reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VGA Legacy - sbirka grafickych karet

vlask (42)|21.8.2006 19:01
Tak nikdo se k tomu nema, tak ja zacnu. Sbiram veskere stare graficke karty, ze zacatku spise jen cipy, ted uz sem nasel vhodny zpusob skladovani, tak si ty funkcni kousky i nechavam v celku. Snazim se uvadet alespon zakladni informace, ale vetsina je spatne dohledatelna. Momentalne se snazim aspon doplnit zakladni info o firmach vyrabejicich cipy a v budoucnu bych rad doplnil i seznam podporovanych technologii a jejich popis. Taktez se chystam na velky test 3D akceleratoru a test rychlosti 2D vykreslovani (pokud najdu nejaky vhodny benchmark, podporujici i ISA 256kb karty a CGA/EGA/Herkules :) ).

Pokud ma nekdo nejakou peknou kartu, kterou jeste nevlastnim, tak budu rad, pokud mi ji nabidnete. Nabizim moznost vymeny za jinou kartu, ci starsi procesory a v pripade zajimavych karet (malo zname znacky, profi grafiky, velmi stare kousky) i financni castky, ovsem maximalne v radu stokorun, tisice do toho investovat nehodlam.

Sbirku naleznete na adrese http://vga.hopto.org/
valen (9)|24.9.2006 12:34
Nazdar ak by si mal zaujem nieje problem sa dohodnut mam toho dost hlavne starého hardwaru ISA VLB atd aj MB 286/XT s integrovanou grafikou a radičmy na sebe také kuriozity davam ti tu par snimkov ale su to vnizkej kvalite to vieš mobil tak sa ozvy niekedy
Konnor (278)|23.10.2006 14:03
Pěkná hromádka;) to si zaslouží bod k dobru:)
FAJN-TOM (63)|10.12.2007 22:38
To jsi musel sbírat pěkně dlouho, fakt pěkný:thumb
Pabler (425)|10.12.2007 23:23
Musel som to otvarat ??? - Teraz aby som zas myslel na tie super karty s 1MB pamate
Kolekcia inak fakt paradna, keep up the good work !!!
Pavel Boček (4169)|11.12.2007 00:52
Nevím jestli tu autor vůbec ještě vegetí (je to přes rok :mistake), ale kdyby náhodou: až ji budeš rušit, vzpomeň si na mě :)
vlask (42)|11.1.2008 09:38
[QUOTE=Pavel Boček;70623]Nevím jestli tu autor vůbec ještě vegetí (je to přes rok :mistake), ale kdyby náhodou: až ji budeš rušit, vzpomeň si na mě :)[/QUOTE]

Ehm autor nevegeti, ale pracuje v oboru, coz znamena cely podzim a zimu zvysene pracovni vypeti a tim i nedostatek casu na web.......

Co se tyce ruseni, tak nic osobniho, ale to si za tech 20-30 let mozna vzpomenu, ale na technicke muzem :) nebo ebay.......
wolf007 (653)|11.1.2008 11:01
zbiram starsi vga ne tedy tak stare jako vlask,chybi mi gf 256 a gf2 gts pripadne gf2 gts gold[64mb pameti]
Pavel Boček (4169)|20.1.2008 23:03
[QUOTE=vlask;80131]Ehm autor nevegeti, ale pracuje v oboru, coz znamena cely podzim a zimu zvysene pracovni vypeti a tim i nedostatek casu na web.......

Co se tyce ruseni, tak nic osobniho, ale to si za tech 20-30 let mozna vzpomenu, ale na technicke muzem :) nebo ebay.......[/QUOTE]

Já se připomenu ;)
Vezir (120)|4.6.2008 10:15
Rozhlodl jsem se že také přidám něco ze svých sbírek staršího hardwaru, bohužel z nedostatku prostoru jsem nucen celou sbírku zrušit (rodičové pro toto nemají pochopení), ještě to nemám nafoceno úplně všechno, takže jakmile budu mít fotky dalších kousků hópnu tady další fotky. Nechce se mi to,ale vyhazovat jenom tak, takže máte-li někdo zájem očekávám vaše reakce. Celkem mám ve sbírce i pár raritních věciček, namátkou třeba procesor 486Overdrive (na fotkách), 30pin RAMky (foto), staré NTB disky, grafiky v ISA provedení, TV+Radio kartu (foto) a mnoho dalších věciček (doplním časem).

Zatím se můžete juknou na pár fotek zde: http://www.hubap.net/vspit/hwfoto/
Ještě se sluší doplnit, že vše je 100% funkční a otestované!!!
Pavel Boček (4169)|4.6.2008 19:50
Odkud jsi...?
Vezir (120)|4.6.2008 23:55
Pavel Boček (4169)|5.6.2008 20:29
No, je to z ruky, ale zdá se, že nakonec ten Modding sraz 2008 stihnu, takže pojedu tam i zpět přes Ovu...šlo by se tam nějak sejít...?
pavel_p (993)|5.6.2008 22:12
Vezir (120)|6.6.2008 10:40
Ten hnědý slot je podle všeho klasický ISA, akorát je odlišen barvou z důvodu sdílení IRQ na základní desce společně s posledním PCI slotem. Nadruhou stranu jsem v něm však nikdy žádnou ISA kartu neměl (využívám pouze poslední tři ISA a všechny tři PCI), jak budu mít trochu času tak to vyzkouším, nemělo by se nic stát a když, tak mám ještě jednu tuto desku v záloze :).
wolf007 (653)|6.6.2008 21:23
isa mela vetsinou cernou barvu,pci bilou,tohle vypada na vl-bus
Vezir (120)|7.6.2008 00:46
Sorry, ale barva s tím nemá co dělat, je sice pravda že se valná většina výrobců snaží držet určitý standard barev, ale rozhodně to nelze pokládat za 100% jistotu v určení dané věci. VL-BUS byl podobný jako ISA, ale byl prodloužený o jakoby další slot podobný PCI (jakoby dva sloty za sebou).

ISA navíc byla univerzální, tj. dalo se do ní strčit prakticky cokoliv, zatímco VL-BUS byla sběrnice pro grafické karty (alespoň jsem se tedy s ničím jiným nesetkal). Další info viz. odkazy.

ISA: http://cs.wikipedia.org/wiki/ISA_(sb%C4%9Brnice)
VL-BUS: http://en.wikipedia.org/wiki/VESA_Local_Bus
Vezir (120)|7.6.2008 00:53
Jeětě jse malinko pátral a zdá se vysoce pravděpodobné, nikoliv však jisté, že se jedná o EISA. Podle tohoto článku: http://en.wikipedia.org/wiki/Extended_Industry_Standard_Architecture je to v podstatě ISA kompatibilní sběrnice, hlavní rozdíl je že je 32bitová, zatímco ISA je jen 8 nebo 16bitová. Bohužel v manuálu k samotné desce o tomto není ani zmínka, tudíž těžko říci.
vlask (42)|22.6.2008 13:03
[QUOTE=Vezir;129971]
ISA navíc byla univerzální, tj. dalo se do ní strčit prakticky cokoliv, zatímco VL-BUS byla sběrnice pro grafické karty (alespoň jsem se tedy s ničím jiným nesetkal). [/QUOTE]

Mensi upresneni :) - krome grafik se jeste na VL-BUS delaly i radice (hdd+fdd+com+lpt), pripadne se rovnou kombinovaly i s grafikou.
Vezir (120)|22.6.2008 20:37
[QUOTE=vlask;134595]Mensi upresneni :) - krome grafik se jeste na VL-BUS delaly i radice (hdd+fdd+com+lpt), pripadne se rovnou kombinovaly i s grafikou.[/QUOTE]

Samozřejmě máš pravdu, na toto jsem pozapoměl, ale hlavně že jeden takový řadič mám ve svý 486 :), jen jsem si to nějak neuvědomil. Takže díky za opravu faktu.