrát - toľko svinstva snáď ani nebolo v celom počítači dohromady, čo opäť nasvedčuje názoru, že karta je mizerne vetraná. Čo sa týka teplovodivej pasty, tak máš určite pravdu - nový komponent je nový komponent. Ale tieto problémy som mal už od začiatku, takže v tom to asi nebude.


Apropo, poznáte niekto nejakú dobrú utilitku na test zákl. dosky? Ju ako jedinú som zatiaľ nijako netestoval, pretože som odmietal možnosť, že by to mohlo byť ňou. Po tomto všetkom podozrievam najviac práve dosku - je to intelácka doska a nemusí správne komunikovať s ATI kartami - to je samozrejme len moja laická dedukcia... :)

EDIT @ AndrewCZ:
Mal si na mysli klasický stolný ventilátor, alebo nejaký osobitý pre gr. karty? :)
AndrewCZ (278)|10.6.2010 10:45
No můžeš zkusit i stolní ventilátor jestli jej máš po ruce. Jestli ne stačí klidně nějaký obyčejný 80mm co ti zbyl. Jde jen o to vyzkoušet jestli se opravdu přehřívá karta.
Andyno (23)|10.6.2010 10:58
[quote=AndrewCZ;381075]No můžeš zkusit i stolní ventilátor jestli jej máš po ruce. Jestli ne stačí klidně nějaký obyčejný 80mm co ti zbyl. Jde jen o to vyzkoušet jestli se opravdu přehřívá karta.[/quote]

OK. Skúsim to doma so stolným ventilátorom na plný výkon... :D
Aj keď neviem, čo tým dosiahnem, pretože ak mi to zmrzne alebo v lepšom prípade len vyhodí na plochu, tak je evidentné, že sa karta prehrieva tak či tak... :rolleyes:
16cmfan (2153)|10.6.2010 11:06
ventilátor tomu asi nepomôže vzhľadom k designu chladenia ... horšie snád byť ani nemôže... proste to rozober vklude, vyčisti, daj novu pastu a zlož.. zoberte si, že horšie to už nebude asi. Kúpite novu kartu, a nie takto sa trápi. Ona je zastaraná jak morálne tak možno i fyzicky...
Andyno (23)|10.6.2010 11:11
[quote=16cmfan;381079]ventilátor tomu asi nepomôže vzhľadom k designu chladenia ... horšie snád byť ani nemôže... proste to rozober vklude, vyčisti, daj novu pastu a zlož.. zoberte si, že horšie to už nebude asi. Kúpite novu kartu, a nie takto sa trápi. Ona je zastaraná jak morálne tak možno i fyzicky...[/quote]

Môže to byť horšie - ako som spomínal vyššie - niečo tam pokazím a budem bez karty a tým pádom aj bez počítača. Nikdy som nič predtým také nerobil, takže mám pochopiteľne z toho strach. :(
Tiež som plánoval flashnúť bios na karte, ale od toho som tiež upustil - pre obyčajného užívateľa, ktorý nikdy nič také nerobil, je to španielska dedina...
16cmfan (2153)|10.6.2010 11:38
Odporúčam Vám ísť za nejakým technikom... nech sa Vám na to pozrie. Pri najhoršom kúpite nový chladič (napr. Accelero S2) a máte pokoj (dáte si ho u nich poskaldať)
johny__g (6387)|10.6.2010 11:47
Tak se vrátíme k původnímu tématu - jakou kartu pořídit. Až bude nová doma, můžeš si hrát se starou kartou. To s tím větrákem zkus, jen pro jistotu, vyloučí se tím možnost přehřívání čehokoli, nejen GPU.

Takže k původnímu tématu - zdroj utáhne jak GTS 250 tak třeba Radeon 5750 nebo 5770. Teď otázka co zvolit.
Andyno (23)|10.6.2010 12:03
[quote=johny__g;381085]Tak se vrátíme k původnímu tématu - jakou kartu pořídit. Až bude nová doma, můžeš si hrát se starou kartou. To s tím větrákem zkus, jen pro jistotu, vyloučí se tím možnost přehřívání čehokoli, nejen GPU.

Takže k původnímu tématu - zdroj utáhne jak GTS 250 tak třeba Radeon 5750 nebo 5770. Teď otázka co zvolit.[/quote]

O ATI už nemám záujem - ako som spomenul vyššie - najpravdepodobnejší je fakt, že si karta nerozumie so základnou doskou a preto to robí blbosti... Zároveň by som rád niečo silnejšie, než mám teraz - je myslím dosť nezmyselné kupovať novú kartu s rovnakými parametrami... :rolleyes:
AndrewCZ (278)|10.6.2010 12:11
Z ATI nemusíš mít strach, AMD je dnes dokonce lepší v poměru cena/výkon jak Nvidia. Nové řady ATI mají nižší spotřebu-tudíž se i méně zahřívají. Konečné rozhodnutí je ale na tobě. viz. testy Odkaz na dnešní test tady na SHW
16cmfan (2153)|10.6.2010 12:13
[quote=Andyno;381087]O ATI už nemám záujem - ako som spomenul vyššie - najpravdepodobnejší je fakt, že si karta nerozumie so základnou doskou a preto to robí blbosti...[/quote]
- nezmysel
[quote=Andyno;381087]Zároveň by som rád niečo silnejšie, než mám teraz - je myslím dosť nezmyselné kupovať novú kartu s rovnakými parametrami... :rolleyes: [/quote]
- ešte večší nezmysel...aké rovnaké parametre ? A ATi HD 5750 a 5770 su výkonnejšie ako GTS250
Andyno (23)|10.6.2010 12:53
[quote=16cmfan;381090]

- ešte večší nezmysel...aké rovnaké parametre ? A ATi HD 5750 a 5770 su výkonnejšie ako GTS250[/quote]

Myslel som rovnaké parametre ako má moja súčasná karta. ;)
Výkonnejšie môžno sú, ale aj drahšie...
16cmfan (2153)|10.6.2010 12:56
[quote=Andyno;381093]Myslel som rovnaké parametre ako má moja súčasná karta. ;)
Výkonnejšie môžno sú, ale aj drahšie...[/quote]

Znovu nechápem tvojej odpovedi, nikto ti nenúka X1950 či čo máš teraz preboha :notsure Ale normálne karty 5750, sú drahšie ? Ako čo ? GTS250 ? Či ako to mám chápať ? Ste spokojný s doterajšou kartou ? Ak áno, chodte do servisu a vymeňte si aspoň chladenie.
Gouranga (699)|10.6.2010 13:06
Jeste ohledne ty x1950pro, mam od sapphire a taky jsem narazel na problemy. Kdyz jsem ji asi po roce vyndal ze supliku, v klidu mela 60 stupnu a pri zatezi a ventilatoru na 100% dosahovala 90 (a to uz na pravy strane obrazu byly na kraji obrazovky takovy duhovy vyjevy :-)). Po vyndani a prohlidnuti vypadala dost ciste - teda podle toho, co jde hadat, protoze do zeber neni moc videt, nicmene po protazeni vysavacem ze vsech stran, teploty drasticky spadly (40 klid, 65-75 zatez - a to taky s velkym padem otacek). takze bych doporucil ji protahnout, i kdyz to na to nemusi vypadat.
Andyno (23)|10.6.2010 13:29
[quote=Gouranga;381096]Jeste ohledne ty x1950pro, mam od sapphire a taky jsem narazel na problemy. Kdyz jsem ji asi po roce vyndal ze supliku, v klidu mela 60 stupnu a pri zatezi a ventilatoru na 100% dosahovala 90 (a to uz na pravy strane obrazu byly na kraji obrazovky takovy duhovy vyjevy :-)). Po vyndani a prohlidnuti vypadala dost ciste - teda podle toho, co jde hadat, protoze do zeber neni moc videt, nicmene po protazeni vysavacem ze vsech stran, teploty drasticky spadly (40 klid, 65-75 zatez - a to taky s velkym padem otacek). takze bych doporucil ji protahnout, i kdyz to na to nemusi vypadat.[/quote]

Tak ja som na nič také ako dúhové výjavy nenarazil. Ale zato pri zapnutom antialiasingu sa zakaždým akokeby roztrieštil obraz. Niekedy pomohlo alt-tab-ovanie, niekedy ani to nie a musel som počítač reštartovať. Každopádne ak si ty nenatrafil na žiadne problémy, na ktoré som natrafil ja, si šťastný človek. :)
wolf007 (653)|12.6.2010 12:45
http://www.extremetech.com/article2/0,2845,2342476,00.asp

omezena podpora pro vga serie 1950 od catalistu 9.3

viz citace z PCT fora Catalyst 9.3: podpora R3xx-R5xx už jen čtvrtletně

Ovladače Catalyst 9.3 jsou poslední, které budou obsahovat pravidelnou měsíční podporu pro karty založené na čipech R3xx-R5xx (tz. DX9 Radeony R9500 - X1950XTX). Ty už dále budou podporovány pouze čtvrtletně. Teoreticky lze očekávat, že bude více prostředků zaměřeno na moderní (DX10) čipy s unifikovanou architekturou a zřejmě i WHQL certifikace by mohly být o něco rychlejší. to by mohla byt pricina vasich potizi s tou grafikou
Andyno (23)|16.6.2010 10:01
Takže skúsil som to s tým ventilátorom a vyzeralo to zopár hodín celkom nádejne, no potom sa problém zopakoval. Celkovo ale myslím, že o nejaký pokrok ide... :rolleyes:

wolf007:
Vďaka za info, to som vážne nevedel, že verzia 9.3 je posledná pre moju gr. kartu... Je ale zaujímavé, že mi išli nainštalovať aj najnovšie ovládače. Keby ich karta nepodporovala, vypísalo by mi to zrejme nejakú chybovú hlášku, ale nič také sa nestalo. Apropo - skúšal som všetky možné ovládače - aj staršie, aj novšie, aj tie, čo som dostal ku karte, ale výsledok je stále rovnaký...
AndrewCZ (278)|16.6.2010 23:01
No v tomto případě bych vyzkoušel chladič na kartě rozdělat a vyměnit teplovodivou pastu, mělo by to pomoci. Vypadá to, že se karta jednoduše přehřívá.
Andyno (23)|17.6.2010 08:20
[quote=AndrewCZ;382503]No v tomto případě bych vyzkoušel chladič na kartě rozdělat a vyměnit teplovodivou pastu, mělo by to pomoci. Vypadá to, že se karta jednoduše přehřívá.[/quote]

Ako som písal vyššie - chladič, resp. ten umelý kryt je tam prilepený - proste sa to nedá normálne rozobrať, jedine rozbiť alebo inak zdemolovať. Keď tú kartu vyrábali, nerátali evidentne s tým, že sa nájde niekto, kto s chladením nebude spokojný a bude sa ho snažiť vymeniť... :(
Jedine že by sa dalo nejako primontovať ďalší chladič NA ten starý (ale to je asi blbosť, že? :rolleyes:).
AndrewCZ (278)|17.6.2010 16:49
Z druhé strany by jsi měl mít čtyři šroubky, ty odmontuj a snaž se opatrně sundat celý chladič z karty. Poté pořádně očisti jádro a chladič. Pak nanes novou teplovodivou pastu. Tímto postupem by to mělo jít.