reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mega ZpomalenÝ Comp

xstreetfighter (453)|8.7.2008 21:08
zdar, zdar
Bohužel jsem byl nucen zformátovat své PC. Co se nestalo, začalo být velice pomalé...bootovací obrazovka je zobrazena 4x déle než předtím. V PC mám dva fyzické disky rozdělené do několika partitions, zformátoval jsem samo jen oddíl se systémem, ale i přesto se v druhém disku objevily vadné sektory tak sem musel zformátovat i ten. První disk má typ souboru NTFS a druhý FAT 32. Hodně sem brouzdal forem a díval se, jestli se řešily podobné problémy, ale raději se konkrétněji obrátím na Vás. Oba disky jsou MAXTOR, jeden má 80GB (22°C) a druhý 20 GB (32°C), oba jsou defragmentované přes tuneup utilities a registry čistím 2x denně. Systém je celý takový zpomalený, s HW sem nic nedělal, jen zformátoval a i vizuelně jde poznat že disk hodně víc "hrabe", sere mě to hlavně při hraní her, protože tyto se pak více sekají. Jak sem procházel forem našel sem pár odpovědí. Díval sem se do správce a zařízení 0 je v modu PIO, zařízení 1 pak v UDMA2. Disky jsou ATA, větší se systémem je na konci kabelu a menší je "uprostřed", ale ani s tímto sem nic nedělal. teploty jsou snad v pohodě a ze speed fanu SMART "analýza" je taky oba na 97%. projel sem disky jeste pomoci HD tach. Výsledky jsou v příloze. vypnul sem antivir apod....
V biosu jde nastavit PIO a DMA/UDMA ale u každého je několik subhodnot (PIO 0-6) a UDMA má snad 15 podhodnot. Poraďte mi prosím co s tím, v této oblasti zatím nejsem moc zběhlý. Díky
Komponenty PC viz podpis
Klingacikx (1545)|8.7.2008 21:21
Tá rýchlosť disku je veľmi malá, určite vypni ten PIO mod
procesor je vyťažený na maximum?
xstreetfighter (453)|8.7.2008 21:28
no procesor bývá vytížený na maximum, ted se to trosku zlepsilo a ta rychlost je opravdu zarážející, jenže já nevím jak se ten PIO mod vypíná, popř co mám nastavit v tom biosu to DMA
husky14 (4214)|8.7.2008 21:29
Všechny drivery od MB (čipset, SATA atd.) si nainstaloval? Nehlásí nějaký konflikty ve Správci zařízení?
xstreetfighter (453)|8.7.2008 21:40
nainstaloval sem vsechno co slo, vcera pro jistotu nejnovejsi driver pack primo od VIA. Spravce zadny konflikt nehlasi...V everestu jsou vsechny parametry v poradku, nasel south i north bridge, disky, raid, sata, vsechno...
robky (3195)|8.7.2008 21:41
[QUOTE=xstreetfighter;140138]no procesor bývá vytížený na maximum, ted se to trosku zlepsilo a ta rychlost je opravdu zarážející, jenže já nevím jak se ten PIO mod vypíná[/QUOTE]

Je logické väčšie zaťaženie cpu pri móde PIO, vtedy preberá úlohu radiča. Pre vypnutie treba kliknúť na kartu ovládač a následne odinštalovať. Potom reštartovať PC. Po reštarte sa IDE radič nainštaluje automaticky a nastaví UDMA mod.

Prečo sa mechanika prepne do PIO módu:

snaha o prečítanie poškodeného disku
problémy s kabelážou a konektormi
nevhodná kombinácia master a slave

Všetky uvedené príčiny vedú k produkovaniu vstupno/výstupných chýb. Ako uvádza Microsoft po šiestich chybách OS, Windows automaticky zníži úroveň UDMA (Ultra Direct Memory Access) módu o jeden stupeň. Nakoniec prepne príslušný IDE kanál do PIO (Programmed Input Output) módu.
Klingacikx (1545)|8.7.2008 21:50
PIO mód je vlastne skoro na nič, len sa pužíva kôli kompatibilite keď DMA mód zlihá. To je napr. keď sa mechanika hrabe na čítanie CD a odmieta komunikovať s radičom. Normálne sa už dosť dlho nepoužíva, zhruba od vtedy čo nieje radič na ISA zbernici:notsure, lebo zaťažuje procesor ta tým pádom je potom dosť vyťažený
xstreetfighter (453)|8.7.2008 22:05
[QUOTE=robky;140146]Je logické väčšie zaťaženie cpu pri móde PIO, vtedy preberá úlohu radiča. Pre vypnutie treba kliknúť na kartu ovládač a následne odinštalovať. Potom reštartovať PC. Po reštarte sa IDE radič nainštaluje automaticky a nastaví UDMA mod.[/QUOTE]

presne tak sem to udelal a presne tak to taky funguje!!!JUPÍÍÍÍÍÍ!!! Super, díky za radu všem obzvlášť robkymu, body Vás neminou...ještě jednou díky
robky (3195)|8.7.2008 22:10
Keby sa ti to náhodou znova preplo do PIO módu, zrejme bude chyba v kvalite prenosu - skontroluj IDE kábel, používaš dúfam 80-žilový.
xstreetfighter (453)|8.7.2008 22:17
no pouzivam takovej šedej co puzivam, vzdycky takze si 80-ti...jak rikam, problemy nastaly az po formatovani...kdyz tak vymenim kabely za nove
SamecP (1751)|8.7.2008 22:31
Pokud by jsi chtěl načítání pc ještě malinko zrychlit.Tak je dobrý dát start,spustit,napsat msconfig a dát enter,po spuštění.Tam jsou programy,které se ti zapínají při náběhu win a pc zpomalují.Často nero,power dvd atd,u čeho víš co to je tak to povypínej a nepotřebuješ to tak to povypínej..Pozor,ale,aby jsi nevypnul nějaké win soubory..Jinak je ještě dobrý dát první boot možnost v biosu hdd a pak až cd-rom atd..
xstreetfighter (453)|9.7.2008 06:52
jj, ja pouzivam ten tune up utilities 2008 a ten má tyhle věci docela zmáklý, tady s tímhle pracovat umím, jen sem moc nevěděl co s tím PIO modem...
mstejska (2912)|9.7.2008 09:36
No pokud rikas ze jsi mem na disku vadne sektory, tak to je na povazenou. Ty nevzniknou jenom tak z niceho. Uz bych se asi bal, ze zacina odchazet disk, a nesveril mu uz zadna data.