reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

licence windows pro komercni pouziti

matyyy (2527)|16.1.2008 13:02
zdravim
otec se rozhodl pro sve podnikani pouzivat pocitac
jak pc sem s rozhod pouzit stary komp co si kdysi na firmu koupil ale pouzival sem ho ja problem je v tom ze tohle pc ma licenci na win 98 a software co sce pouzivat funguje pouze v xpckach takze potrebuju poradit jak nejlevneji sehnat win xp na to pc

muzu pouzit win xp home? podle nazvu bych typoval ze asi ne. co oem verze? kdyz komp uz mam a novy kupovat nechci.
Zoidik (1405)|16.1.2008 13:20
Home : http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=63706
Professional : http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=63707

Ale jsou to OEM verze

Upgrade CD : http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=46268

Ale ofiko verzí bych se moc netrápil, pokud má malou firmičku a podniká si sám, tak čert s tím. Zním dost malých podnikatelů, kteří maj XPčka na černo
johny__g (6387)|16.1.2008 13:46
OEM verzi určitě ne, tu ti prodají jen k novému počítači nebo HW, takže jedině klasická krabicová verze nebo ten upgrade. Však si to odepíše z daní, pokud to myslí s podnikáním vážně tak co to je pár tisíc za win ... Ovšem jestli je ten počítač nějaký šunt, tak bych rovnou uvažoval o novém + OEM windows.
Intri (3490)|16.1.2008 14:10
Prošel jsem si jenom tak zběžně licenci XP Home a nenašel jsem omezení komerčního využití. Což dává smysl, protože OS potřebuješ pro běh a kupuješ si ho za jakýmkoliv účelem. Home/Professional je jen doporučené využití.

EDIT: @johny__g: V Alfě ti klidně prodají OEM licenci jen tak. Je ale pravda, že OEM licence jsou platné jen pro PC, na které byla ta licence poprvné nainstalovaná. Při jakékoliv obměně HW pak může být problém s aktivací.
Zoidik (1405)|16.1.2008 14:13
Pokud seženeš krabicovou verzi XPček, tak bych řekl že ted se to už bude rovnat zázraku. MS je stáhl z prodeje, prasazuje Vistu
johny__g (6387)|16.1.2008 14:51
S tím Home/Pro je to tak, nic ti nezakazuje použít Home verzi pro podnikání. S tou OEM verzí mě to teda překvapuje, no ale pokud to tak prodávají tak je to taky možnost.
Intri (3490)|16.1.2008 15:04
Alespoň v nedávné minulosti to tak u Alfy bylo. Nedávno jsem sestavil nové PC s účelem běžet na něm Win98, ale protože Win98 už na tak nové PC nešlo nainstalovat, přijde tam XP. Tak schválně zjistím, jestli fakt stačí přijít do Alfy a říct, že chceš OEM licenci XP.
pas!k (3765)|16.1.2008 15:24
Verzi home nedoporucuji .. v budoucnu muze byt potreba napriklad nutnost se pripojit pres vzdalenou plochu ci jine sitove zalezitosti coz byva u home celkem problem .. za tech par korun ty problemy rozhodne nestoji .. ja vim on si kazdy rekne ted z eto neni potreba ale za par mesicu zjisti ze jo :) Bezna praxe
ICEBOSS (3435)|16.1.2008 15:42
OEM Windows sly koupit v ramci legalizace s jakoukoliv neperiferni soucasti PC, ja je koupil s vetrakem. Nevim jak je to ted. Zavolej na hotline Microsoftu, tak ti celkem slusne poradi a dej nam vedet, jak je to ted :).

OEM office jsou pouze s novym PC a proto jsme kupovali do firmy krabici.
filky (197)|16.1.2008 15:48
OEM verze jak XP tak i Visty nemusis v soucasnosti kupovat s novym HW. Jedina podminka je, ze tim ztracis klasicky support neboli jsi support sam sobe.
Zoidik (1405)|17.1.2008 07:54
S tou podporou máš namysli stahování aktualizací předpokládám
pas!k (3765)|17.1.2008 08:07
O tom pochybuji .. stahovani aktualizaci samozrejme fungujei na oem ..
filky (197)|17.1.2008 11:05
[QUOTE=Zoidik;81797]S tou podporou máš namysli stahování aktualizací předpokládám[/QUOTE]

Ne, podporou mam na mysli technickou podporu MS v pripade, ze Vam treba Windows nefunguji. Kdyz mate OEM tak proste nemuzete zavolat ci emailnout nekomu v MS, aby Vam s tim pomohl.
Styryx (351)|17.1.2008 11:55
Tak tak, pokud už XP, tak Prof. - neni o tolik dražší. Jestli je to na firmu, tak už se ani moc nevyplatí tam dávat "neoficiální verzi" :), když se to dá odečíst od základu daně (mmch. já mám koupenou licenci na XP Pro taky z doby, kdy jsem pracoval na živnostňák takže jsem je měl levnější o daně, který jsem pak nemusel platit :D).

Doporučuju tu OEM verzi, pokud půjde koupit, protože lze předpokládat, že potenciálně na dalším novějším počítači už bude chtít spíš Vistu než XP (např. kvůli více než 3GB paměti a podpoře 64-bit), takže asi nepotřebuje krabicovou, aby to šlo instalovat opakovaně.
Zoidik (1405)|17.1.2008 12:26
Styryx -> OEM verzi nemužeš instalovat opakovaně? To se mi zdá být jako blbost....
tequilla (1015)|17.1.2008 12:37
[QUOTE=Zoidik;81872]Styryx -> OEM verzi nemužeš instalovat opakovaně? To se mi zdá být jako blbost....[/QUOTE]

OEM verzi muzes instalovat opakovane na jednom PC, kolikrat chces. Prenaset resp. aktivovat je na novym PC oficialne nejde (pokud tedy na helpdesku Microsoftu ukecas operatora, ze ti shorela deska v zarucni dobe, tak jde).
mikeb (74)|17.1.2008 12:42
Zoidik: OEM verzi muzete reinstalovat kolikrat chcete, ale pouze na tom PC na, kterem byla aktivovana.
Zoidik (1405)|17.1.2008 13:17
Co se týče aktivace, tak v současné době to MS uděláno přes telefonní automat, takže udajně asi po 5 minutách přesvědčování lze aktivovat i nelegální XPčka. Aaspoň to tvrdí IT machr v naší firmě. Takže by to asi takhle šlo udělat i na jiném PC
pavel_p (993)|17.1.2008 18:17
S těmi OEM je několik verzí na kterých se prodejci s MS zásadně neshodují:
1. verze: OEM pouze s novým PC, licence vázaná na desku
2. verze: OEM pouze s neperiferní komponentou, lic. na desku
3. verze: OEM bez základní technické podpory ze strany MS, tu poskytuje prodejce
Mám za to, že MS má na svých stránkách uvedeny poslední dvě verze a jediná jistota je svázání licence s deskou.

Pokud už řešíte aktivaci nelegálních XPček, tak mám za to, že je nejjednodušší prostě stáhnout corporate verzi s klíčem a vypnout aktualizace, což je jediná výhoda proti ilegální aktivaci. Doklad o koupi ani nálepku tím nezískáte.
pas!k (3765)|17.1.2008 18:50
[QUOTE=Zoidik;81879]Co se týče aktivace, tak v současné době to MS uděláno přes telefonní automat, takže udajně asi po 5 minutách přesvědčování lze aktivovat i nelegální XPčka. Aaspoň to tvrdí IT machr v naší firmě. Takže by to asi takhle šlo udělat i na jiném PC[/QUOTE]
Nelze .. pokud zmenis hw .. je potreba zasah cloveka z ms ..je to tak jak rikal tequila musis je presvedcit ze ti zhorela deska v zaruce treba .. jinak to obejit nejde.. Tedy legalne myslim
aumirek (166)|18.1.2008 00:30
OM verzi mužeš koupit uplně samostatně bez ničeho mužeš ji také instalovat každej den znovu jediná podmínka že to je stále stejná deska samozřejmě pokud ti deska odejde v záruce uznaj ti to u staré desky už ne i když dá se to obejít když budeš lhát a tvrdit že byla v záruce
robky (3195)|18.1.2008 00:38
V tomto prípade by som sa rozhodol pre krabicovú verziu, imho kupovať OEM verziu na starý počítač, ktorý je bez záruky a navyše sa môže porúčať kedykoľvek do nebíčka, potom sa naťahovať s MS .. eee.
tequilla (1015)|18.1.2008 08:57
Promin, ale vzhledem k tomu, ze krabicova verze stoji 9500,- tak se to absolutne nevyplati (pokud neplanuje menit stary PC bez zaruky jako na bezicim pasu). Za tu ceny ma tri OEM licence...
aumirek (166)|18.1.2008 09:08
přesně tak dát 2 nebo 10 tisíc je podstatnej rozdíl a jednou se dá i výměna té desky ukecat i když sám jsem si při koupi dalšího PC koupil novou verzi a i když teda stála 2 tisíce tak vlasně možná jen tisíc poněvadž ten starej komp jsem prodal mnohem lépe.Takže spočítej za jak dlouho se mi to vyplatí
Jezevec (607)|18.1.2008 16:17
Možností, jak tuto situaci vyřešit je hned několik:

1. Nainstalovat nelegální Windows bez potřeby aktivace. Tohle téma ponechám bez komentáře.
2. Koupit legální verzi. Jako vhodná se jeví např. MS Windows XP Pro Eng CD SP2b w/multiple MUI COEM produkt, který je určen k legalizaci, základní platforma je v angličtině, další disky obsahují jazykové pluginy, slovy distributora:

Legalizační verze prodejná k starším PC. Verze OEM je nejvýhodnějším způsobem nákupu operačního systemu. Pokud jste tedy nenakoupili operační systemu zároveň s novým PC, využijte právě tuto variantu.Anglické CD je základ, přiloženy jsou CD v různých jazycích, která se instalují na anglický základ. Disk 1: Chinese Simplified, Chinese Traditional, French, German, Japanese, Korean Disk 2: Arabic, Brazilian Portugese, Dutch, Hebrew, Italian, Spanish, Swedish Disk 3: Czech, Danish, Finnish, Norwegian, Russian Disk 4: Greek, Hungarian, Polish, Portugese, Turkish

Cena cca 2900-3100Kč vč. DPH.

3. Přejít na Linux, např. Kubuntu. Provozovat open source kancelářské programy, OpenOffice etc. Pak nemusíte mít strach, že si počínáte nelegálně a ušetříte dost peněz. Dokonce si můžete od Canonical nechat zdarma zaslat instalační média, pokud se vám to nechce stahovat z internetu.
aumirek (166)|18.1.2008 16:26
no zrovna je tomu 14 dní jsem koupil samostatně XP home jedno CD samozřejmě české cena 2025 kč za sejnou cenu nebo o 50 kč více měli Visty
Jezevec (607)|18.1.2008 16:48
Home? Tak to je do kanceláře to "nejlepší", zvláště pokud tam bude jakákoliv síť:)...
pavel_p (993)|18.1.2008 19:25
Ty home nejsou zas tak hrozné, pro firmu tak do 40ti zaměstnanců to de:
omezení:
- nelze připojit do domény ... ale vidí sdílené disky a práva na serveru jsou respektována (aspoň u samby) ... s tímhle padá použití microsoftích IS, které požadují ověření přes Active Directory
- tuším nefunguje vzdálená správa (ale dá se použít vnc), klient v XPH je ... dokonce je i pro Win98 a Linux
- nelze nastavit práva k souborům
- nelze zaheslovat sdílený disk
- cena při výběru Win/Linux nemůže rozhodovat ... pokud se člověk bude den seznamovat s OS a dva dny si zvykat na odlišnosti OpenOffice, tak se kombinace Win+MS office zaplatí (na druhou stranu zvyknout si na MSO2007 je asi horší)
Jinak mě nic nenapadá a toto nemusí být zásadní ... v malých firmách se zřídka používá Win2003 server pro centrální správu a linuxová samba se jako domain controller také instaluje celkem složitě a spíš se používá jen jako fileserver
matyyy (2527)|18.1.2008 20:44
co se tyce toho compu a win vs linux, tak linux bych tam klidne nechal ale je tu jeden zasadni problem s jednim programem ktery je napsany pouze pro win xp a na linuxu nejede ani pres wine (on je to takovy blbec ze to nefunguje ani na win uctu s omezenym opravnenim nebo kdyz se naistaluje jinam nez na defautni cestu )
a druhy problem by mozna byl s pouzivani online norem, kdy ta aplikace je optimalizovana pro internet explorer a adobe 8
s open office neni problem

jestli teda jde pouzit oem tak asi koupim jen home protoze zadny server v nejblizsich letech pouzivat fakt nebudu, strach z toho ze sou vazany na jednu desku taky nemam mam jeste jednu zalozni :)
aumirek (166)|19.1.2008 20:25
[QUOTE=Zoidik;81872]Styryx -> OEM verzi nemužeš instalovat opakovaně? To se mi zdá být jako blbost....[/QUOTE]
musíš rozlišovat instalovat opakovaně to jde samozřejmě i na OM verzi od instalace na jinej třebas novej počitač když prodáš starej to je možné jen u krabicové verze
Styryx (351)|23.1.2008 09:28
[QUOTE=pas!k;81969]Nelze .. pokud zmenis hw .. je potreba zasah cloveka z ms ..je to tak jak rikal tequila musis je presvedcit ze ti zhorela deska v zaruce treba .. jinak to obejit nejde.. Tedy legalne myslim[/QUOTE]

No, někdy to dokonce i jde - např. mně šla aktivovat moje OEM verze XP Pro kterou jsem měl 4 roky na desce s KT600/Athlon XP a když jsem dělal upgrade na P35/Q6600 jsem předpokládal že už to nepude a připravoval jsem si historku o odchodu základní desky; nicméně aktivace proběhla po internetu bez problému, dost mě to i překvapilo (samozřejmě na starým PC už tu stejnou licenci nepoužívám). Ovšem pravidlem to asi nebude.
filky (197)|23.1.2008 11:26
U starych OEM XP verzi platilo, ze aktivace pres internet fungovala 5x, pak uz clovek musel volat.