reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak preinstalovat Visty XPckama?

Georginek (2957)|6.6.2009 15:17
Koupil sem si notas

http://acer.mironet.cz/acer-aspire-4810t353g32mn--su3500--3gb-320gb--141quot-led--dvdrw--vip--timeline+dp92291/

a jsou tam Visty. Chci tam dat Xp, na strankach Aceru jsou ovladace i na Xp, takze s timhle problem asi nebude, ale ptam se jak mam nainstalovat XP kdyz uz ta jsou Visty......KDyz to naformatuju tak prijdu o ty VIsty. Neda se to nejak udelat aby tam zustaly oba systemy?
Challenger_ii (192)|6.6.2009 15:42
Jestli chceš být legální, pak si musíš OS zakoupit. MS neumožňuje downgrade na OS Wista Home Premium, což je asi tvůj případ. Nicméně, pokud zakoupíš WXP Home, pak můžeš provozovat oba OS, ale je nutno připravit disk na spuštění dvou OS, např. boot manažerem. V případě Acer-u je to složitější, protože nedodává instalační média, ale používá recovery partitions, takže si budeš muset zálohovat obraz disku, než se do toho pustíš.
Georginek (2957)|6.6.2009 22:15
Takze staci udelat zalohu recovery puvodnich Vist. Xp original mam. Prave skoda toho ze neni dvd s instalaci Vist.
Logout (4018)|6.6.2009 22:51
Ale jestli se do toho budeš pouštět, tak si nejdřív zjisti, zdali jsou na ten Tvuj notebook k dispozici ovladače pro windows XP. Jinak Ti v XP nemusej některý věci fungovat (např. webkamera, bluetooth apod.).
Challenger_ii (192)|6.6.2009 23:06
Není to jen o instalačním médiu. To stačí kopírovat od kohokoli, kdo jej má. Licenční klíč máš svůj, ale co na instalačce není jsou drivery a programové vybavení dodávané výrobcem s autoinstalačním skriptem. Sice to neva, když to není, ale je to zdlouhavější stahovat vše ze serveru výrobce a posléze instalovat. Faktem ale zůstává, že je sice zdlouhavější, ale zato máš potřebný SW novější než původní. Má to své pro i proti. Myslím, že u každého IT prodejce se najde někdo ochotný, kdo ti udělá kopii instačního DVD. Sám neinstaluji dva OS na jeden disk, to raději každý na singl disk, ale u NB to asi moc nejde. Každopádně bych si zálohoval recovery oddíl. Na microsoftím webu se najde postup jak na to. Raději si to pročti. Jak jsem psal, sám to nepoužívám, ale instalátor Vist si umí disk připravit pro instalaci i na jiný OS, tudíž by měly být WXP nainstalovány jako první OS.
Challenger_ii (192)|6.6.2009 23:11
[QUOTE=Logout;256973]Ale jestli se do toho budeš pouštět, tak si nejdřív zjisti, zdali jsou na ten Tvuj notebook k dispozici ovladače pro windows XP.[/QUOTE]

Jsou, ale máš pravdu v tom, že nemusí být kompatibilní. U Aceru jsem v poslední době narazil na několik modelů, které na webu tvrdí že jsou i pro XP, ale na třech jsem nerozjel síť s jejich ovládači a na dvou nejel bluetooth. Takový malý podvod na zákazníka, bych řekl...
Logout (4018)|7.6.2009 12:25
Další problém bude v tom, že ntb nemá disketovou mechaniku, takže možná bude problém při instalaci s driverama k SATA. To jde ale vyřešit pomocí nlite - zaintegrovat ovladače do instalačky. Je to ale další práce. (Ale je možný, že buď Acer používá SATA v režimu IDE, nebo to umíá v biosu přepnout, pak by to potřeba nebylo).
astec (1823)|7.6.2009 12:43
[QUOTE=Challenger_ii;256976]Jsou, ale máš pravdu v tom, že nemusí být kompatibilní. U Aceru jsem v poslední době narazil na několik modelů, které na webu tvrdí že jsou i pro XP, ale na třech jsem nerozjel síť s jejich ovládači a na dvou nejel bluetooth. Takový malý podvod na zákazníka, bych řekl...[/QUOTE]

Prosím udej typy těchto NTB. Zatím mám opačné zkušenosti. Mrkneme na to.
kevin00 (10238)|7.6.2009 13:48
[QUOTE=Challenger_ii;256976]Jsou, ale máš pravdu v tom, že nemusí být kompatibilní. U Aceru jsem v poslední době narazil na několik modelů, které na webu tvrdí že jsou i pro XP, ale na třech jsem nerozjel síť s jejich ovládači a na dvou nejel bluetooth. Takový malý podvod na zákazníka, bych řekl...[/QUOTE]

U Aceru jsem se s tímto problémem zatím nesetkal. Toto mě zatím potkalo pouze u Asusu. Pokud by Ti náhodou "něco" nefungovalo, stáhni si program Everest a pomocí něho stáhneš ovladače pro danou komponentu ze stránek výrobce.