reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Externí disk

Neregistrovaný (0)|15.9.2008 23:14
Jméno tazatele: Playaz

Znění dotazu:
Mám externá disk WD 400GB (ATA). Když disk připojím přes USB k počítači, tak se začne disk detekovat a v tom se restartuje systém. Vyměnil jsem zdroj 300 W za 450W, ale nic se nezměnilo. Externí disk je OK (na jiných počítačích funguje bez problému). Za každou radu děkuji.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Systém - Windows XP Pro., Procesor - Intel Pentium 4 (2,4GHz), Mainboard - Legend QDI PLATINIX-8, Chipset - Intel Corporation 82845PE, Paměť - 1GB DDR, Grafika - Radeon X1650 Series, Disk - WD 400GB a 80GB
Pavel Boček (4169)|15.9.2008 23:34
Zdroj jaký za jaký ?

Strkáš disk dopředu nebo dozadu ? Každopádně bych updatoval ovladače čipové sady na nejnovější, nejlépe přímo od Intelu.
johny__g (6387)|16.9.2008 09:20
Ten externí disk je 3,5" s vlastním napájením nebo 2,5" napájený pouze z USB?

Edit: přehlédl jsem to ATA, takže je to 3,5". Napájení zapínáš až po zapojení do USB nebo ještě před tím?
mech13 (5526)|16.9.2008 09:52
2,5 ATA 400GB by imho nesehnal... zkousel jsi ruzne USB porty nebo porad jeden? v praci se mi to obcsa taky resetne kdyz sahnu flashdiskem na celni USB... zkus ty zadni
Čerpadlo (0)|17.9.2008 10:04
Playaz se ptal za mě, zkusím to ještě jednou. Dva roky používám externí USB disk WD MyBook 250 GB, bez problému. Ze dne na den, bez příčiny, začal shazovat Windows - vždy po připojení k počítači shodí systém a počítač se restartuje. Vyzkoušel jsem všechny USB porty, spadne to vždycky. Když PC nabootuje a spustí Windows s připojeným diskem, disk nedetekuje. Když pak disk vypnu a zapnu, zase zčerná monitor a počítač se restartuje. Nezpůsobujte to Total Commander, není spuštěná žádná podobná aplikace, padá to z "čistých" Windows. Disk jsem zformátoval, nepomohlo to. Disk má externí napájení - zkoušel jsem oba způsoby - zapnout do sítě a pak do USB a naopak, nejdřív USB a pak do sítě - padá vždycky. V počítači žádná softwarová změna nenastala. Hardwarová změna jediná, výměna zdroje z 300 W na 450 W. Na ostatních počítačích disk funguje normálně, takže to není problém disku, ale mého počítače. Různá jiná USB zařízení (flash disky, foťáky, telefony) mi ale fungují normálně. Poprvé to spadlo při rutinním mazání celého obsahu HDD, pak se to ještě chvíli dalo připojit, ale jakmile jsem začal mazat zbytek obsahu, po pár smazaných souborech to zase spadlo. Teď už to padá už při připojení, a to vždy. Díky všem třem diskutujícím za rady, jdu ještě vyzkoušet ten update chipsetu MB. Pro úplnost konfigurace mého PC: Windows XP Pro, Procesor Intel Pentium 4 (2,4GHz), Mainboard Legend QDI PLATINIX-8, Chipset Intel Corporation 82845PE, Paměť - 1GB DDR, Grafika - Radeon X1650 Series. Díky za jakoukoli radu. Čerpadlo
johny__g (6387)|17.9.2008 11:03
Zkus nějaký live LINUX z CD, jestli to bude také padat. Tím se vyloučí SW příčina. Spíš si myslím že bude problém v HW, konkrétně v základní desce. Co třeba kondíky které filtrují napájení pro USB zařízení, jak vypadají? Jestli máš na USB i další věci, zkoušel jsi vše odpojit (i myš) a připojit jen ten disk, jestli se to nějak změní?

EDIT: A jak se ptal Pavel Boček, co je zač ten nový zdroj? Jen pro jistotu, protože tuhle sestavu by v pohodě utáhl jakýkoli noname 450 W zdroj, pokud by byl v pořádku.
Pavel Boček (4169)|17.9.2008 18:15
[QUOTE=johny__g;161859]Zkus nějaký live LINUX z CD, jestli to bude také padat. Tím se vyloučí SW příčina. Spíš si myslím že bude problém v HW, konkrétně v základní desce. Co třeba kondíky které filtrují napájení pro USB zařízení, jak vypadají?... ...protože tuhle sestavu by v pohodě utáhl jakýkoli noname 450 W zdroj, pokud by byl v pořádku.[/QUOTE]

Napřed se ptáš na kondenzátory a pak říkáš, že jakýkoliv no-name zdroj by byl v pořádku. Sám určitě víš, jak dopadla většina s. 478 desek po letech provozu s no-name zdroji. Tahle sice má víc kondenzátorů než bylo mnohdy zvykem, ale pokud jsou to nekvalitní kapacitory, tak to je pořád vcelku jedno...takže bych též po vyzkoušení jiného OS vsázel na desku.
Neregistrovaný (0)|17.9.2008 19:54
[QUOTE=johny__g;161859]Zkus nějaký live LINUX z CD, jestli to bude také padat. Tím se vyloučí SW příčina. Spíš si myslím že bude problém v HW, konkrétně v základní desce. Co třeba kondíky které filtrují napájení pro USB zařízení, jak vypadají? Jestli máš na USB i další věci, zkoušel jsi vše odpojit (i myš) a připojit jen ten disk, jestli se to nějak změní?

EDIT: A jak se ptal Pavel Boček, co je zač ten nový zdroj? Jen pro jistotu, protože tuhle sestavu by v pohodě utáhl jakýkoli noname 450 W zdroj, pokud by byl v pořádku.[/QUOTE]

Díky za zájem. Zdroj je Euro Case ATX-450 JSP. Jestli je v pořádku nebo ne, to neumím posoudit, ale je fungl novej. Ten live Linux bych zkusil, ale potřeboval bych ještě trochu nasměrovat. Přece jen jsem jen standardní uživatel provozující jen microsoftí věci :-) a linux je pro mě tenkej led. Ale aspoň jsem schopnej pochopit, že když rozjedu jinej OS, tak zjistím jestli je chyba v SW nebo v HW. Takže kde a jakej Linux sehnat prosím?
Čerpadlo (0)|17.9.2008 20:00
[QUOTE=Pavel Boček;162005]Napřed se ptáš na kondenzátory a pak říkáš, že jakýkoliv no-name zdroj by byl v pořádku. Sám určitě víš, jak dopadla většina s. 478 desek po letech provozu s no-name zdroji. Tahle sice má víc kondenzátorů než bylo mnohdy zvykem, ale pokud jsou to nekvalitní kapacitory, tak to je pořád vcelku jedno...takže bych též po vyzkoušení jiného OS vsázel na desku.[/QUOTE]

Taky díky za zájem. Je fakt, že ten můj počítač už provozuju čtyři roky, možná už je deska unavená a celý železo zralý do šrotu. Jen mi ho je zatím líto vyhodit, protože roky fungoval dobře a mým potřebám furt vyhovuje. Existuje nějakej diagnostickej software, kterým bych zjistil, jestli je deska z hlediska mýho problému v pořádku? Čerpadlo
johny__g (6387)|17.9.2008 21:43
to Pavel Boček: Nechápu tvoji poznámku, asi jsi to špatně přečetl. Čerpadlo psal že tam dal nový 450 W zdroj. A já psal že nový 450 W zdroj by tu sestavu s přehledem utáhl (i ten EC) a za tím si stojím. Neříkám že vydrží běžet dlouhá léta, ale pokud není nějak vadný už z výroby, tak to musí utáhnout v pohodě. Nikde jsem nic nepsal o létech provozu s noname zdroji, nebo co jsi si to vykonstruoval, řeší se tu USB versus ext. disk. To že si Čerpadlo koupil mizerný zdroj (to nepopírám) můžem řešit pak, ale vzhledem k tomu, že morální životnost toho PC asi nebude delší než fyzická toho zdroje, bude to spíš akademická debata.

to Čerpadlo: Live CD linuxu je věc celkem jednoduchá a user friendly věc, i já (taky linuxová lama) to zvládnul. Takže stáhni (má 700 MB!) si image disku třeba odsud, vypal na CD, vlož do mechaniky, v BIOSu nastav bootování z této mechaniky. Po restartu se ti objeví úvodní obrazovka, ty zvolíš myslím hned první volbu "start or install ubuntu", PC bude chvíli chroustat a pak ti najede funkční a hned použitelný systém včetně různých aplikací. No a pak zkus připojit disk a uvidíš.
speedsnail (4876)|17.9.2008 22:00
[QUOTE=Čerpadlo;162040]Existuje nějakej diagnostickej software, kterým bych zjistil, jestli je deska z hlediska mýho problému v pořádku? Čerpadlo[/QUOTE]

Neexistuje. Otevři case a podívej se jestli jsou kondenzátory na desce v pořádku. Jak to poznáš se dozvíš v tomto tématu.
Pavel Boček (4169)|18.9.2008 14:42
[QUOTE=johny__g;162105]A já psal že nový 450 W zdroj by tu sestavu s přehledem utáhl (i ten EC) a za tím si stojím. Neříkám že vydrží běžet dlouhá léta, ale pokud není nějak vadný už z výroby, tak to musí utáhnout v pohodě.[/QUOTE]

Jenže tady přece nejde o výkon. Pokud si koupí EC nebo něco ještě horšího a bude mít na desce odešlé kondenzátory, vzhledem ke zvlnění toho, co z takových i nových zdrojů může lézt, to vůbec neznamená, že to pojede bude v pořádku. Na druhou stranu už se nedá zaručit, že deska s vyschlými nebo dokonce vyteklými kondenzátory pojede bez problémů i s kvalitním zdrojem. Podobné nestability jsou pak nejsou ničím neviděným. Zkusil bych ještě i další USB zařízení, např. jiný disk, jestli poběží v pořádku.
Neregistrovaný (0)|19.9.2008 01:45
to johny__g: Já jsem to pochopil tak, že Pavel Boček myslel, že ta moje deska může mít problém díky dlouhým létům používání nekvalitního zdroje. A je pravda, že první zdroj mi odešel asi po roce, ještě v záruce počítače, takže to asi žádnej extra model nebyl. A ten tenkrát vyměněnej, na kterej to jelo další tři roky, byl taky Euro Case 300 X1, a jak jsem pochopil, EC není žádná sláva. Pokud jsem měl od začátku blbý zdroje, tak se na stavu desky mohly podepsat a ten novej, ausgerechnet taky nic moc, už to nezachrání. Ale pro jistotu i ze zvědavosti zkusím ten Linux, díky za návod.

to speedsnail: Díky za info. Koukám, kondíky jsou věda. Jestli přežiju následující víkend na raftu na Vltavě, hned to rozeberu a provedu detailní inspekci :-)

to Pavel Boček: To co říkáš, zní logicky. Nedávno mi na tom počítači opakovaně shodil systém jinej USB disk, půjčenej, úplně novej. Tím to začalo. Přičítal jsem to tenkrát slabýmu přetíženýmu zdroji a byl to jeden z důvodů pro koupi novýho. Můj USB disk ještě chvíli fungoval, ale tak napůl a pak přestal úplně. Je mi ale divný, že jediný co způsobuje pády systému jsou ty externí disky. Jiný USB zařízení fungujou bez jakýhokoli problému. No třeba jsou nějak náročnější na napětí v USB nebo co než blbej foťák.

Díky všem za pomoc! Předběžně to vypadá, že problém bude deska. Ale když vás čtu, ztrácím elán do koupi novýho počítače, protože na mý známý se asi spolehnout nedá (viz poslední nákup mizernýho zdroje) a sám asi nebudu nikdy schopnej poskládat pořádnej stroj. Halt nevýhoda života počítačově pologramotnýho uživatele v Prdelákově. No, zkusím ještě ten Linux a dám vám vědět.
fanynek (2048)|19.9.2008 03:06
[QUOTE=Neregistrovaný;162437] Ale když vás čtu, ztrácím elán do koupi novýho počítače, protože na mý známý se asi spolehnout nedá (viz poslední nákup mizernýho zdroje) a sám asi nebudu nikdy schopnej poskládat pořádnej stroj. Halt nevýhoda života počítačově pologramotnýho uživatele v Prdelákově. No, zkusím ještě ten Linux a dám vám vědět.[/QUOTE]

OT:Neházej flintu do žita.:runaway
Já jsem byl před dvěma lety taky totální HW analfabet, ale tady jsem se naučil úplně všechno, co o HW vím (potom už jen praxe). Nehledě na to, že postavit počítač je jako lego (doslova) a před tím se mi to zdálo taky naprosto nemožný. Jenom je potřeba dobře vybrat komponenty a to ti rádi poradí spousta zkušených lidí v sekci "Sestavy". A všechno jsem zvládl z tepla domova, z jedný židle, z jedný prd.le (malého městečka), jen po internetu tady na fóru.:thumb