reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boot z SCSI disku /Seagate ST3146855LW/řadič Adaptec 19160/ Deska Aušus A7N8X Deluxe/

Bygi (13)|8.3.2008 22:41
Hoj,

mam tu jeden delikátní problém, nejde mi nabootovat z přídavného SCSI řadiče Adaptec 19160 v 32bit PCI slotu, na kterym visí disk ST3146855LW a na konci kabelu terminátor.

Bios v řadiči sem přehrál na verzi 3.10, řadič ten disk vidí. Ve Windows snim lze bez problémů pracovat.

Problém nastává když na něj chci nainstalovat systém Win XP, nabootuju z cd a začne instalace, instalátor disk vidí takže první část instalace proběhne gůt a následuje restart. Po restartu ale instalace nepokračuje, bo to to napíše Disk boot failure, Insert system disk and pres enter.

... a sem prostě v

V biosu desky jsem vyzkoušel všechny druhy bootovacích nastavení ale bez účinku :-( Už fakt nevim kde by mohla být chyba. Bios desky je taky na poslední vydané verzi.
Řadič má jednu kšandu (Lum0) ID disku sem si nasatavil na 1 a i disk má nastavený jumper na ID1.

Help help help :)

/ Seagate ST3146855LW/ řadič Adaptec 19160/ Deska Aušus A7N8X Deluxe/
odb (505)|9.3.2008 12:24
Máš nastavené v BIOSe bootovanie z SCSI??
Nastav si v BIOSe v menu : Advanced -> Advanced BIOS Features -> First Boot Device na SCSI a keby to nepomohlo, tak aj Boot Other Device prepni na Enabled. Na SCSI radici by si nemal nič meniť a nastavoať a tiež je jedno ako máš nastavene ID na disku. Mám rovnaký radič, rôzne disky a s bootovaním nieje problém. Skúsim sa pozrieť do BIOSu radiča, či sa tam náhodou niečo nenastavuje. Dám vedieť
trodas (1753)|9.3.2008 12:44
Nemuze to byt tim, ze abys mohl bootovat z toho SCSI disku, tak MUSIS pri instalaci XP do XPcek naladovat disketu s driverem pro to tve SCSI a pak to pojede? ;)

Ja bych rekl, ze je to urcite potreba. Alespon dokud jsem mel tyhle nestandardni reseni v pocalu, tak to Windows 2000 vyzadovaly a XPcka jsou vlastne jen barevnejsi Win2k s vice srajdami co je zpomalujou...
odb (505)|9.3.2008 15:26
[QUOTE=trodas;98311]Nemuze to byt tim, ze abys mohl bootovat z toho SCSI disku, tak MUSIS pri instalaci XP do XPcek naladovat disketu s driverem pro to tve SCSI a pak to pojede? ;)

Ja bych rekl, ze je to urcite potreba. Alespon dokud jsem mel tyhle nestandardni reseni v pocalu, tak to Windows 2000 vyzadovaly a XPcka jsou vlastne jen barevnejsi Win2k s vice srajdami co je zpomalujou...[/QUOTE]

nieje potreba v XP uz je ovládač pre ten SCSI radič, ak by nebol, tak by ho windows nevidel ani pri inštalácii a neprebehla by prva fáza inštalácie
Bygi (13)|9.3.2008 18:14
[QUOTE=odb;98302]Máš nastavené v BIOSe bootovanie z SCSI??
Nastav si v BIOSe v menu : Advanced -> Advanced BIOS Features -> First Boot Device na SCSI a keby to nepomohlo, tak aj Boot Other Device prepni na Enabled. Na SCSI radici by si nemal nič meniť a nastavoať a tiež je jedno ako máš nastavene ID na disku. Mám rovnaký radič, rôzne disky a s bootovaním nieje problém. Skúsim sa pozrieť do BIOSu radiča, či sa tam náhodou niečo nenastavuje. Dám vedieť[/QUOTE]

Dávno vyzkoušeno, bez účinku :)
odb (505)|9.3.2008 18:15
pozrel som sa na nastavenie SCSI radiča a sekol som sa ja mám verziu 29160 ale nemal by tam byť zásadný rozdiel. Skúsil by som jednu vec a to skontrolovať nastavenie radiča: pri boote na obrazovke vyskočí vľavo hore info o radiči a tiež možnosť vojsť do nastavení radiča stlačením CTRL+A. Vojdi do menu v prvom okne ti dá možnosť vybrať radič, kedže máš len jeden, tak len potvrdíš a v ďalšom okne si vyberieš -> Configure/view SCSI Contol. Settings, v ďalšom menu -> Aditional Otions a tam sú nastavenia -> Boot SCSI ID a Boot Lun Number , tam skontroluj, či nastavené hodnoty zodpovedajú nastaveniu disku. Druhá možnosť -> Boot Lun Number je nepodstatná pri vypnutej podpore Multilun (aj ti to tam niekde na obrazovke píše), tú si môžeš skontrolovať v inom okne, ktorého názov si už nepamätám. Alebo je tu možnosť klávesou F6 resetnúť radič do defaultu a potom nastaviť len to Boot SCSI ID, kedže v defaulte je podpora Multilun vypnutá.
Osobné skúsenosti mám také, že aj bez korektného nastavenia Boot SCSI ID mi disk bootoval :) Na radiči bolo nastavená 0 a disk mal 5 (predtým som tam mal 2 disky a pri nich Boot SCSI ID bolo nastavené správne, tak neviem aký to má vplyv na funkčnosť ale skusiť nastaviť to môžeš).

p.s. hviezdička * pri hodnote znamená, že je to defaultná hodnota.
odb (505)|9.3.2008 18:19
teraz som našiel v dokumentácii, že disk, z ktorého chceš bootovať musí mať SCSI ID nastavené na 0 a ty máš nastavené 1. Vyskúšaj a daj vedieť ako si pochodil
Bygi (13)|9.3.2008 20:41
Táák seru se stim třetí víkend, i disk jsem měl na ID0 ale dnes poprvé jsem použil v biosu řadiče F6 :D no a hádejte co se stalo :) main got! :)

Děkuji všem účastníkům, instalacím zdar :D
odb (505)|9.3.2008 20:49
Taký reset nastavení na default robí zázraky :)))