reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ladění WiFi a LAN sítí

RolandN (210)|11.4.2009 16:34
Našel jsem zajímavý članek o ladění TCP/IP sítě. Ale jak na Maximum vyladit WiFi siť???

Mě tato problematika teď hlavně zajímá protože, spojení mezi notebookem a Routrem DI-524 je při měření max. 6MBit i když system hlasi rychlost spojeni 54MBit (vim že je to jakási teoreticka rychlsot, ale takovy rozdil?)

(ztráta paketu jen občas, ping v pruměru 30ms, spjeni občas padá, vzdalenost přístrojů jen pár metrů)

Díky za tipy a rady...
Intri (3490)|11.4.2009 17:22
To spíš vypadá na nekvalitní spojení jako takové. Ping 30 ms je pro wi-fi síť celkem hezký, ale padat by spojení nemělo. S tím padáním bude těsně spojená i ta ztráta paketů, a dost možná i nízká přenosová rychlost. Chtělo by to zjistit, kdo je na vině za ztrátu spojení. Nejdřív můžeš začít jednoduchým restartem routeru ( můj sem tam trochu zlobí, restart mu pomůže - holt, "have you tried turning it off and on again" je doopravdy univerzální řešení na mnoho problémů ). Poté by mohlo stát za to ho zkusit nahradit nějakým jiným ( nejíp jiného typu ), je-li to možné, a zjistit, jestli spojení stále padá. Pokud ano, bude to vina asi u PC. Tam bych zkusil přeinstalovat ovladače wi-finy.

Tolik k nějakým celkem rychlým předběžným pokusům o zjištění, příp. odstranění problému, bohužel v téhle oblasti nejsem expert, tak ještě chvíli vydrž, než se objeví někdo zkušenější.
RolandN (210)|11.4.2009 18:33
Restartu routeru bylo už spousty, ma i novy firmware. Jeho restart většinou pomuže co se tyče padání spojeni, nebo nemožnost navázání spojení. Problem je i s jinym PC (s OS WinXP).

Právě proto hledám řešení více hlouběji, nastaveni siti a pod....
astec (1823)|11.4.2009 18:35
Jak měříš přenosovou rychlost??
EditorPO (2819)|11.4.2009 21:29
DI-524 je uz proste taky. Bude ti blbnut. Jedna sa totiz o produkt z tych najlacnejsich a vacsina providerov ho dava za 1 korunu. Niekomu ide dobre a inemu nie. Zalezi proste od daneho kusu.

6 Mbit/s je ale stejne malo. Ten priemerny ping je na router, alebo niekam dalej?
Janyk1 (997)|11.4.2009 21:36
A rušením od jiné sítě to být nemůže?
[SIZE="1"]jestli je to kravina tak mě ukamenujte, v tomhle se nevyznám[/SIZE]
EditorPO (2819)|11.4.2009 21:53
[QUOTE=Janyk1;237961]A rušením od jiné sítě to být nemůže?
jestli je to kravina tak mě ukamenujte, v tomhle se nevyznám[/QUOTE]
Samozrejme ze ano, ale k tomu by sme sa postupne dopracovali. Pricin moze byt este viac. Napriklad aj uvolneny kabel anteny v NTB (v rame displeja alebo konektor na karte).
RolandN (210)|12.4.2009 11:26
[QUOTE=astec;237868]Jak měříš přenosovou rychlost??[/QUOTE]

Testem internetu přes LAN naměřim plnych 30Mbit, přes WiFi max. 6Mbit

a pak ještě přes Netio: Notebook -> WiFi = router = LAN <- PC naměřena taky taková rychlost.

a ping přes přikazový řádek.


[QUOTE=EditorPO;237957]DI-524 je uz proste taky. Bude ti blbnut. Jedna sa totiz o produkt z tych najlacnejsich a vacsina providerov ho dava za 1 korunu. Niekomu ide dobre a inemu nie. Zalezi proste od daneho kusu.

6 Mbit/s je ale stejne malo. Ten priemerny ping je na router, alebo niekam dalej?[/QUOTE]

Ten D-Link je pořad drahši než nějaky Edimax, TP-Link...

ping je na router


[QUOTE=EditorPO;237963]
Citace:
Původně odesláno od Janyk1
A rušením od jiné sítě to být nemůže?

Samozrejme ze ano, ale k tomu by sme sa postupne dopracovali. Pricin moze byt este viac. Napriklad aj uvolneny kabel anteny v NTB (v rame displeja alebo konektor na karte).[/QUOTE]

Je tu v okoli jen jedna sit co chytam a ta je z hodne slabým signálem.

Problém padání a nakonec i nemožnost připojeni k sití je i na jenem noteboku. To pak vyřeši restart routeru.

Nevim jestli to padani spojení bude mít stejnou příčínu, spojeni notebooku třeba měsic jede v pohodě, pak to jednoho dne se jeden (nebo oba notebooky) nemužou připojit restart routeru to pak zas na několik tydnu vyřeši.
Ale ta rychlsot je vždy tak nízká.
Nevim jestli vyzkoušet jine nastaveni wifi sitovek, či jiný kanál na routeru...
EditorPO (2819)|12.4.2009 12:39
Pri WiFi spojeni kontroluju zariadenia medzi sebou kvalitu spojenia. Pri zlych podmienkach zariadenia proste nie su schopne dosiahnut vyssiu prenosovu rychlost, rychlost postupne klesa, az sa zariadenia "dohodnu" na nejakej rychlosti.

Skontroluj si taktiez nastavenia na routeri v sekcii Advanced>Performance. Tam si mozes nastavit, ci router ma pouzivat mixed mode (prenosova rychlost 11Mbit/s s typickou priepustnostou ~5Mbit/s), alebo len g mode (prenosova rychlost 54Mbit/s s typickou priepustnostou ~22Mbit/s). Taktiez si mozes "natvrdo" nastavit prenosovu rychlost.

Zaroven sa pozri na akom kanali vysiela ten blizky vysielac a nastav router na kanal s minimalnym odstupom o 2 kanaly.

To ze je Dlink drahsi ako Edimax este neznamena, ze je lepsi. Cena nie je relevantnym vyjadrenim kvality.

Skontroluj nastavenie SSID (pri skrytom SSID maju niektori klienti problemy).

Vypni na chvilu sifrovanie (ak ho mas zapnute), sifrovanie totiz dost zatazuje router a Dlink nie je ziaden borec vo vykone.

Tento router ma dalsie moznosti nastavenia v sekcii Tools>Misc. Napriklad SPI mode, pri ktorom kontroluje validnost kazdeho packetu. V uz spominanej sekcii Advanced>Performance mas dalsie nastavenia, ktore maju vplyv na stabilitu a rychlost WiFi spojenia.
RolandN (210)|12.4.2009 18:22
Rychlost spojeni je stale 54Mbit.

Jen G jsem nastavil a SPI zapnul, ale žádná změna.

D-Link jsem si vždy myslel že je na to lip než víše zmínění vyrobci.

SSID skryte nemam.

šifrování jsem vypnul a zvýšilo se to na 11Mbit. Zkusil jsem změnit šifrovani na WPA2-PSK tak to u te rychlosti 11Mbit zustalo (požival jsem obyš WPA-PSK :confused: )

V tom Advance>Performance je dalši nastaveni, ale vubec netušim co znamenaji... :(
HiLow (1000)|12.4.2009 18:30
[QUOTE=RolandN;238285]V tom Advance>Performance je dalši nastaveni, ale vubec netušim co znamenaji... :([/QUOTE]
Tak sem vypis, nebo dej screen, jake nastaveni tam mas a poradime.;)
RolandN (210)|12.4.2009 19:14
Zde je:

[ATTACH]10397[/ATTACH]
D-link.jpg
HiLow (1000)|12.4.2009 20:00
Beacon interval: Slouzi pro synchronizaci bezdratove site. Pokud mas v siti mene PC, tak muzes zvetsit hodnotu, muze lehce zvysit rychlost.
RTS Treshold: Tuto polozku bych moc nemenil. Pouziva se jen, pokud jsou problemy s datovym tokem. Ale muzes lehce experimentovat, doporucuji ale v malem rozsahu.
Fragmentation: Urcuje, jak velke pakety bude router odesilat. Tam bych to nechal jak je, cim vetsi, tim lepsi. Ale taky muzes zkusit.
DTIM Interval: Interval pro komunikaci s bezdratovymi klienty. Nechal bych na default.
TX Rates: Jake tam mas volby?
EditorPO (2819)|12.4.2009 21:15
Este dotaz k tym notebookom. Su to nejake rovnake typy, alebo uplne ine? Problem vznika vtedy ak su pripojene obidva, alebo aj pri pripojenom len jednom NTB? Je dost mozne, ze kazdy z NTB ma inak nastavenu WiFi kartu a preto rozhodia siet, router ich nestiha obsluzit, pripadne pre kazdy notas musi menit parametre spojenia. V tejto suvislosti by som doporucil na routri nastavit hodnotu TX rates napevno. Skus 11Mbit a postupne zvysuj.

Beacon interval mozes dat pre tvoju potrebu kludne na 1000.
RTS Threshold mozes znizovat, ale ked to prezenies, tak znizis priepustnost siete.
S Fragmentation je to tak, ze male pakety su vyhodne pre siete s QoS a s aplikaciami, ktore potrebuju kontinualny tok (napr. VoIP), nizka hodnota je dobra aj preto, ze v pripade rozbitia paketu sa opatovne prenasa len mala cast. Na druhej strane male pakety znacne zatazuju prenos.

Vsetky tieto parametre sa nastavuju v konkretnom prostredi, takze tazko pisat nejaky univerzalny navod s hodnotami. Ak ich menis na AP, musis to menit aj na klientoch, inak to robis zbytocne. Pripojenim dalsieho klienta sa optimalna hodnota tiez zmeni. Preto existuju nejake "default" hodnoty, pri ktorych by to malo slapat vzdy.
RolandN (210)|13.4.2009 10:35
TX Rate hodnoty jsou: 54, 48, 36, 24, 18 MBps


Jsou to jine typy notebooku, ale zdá se mi že ze sitovky maj stejne (ted nevim, až budu doma se mrknu)
ale ted druhy notas je jen obcas připojený, fakt malo kdy.


Diky, zkusím si pohrát s tim nastavenim, a pak dám vědět...
RolandN (210)|13.4.2009 21:38
Tak hlásim výsledek: :)

Nastaaveni routeru

Beacon Interval: 1000
RTS Threshold : 2400
Fragmentation: 2000
Wireless Mode: G
TX Rates: 48Mbps (napevno je spojení stabilnější)


V notebooku k rychlosti 48Mbps jsem ještě nastavil velikost MTU 1454 bytů.

a rychlost je: 22Mbit :thumb


At jsem pak testoval dál vic jsem při rychlosti 54Mbit nedostal, než tech 22Mbit/s, tahle rychlost je i při spojeni 48Mbit. Kolik se da realně maximálně z 54Mbit vytahnout?
HiLow (1000)|13.4.2009 21:40
[QUOTE=RolandN;238965]Tak hlásim výsledek: :)

Nastaaveni routeru

Beacon Interval: 1000
RTS Threshold : 2400
Fragmentation: 2000
Wireless Mode: G
TX Rates: 48Mbps (napevno je spojení stabilnější)


V notebooku k rychlosti 48Mbps jsem ještě nastavil velikost MTU 1454 bytů.

a rychlost je: 22Mbit :thumb


At jsem pak testoval dál vic jsem při rychlosti 54Mbit nedostal, než tech 22Mbit/s, tahle rychlost je i při spojeni 48Mbit. Kolik se da realně maximálně z 54Mbit vytahnout?[/QUOTE]

Pekny vysledek !
Myslim, ze vic z toho uz nedostanes.
RolandN (210)|13.4.2009 21:49
Tak to je škoda, že je tom maximum, ale i tak lepši než má předešlá rychlost... :cool:


Ještě ukázka z programu Netio:

TCP connection established.
Packet size 1k bytes: 2021 KByte/s Tx, 2569 KByte/s Rx.
Packet size 2k bytes: 3036 KByte/s Tx, 2556 KByte/s Rx.
Packet size 4k bytes: 2878 KByte/s Tx, 2599 KByte/s Rx.
Packet size 8k bytes: 3323 KByte/s Tx, 2573 KByte/s Rx.
Packet size 16k bytes: 2792 KByte/s Tx, 2607 KByte/s Rx.
Packet size 32k bytes: 3054 KByte/s Tx, 2593 KByte/s Rx.
EditorPO (2819)|13.4.2009 21:50
OK, si chlapik !!! :)

Dosiahol si vlastne limit prenosu pri tvojej konfiguracii. Blahozelam :thumb nie kazdy ma nervy na nejake nastavovanie.