reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RW: rewritable versus re-recordable

cuaron (105)|5.1.2011 17:44
Dnes jsem si byl koupit DVD-RW-cka od Verbatimu. V obchode meli vedle sebe dve verze. Jedna mela zelenej obal a na nem napsano "re-recordable". Druha oraznzovej obal a na nem napsano "rewritable". Obe verze staly stejne. Vi nekdo, v cem je rozdil?
Jiziii (796)|5.1.2011 17:47
DVD-RW rewriteable jsou dvd na která mužeš vypálit data a pak je smazat a znovu něco vypálit, to samý jako re-rewritable(měli by mít taky skratku DVD-RW)
DVR-R recordable jsou DVD na která můžeš vypálit data ale už je z DVD nesmažeš
cuaron (105)|5.1.2011 17:58
Obe verze byly oznaceny jako DVD-RW. Na jedny bylo ale napsano "RE-recordable", zatimco na druhy "RE-writable". Obe mely barevne odlisny krabicky. Cili chapu, ze oboji jsou prepalovatelny, ale zrejme tam nejaky rozdil byt musi. Proc jinak by to takhle odlisovali?

Vygooglil jsem obrazky tech krabicek
re-recordable:
http://www.comparestoreprices.co.uk/images/ve/verbatim-dvd-rw-rewritable-disk-cased-4x-speed.jpg
rewritable
http://images.overclock.co.uk/product_images/large/VERBATI183.jpg
Gouranga (699)|5.1.2011 18:23
[quote=cuaron;427188]Obe verze byly oznaceny jako DVD-RW. Na jedny bylo ale napsano "RE-recordable", zatimco na druhy "RE-writable". Obe mely barevne odlisny krabicky. Cili chapu, ze oboji jsou prepalovatelny, ale zrejme tam nejaky rozdil byt musi. Proc jinak by to takhle odlisovali?

Vygooglil jsem obrazky tech krabicek
re-recordable:
http://www.comparestoreprices.co.uk/images/ve/verbatim-dvd-rw-rewritable-disk-cased-4x-speed.jpg
rewritable
http://images.overclock.co.uk/product_images/large/VERBATI183.jpg[/quote]
jedny jsou +, druhy -. to je ten hlavni rozdil. ten nazev se mozna lisi kvuli tomuhle, ale spis bych se soustredil na + a -, ne na "prepisovatelne" psano dvema ruznymi zpusoby
cuaron (105)|5.1.2011 18:25
A jo, toho jsem si vubec nevsiml :-)
Tim se nabizi otazka - mam radeji kupovat +, nebo -?
StD (1963)|5.1.2011 19:03
[quote=cuaron;427199]A jo, toho jsem si vubec nevsiml :-)
Tim se nabizi otazka - mam radeji kupovat +, nebo -?[/quote]
K tomu prvnímu by jsi si měl nejprve přečíst něco o tom, jak se liší způsoby zápisu medií "+" a "-".
K tomu druhému si musíš ujasnit (ve spolupráci s manuály), který ten typ tvá zařízení ovládají, a současně si vyzkoušet na vzorcích, který jim (i softwaru, jenž máš) "chutná" lépe pro zápis i pro následné čtení...
Suchá teorie praví, že jsou tato media přepisovatelná cca 1000x (díky kovové zápisové vrstvě, proto jsou dražší), ale "zelený strom praxe" říká také něco o tom, že při nevhodné kombinaci rekorderu a softu se také může jednat o disky na jedno až tři použití, které už nikde jinde nepřečteš. Proto s nimi opatrně, zbytečně nestřídat rekordery a soft... Příklad: vypálíš na jednom, přečteš; vymázneš na jiném a už ani nenaformátuješ.
cuaron (105)|5.1.2011 19:31
Ja pouzivam zasadne Nero (vypalovacku ani nevim, jakou mam, koupil jsem ji s pocitacem:), ale obcas si neco vypalim (rodinny zabery treba) a pak si to pustim i na stolnim DVD prehravaci (Fergusson).
Dosud jsem nad tim, jestli mam pouzivat + nebo - nikdy nepremyslel. Ted koukam, ze RW-cka, co mam doma, jsou DVD-RW, a dnes jsem Koupil DVD+RW, tak uvidime, jak to pujde :-)
StD (1963)|5.1.2011 19:46
[quote=cuaron;427216]Ja pouzivam zasadne Nero (vypalovacku ani nevim, jakou mam, koupil jsem ji s pocitacem:), ale obcas si neco vypalim (rodinny zabery treba) a pak si to pustim i na stolnim DVD prehravaci (Fergusson).
Dosud jsem nad tim, jestli mam pouzivat + nebo - nikdy nepremyslel. Ted koukam, ze RW-cka, co mam doma, jsou DVD-RW, a dnes jsem Koupil DVD+RW, tak uvidime, jak to pujde :-)[/quote]

...tak se připrav na to, že se ti je (DVD+RW) bude okamžitě po zasunutí snažit naformátovat na UDF jeho součást InCD a pozmění ti zaváděcí stopu, tudíž je pravděpodobné, že už to medium v "non-Nero" stroji nepřečteš.
Opravdu si o tom něco naštuduj, než na to nacpeš něco (...rodinné záběry) co už ti nikdo v případě ztráty nenahradí. ;)
cuaron (105)|5.1.2011 19:50
Ok, zkusim o tom najit nejakej clanek. Nicmene, ja na ty RWcka vypaluju pouze provizorni veci (kdyz chci jen neco zkopirovat nebo si to prehrat na stolnim DVD prehravaci).
Mel jsem si teda koupit spis DVD-RW, nebo si mam sehnat nejaky jiny software? Clovek aby se v tom vyznal :D

Nicmene ted jsem se schvalne dival, ze mam spoustu veci trvale vypalenych jak na DVD-R, tak na DVD+R. A nevsiml jsem si, ze bych mel nekdy nejaky problem...
StD (1963)|5.1.2011 20:00
Najdi si to na Wiki. Hlavně se dívej po strategiích vypalování a verzích formátu UDF, co je pro co...
Třeba nezfinalizovaný (neuzavřený Session) UDF DVD+RW ti ten tvůj přehrávač na tutti nepřehraje.
cuaron (105)|5.1.2011 20:28
A u DVD-RW by se to nestalo?
StD (1963)|5.1.2011 20:45
...to právě najdeš v té "povinné četbě". Nemíním ti tu opisovat vše, co o tom vím. Na to jsem neskutečně líný.
cuaron (105)|5.1.2011 21:09
V pohode. Kdybys vedel o nakym dobrym linku, kde tohle nastudovat.... Na ty wikipedii toho moc neni...
StD (1963)|5.1.2011 21:43
[quote=cuaron;427249]V pohode. Kdybys vedel o nakym dobrym linku, kde tohle nastudovat.... Na ty wikipedii toho moc neni...[/quote]
Kouknu ráno v práci do služební mašiny, tam mám na to adresář.
cuaron (105)|5.1.2011 21:47
Super. Diky!

Tak podle techhle specifikaci by muj prehravac mel DVD+RW podporovat... (A ten souborovej system UDF nepouzivam, tak snad by to melo jit, ne? Zitra vyzkousim)
http://www.ferguson-digital.cz/products/D-880HX/specification.aspx
StD (1963)|6.1.2011 08:34
Každé DVD-Video má na sobě současně obě hlavičky souborových systemů - Joliet/ISO a UDF.
S tím študiem můžeš začít tady:
http://www.dvdplusrw.org/Article.asp?mid=0&sid=3&aid=11
cuaron (105)|6.1.2011 20:17
Tam akorat vychvalujou, jak je DVD+R/RW lepsi a kompatibilnejsi nez DVD-R/RW...
StD (1963)|6.1.2011 21:30
[quote=cuaron;427392]Tam akorat vychvalujou, jak je DVD+R/RW lepsi a kompatibilnejsi nez DVD-R/RW...[/quote]
No a co jsi čekal? Tu strategii zápisu už máš dostudovanou? To musíš číst jednak mezi řádky a druhak dávat si to dohromady se vzorečky a zkratkami (DAO versus SAO apod.). Je to alchymická věda, ale ty jsi chtěl mermomocí vědět, co je lepčí... :rolleyes: Dobrat se k tomu musíš sám. Já tvá zařízení ani media před sebou nemám.
cuaron (105)|6.1.2011 23:39
No ja je taky neznam :) Vim, ze mam Verbatim DVD+RW a ze mam DVD prehravac Fergusson, ktery podle specifikaci na jeho webu, by mel DVD+RW podporovat. tak proste zkusim neco vypalit s vychozim nastavenim v Neru a uvidim. Bud to prehraju, nebo ne :-) RWcka jsou stejne jen na provizorni prehravani. Prinejhorsim bych je vymenil za DVD-RW :) Nemam v umyslu to nejak komplikovat :)
StD (1963)|6.1.2011 23:50
[quote=cuaron;427432]No ja je taky neznam :) Vim, ze mam Verbatim DVD+RW a ze mam DVD prehravac Fergusson, ktery podle specifikaci na jeho webu, by mel DVD+RW podporovat. tak proste zkusim neco vypalit s vychozim nastavenim v Neru a uvidim. Bud to prehraju, nebo ne :-) RWcka jsou stejne jen na provizorni prehravani. Prinejhorsim bych je vymenil za DVD-RW :) Nemam v umyslu to nejak komplikovat :)[/quote]
...mno odpustím si kyselé poznámky ad Nero a doporučím jen jedno - vždy zápis uzavírej, žádné Open Sessions... Tedy pokud ti to to InCd nepomrví rovnou. ;) Vždy dělej totéž jako na +-R a patřičně si také připravuj Image (obraz), protože minuska a pluska se počty formátovaných sektorů liší.

V jednoduchosti je krása = ImgBurn.
cuaron (105)|7.1.2011 00:00
Ja nepreferuju Nero. Ale je to jediny, co mam a jediny, co znam :) Nebranim se pouzivat neco jinyho.
Obraz? To je nutny? Ja dam vzdycky rovnou vypalit a o vic se nestaram. Vychozi nastaveni nechavam, jak je: DVD-ROM ISO (9660+joliet), nepouzivat vice oddilu.
Obcas pouzivam DVD-Video (ISO 9660, standardni ISO CD-ROM).
Nic z toho jsem nikdy nemenil :)
StD (1963)|7.1.2011 00:07
...koukni se na druhou tabulku od shora a poznámky pod ní...
http://www.osta.org/technology/dvdqa/dvdqa6.htm
Právěže se o to nestaráš je špatně.
cuaron (105)|7.1.2011 00:17
Tam pisou neco o kapacitach, ze na DVD+RW nema byt soubor vetsi jak 1.46 GB?
StD (1963)|7.1.2011 00:24
[quote=cuaron;427442]Tam pisou neco o kapacitach, ze na DVD+RW nema byt soubor vetsi jak 1.46 GB?[/quote]
...koukáš na špatný průměr placky, ale rozhodující jsou ty poznámky pod tím - každý typ potřebuje "pro správu jinačí počet státních úředníků", tudíž se reálná velikost volných zapisovatelných sektorů liší, byť je teoretická kapacita stejná...

Edito: Proč myslíš, že se VOBy sekají na 1+gigabajtové kousky, když na hadr (HDD) si můžeš vyrobit třeba 16GB a hratelné to bude?! Na ty větší soubory se právě používá UDF.
cuaron (105)|7.1.2011 00:36
Jo, to vim. Ale vetsi soubory vypaluju vyjimecne.