reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

čistá instalace systému - config ssd disk | ASUS N551JQ-CN050H

matata (164)|5.5.2015 01:01
Ahoj všem,
dnes jsem zakoupil ntb ASUS N551JQ-CN050H ... musím říct, že je výborný, nicméně předinstalovaný OS obsahuje mnoho balastu rádoby užitečného SW Asus.

Chci to přeinstalit na čisté W8(.1)

NTB á 24 Gb SSD disk který by měl fungovat pro cache systému.
Jak mám prosím tento disk nakonfigurovat pro tuto funkci při čisté instalaci systému.

P.S. Doporučujete nějaký přeinstalený asus sw který stojí za používání?

Děkuji moc.
VencaX (3686)|5.5.2015 01:37
Mmm osobně bych spíš doporučoval odinstalování daného balastu.

Čistá instalace může mít několik problémů:
- může se objevit nějaká mírná nekompatibilita s ovladači
- licence, kterou jsi s notebookem dostal je OEM, tzn klíč, kterej máš k notebooku ti nepůjde na krabicovou verzi (kterou bys byl schopnej možná někde stáhnout, abys mohl systém přeinstalovat)
- budeš muset všechno konfigurovat a nastavovat

Odinstalace zbytečností přes Ovládací panely je jednodušší, rychlejší a méně problémová.
Stiffmeister (51)|5.5.2015 04:21
Toho balastu tolik nebude a upřímně řečeno nemám ani páru jak funguje cache přes ssd... Stejně jako u hybridních sshd, kde je třeba 8gb ssd a zbytek plotny... 8gb je přece na samotný systém málo... Asi to dělá sám disk, že nejpoužívanější soubory narve na ssd část...
VencaX (3686)|5.5.2015 15:36
[QUOTE=Stiffmeister;570891]Toho balastu tolik nebude a upřímně řečeno nemám ani páru jak funguje cache přes ssd... Stejně jako u hybridních sshd, kde je třeba 8gb ssd a zbytek plotny... 8gb je přece na samotný systém málo... Asi to dělá sám disk, že nejpoužívanější soubory narve na ssd část...[/QUOTE]

Intel Rapid Storage Technology zajišťuje právě cachování na 8-24GB SSD (více jak 24GB je zbytečné na cache). Jak přesně to nastavit nevím, ale automaticky to nefunguje ;)
robky (3195)|5.5.2015 18:22
[QUOTE=VencaX;570903]Intel Rapid Storage Technology zajišťuje právě cachování na 8-24GB SSD (více jak 24GB je zbytečné na cache). Jak přesně to nastavit nevím, ale automaticky to nefunguje ;)[/QUOTE]

http://www.pcworld.com/article/248828/how_to_setup_intel_smart_response_ssd_caching_technology.html
Ventero (1280)|5.5.2015 20:44
Tak 24GB by nestačilo na systém ? Na 7mi jo. A je to samostatné SSD nebo hybrid? Trochu bokem: jak se u hybridu ta ssd část jeví - je to tedy samostatný oddíl ? Nebo lze to tak nakonfigurovat ? To už by se vědělo co s tím dál dělat, aby se to využilo :) (aspoň nějak - když by se to nepodařilo k původnímu účelu)

Nicméně myslím, že by se to místo pro cache dalo nastavit manuálně, ale asi by se muselo zasahovat do registrů - a to by musel někdo hlubokoznalý navést.

Asi bych šel taky cestou toho zbavování, pravda však je, že některý notebooky měli továrně nainstalováno snad 30 balast super skvělých aplikací, že to muselo tak zas--t registry, že odinstalace by nepomohla.

Ještě je jedna varianta. Pakliže má notebook recovery partition, tak tam by, po zviditelnění a zpřístupnění, mělo jít nakonfigurovat, co se s OS bude instalovat a co ne. A pak vrátit atributy oddílu na pův. hodnoty a provést samotnou recovery. Ale nutno upozornit, že to je trochu babračka. Máš však jistotu všech driverů a jejich kompatibility a bylo by nejspíš zachováno i to cacheování - pokud by jsi neodebral i prvek k tomu sloužící.
VencaX (3686)|5.5.2015 21:48
24GB ti stačí tak akorát na nainstalování sedmiček... jenže nic jinýho na ten disk potom nedáš (samotné Win si vezmou min 15GB a na TRIM potřebuješ min 15%, což ti dělá cca 3GB, zbylých 6GB si nech na pozdější updaty a upgrady systému a temp soubory ;) ) jenže většinou se na systémovej disk instaluje i software... a to je vlastně důvod pro pořízení SSD... minimálně 64GB na to, abys dokázal dlouhodobě provozovat Win7.
matata (164)|5.5.2015 22:22
Intel Rapid Storage Technology v seznamu nainstalovanych programu nemám... jak prosím zjistím, že to funguje? Ve spravci zarizeni ve spravci disku je u tohoto disku info, ze je 100% volná kapacita. Je to ok?
zsdx (2098)|6.5.2015 10:18
[QUOTE=Ventero]jak se u hybridu ta ssd část jeví[/QUOTE]
Nijak. Nemas sanci s ni pracovat, ma to v rezii FW disku.

[QUOTE=Ventero]Pakliže má notebook recovery partition, tak tam by, po zviditelnění a zpřístupnění, mělo jít nakonfigurovat, co se s OS bude instalovat a co ne. A pak vrátit atributy oddílu na pův. hodnoty a provést samotnou recovery. Ale nutno upozornit, že to je trochu babračka.[/QUOTE]
Cista teorie nebo jsi to zkousel? Vis vubec, jak je reseno recovery?

[QUOTE=matata]Intel Rapid Storage Technology v seznamu nainstalovanych programu nemám... jak prosím zjistím, že to funguje? Ve spravci zarizeni ve spravci disku je u tohoto disku info, ze je 100% volná kapacita. Je to ok?[/QUOTE]
Kdyz nemas, nefunguje ;) 100% je OK. Chces-li clanek v cestine, hledej na CDRku 'SSD cache' v testu Z68. Odkaz ti nevlozim, server je na indexu :p.
Ventero (1280)|6.5.2015 16:21
S tou Recovery partition tak napůl - trochu jsem se do ní hrabal, když jsem u svého služebního Acera potřeboval obnovit možnost zavedení recovery po instalaci jiného OS a všiml jsem si, že je strukturovaný tak, že je tam složka, kde byly napraný všechny ty instalačky těch krepů. Jejich odstraněním by mělo dojít k tomu, že se prostě nenainstalují. Možná by to vyvolalo nějakou chybovku, ale instalace samotných aplikací je až finálová fáze, takže by se teoreticky ani tak nemělo nic dít. Nevím však, jestli je to u 8iček řešeno nějak úplně jinak. Ale mrknout by se na to dalo :)
VencaX (3686)|6.5.2015 17:00
[QUOTE=Ventero;570954]S tou Recovery partition tak napůl - trochu jsem se do ní hrabal, když jsem u svého služebního Acera potřeboval obnovit možnost zavedení recovery po instalaci jiného OS a všiml jsem si, že je strukturovaný tak, že je tam složka, kde byly napraný všechny ty instalačky těch krepů. Jejich odstraněním by mělo dojít k tomu, že se prostě nenainstalují. Možná by to vyvolalo nějakou chybovku, ale instalace samotných aplikací je až finálová fáze, takže by se teoreticky ani tak nemělo nic dít. Nevím však, jestli je to u 8iček řešeno nějak úplně jinak. Ale mrknout by se na to dalo :)[/QUOTE]

Nejspíš tam bude nějakej soubor se skriptem, co tu instalaci spouští postupně, takže by možná bylo potřeba i ten soubor najít a upravit.
Ventero (1280)|6.5.2015 19:42
Souhlasím - určitě by to bylo lepší. Psal jsem, že by to byla babračka, ale nemožné to není.