reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OpenSUSE- ovladač ATI

brandl (123)|2.2.2011 20:23
Prosím o radu, nainstaloval jsem OpenSUSE v. 11.3 a mám problém s instalací ovladače integrované graf. karty radeon x200(deska Asus P5RD2-VM).
Vyzkoušel jsem už instalaci přes 1-click, ale po zadání příkazu "sudo aticonfig .." se objeví hláška "no supported adapters detected".
Dále jsem zkusil stáhnout ovladač ze stránek ati(9-3-x86..), ale při spouštění příkazem v konzoli se objeví "chyba syntaxe poblíž neočekávaného tokenu".
Tak nevím, jestli tam ten ovladač vůbec půjde nainstalovat... Pokud by někdo věděl, předem díky.
kevin00 (10238)|2.2.2011 21:28
Co vím, tak podpora AMD driverů pro Linuc je žalostná. Po instalaci openSUSE, nenabídly se Ti k instalaci nesvobodné drivery ? Lze je dodatečně vyhledat z nastavení či systému (nemám openSUSE, tak nevm, kde přesně se možnost nachází).
Zkoušel jsi instalovat drivery podle návodu ?
matyyy (2527)|2.2.2011 22:08
co zkusit opensource ovladač
http://en.opensuse.org/SDB:Radeon
brandl (123)|3.2.2011 20:45
[quote=kevin00;433025]Co vím, tak podpora AMD driverů pro Linuc je žalostná. Po instalaci openSUSE, nenabídly se Ti k instalaci nesvobodné drivery ? Lze je dodatečně vyhledat z nastavení či systému (nemám openSUSE, tak nevm, kde přesně se možnost nachází).
Zkoušel jsi instalovat drivery podle návodu ?[/quote]
Vyzkoušel jsem, bohužel bezúspěšně. Při pokusu manuální instalace další chyba při otevírání Správce programů

[code]Při inicializaci repozitáře došlo k chybě.
Chyba při obnově služby service_1 (http://www.ati.com/suse/11.3%0a):

Nepodařilo se stáhnout ./repo/repoindex.xml z http://www.ati.com/suse/11.3%0a?cookies=0 [/code]

Pánové, díky za reakce, pokusím se zjistit kde je chyba(asi klasika klávesnice/židle), popřípadě zkusím starší verzi OS.
kevin00 (10238)|3.2.2011 23:35
Máš všechny odkazy v repositáři správné ? Tato chyba mi většinou vyskočí, pokud jeden z PPA odkazů není správný.
brandl (123)|6.2.2011 20:26
[quote=kevin00;433243]Máš všechny odkazy v repositáři správné ? Tato chyba mi většinou vyskočí, pokud jeden z PPA odkazů není správný.[/quote]
Všechno jsem kontroloval a postupoval přesně podle návodu, bohužel bezvýsledně..
Přemýšlím, jestli má smysl zkoušet jinou distribuci(např. Ubuntu), nebo pořídit nějakou pci-e nVidii...
kevin00 (10238)|6.2.2011 20:29
Asi jako první bych zkusil jiné distro - Ubuntu/Kubuntu/Mint.
Tosuja (107)|7.2.2011 20:31
Neni duvod zkouset jine distribuce, zejmena proto, ze by ti to nepomohlo.

Jak bylo receno, AMD ovladac pro Linux je nic moc, zejmena pokud jde o kombinaci stare grafiky a nove distribuce, tam je to beznadejne. To neznamena, ze tu grafiku nerozjedes, musis se ale vybodnout na ovladac primo od AMD a pouzit svobodny, ktery tvou grafiku bude podporovat prakticky urcite a navic, bude fungovat.

Odinstaluj fglrx od AMD, odstran repozitar AMD ze seznamu a zacni znova s konfiguraci X window systemu (nevim, jak jsi ji delal, obecne ji muzes delat jako admin spustenim "yast"). Nesnaz se nastavovat vsechno, prakticky staci jenom ovladac (pouzij radeon). Rozliseni se podle mych zkusenosti najde to spravne podle LCD, ktere mas pripojene. Pokud mas pripojeny CRT monitor, musis ho nastavit rucne.
Tosuja (107)|7.2.2011 20:37
Neni duvod zkouset jine distribuce, zejmena proto, ze by ti to nepomohlo.

Jak bylo receno, AMD ovladac pro Linux je nic moc, zejmena pokud jde o kombinaci stare grafiky a nove distribuce, tam je to beznadejne. To neznamena, ze tu grafiku nerozjedes, musis se ale vybodnout na ovladac primo od AMD a pouzit svobodny, ktery tvou grafiku bude podporovat prakticky urcite a navic, bude fungovat.

Odinstaluj fglrx od AMD, odstran repozitar AMD ze seznamu a zacni znova s konfiguraci X window systemu (nevim, jak jsi ji delal, obecne ji muzes delat jako admin spustenim "yast"). Nesnaz se nastavovat vsechno, prakticky staci jenom ovladac (pouzij radeon). Rozliseni se podle mych zkusenosti najde to spravne podle LCD, ktere mas pripojene. Pokud mas pripojeny CRT monitor, musis ho nastavit rucne.
brandl (123)|8.2.2011 19:25
[quote=Tosuja;434049]To neznamena, ze tu grafiku nerozjedes, musis se ale vybodnout na ovladac primo od AMD a pouzit svobodny, ktery tvou grafiku bude podporovat prakticky urcite a navic, bude fungovat.[/quote]
Nene, nejde o to, že by grafika nešla vůbec. Obraz jde, nastavení rozlišení obrazovky atd. taky funguje. OpenSuse obsahuje nějaké základní/univerzální ovladače. Jde o to, že tyto ovladače neposkytují dostatečně kvalitní zobrazení- posouvání stránek v prohlížeči není plynulé a obraz je jako rozostřený(nevím jak to popsat, zkrátka se na to špatně dívá).
Aytech (475)|9.2.2011 08:01
Zkus tohle, treba ti to pomuze. Taky mam ATI grafiku, ale pouzivam Ubuntu, problemy s drivery jsem zatim nastesti nemel.
Tosuja (107)|10.2.2011 12:45
[quote=brandl;434222]Nene, nejde o to, že by grafika nešla vůbec. Obraz jde, nastavení rozlišení obrazovky atd. taky funguje. OpenSuse obsahuje nějaké základní/univerzální ovladače. Jde o to, že tyto ovladače neposkytují dostatečně kvalitní zobrazení- posouvání stránek v prohlížeči není plynulé a obraz je jako rozostřený(nevím jak to popsat, zkrátka se na to špatně dívá).[/quote]

Rozostreni na LCD vznika skoro vyhradne pouzitim jineho, nez nativniho rozliseni (1440x900 na panelu 1680x1050), nikdy jsem pri stejnem nastaveni rozliseni nevidel rozdily v kvalite zobrazeni napr. stranky v prohlizeci.

Zkus v Terminalu spustit prikaz xrandr a posli sem, co vypise. Kdyz jeste navic posles soubor /var/log/Xorg.0.log, bude to jeste lepsi. A pridej rozliseni tveho LCD.
brandl (123)|10.2.2011 20:43
Problém se "vyřešil" instalací Ubuntu 10.10. Zde je u mě zobrazování naprosto korektní bez nutnosti instalace jiných ovladačů :)
kevin00 (10238)|10.2.2011 22:12
[quote=brandl;434637]Problém se "vyřešil" instalací Ubuntu 10.10. Zde je u mě zobrazování naprosto korektní bez nutnosti instalace jiných ovladačů :)[/quote]

Nabídla se po instalaci operačního systému instalace dodatečných ovladačů nebo již fungovala grafická karta implicitně ?
brandl (123)|11.2.2011 22:29
[quote=kevin00;434666]Nabídla se po instalaci operačního systému instalace dodatečných ovladačů nebo již fungovala grafická karta implicitně ?[/quote]

Žádné dodatečné ovladače jsem neinstaloval a ani je instalace nenabízela.. Co jsem četl tak podpora starších karet by měla být dobrá, spíš jsou občas problémy s novějšími. Jen nevím proč to nešlo na suse.
xmarek (1676)|16.2.2011 20:54
U ATI je situace všelijaká. U některých distribucí je nutné znovu sestavit kernel. V minulosti jsem podobný problém řešil u X1400 a nainstalovat korektně jejich drivery byl opravdu problém. Nějaké to googlení, nějaký ten switch v kernelu a jelo to. Ale některé verze měly i tak dost velké problémy a obloukem jsem se jim vyhýbal.