reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Překopírování systémového Disku

tgfh (2985)|15.8.2007 22:53
Možná, že jsem :stupid možná že :cool:
každopádně mám jeden problém:
Brácha má systémový disk 160GB, koupili jsme nový 250GB HDD, tu 160GB dáme pryč.
Přeinstalovat windows by bylo strašně zdlouhavé, brácha tam má tolik nainstalovaných programků apod.

Zkoušel jsem systém překopírovat pomocí Norton Ghost jenže při bootu nic.
Boboco mi přes ICQ radil (a taky mu děkuju), že ten nový disk nesmí mít písmenko a přes FDisk (na disketě) nový disk přepnu na aktivní.

Jenže mi se nedaří překopírovat data na disk který nemá písmenko...

Dnes jsem šíleně utahaný, už mi to nemyslí, právě se jdu umýt a spat, od rána pracuji (brigáda) tak se tady ukážu až asi kolem 13:00

Nevíte jak teda překopírovat systém na nový disk aby fungoval?
Předem díky moc za reakce.


/Reputace nepůjde stranou/
eraser (0)|16.8.2007 00:01
Na to by sa iste hodil SHW recenzovaný Acronis® True Image. :)

Ja som našiel pekný článok vrátane recenzií jednotlivých utilitiek, ktoré by ti mohli tvoj problém vyriešiť.

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=418

Ja by som asi skúsil ten HDClone.
Ritchie83 (369)|16.8.2007 00:20
[QUOTE=tgfh;44593]Nevíte jak teda překopírovat systém na nový disk aby fungoval?
Předem díky moc za reakce.[/QUOTE]
Pokud je nový disk větší, mělo by fungovat prostinké [CODE]dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=1M[/CODE]
přičemž sda je starý menší vstupní disk a sdb nový větší výstupní disk. Zbývající místo na novém disku zůstane nealokované a půjde jej využít k vytvoření dalšího oddílu. Abyste se ujistil, který disk je který, použijte následující příkaz[CODE]hdparm -I /dev/sda | head -n 22[/CODE] a podobně i pro druhý disk. Jestliže místo SATA disků máte PATA, budou se jmenovat hda atd. Nejjednodušší řešení, jak toto celé realizovat, je nabootovat nějakou live distribuci, třeba Gentoo minimal CD. Samozřejmě nemusím zdůrazňovat, že důležitá data je lépe míti zálohovaná, kdyby se něco pokazilo.
eraser (0)|16.8.2007 01:59
Preto to vidím práve na to HDClone - inštalák vytvorí bootovačku, nabootujem, vyberiem zdroj a cieľ, počkám a mám hotovo. :)
SirAnthony (24)|16.8.2007 08:03
Tohle jsem podstoupil také a naprosto ideální a geniální řešení je v Acronis True Image Home 10.0. Dáš tam klonovat disk a dá se říci že to udělá vše za tebe a je to v pohodě. Vřele doporučuji.
tgfh (2985)|16.8.2007 08:46
Týjo, díky za reakce. Právě zkouším HDClone, ale zaráží mě že to jede tak pomalu 5 KB/s - zbývající čas 8 hodin :D

To je jedno to nevadí, ale ještě se zeptám:
Starší disk je 160GB Seagate PATA - nový 250GB WD SATA
Jak to bude s oddíly? na 160 GB byli 2 - 60GB a 100GB
Na tom novém jsme měli oddíl zatím jen jeden 80GB bez písmenka a zbytek nepřiřazeno.
Brácha to dal ráno "klonovat" a s novým HDD nic nedělal - nevadí to?
Ritchie83 (369)|16.8.2007 11:29
[QUOTE=eraser;44602]Preto to vidím práve na to HDClone - inštalák vytvorí bootovačku, nabootujem, vyberiem zdroj a cieľ, počkám a mám hotovo. :)[/QUOTE]
To jsem ve Windows nikdy nedokázal pochopit. Na každou trivialitu aby člověk sháněl speciální nástroj, namísto aby základní nástroje jako dd byly přímo součástí systému.

Lehce odbočím, umí Windows něco jako xfsdump a xfsrestore? Tak bych totiž ve svém operačním systému přemisťoval souborové systémy na větší oddíly na novém disku. Elegantní, rychlé a spolehlivé řešení.
Ritchie83 (369)|16.8.2007 12:51
[QUOTE=tgfh;44612]Týjo, díky za reakce. Právě zkouším HDClone, ale zaráží mě že to jede tak pomalu 5 KB/s - zbývající čas 8 hodin :D
Jak to bude s oddíly? na 160 GB byli 2 - 60GB a 100GB
Na tom novém jsme měli oddíl zatím jen jeden 80GB bez písmenka a zbytek nepřiřazeno.
Brácha to dal ráno "klonovat" a s novým HDD nic nedělal - nevadí to?
[/QUOTE]
Pokud jsem správně pochopil HDClone, tak funguje stejně jako příkaz dd, který jsem vám popsal. Tedy data se kopírují na úrovni sektorů harddisku, bez ohledu na oddíly či souborové systémy. Po této operaci tedy budete mít všechna data ze starého disku zapsána na novém disku. Přímým důsledkem (kopíruje se i MBR) bude naprosto identické rozdělení na oddíly, jaké bylo na starém disku. Zbylých 90 GB zůstane jako nealokované místo, již vytvořený 80 GB oddíl bude přepsán. Rychlost kopírování by měla být odhadem 40-50 MB/s.

Čemu říkáte oddíl bez písmenka, bude pravděpodobně oddíl bez přiřazeného souborového systému. Zkuste používat raději toto spojení.
tgfh (2985)|16.8.2007 13:22
Ritchie83 ty jsi opravdu chytrý :thumb
Je to přesně jak píšeš, kopírují se sektory, v nastavení bylo "fast" -on/off brácha si toho ráno nevšiml a nezapnul to, asi proto to jede tak pomalu - ale navadí to, vůbec, hlavně aby to pak fungovalo. Už to jede 5 hodin a je 60% ze +/- 130GB dat

Díky moc za pomoc všem, zase se ozvu později jak to vypadá.
eraser (0)|16.8.2007 13:52
[quote=Ritchie83;44620]To jsem ve Windows nikdy nedokázal pochopit. Na každou trivialitu aby člověk sháněl speciální nástroj, namísto aby základní nástroje jako dd byly přímo součástí systému.[/quote]
Presne tak to je a občas je možné nájsť utilitky, ktoré sú prítomné v inštalácii Windows, ktoré vlastne vychádzajú z aplikácií, ktoré existujú radu rokov na UNIX/Linux platformách. A netýka sa to len programov, ale to je na dlhú debatu a určite by sa tu zase spustil flame. :runaway

Inak, keď sme pri tých utilitkách, či príkazoch, tak dávnejšie som v práci stál pred veľmi nepríjemnou povinnosťou a tou bolo odstrániť všetky nepotrebné #IFDEF zo stovky tisíc riadkových .c súborov. Naštastie sme bežali na Solarisoch a preto ma milo prekvapil command unifdef, ktorý tento môj problém elegantne vyriešil. Stačilo napísať krátky skript a využiť túto utilitku a moja práca bola hotová za pár minút a bez chyby.
[quote=Ritchie83;44620] Lehce odbočím, umí Windows něco jako xfsdump a xfsrestore? Tak bych totiž ve svém operačním systému přemisťoval souborové systémy na větší oddíly na novém disku. Elegantní, rychlé a spolehlivé řešení.[/quote]
Pochybujem, že to Windows dokáže ako holá inštalácia, určite sú nutné 3rd aplikácie.
tgfh (2985)|16.8.2007 14:22
erasere :thumb hm taky toho máš v té tvé palici hodně :D

O takové věci co píšeš jsem se nikdy nezajímal...jak vidím není na světě jen ten hardware :D
tgfh (2985)|16.8.2007 18:50
HDClone dojel v 17:00
Vše funguje 100% zbylých 90GB je jako nepřiřazeno :)

Takže paráda! Díky moc chlapi
eraser (0)|16.8.2007 22:00
Tak to som rád, že sa to podarilo utilitkou, na ktorú som dal tip. Jo a škoda, že nebol zapnutý ten fast mód, by ma zaujímalo, za koľko by klonovanie prebehlo potom. Zrejme ten pomalý mód je kvôli kompatibilite, resp. v prípade nejakých problémov so sektorami zdrojového disku.
slowak1982 (134)|23.8.2007 22:17
OT: ja pouzivam Acronis Migrate Easy a vyhovuje
tgfh (2985)|23.8.2007 22:51
To nebylo OT ;)

Každopádně, potřeboval jsem nějaký prográmek na takovou jednorázovku, kdoví kdy to zase budu potřebovat překopírovat, imho tak 5 let ne :D

HDClone skvěle pomohl...