reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

systémový oddíl - smazání

zdenja (3)|15.5.2008 10:15
Ahojte!
jsem laik a chci poprosit o pomoc při smazání systémového oddílu tak, aby z něj byl nesystémový. Mám HDD rozdělený na několik oddílů, na každém oddílu se nachází jiný OS a nyní chci zachovat OS jen na jednom oddílu a ostatní oddíly smazat a používat je jen na data a programy. Nevím, jak správně postupovat, aby odinstalace/smazání stávajích OS a programů proběhla korektně. Je možné nejdřív odinstalovat OS a pak oddíly naformátovat - dosáhnu tak něčeho, nebo se na to musí úplně jinak? díky předem za rady

DOPLNĚNÍ: chci zachovat: MS Win Server 2003, smazat chci oddíly s WIN NT
hl.hl (1387)|15.5.2008 10:19
[QUOTE=zdenja;122177]Ahojte!
jsem laik a chci poprosit o pomoc při smazání systémového oddílu tak, aby z něj byl nesystémový. Mám HDD rozdělený na několik oddílů, na každém oddílu se nachází jiný OS a nyní chci zachovat OS jen na jednom oddílu a ostatní oddíly smazat a používat je jen na data a programy. Nevím, jak správně postupovat, aby odinstalace/smazání stávajích OS a programů proběhla korektně. Je možné nejdřív odinstalovat OS a pak oddíly naformátovat - dosáhnu tak něčeho, nebo se na to musí úplně jinak? díky předem za rady[/QUOTE]

Napis poradi oddilu jak je mas ted a co je na nich za OS. A jeste uved jaky chces zachovat. Tekhle nikdo nevi co vlastne presne chces.
zdenja (3)|15.5.2008 10:28
díky, něco málo jsem doplnila, stačí to?
Pabler (425)|15.5.2008 10:43
zdenja:
Hl.hl sa chel opytat presnejsie ako je ten disk rozdeleny:
C: Win server
D: Win NT, ....

inak bude najskor stacit sformatovat oddiely kde mas ten NT nainstalovany, pokial je dokonca Win server ktory chces zachovat na primarnej particií ...obvykle c... tak ani nebude treba upravit zavadzací subor
hl.hl (1387)|15.5.2008 11:02
[QUOTE=Pabler;122187]zdenja:
Hl.hl sa chel opytat presnejsie ako je ten disk rozdeleny:
C: Win server
D: Win NT, ....

inak bude najskor stacit sformatovat oddiely kde mas ten NT nainstalovany, pokial je dokonca Win server ktory chces zachovat na primarnej particií ...obvykle c... tak ani nebude treba upravit zavadzací subor[/QUOTE]

Presne tak, je treba vedet ktery oddil zachovat a ktere se budou rusit (formatovat). Jestli je jich tech rusenych vice, tak vedet jestli je spojit nebo ne.
zdenja (3)|15.5.2008 11:20
je to takhle: C: Win NT; D: Win server -zachovat; E: Win .NT
zaváděcí soubor má na prvním místě Win server, což je asi ok? ovšem "jen" formátování oddílů mi nebylo doporučeno, protože nikdo neví, jeslti existují nějaká propojení mezi oddíly (zformátování prý není korektní...?) jestli třeba Déčko netahá nějaký SW z C: nebo E: na to bych asi měla použít nějaký prográmek na znázornění zaplnění disku? Disky chci jen smazat, oddíly zachovat, jak jsou.
Nefro (222)|15.5.2008 17:23
Skús použiť Norton Particion Magic. Vie zmazať, naformatovať a aj zmeniť pozíciu disku. T.j. z D urobí C. A ohľadom toho, či jeden systém ťahá veci z druhého musíš vedieť ty. Záleží na aký oddiel si ukladala inštalované veci.
hl.hl (1387)|15.5.2008 19:59
A kdyz jsi nabootoval ten MS Win Server 2003 tak ten disk na kterym tento OS byl se tvaril jako C:?
crasher.km (919)|15.5.2008 20:02
nikdy sem se serverovou edicí nedělal ,ale proč nenajedeš do správce zařízení-> správa disků-> a z tama ho nezformátuješ ?
kocourleo (110)|15.5.2008 20:05
Torška opatrnosti by neškodila, protože v kořeni disku C mohou být soubory zavaděče pro winserver2003. Naformátováním C bys už nemusel nabootovat (respektive musel bys to zase opravit).
Styryx (351)|16.5.2008 12:30
Přesně tak. A hodně taky záleží na tom, jestli po nabootování Win Server na D: má tenhle systém systémovej disk C: (dobrý) nebo D: (velmi špatný). Protože po případným smazání C: (= změně systémový jednotky z D: na C: ) ten Win Server velmi pravděpodobně nenaběhne a bude se zřejmě muset přeinstalovat (protože odkazy na D: budou na hodně moc místech v registrech). Pokud si ale ten systém na D: přehazuje disky (tj. 2. partition na který se nachází je po jeho spuštění označená písmenem C: ) pak by to mělo chodit bez problému.