reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký chladič?

Benbow (340)|23.3.2011 21:53
Deska: asus p5pe-vm
Myslím si že 50 v klidu zátěž 80 to je na stabilitu systému už docela dost. Ale asi bude problém najít něco levného na toto
chipset.JPG
Georginek (2957)|24.3.2011 00:42
Rozmer pasivu? Ta fotka dost klame, ale dal by se tam dat treba 40x40 nebo 45x45......
Mas airflow ve skrini nebo jen "stojak"?
johny__g (6387)|24.3.2011 08:46
Nevím co máš za chlazení na procesoru, ale pokud neofukuje i ten NB, tak by pomohlo na něj nasměrovat nějaký větrák.
kevin00 (10238)|24.3.2011 09:01
Nestačilo by pod pasivem pouze vyměnit teplovodivou pastu ? Pípadně tam zkusit nabastlit něco podobného :notsure
Benbow (340)|24.3.2011 11:22
Pod pasivem pasta nová je. Kdyby jste chtěli fotky tak se koukněte na poslední stránku Pochlubte se s vnitřkem své skříně. Hned na poslední stránce je tam asi osm fotek. Ono by nebylo těžké sehnat chladič, je těžké sehnat levný chladič který se upevňuje do smyčky. Na bočnici je 120 fan kterej ofukuje přímo desku. To se dá uhrát na 70. Ale jakmile ho vypnu kvůli hluku teplota letí nahoru. Ten pasiv není o moc větší než samotnej chip. Odpoledne ho sundám a pošlu rozměry. Jak tak na to koukám tak si pamatuju že to byl menší čtverec, ne větší než 4 cm.
Benbow (340)|24.3.2011 18:12
Zdarte. tak rozměry toho pasivu jsou 3,7X3,7 na výšku je mi to jedno. Bude problém nějaký najít s tímto rozměrem a navíc do smyčky. Podle mě asi jediný http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=38762 Ty háčky z toho starého jdou sundat. Tak holt to risknou a potom tam dat háčky a kdyby to nešlo tak bych to udělal tak že, koupil bych normální s těma pružinkama a normálně ho nacpal přes ty úchytky, nahoru bych dal pružinku a nakonec bych ještě na to dal párátko které bych protáhl očkem.
Georginek (2957)|24.3.2011 18:54
Mno, otazka je, jestli je to skutecne 80C, a jestli treba to cidlo nekeca. Druha vec je, ze teplota se muze zdat vysoka, ale co ja vim, tak kdyz vydaji desku s pasivem na chipsetu, tak se musi uchladit i v naprosto prazdne skrini bez ventilatoru.... A ty jich tam mas dost. Jestli Te ta teplota nijak netrapi, neresil bych to.

Co jsem taky parkrat na prani spachal bylo, ze jsem zkratka koupil 120mm nebo 80mm vetrak a pridelal ho normalne primo na bocnici ( nejlepe je pouzit misto sroubu oboustranny suchy zip - a nemusis vrtat do bocnice ), a pridelal ho presne tam, kde byl chipset, nebo neco, co potrebovalo chladit. A ze tam nejsou diry z venku ani moc nevadi. Fouka to tak jako tak, sice vlazny vzduch ze skrine, ale porad je to vice nez dostacujici....
johny__g (6387)|24.3.2011 18:55
[quote=Benbow;442958]P.... Na bočnici je 120 fan kterej ofukuje přímo desku. To se dá uhrát na 70. Ale jakmile ho vypnu kvůli hluku teplota letí nahoru. ...[/quote]

Tak ho nevypínej ale jen zreguluj. Nepomůže to?
Benbow (340)|24.3.2011 19:23
Mám regulátor na čelní straně PC. Pomůže to ale pořád to není. ono. Ve hrách když je teplota nejvyšší tak se hry malinko sekají. Co na ten pasiv přidělat malinký fan? Ona ta deska je malinko šejdrem takže fan z bočnice na něho míří přesně. Plánoval jsem koupit nějaký mohutný pasiv. Větrák na bočnici není právě nejtišší. Ono by se dal problém s uchycením podle mě vyřešit i tepelným lepidlem.
kevin00 (10238)|25.3.2011 09:32
[quote=Benbow;443026]Mám regulátor na čelní straně PC. Pomůže to ale pořád to není. ono. Ve hrách když je teplota nejvyšší tak se hry malinko sekají. Co na ten pasiv přidělat malinký fan? Ona ta deska je malinko šejdrem takže fan z bočnice na něho míří přesně. Plánoval jsem koupit nějaký mohutný pasiv. Větrák na bočnici není právě nejtišší. Ono by se dal problém s uchycením podle mě vyřešit i tepelným lepidlem.[/quote]

Jsi si jistý, že "sekání" her je zapříčiněno teplotou chipsetu ? Jaké jsou teploty ostatních komponent ? Čím teplotu měříš ?
Osobně bych se s tím moc nepáral a na chipset nabastlil jakýkoliv malý ventilátor (např. již jednou linkovaný).
didaktik (132)|25.3.2011 10:01
Pokud by se přeci jen uvažovalo o výměně chladiče chipsetu, doporučuji toto.
Mám s ním v podobných případech docela dobré zkušenosti a ani ventilátor není žádný běžný komár. Vyšší výška zde předpokládám problém nebude.
Benbow (340)|25.3.2011 15:05
[quote=kevin00;443099]Jsi si jistý, že "sekání" her je zapříčiněno teplotou chipsetu ? Jaké jsou teploty ostatních komponent ? Čím teplotu měříš ?
Osobně bych se s tím moc nepáral a na chipset nabastlil jakýkoliv malý ventilátor (např. již jednou linkovaný).[/quote]

tak že jo, odpřísáhnout vám to nemůžu ale to je teplota opravdu vysoká. A ten Linkovaný chladič tam podle mě nenacpu, protože je starý připevněný tzv. "do smyčky" nebo do "očka"
Benbow (340)|25.3.2011 15:07
[quote=didaktik;443106]Pokud by se přeci jen uvažovalo o výměně chladiče chipsetu, doporučuji toto.
Mám s ním v podobných případech docela dobré zkušenosti a ani ventilátor není žádný běžný komár. Vyšší výška zde předpokládám problém nebude.[/quote]

Ty ho máš? Ten jsem původně zamýšlel koupit- jaký vydává hluku je tam heatpipe (nikde sem nenašel žádnou poradnou fotku, kde by byl vyfocenej pěkně do podrobna. Asi ho ale koupím.
didaktik (132)|25.3.2011 18:24
[quote=Benbow;443168]Ty ho máš? Ten jsem původně zamýšlel koupit- jaký vydává hluku je tam heatpipe (nikde sem nenašel žádnou poradnou fotku, kde by byl vyfocenej pěkně do podrobna. Asi ho ale koupím.[/quote]

Heatpipe tam není, jedná se o jednotlivé měděné listy uprostřed spojené k sobě a směrem k okrajům rozevřené (teď si nemůžu vzpomenout, jak se ten systém jmenuje).
Kvalitnější foto jsem našel např. zde.

Několik takových chladičů ve svém okolí používám, až se zátra vrátím ze služebky, jeden vymontuju, nafotím a případně orinetačně změřím hlučnost.
Benbow (340)|25.3.2011 20:12
[quote=didaktik;443210]Heatpipe tam není, jedná se o jednotlivé měděné listy uprostřed spojené k sobě a směrem k okrajům rozevřené (teď si nemůžu vzpomenout, jak se ten systém jmenuje).
Kvalitnější foto jsem našel např. zde.

Několik takových chladičů ve svém okolí používám, až se zátra vrátím ze služebky, jeden vymontuju, nafotím a případně orinetačně změřím hlučnost.[/quote]
To zas nemusí být. Mě jde jen o to aby to nehučelo jak vysavač. Ale díky za ochotu :)
r34ktor (7477)|26.3.2011 10:55
[quote=Benbow;443168]nikde sem nenašel žádnou poradnou fotku, kde by byl vyfocenej pěkně do podrobna.[/quote]
http://www.alza.cz/chladic-primecooler-pc-nb4-cu-d62151.htm#foto
didaktik (132)|26.3.2011 21:29
Tak pozdě ale přece přidávám fotografie. Co se týče hlučnosti (resp. normálové hladině hluku), shrnoul bych to asi takto:
- relativní ticho (hluk okolí) 39dB
- hlučnost při max. otáčkách (3.500):
- měřeno 7 cm nad ventiáltorem 41dB
- měřeno 1 cm nad ventilátorem 45dB

Jinými slovy z chladiče se spíše než aerodynamický hluk ozývá jemné vrčení motorku (ale to už se musí poslouchat opravdu hodně z blízka) a pokud nebude daný PC v odhlučněné místnosti, tak o tomto chladiči bude jen stěží vůbec někdo vědět. Snad jen kdyby to byl jediný ventilátor v PC.
IMG_7186.JPG IMG_7187.JPG IMG_7189.JPG IMG_7191.JPG
Benbow (340)|27.3.2011 18:22
Ten Asus to dělá snad schválně :-) Zjistil jsem že tam ten chladič nepude. Ukážu vám proč. Koukněte se na ten původní chladič na ty nožičky. Jsou otočený na opačnou stranu.
c.JPG c3.JPG c2.JPG
kevin00 (10238)|27.3.2011 18:26
Opravdu by nešel nabastlit na pasiv malý ventilátor, např. přilepit oboustrannou lepící páskou.
Benbow (340)|27.3.2011 18:37
To mě taky napadlo. Ale říkal jsme si jak bych ho k tomu pasivu přidělal. Co tavná pistole lepidlem? Nerozteče se to?
kevin00 (10238)|27.3.2011 18:43
[quote=Benbow;443477]To mě taky napadlo. Ale říkal jsme si jak bych ho k tomu pasivu přidělal. Co tavná pistole lepidlem? Nerozteče se to?[/quote]

Nejsem si jist, že by tavné lepidlo dobře chytlo hrany ventilátoru - jsou hladké, lepidlo se nemá "za co" zachytnout. Spíše bych vyzkoušel tu pásku ... úzký proužek po stranách pasivu a řádně přitlačit ventilátor ...
Benbow (340)|27.3.2011 18:48
Tak jo bude se kutit. Ještě mě napadlo ty boční proužky mřížkování stlačit klešťama k sobě a nacpat do toho šroubek. Končím toto téma. Řešení nalezeno díky moc všem.
kevin00 (10238)|27.3.2011 18:54
Pokud seženeš tak malý ventilátor i tak to lze řešit. Asi nic jiného nezbude, než trochu "laborovat". Pak dej vědět jakým způsobem jsi ventilátor "nakutil" :)
didaktik (132)|27.3.2011 20:04
[quote=Benbow;443474]Ten Asus to dělá snad schválně :-) Zjistil jsem že tam ten chladič nepude. Ukážu vám proč. Koukněte se na ten původní chladič na ty nožičky. Jsou otočený na opačnou stranu.[/quote]

Já osobně bych zkusil u chladiče (PC-NB4 CU) například kombinačkami lehce vyhnul upevňovací očka do požadovaného směru (není třeba celých 90°, myslím že by stačilo i tak 30°). Už jsem to jednou podobně řešil a taky to fungovalo.