reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr routeru

Mraky_ (45)|9.5.2010 18:34
Ahoj,

budu zařizovat nové připojení na net (přes UPC). Celkově budu nakonec připojovat 1 klasické PC přes LAN (průměrně download měsíčně cca 40Gb), pak na stálo 3 notebooky skrz wi-fi, nepravidelně další notebook na wifi a dva mobily. To vše v bytě cca 68 m2, cihlové zdi.

Tady potřebuji poradit s výběrem routru, uvažoval jsem o http://www.alza.cz/asus-wl-520gu-wifi-d79837.htm a to protože má usb na print server a především ho má známý a je spokojen (i se stabilitou, ale používá jej jen na dva notebooky) nebo o http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051450872Z92UMSW7 (kvalita, stabilita, rychlost, dosah, gigová lan). Print server není podmínkou.

Každopádně - potřebuji vědět, co z toho má smysl, jestli to není předimenzované a co více doporučíte. Pokud máte alternativy, tak samozřejmě linkujte, ale pokud možno i s důvodem proč :). Jelikož vybavuji nový byt, nejsem na to finančně nejlépe, ale přeci jen bych zase nerad zrovna tohle zanedbal.

Díky za pomoc
lexxxa (714)|9.5.2010 18:43
nedavno jsem resil to same,panelovy byt skoro stejne velikosti,tez jeden PC,2 ntb,a 1 telefon,tez upc, byl mi doporucen z tech levnejsich TP-LINK TL-WR841ND a naprosta spokojenost,nemam nejmensi problem,vse funguje,easy nastaveni;)

asus bude urcite lepsi volba,ale kdyby jsi chtel usetrit;)

jinak cele vlakno je zde https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=47166&page=2
kevin00 (10238)|9.5.2010 19:07
Záleží co od routeru očekáváš. Potřebuješ provoz v pásmech 2.4 GHz a 5 GHz současně, velmi dobrý dosah se stabilním signálem, pokročilá nastavení, atd. ?
Co se týče print serveru, počítej s tím, že server na routerech v této cenové relaci komunikují pouze jednosměrně, tudíž pokud máš multifunkční tiskárnu, budeš moci tisknout, ale nikoliv scanovat do PC.
Mraky_ (45)|9.5.2010 23:01
Oběma díky. Co očekávám? To co jsem popsal v prvním postu (dosah jsem tam také popisoval) + stabilní signál. Tiskárna, jak píšeš, tedy padá, mám multifunkci. Pokud jde o 2,4 či 5 Ghz - na rovinu, moc netuším. Budu v centru města, okolo paneláky, sousedi, hodně wifi, předpokládal jsem, že by to mohlo třeba pomoci signálu. Ale jak říkám, úplně netuším.
Marenek (239)|10.5.2010 08:57
hodně wifi? připrav se na problémy s čímkoliv :-(
nevím jak tp-link, ale asus wl-500gp má kanál nastavitelný na auto - což může být při "hodně wifi" v okolí užitečné. asus taky neumí jen printserver, ale i sdílet připojený usb disk, což je ještě užitečnější! a poslední zkušenost - naši wifinu spolehlivě zarušil nějaký linksys, i když běžel na jiném kanálu.

každopádně mé nadšení z wifi postupně opadlo a co jde propojuju kabelama. a to jsem se této radě ještě asi před měsícem sám upřímě vysmál :-(
Marenek (239)|10.5.2010 08:58
[quote=Mraky_;374086]Pokud jde o 2,4 či 5 Ghz - na rovinu, moc netuším.[/quote]
...a co tak si něco přečíst? ;)
Dojigiri (1629)|10.5.2010 09:39
[quote=Marenek;374116]a poslední zkušenost - naši wifinu spolehlivě zarušil nějaký linksys, i když běžel na jiném kanálu.[/quote]

Jojo no ... ona wifi běžící na nějakým kanálu jak jsem někde čet trochu ruší i sousední kanály (např. na 7 ruší i 5 a 8, záleží taky na nastavení vysílacího výkonu), takže se často doporučuje mít svojí wifi minimálně ob jeden kanál od ostatních v okolí (nebo aspoň těch nejsilnějších).
KEOSAN (958)|10.5.2010 10:32
Co sa tyka spolahlivosti, tak ako routeri v poslednej dobe sa zacali pouzivat viac Mikrotiky. Ale je to narocnejsie na obsluhu...

Co sa tyka znaciek, tak hodne ich vytuhava. Moze zavisiet aj od modelov. Casto nekvalitne napajacie adaptery, ci zahltenie pri viac poziadavkach. Slusna znacka byva napr. Zyxel.
|Mio| (1333)|10.5.2010 11:38
Jezisi, jen ne Zyxel :-))

S nastupen Windows 7 a jejich "genialniho" mapovani a scanu site je nutne vybirat znacky s pravidelnou aktualizaci firmwaru ze strany vyrobce. Bez noveho firmwaru dochazi k tomu castemu vytuhavani.

Jinak kdo si to muze dovolit a podobne, tak je cesta Mikrotiku nejlepsi, pro domaci pouziti nejaky 433AH s jednou ci vice R52n/Hn. Samozrejme to ale neni pro lajky a stoji hodne casu a snahy proniknout do taju vsech moznych nastaveni. Ale zase tomu nic nechybi, 1GB integrovane pameti staci pro zakladni WEB, slot na pametovku pak vetsi protor pro FTP, ma podporu pro GPS, rizenou UPS. Jedinou a zasadni nevyhodou je cena, protoze se jedna o profi reseni chce to hoodne tucny prasatko.

Jinak moje volba pro domaci pouziti jsou TP-Link 741 az 1043, vyborna cena, stabilita, spolehlivost, prehledna konfigurace, pravidelne aktualizace firmware a 5 let zaruky u spravnych distributoru.
Weslo (234)|12.5.2010 11:57
hmmm tp-shit je opravdu výborná volba :stupid Dlouhodobě a pořád doporučuju a používám Linksys WRT54GL
+ tomato FW
lexxxa (714)|12.5.2010 13:35
[quote=Weslo;374659]hmmm tp-shit je opravdu výborná volba :stupid Dlouhodobě a pořád doporučuju a používám Linksys WRT54GL
+ tomato FW[/quote]

hmmmm:eek::eek:

takze kdyz nekdo pouziva wifi jen okrajove,jednou tydne pripoji notes,tak vrazi x penez do routeru za 2000,-?
nebo rovnou pojede na mikrotiku?

tp shit jak pises stoji tretinovou cenu a pro takovou tu nenarocnou domaci wifinu IMHO staci,dva roky zaruka tam je,tak o co jde? kdyz za 700,- vydrzi 2 roky tak asi dobry,kdyz odejde po 2.5 letech tak si koupim jinej lepsi znacku a reknu ze to asi nestalo za nic;);)

a hlavne je to docela nova firma,takze delat zavery jak dlouho vydrzi je trosku predcasne,to ukaze cas;)
Weslo (234)|12.5.2010 13:51
Samozřejmě pokud člověk chce používat zařízením tím stylem že ho pravidelně updatuje a znovunastavuje eventuelně restartuje tak žádný problém s tp-shitem.

Nejde o nic jen jsem napsal svůj názor.Obecně bych si žádné potenciálně nefunkční zařízení (i když je na něj záruka) ani za třetinovou cenu nekoupil ale každý jsme nějáký že :rolleyes:
lexxxa (714)|12.5.2010 14:14
[quote=Weslo;374691]Samozřejmě pokud člověk chce používat zařízením tím stylem že ho pravidelně updatuje a znovunastavuje eventuelně restartuje tak žádný problém s tp-shitem.

Nejde o nic jen jsem napsal svůj názor.Obecně bych si žádné potenciálně nefunkční zařízení (i když je na něj záruka) ani za třetinovou cenu nekoupil ale každý jsme nějáký že :rolleyes:[/quote]

no co jsem tak vycetl z reakci useru,samozrejmne ze se najde par vadnych kousku,o tom zadna,a ze to neni buhvi jaka kvalita,to je bez debat,ale i zde na foru ho par lidi ma,a nekomu bezi uz rok bez problemu,sam po mesici tez nemam problem,nevidel bych to zas tak cerne,zas uplna mrtvice to asi neni,ale jak rikam ,to ukaze cas,kdyz se to zacne sr.t, tak ho vyhodim a koupim jinej,asi jsem v zivote prisel o vic nez o 7 kil;),a nekdo to otestovat musi,aby bylo o cem diskutovat:D:D
kevin00 (10238)|12.5.2010 14:28
[quote=Weslo;374691]Samozřejmě pokud člověk chce používat zařízením tím stylem že ho pravidelně updatuje a znovunastavuje eventuelně restartuje tak žádný problém s tp-shitem.[/quote]

Firmware by jsi měl updatovat u každého zařízení, ať je od jakéhokoliv výrobce. A pokud už musíš updatovat (zatím jsem se nesetkal s firmware TP-Link po kterém by byl router nefunkční) na co myslíš, že je u routerů možnost "Uložit nastavení" :idea

[quote=Weslo;374691]Nejde o nic jen jsem napsal svůj názor.Obecně bych si žádné potenciálně nefunkční zařízení (i když je na něj záruka) ani za třetinovou cenu nekoupil ale každý jsme nějáký že :rolleyes:[/quote]

Teď jsi mě docela pobavil, protože potenciálně nefunkční zařízení je jakékoliv zařízení ;) :D :D
Weslo (234)|12.5.2010 14:34
Co funguje do toho šťourat netřeba.Takže nevím proč si myslíš že musím něco updatovat jen pro samotné updatování.

myslím že se snad author threadu (který moudře TP-Linky jakožto zboží katagorie "nejsem tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci" ze svého výběru vyřadil) dokáže dle našich postřehů něco vybrat
kevin00 (10238)|12.5.2010 14:44
[quote=Weslo;374699]myslím že se snad author threadu (který moudře TP-Linky jakožto zboží katagorie "nejsem tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci" ze svého výběru vyřadil) dokáže dle našich postřehů něco vybrat[/quote]

Pokud čtu dobře, tak uživatel nikde nepíše, že by TP-Link nechtěl ;)
Když jsou TP-Linky takové zlo, tak uveď nějaký korektní zdroj, kde je uvedeno, že TP-Linky mají větší poruchovost, než-li konkurenční produkty. Zatím to jsou pouze výkřiky do tmy, nic víc. Pár TP-Linků jsem již prodal a zatím s žádným není problém (i pár uživatelů tohoto fóra je vlastní a zatím nikdo nepsal o nějakém problému s těmito routery).
Weslo (234)|12.5.2010 14:59
Obecně cokoliv levného je zlo :) Co jsem koukal tak váhal mezi ASUSem wl520 (měl jsem ho není špatný) a Linksysem ..
Žádný korektní zdroj ti nedám protože nic takového není.Tohle není procesor.
A navíc jsem nepsal nic o poruchovosti.Slabá místa levných zařízení jsou hlavně implementace jednotlivých standardů a obecně velká HW poddimenzovanost.Takže až tam ty PC zapojí a bude je používat tak mu to může zdechnout jako nic :)

Popravdě netuším čím je tvůj výkřik že si jich pár prodal a můj výkřik že jsem jich mnoho označil jako nahovno rozdílný.:mistake
|Mio| (1333)|12.5.2010 18:54
Abyste se nehadali o TP-Link, u me slo o 2 zavadne ze cca 130 ks 741nd/542g, a oba bezi dal jen se omezilo jejich vyuziti. Jednomu odesel switch, takze ted bezi jen jako AP a u druheho wifi, takze bezi jako kabelovy router.

Kdyz vemu treba Linksys, tak ze 7 ks 2 vadne, D-link 1 vadny z 5, Zyxel ADLS/broadb. 4 vadne z 9 ani ne za 12 mesicu, SMC 6 vadnych z cca 35.
U Mikrotiku 0 vadnych z cca 25, ale u tech mi odchazej CM9 nebo R52 karty nebo 18V zdroje.

Samozrejme jsou to prubezny cisla podle reklamaci, do konce povine zaruky 24 mesicu vetsine pristroju neco zbyva, ale v tom ma TP-Link vyhodu, je jistota ze 5 let bude slouzit nebo ho vyrobce vymeni za jiny kus.
Weslo (234)|12.5.2010 21:35
Tak abych jen tak neplácal :) potkám se denně zhruba s cca 60ks xDSL zařízení - žebříčky "zvláštních" problémů (jako je třeba hromada chybových vteřin bez důvodu nebo vytuhávání při nepřetržitém provozu 4x denně) vedou ony levné routery Tp-Link následované levnými routery Zyxel,Xavi a hromadou dalších ....
pěkný přehled Mio díky za něj ....
Richmond (8084)|12.5.2010 21:37
[quote=|Mio|;374755]...[/quote]
Jak si vede Cisco / Vigory?

edit: ja hlasim jednoho mrtvyho Vigora za posledni 4roky (ovsem nekolikrat flashovan, jeste takova ta stara velka krabice)
Weslo (234)|12.5.2010 21:47
Draytek Vigory jsou dost drahý takže pokud není nejáká ta nekompatibilita tak jsou to držáky ...
Cisco pokud je správný IOS tak OK ale jinak hrůůůůůůza .,,
[SIZE="1"]co se týče xDSL samozřejmě[/SIZE]
Richmond (8084)|12.5.2010 22:41
[quote=Weslo;374828]
Cisco pokud je správný IOS tak OK ale jinak hrůůůůůůza .,,
co se týče xDSL samozřejmě[/quote]
Pobavilo :thumb A jsou i levny (25k...) ;)
http://www.zbozi.cz/items?q=cisco%201941&order=relevance&minPrice=&maxPrice=&sId=v6Mv7HwiwkMtogEii7zY&r=hp&redir=1 a napis si za to w pac wireless s mimo ;)
Weslo (234)|12.5.2010 22:59
mluvil jsem o xDSL takže Cisco 876, Cisco 1800 (přesné osznačení nevím) apod :)
|Mio| (1333)|13.5.2010 22:49
Cisco veci beru jen managovavelne switche a hlavne profi sitove prvky, to je cisty cisco, jinak v EU je pro home/small bussines samy OEM s logem Cisco, nebo ty firmy koupily (Linksys, Webstar aj).

Draytek Vigor mi tu lezi jeden divnej ADSL router s wlan, jejich podpora firmware desiva, za 5 let nebyly schopny udelat firmware ve kterem by se sama nevypinala wifi cast,

A pro upresneni ted mi pribyl jeden uplne mrtvej D-Link DIR655. Takze vyrazne zhorseni "score" vzhledem k malemu poctu.

Co se tyka ADSL vyrobku od TP-Linku tak tech se me hodnoceni netyka, i kdyz si myslim ze to bude podobne, s ceskym ADSL maji problemy vzechna zarizeni, protoze v podani O2 a dalsich kteri si kapacity jen pronajimaji je to des a hruza.

Ostatni maji alespon rozumne nakonfigurovane DSLAMy, ale ty last-mile vedeni jsou proste ubohy a neda se nikdy cekat rozumne vysledky, tedy az na vyjimky samozrejme.

Jinak abych nebyl uplne OT, je jedno jakou znacku routeru koupi, ale rozumna investice je do zarizeni s 802.11n, hodi se 2x2 MIMO a vic, Anteny 3-5 dBi, dnes uz spise 1Gbit porty (v tom uz musi byt i vykonejsi chipset) a v neposledni rade USB port neuskodi. V rozumny cenovy relaci to hodne omezi mozne znacky a vyrobce, Ale NEBRAT VA-6202 pod jakoukoli znackou, je to OEM a ten pristroj~firmware je peklo. Mam tu 2 jako most, jak se rika kovarova kobyla chodi bosa :-)
Richmond (8084)|13.5.2010 22:57
[quote=|Mio|;375085]Mam tu 2 jako most, jak se rika kovarova kobyla chodi bosa :-)[/quote]
...u me podobne - Straightcore :D - sly teda smykem po mesici (leto) kdy se nechutne prehrivaly + u jednoho chciplo trafo, hnus velebnosti. Zatim z tech nejlevnejsich drzi Airlivy 5460 v1, ale ty uz jsou na dnesni pomery mimo...

edit: jinak Cisco + DSL (nikoliv ADSL) drzi nejakych par let bez vypnuti ;)
Weslo (234)|17.5.2010 12:03
[quote=|Mio|;375085]s ceskym ADSL maji problemy vzechna zarizeni, protoze v podani O2 a dalsich kteri si kapacity jen pronajimaji je to des a hruza.[/quote]
Vidím že těch cca 730 000 přípojek vlastně má štěstí že vůbec funguje :stupid zatímco těch 50 000 přípojek vedoucích do ostatních ISP je zcela bezproblémových
[quote=|Mio|;375085]
Ostatni maji alespon rozumne nakonfigurovane DSLAMy, ale ty last-mile vedeni jsou proste ubohy a neda se nikdy cekat rozumne vysledky, tedy az na vyjimky samozrejme.[/quote]
O konfiguraci tohle vůbec není (spíše o implementaci standardů v podání jednotlivých výrobců) a last mile vedení je prostě ubohý což se projevu tím že nikdo nestaví nové :D

Celkově se mi chce :cry
|Mio| (1333)|17.5.2010 20:12
Nechtelo se mi, ale zareaguju.

Z tech 750 tisic pripojek, nema smysl resit skutecne stavy, jestli funguje tak 5% tak jak by melo tak je to moc. A ostatni maji 50 tisic?? To je for?? Jem UPC jich ma ted kolem 350 tisic.

A last mile vedeni se nestavi protoze to proste vlastnici nemovitosti nedovoli. A to co se postavi v novostavbach je vyuzivano minimalne. Denne zrusi pevnou linku desitky az stovky zakazniku. Tam kde je alternativa klesa poptavka k nule. TAK KDO BY INVESTOVAL DO VYSTAVBY??

ADSL zije hlavne z lokalit kde neni jina rozumnejsi moznost pripojeni. A to jen diky sitim ktere dostali darem od statu a ted je draze pronajimaji ostatnim.

Moje zkusenost u zakaznika ve firme:
Kdyz chces navysit internet na slibovanych 8 mbit, tak ti pride technik, zmeri to a rekne ti ze je spatne vedeni ze vic jak 2Mbity ti nepustej, ze jsi daleko od ustredny, tak tam pichnu reflektak a vidim delku vedeni 1390m a po ceste 3 problemova mista. A presto ti reknou ze to nejde. Opravit to odmitaji. Tak co bych se rozciloval, zrusil jsem to, nahodil wifi na 5GHz, garantovanych symetrickych 5+1 Mbit a po tom 1Mbitu 4 telefoni linky.
Weslo (234)|18.5.2010 08:45
Nejde přece vůbec o ADSL jako takové ale i o další technologie využívající metalické vedení.VDSL a podobné.To že se nezavádí má na svědomí hlavně ČTÚ.
S darem od státu si se mírně seknul (zcela normální u "amatérů") Sítě i ústředny byly budovány cca od roku 1990 kdy do tehdy SPT Telecom nalili tehdejší zahraniční partneři peníze za které se defakto celá dnešní síť postavila.viz tady na lžidnes
http://mobil.idnes.cz/po-roce-1989-hrozil-telefonni-siti-kolaps-zachranily-ji-az-obrovske-investice-17b-/mob_tech.asp?c=A091115_205510_mob_tech_hro
Pokud byla oprava dražší než zisk z té firmy (jako že to tak je vždy když se neopravuje) tak je to docela logické chování nezdá se ti?Nebo ty pracuješ zadarmo?

Dál asi reagovat nemusíme jsem celkem OT ... napsal jsem to hlavně proto aby si nebyl neznalý :) I když je mi jasné že je to házení hrachu na zeď.